Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
1462-IPPB1.4511.1192.2016.1.ES
z 10 marca 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) w zw. z art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 13 grudnia 2016 r. (data wpływu 16 grudnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportem składników majątku do spółki cywilnej - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 16 grudnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportem składników majątku do spółki cywilnej.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą. Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność gospodarcza obejmuje w szczególności:

  • sprzedaż detaliczną zegarków, zegarów i biżuterii w wyspecjalizowanych sklepach (tj. sklepach jubilerskich);
  • sprzedaż hurtową i detaliczną samochodów osobowych i furgonetek;
  • produkcję metali szlachetnych;
  • wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi;
  • działalność pomocniczą związaną z utrzymaniem porządku w budynkach.

E. S. będący ojcem Wnioskodawcy, również prowadzi działalność gospodarczą. Prowadzona przez Zainteresowanego działalność gospodarcza obejmuje w szczególności;

  • wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi;
  • produkcję metali szlachetnych;
  • produkcję wyrobów jubilerskich i podobnych;
  • produkcję sztucznej biżuterii i wyrobów podobnych;
  • sprzedaż detaliczną zegarków, zegarów i biżuterii w wyspecjalizowanych sklepach (sklepach jubilerskich).

Wnioskodawca zamierza nabyć od E. , następujące składniki majątkowe:

  1. własność nieruchomości gruntowej, zabudowanej budynkami produkcyjno-biurowymi, która stanowi główne miejsce wykonywania działalności gospodarczej E.
  2. udział w 25% części odrębnej własności lokalu użytkowego, stanowiącego sklep jublilerski, , w której pozostałe udziały przysługują żonie E. (w 25% części) oraz Wnioskodawcy (w 50% części),
  3. ogół praw i obowiązków najemcy, wynikających z umowy najmu , zawartej w dniu 28.09.1995 r. dotyczącej lokalu użytkowego, ; umowa najmu wyłącza możliwość wniesienia prawa najmu lokalu jako aportu lub wkładu do spółki.

Na terenie wskazanych powyżej nieruchomości, zgodnie z ustaleniami remanentów za rok 2015, przeprowadzonych celem prawidłowego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2015 rok, w dniu 2 stycznia 2016 roku, przechowywane są następujące towary:


ad 1) metale szlachetne (srebro - w postaci surowca, odlewu, gotowych wyrobów i półfabrykatów, złoto - w postaci blachy, drutu i półfabrykatów), złom złota, metale nieszlachetne (aluminium, ołów, mosiądz, granulat stalowy), agat, bursztyn (także w postaci gotowych wyrobów), muszle, kamienie, broszki, biżuteria i inne towary (zapięcia, sznurki, taśmy, lamówka, ligura; materiały do obróbki metali, takie jak kwasy, pasta polerska, boraks, ametyst do polerowania itd.);

ad 2) metale szlachetne (srebro, złoto), bursztyn, rzemyki, sztuka;

ad 3) metale szlachetne (srebro, złoto), bursztyn, rzemyki, sztuka.


Wymienione powyżej składniki majątkowe zapewniają niezbędne zaplecze magazynowe i materiałowe dla prowadzenia pracowni jubilerskiej i dwóch sklepów jubilerskich.


Wnioskodawca nabędzie ww. składniki majątkowe od E. , w drodze umowy darowizny, zawartej w formie aktu notarialnego - po uprzednim dokonaniu zmiany umowy najmu, o której mowa powyżej, polegającej na uchyleniu zakazu wnoszenia prawa najmu lokalu jako aportu lub wkładu do spółki.

W wyniku opisanej powyżej transakcji, Wnioskodawca ma całkowicie przejąć prowadzenie wykonywanej obecnie przez E. z wykorzystaniem wspomnianych składników majątkowych działalności gospodarczej. Oprócz wskazanych powyżej składników majątkowych, nastąpi przekazanie S. tajemnic przedsiębiorstwa oraz ksiąg i dokumentów, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Wnioskodawca zamierza następnie wnieść tytułem wkładu niepieniężnego nabyte w sposób opisany powyżej składniki majątkowe do spółki cywilnej A. Zbiór przywołanych powyżej składników majątkowych będzie służył prowadzeniu działalności gospodarczej w ramach tej spółki cywilnej przez jej wspólników, w tym przez Wnioskodawcę.


Wniesienie opisanego powyżej wkładu do spółki cywilnej nie nastąpi w wyniku likwidacji działalności gospodarczej Wnioskodawcy.


Wnioskodawca przewiduje przy tym, iż opisane powyżej zdarzenie przyszłe nastąpi w roku podatkowym, w którym:

  • posiadać będzie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych i gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) oraz
  • przebywać będzie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy przychód, który powstanie u Wnioskodawcy z tytułu wniesienia przez niego do spółki cywilnej wkładu w postaci zespołu składników majątkowych, określonych w opisie zdarzenia przyszłego, objętego niniejszym wnioskiem będzie zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Zdaniem Wnioskodawcy, przychód, który powstanie u Wnioskodawcy z tytułu wniesienia przez niego do spółki cywilnej wkładu w postaci zespołu składników majątkowych, określonych w opisie zdarzenia przyszłego, objętego niniejszym wnioskiem będzie zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zauważyć należy, iż wskazany w opisie zdarzenia przyszłego przedmiot planowanego wkładu do spółki cywilnej zapewnia niezbędne zaplecze magazynowe i materiałowe dla prowadzenia pracowni jubilerskiej i dwóch sklepów jubilerskich.

Co więcej, w wyniku zawarcia wskazanej w opisie zdarzenia przyszłego umowy darowizny dojdzie do przekazania Wnioskodawcy tajemnic przedsiębiorstwa oraz ksiąg i dokumentów, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, stanowiących wymienione wprost w zawartym w art. 55(1) k.c, katalogu składniki przedsiębiorstwa, które Wnioskodawca również wniesie do spółki cywilnej.


Zbiór składników majątkowych, który ma być wniesiony przez Wnioskodawcę do spółki cywilnej, należy zatem uznać za przedsiębiorstwo.


Godzi się przy tym zauważyć, iż przedsiębiorstwo może być - jako całość - przedmiotem własności, vide:


Radwański[red.], „System prawa prywatnego. Prawo cywilne - część ogólna. Tom 1”, Wydawnictwo C.H. BECK Instytut Nauk Prawnych PAN, Warszawa 2007, s. 1229.

„Przedsiębiorstwo będzie zatem dobrem sui generis, czego konsekwencją stanie się uznanie prawa podmiotowego na przedsiębiorstwie, a więc określonej przez porządek prawny możliwości postępowania w określony sposób przedsiębiorcy (...) względem przedsiębiorstwa. Możliwość aprobowania takiego prawa podmiotowego płynie z przepisów prawa cywilnego, zwłaszcza z tych, w których wymienia się działalność w zakresie prowadzonego przedsiębiorstwa (często w ujęciu funkcjonalnym) (...). Do tak rozumianego przedsiębiorstwa zastosuję się odpowiednio reguły praw rzeczowych. Jest to niezbędne, gdy myśli się o obrocie przedsiębiorstwem (sprzedaży, wniesieniu do spółki, oddaniu do korzystania itd.), ponieważ musi być ono przedmiotem własności (prawa podobnego do własności, jeśli będzie się obstawać przy wyłącznie rzeczowym przedmiocie tego prawa).”


W związku z powyższym, należy stwierdzić, iż zbiór składników majątkowych, który Wnioskodawca planuje wnieść do spółki cywilnej, będzie stanowił przedmiot wkładu niepieniężnego do tej spółki.


Art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1991 r., nr 80, poz. 350, ze zm.), dalej powołanej jako „u.p.d.o.f.”, stanowi natomiast, iż wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki.


W ocenie Wnioskodawcy, nie ulega wątpliwości, iż wniesienie przez Wnioskodawcę wkładu do spółki cywilnej stanowić będzie czynność odpłatnego zbycia (a zatem - przeniesienia własności) stanowiących przedsiębiorstwo składników majątku, będących przedmiotem tego wkładu - vide np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej z Łodzi z dnia 2 stycznia 2012 r. (sygn. IPTPB2/415-580/11-4/JR).

Dalej, należy wskazać, iż zgodnie z art. 5a pkt 26 u.p.d.o.f., ilekroć w u.p.d.o.f. jest mowa o „spółce niebędącej osobą prawną”, należy przez to rozumieć spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego. Spółka cywilna nie jest zaś podatnikiem takiego podatku.


Mając na uwadze powyższe, należy uznać, iż spółka cywilna zalicza się do spółek, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 50b u.p.d.o.f. W konsekwencji przychód, który powstanie u Wnioskodawcy z tytułu wniesienia przez niego do spółki cywilnej wkładu w postaci stanowiącego przedsiębiorstwo zespołu składników majątkowych, określonych w opisie zdarzenia przyszłego, objętego niniejszym wnioskiem - będzie zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 860 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121, z późn. zm.), przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów.


Wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług, przy czym domniemywa się, że wkłady wspólników mają jednakową wartość (art. 861 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego). Wniesiony wkład może być pieniężny lub niepieniężny. Z chwilą przeniesienia własności rzeczy na wspólników staje się ona majątkiem wspólnym wszystkich wspólników.

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ww. ustawy opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Powyższy przepis ustanawia generalną zasadę opodatkowania podatkiem dochodowym, zgodnie z którą opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkie uzyskane przez podatnika w danym roku korzyści majątkowe, z wyjątkiem tych, które na mocy ustawy wyłączone zostały z tego opodatkowania (np. poprzez wprowadzenie ustawowego zwolnienia z opodatkowania, czy też zaniechanie poboru podatku).

Takim zwolnieniem zostały objęte m.in. aporty wnoszone do spółek niebędących osobami prawnymi. W myśl art. 21 ust. 1 pkt 50b ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki.

Przy czym, stosownie do art. 5a pkt 26 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego, a zatem także spółkę cywilną.


Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza wnieść aportem do spółki cywilnej składniki majątku nabyte w drodze darowizny od ojca.


Biorąc pod uwagę cyt. wyżej przepisy stwierdzić należy, że w momencie wniesienia przez Wnioskodawcę aportu do spółki cywilnej, po jego stronie, jako wnoszącego aport, powstanie przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolniony jednakże z opodatkowania tym podatkiem, zgodnie z cyt. art. 21 ust. 1 pkt 50b ww. ustawy.

Mając zatem na uwadze przedstawione w opisie stanu faktycznego informacje oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że wniesienie do spółki cywilnej wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci składników majątku nie powoduje u Wnioskodawcy powstania przychodu do opodatkowania.


Zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.


Końcowo wskazać należy, że w myśl art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne są od podatku dochodowego od osób fizycznych są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego bez względu na to czy stanowią przedsiębiorstwo czy też nie.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj