Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
1462-IPPB2.4514.5.2017.2.LS
z 14 marca 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) oraz art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 grudnia 2016 r. (data wpływu 4 stycznia 2017 r.) uzupełnionym pismem z dnia 28 lutego 2017 r. (data nadania 28 lutego 2017 r., data wpływu 3 marca 2017 r.) na wezwanie Nr 1462-IPPB2.4514.5.2017.1.LS z dnia 21 lutego 2017 r. (data nadania 22 lutego 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 4 stycznia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest spółką powołaną do prowadzenia działalności gospodarczej polegającej, w szczególności, na wynajmie, obrocie i zarządzaniu nieruchomościami. Wnioskodawca planuje podwyższenie kapitału zakładowego w 2017 r. Udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Wnioskodawcy pokryte byłyby wkładem niepieniężnym wniesionym do Wnioskodawcy przez niepowiązaną z nim spółkę kapitałową z siedzibą na terytorium Polski, dalej zwaną "Spółką". Przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) byłoby przedsiębiorstwo Spółki. Wartość nominalna udziałów objętych przez Spółkę w zamian za powyższy aport byłaby równa wartości rynkowej przedsiębiorstwa.


W wyniku aportu tegoż przedsiębiorstwa, na Wnioskodawcę przeniesione byłyby:

  • własność wszystkich składników majątkowych za pomocą i przy wykorzystaniu których prowadzona jest dotychczasowa działalność Spółki (działalność w zakresie wynajmu, zarządzania i obrotu nieruchomościami, wynajmu samochodów); na Wnioskodawcę przeszłaby zatem, w szczególności, własność posiadanych przez Spółkę nieruchomości (trzech lokali mieszkalnych) oraz samochodu,
  • wierzytelności i zobowiązania związane z przedmiotową działalnością,
  • prawa i obowiązki wynikające z ewentualnych obowiązujących kontraktów handlowych, w tym umów wynajmu Lokali i samochodu,
  • środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych,
  • księgi handlowe, ewidencje itp.


Spółka nie zatrudnia pracowników.


Nieruchomości posiadane przez Spółkę, a które wnoszone byłyby do Wnioskodawcy w ramach aportu przedsiębiorstwa, nabyte były przez Spółkę w 2015 r. w drodze otrzymanego wkładu niepieniężnego od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (osoba fizyczna wniosła do Spółki aport w postaci nieruchomości stanowiących jej majątek osobisty).

Nieruchomości te stanowią środki trwałe w Spółce i są ujęte w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Spółki. Są one, co do zasady, przeznaczone przez Spółkę na wynajem, i częściowo są przedmiotem takiego wynajmu. Mogą być one także przedmiotem obrotu (zbycia). Wartość początkowa tych nieruchomości, przyjęta przez Spółkę dla celów amortyzacji, określona była zgodnie ze stosownymi przepisami updop, tj. w oparciu i na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 4 updop, w wysokości, ustalonej przez podatnika (Spółkę) na dzień wniesienia wkładu, wartości poszczególnych środków trwałych (lokali), nie wyższej jednak od ich wartości rynkowej.

Z perspektywy przepisów uptu, wykonywana przez Spółkę działalność wynajmu nieruchomości stanowi czynność opodatkowaną VAT (stawką 23%).


Z uwagi, że w zamian za wniesiony aport Spółka wydała osobie fizycznej udziały o wartości nominalnej niższej niż (rynkowa) wartość tego aportu przyjęta przez Strony, wartość dokonywanych przez Spółkę, odpisów amortyzacyjnych zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów limitowana jest przepisem art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d updop, a od 2017 r. - przepisem art. 6 Ustawy z dnia 5 września 2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Po otrzymaniu aportu przedsiębiorstwa Spółki, Wnioskodawca, jako podmiot gospodarczy, w zakresie przedmiotowym działalności którego znajduje się działalność polegająca na wynajmie, obrocie i zarządzaniu nieruchomościami, kontynuowałby, za pomocą i przy wykorzystaniu nabytych w ramach przedsiębiorstwa nieruchomości i samochodu, działalność prowadzoną dotychczas przez Spółkę, polegającą na wynajmie tych aktywów. Przedmiotowe składniki majątkowe ujęte byłyby przez Wnioskodawcę w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Wnioskodawca dokonywałby odpisów amortyzacyjnych od tych składników, kontynuując metodę amortyzacji przyjętą przez Spółkę.

Z punktu widzenia przepisów uptu, prowadzona przez Wnioskodawcę działalność wynajmu powyższych składników majątkowych podlegałby opodatkowaniu VAT wg stawki podstawowej.


Rok podatkowy Wnioskodawcy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, z tym że pierwszy rok podatkowy rozpoczął się w drugiej połowie 2016 r. i trwa do 31 grudnia 2017 r.


Pismem z dnia 21 lutego 2017 r. Nr 1462-IPPB2.4514.5.2017.1.LS wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez:

  1. uzupełnienie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych poprzez wskazanie czy przedmiotem wkładu niepieniężnego będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2016 r., poz. 380 z późn. zm.),
  2. wniesienie dodatkowej opłaty w wysokości 40 zł (słownie: czterdzieści złotych) na rachunek bankowy Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Nr 31 1010 1010 0166 4922 3100 0000 i doręczenie kserokopii uiszczenia opłaty do tut. Organu.

Pismem z dnia 28 lutego 2017 r. (data nadania 28 lutego 2017 r.) Wnioskodawca uzupełnił wniosek w wyznaczonym terminie. W nadesłanym uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, że:

Przedmiotem wkładu niepieniężnego będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Z 2016 r. poz. 380 z późn. zm.).


Ponadto Wnioskodawca przesłał potwierdzenie uiszczenia dodatkowej opłaty.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy wartość początkowa nieruchomości nabytych w ramach aportu przedsiębiorstwa winna być ustalana według zasad określonych w art. 16g ust. 9 w związku z art. 16g ust. 10a updop oraz czy dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od powyższych nieruchomości winno odbywać się w trybie i na zasadach określonych w art. 16h ust. 3 w związku z art. 16h ust. 3a updop?
  2. Czy w odniesieniu do dokonywanych przez Wnioskodawcę odpisów amortyzacyjnych od powyższych nieruchomości zastosowanie znajdowałby, w związku z art. 8 Ustawy z dnia 5 września 2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dalej zwanej „Ustawą zmieniającą”, art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d updop w brzmieniu obowiązującym do końca 2016 r. lub art. 6 Ustawy zmieniającej?
  3. Czy w przypadku zbycia przez Wnioskodawcę którejkolwiek z powyższych nieruchomości, kosztem uzyskania przychodu takiego zbycia, stosownie do art. 15 ust. 1 u updop, byłaby wartość początkowa tej nieruchomości (środka trwałego), wykazana w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Spółki, pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych od tego środka trwałego przez Spółkę i Wnioskodawcę?
  4. Czy podwyższenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy, związane z wniesieniem do Wnioskodawcy, w zamian za jego udziały, przedsiębiorstwa Spółki, kreuje obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych („PCC”)?

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych (pytanie Nr 4). W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.


Zdaniem Wnioskodawcy,


Podwyższenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy nie kreowałoby dla Wnioskodawcy obowiązku podatkowego w PCC. Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 6 lit. c ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, umowy spółki i ich zmiany (w tym podwyższenie kapitału zakładowego) związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje, przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części, nie podlegają PCC.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2016 r., poz. 223, ze zm.) podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.


W myśl art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy w przypadku umowy spółki za zmianę umowy przy spółce kapitałowej – uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty. Zgodnie z tym przepisem zwiększenie majątku może nastąpić zarówno w formie pieniężnej, jak i w formie aportu. Przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie przesądzają o formie dokonania tego zwiększenia.


Stosownie do art. 1a pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub europejską.


Stosownie do art. 1 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy umowa spółki kapitałowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

  1. rzeczywisty ośrodek zarządzania albo
  2. siedziba tej spółki – jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

Niezależnie od powyższego, w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z:

  1. łączeniem spółek kapitałowych,
  2. przekształceniem spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową,
  3. wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:
    • przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,
    • udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.


Należy wskazać, że implementowanie Dyrektywy Rady Nr 2008/7/WE skutkuje wyłączeniem z opodatkowania czynności związanych z przenoszeniem aktywów i pasywów w spółkach kapitałowych, będących w świetle Dyrektywy działaniami restrukturyzacyjnymi obligatoryjnie niepodlegającymi podatkowi kapitałowemu. Za działania restrukturyzacyjne zgodnie z treścią art. 4 ust. 1 lit. a) Dyrektywy uznaje się przeniesienie przez jedną lub kilka spółek kapitałowych wszystkich swoich aktywów i pasywów, lub jednego bądź więcej oddziałów do jednej lub więcej spółek kapitałowych, które są w trakcie tworzenia lub już istnieją, pod warunkiem, że rekompensata obejmuje przynajmniej częściowo papiery wartościowe reprezentujące kapitał spółki przejmującej.


Z treści art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że opodatkowaniu nie podlega wniesienie do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części.


W przepisach dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych brak jest definicji przedsiębiorstwa. Niewątpliwie zatem należy posłużyć się definicją „przedsiębiorstwa” zawartą w przepisie art. 55¹ ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2016 r., poz. 380 z późn. zm.). Na mocy tego przepisu przedsiębiorstwo jest to zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych, przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej.


Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Zgodnie natomiast z art. 552 Kodeksu cywilnego czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.


Jak wskazuje przepis art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowaniu nie podlega wniesienie do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części.


W świetle obowiązujących przepisów, wniesienie przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje jest zatem wprost określone jako czynność wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Przyjmując za Wnioskodawcą, że przedmiotem wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu ustawy Kodeks cywilny, powyższa czynność będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie powołanego wyżej art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W konsekwencji podwyższenie kapitału zakładowego Spółki będzie stanowić zmianę umowy spółki niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 6 lit. c) w związku z art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj