Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
1462-IPPB2.4511.677.2016.3.MK
z 3 stycznia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 29 września 2016 r. (data wpływu 3 października 2016r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z wydaniem udziałów Wspólnikowi spółki przejmowanej w miejsce przejętych udziałów w związku z połączeniem spółek poprzez przejęcie całego majątku przez spółkę przejmującą (połączenie odwrotne) oraz ciążących na Wnioskodawcy obowiązkach płatnika - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 3 października 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z wydaniem udziałów Wspólnikowi spółki przejmowanej w miejsce przejętych udziałów w związku z połączeniem spółek poprzez przejęcie całego majątku przez spółkę przejmującą (połączenie odwrotne) oraz ciążących na Wnioskodawcy obowiązkach płatnika


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest nowo utworzoną spółką, która będzie prowadziła działalność operacyjną w zakresie marketingu i doradztwa w obszarze e-commerce, oraz-w wyniku planowanych zmian w strukturze wewnętrznej - przejmie również rolę spółki holdingowej dla grupy kapitałowej, w skład której wejdzie Wnioskodawca.


Jedynym wspólnikiem Spółki jest osoba fizyczna, polski rezydent podatkowy, (dalej jako „Wspólnik”), która posiada 100% udziałów Spółki.


Wspólnik jest obecnie również właścicielem 100% udziałów w spółce typu limited by shares (odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), która jest spółką kapitałową prawa cypryjskiego i podlega w tym państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (dalej „Spółka Cypryjska”).

Spółka Cypryjska jest właścicielem akcji polskiej publicznej spółki akcyjnej (dalej „Spółka Akcyjna”), stanowiących ponad 50% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Spółki i dających na nim temu podmiotowi bezwzględną większość głosów. Wspólnik posiada również bezpośrednio 2,52% akcji tej Spółki Akcyjnej.

Spółka Akcyjna jest jednostką dominującą grupy kapitałowej („Grupa”), w skład której oprócz Spółki Akcyjnej jako jednostki dominującej wchodzą krajowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej łącznie wszystkie spółki Grupy jako „Spółki Polskie”). Grupa prowadzi działalność na rynku e-commerce.

Obecnie planowana jest gruntowna restrukturyzacja istniejącej struktury w ramach Grupy na poziomie spółek kontrolowanych przez Wspólnika. Założeniem planowanej restrukturyzacji jest wyeliminowanie ze struktury należącej do Wspólnika podmiotu cypryjskiego, uproszczenie struktury i zredukowanie kosztów jej funkcjonowania. Skutkiem restrukturyzacji wszystkie aktywa Wspólnika, Wnioskodawcy oraz Grupy powinny znaleźć się w całości wyłącznie w Polsce.

W ramach planowanej restrukturyzacji została powołana Spółka - Wnioskodawca. Spółka przewiduje w pierwszej kolejności dokonanie tzw. wymiany udziałów w rozumieniu art. 12 ust. 4d ustawy o CIT. Spółka Cypryjska wniesie stanowiące własność tej spółki akcje Spółki Akcyjnej tytułem aportu (wkładu niepieniężnego) do Wnioskodawcy i w zamian za nie obejmie udziały w podwyższonym kapitale Spółki. Nie będą dokonywane jakiekolwiek dopłaty. Wnioskodawca wskutek wymiany uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce Akcyjnej. Spółka Cypryjska stanie się jedynym udziałowcem Wnioskodawcy, albo w wyniku wymiany uzyska bezwzględną większość praw głosu na zgromadzeniu wspólników Wnioskodawcy.

W kolejnym, finalnym etapie restrukturyzacji, którego dotyczy niniejsze zapytanie, zostanie zrealizowane transgraniczne połączenie wg. następujących założeń: Wnioskodawca połączy się ze swoją spółką - matką, tj. Spółką Cypryjska („Spółka Przejmowana”) poprzez przejęcie całego majątku Spółki Cypryjskiej przez Wnioskodawcę jako Spółkę Przejmującą (tzw. połączenie odwrotne - downstream merger), a Wspólnik, jako wspólnik Spółki Przejmowanej otrzyma wszystkie udziały w kapitale Spółki. Tym samym, Spółka wstąpi z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki Spółki Cypryjskiej (art. 494 § 1 KSH). W efekcie, Wnioskodawca stanie się bezpośrednim akcjonariuszem Spółki Akcyjnej. Wskutek transgranicznego połączenia przez przejęcie, Spółka Cypryjska zakończy swój byt prawny.


Wnioskodawca będzie kontynuował swoją działalność operacyjną, oraz przejmie bezpośrednią funkcję holdingową wobec Grupy.


Połączenie transgraniczne polskiej spółki kapitałowej z cypryjską spółką typu limited by shares jest dopuszczalne w świetle polskiego prawa (zarówno Kodeksu Spółek Handlowych, jak i przepisów podatkowych), jak i na gruncie przepisów cypryjskich.


Do połączenia dojdzie w trybie art. 492 § 1 pkt 1 w zw. z art. 5161 i nast. ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. u. z 20013 r. poz. 1030, ze zm., dalej jako „KSH”), tzn. „przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie)”. W wyniku połączenia, Wnioskodawca przejmie cały majątek Spółki Cypryjskiej (będzie to więc tzw. połączenie odwrotne), w zamian za przyznanie udziałów we własnym kapitale dla obecnego Wspólnika Spółki Cypryjskiej.

W wyniku przejęcia całości majątku Spółki Cypryjskiej w drodze sukcesji uniwersalnej (art. 494 § 1 KSH), Spółka przejmie udziały we własnym kapitale zakładowym. Przedmiotowe udziały bezpośrednio w chwili ich nabycia będą podlegały unicestwieniu prawnemu (zakończą swój byt prawny), a w ich miejsce zostaną utworzone i wydane nowe udziały na rzecz dotychczasowego wspólnika Spółki Przejmowanej. W przypadku, gdyby nabyte przez Spółkę udziały własne zakończyły swój byt prawny (nie będzie to stanowić w sensie prawnym umorzenia w rozumieniu art. 199 KSH), przedmiotowe unicestwienie nie będzie wiązało się z obniżeniem kapitału zakładowego. Połączenie Odwrotne może wiązać się z dodatkowo podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki Przejmującej (wynikającym z konieczności uwzględnienia wartości całości aktywów Spółki Przejmowanej).


W takim przypadku Wspólnik otrzyma zarówno udziały wydane przez należących uprzednio do Spółki Przejmowanej, jak i nowe udziały, utworzone i wydane Wspólnikowi bezpośrednio w skutek podwyższenia kapitału.

Wnioskodawca pragnie podkreślić, że opisany powyżej schemat połączenia jest w pełni zgodny z przepisami KSH. Dopuszczalne jest również w świetle prawa połączenie transgraniczne.

Kształt restrukturyzacji i ostateczną strukturę kapitałową Grupy Wnioskodawca przedstawił w formie schematu graficznego. (...)


Wnioskodawca podkreśla, że przedmiotowa restrukturyzacja będzie przeprowadzana wyłącznie z przesłanek ekonomicznych. Ma na celu wyeliminowanie ze struktury podmiotu cypryjskiego, sprowadzenie całości aktywów do Polski, uproszczenie struktury i zredukowanie kosztów jej funkcjonowania, a także kumulację w jednym podmiocie krajowym wszelkich funkcji zarówno operacyjnych w obszarze marketingu i doradztwa e-commerce, jak i funkcji zarządczo-holdingowych dla Grupy.

Niezależnie od wyboru wariantu realizacji połączenia, nie jest planowane dokonywanie żadnych wypłat gotówkowych na rzecz Wspólnika Spółki Przejmowanej. Ponadto, Wnioskodawca nie posiada i w momencie połączenia nie będzie posiadać żadnych udziałów w Spółce Przejmowanej.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy przejęcie przez Spółkę całego majątku Spółki Cypryjskiej w wyniku połączenia spowoduje powstanie przychodu po stronie Spółki i czy będzie stanowiła dla Wnioskodawcy dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?
  2. Czy prawne unicestwienie dotychczasowych udziałów Wnioskodawcy będących w posiadaniu Spółki Przejmowanej, nabytych wskutek Połączenia Odwrotnego jako majątek Spółki Przejmowanej („Przejęte Udziały”) spowoduje powstanie po stronie Wnioskodawcy obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych?
  3. Czy następcze wydanie udziałów Wspólnikowi Spółki Przejmowanej w miejsce Przejętych Udziałów lub nowoutworzonych udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy spowoduje powstanie po stronie Wnioskodawcy, jako Spółki Przejmującej lub któregokolwiek z pozostałych uczestniczących podmiotów obowiązku podatkowego (Spółki Przejmowanej, Wspólnika Spółki Przejmowanej) w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych lub podatku dochodowego od osób fizycznych?
  4. Czy w związku z wydaniem w wyniku Połączenia Odwrotnego Wspólnikowi Spółki Przejmowanej udziałów wydanych w miejsce Przejętych Udziałów lub nowoutworzonych udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy w zamian za majątek Spółki Przejmowanej, na Wnioskodawcy będzie ciążył obowiązek płatnika w podatku dochodowym od osób fizycznych lub od osób prawnych?

Przedmiotowa interpretacja dotyczy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie zadanych pytań o Nr 3 i 4 wniosku. Odpowiedź w zakresie zadanych pytań Nr 1, 2, 3 i 4 w przedmiocie ustawy o podatku dochodowym od osob prawnych zostanie udzielona w odrębnym rozstrzygnięciu.


Zdaniem Wnioskodawcy,


Ad.3


Wydanie nowych udziałów w miejsce Przejętych Udziałów oraz ich następne wydanie Wspólnikowi Spółki Przejmowanej lub nowoutworzonych udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych po stronie Wnioskodawcy ani po stronie Spółki przejmowanej, ani po stronie Wspólnika Spółki Przejmowanej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.


Ad.4


W związku z wydaniem w wyniku Połączenia Odwrotnego wspólnikowi Spółki Przejmowanej udziałów wydanych w miejsce Przejętych Udziałów lub nowoutworzonych udziałów Wnioskodawcy w zamian za majątek Spółki Przejmowanej, na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek płatnika w podatku dochodowym od osób fizycznych ani podatku dochodowego od osób prawnych.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie Pytań Nr 3 oraz Nr 4


Zgodnie z art. 12 ust 4 pkt 12 UPDOP, do przychodów nie zalicza się - w przypadku połączenia lub podziału spółek kapitałowych (z zastrzeżeniem art. 10 ust. 1 pkt 6 UPDOP) - przychodu udziałowca (akcjonariusza) spółki przejmowanej lub dzielonej stanowiącego wartość nominalną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną. Podobnie jak analizowany powyżej art. 10 ust. 2 pkt 1 UPDOP, przepis ten nie odnosi się w żaden sposób do ewentualnego stosunku dominacji i zależności, jaki może towarzyszyć procesowi łączenia, ani do konkretnego sposobu (metody) połączenia.

Ponadto, ustawodawca w art. 12 ust. 4 pkt 12 UPDOP nie uzależnia możliwości zastosowania tego przepisu od charakteru wydawanych przez spółkę przejmującą na rzecz udziałowca spółki przejmowanej udziałów, tzn. od tego, czy są to udziały istniejące, czy też nowoutworzone.

Należy zatem stwierdzić, iż art. 12 ust. 4 pkt 12 UPDOP znajduje zastosowanie w każdej sytuacji, w której w wyniku połączenia spółek przez przejęcie spółka przejmująca wydaje udziały udziałowcowi spółki przejmowanej, o ile nie zachodzą przesłanki wyłączające możliwość jego zastosowania, określone we wspomnianym powyżej art. 10 ust. 4 UPDOP (które, jak wskazano powyżej, nie wystąpią w zdarzeniu przyszłym będącym przedmiotem niniejszego wniosku).


Analogiczne przepisy dotyczą przypadku, gdy wspólnikiem jest osoba fizyczna.


Co do zasady, do źródeł przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. w Dz. U. z 2012 r., poz. 361, ze zm., dalej jako „UPDOF”), ustawodawca zaliczył m.in. przychody z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) do c) tejże ustawy.

Pojęcie „przychodów z kapitałów pieniężnych” wyjaśnia art. 17 ust. 1 UPDOF, który wskazuje, iż za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału (pkt 4), oraz nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni, objętych w zamian za wkład niepieniężny (pkt 9).

Powyższe przepisy zostały doprecyzowane w dalszych uregulowaniach UPDOF. Zgodnie z brzmieniem art. 24 ust 5 pkt 6 UPDOF, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym w przypadku połączenia, są to dopłaty w gotówce otrzymane przez udziałowców (akcjonariuszy) spółki przejmowanej, czy spółek łączonych.

Ponadto, szczegółowe zasady ustalania dochodu wspólników w związku z łączeniem się spółek określa art. 24 ust. 8 UPDOF. Stanowi on, że w przypadku połączenia spółek, dochód (przychód) wspólnika spółki przejmowanej stanowiący nadwyżkę wartości nominalnej udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną nad wydatkami na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) w spółce przejmowanej, nie podlega opodatkowaniu w momencie połączenia spółek.

Zatem, co do zasady możliwe jest ustalenie przychodu podatkowego po stronie wspólnika spółki kapitałowej w przypadku otrzymania przez niego udziałów w wyniku połączenia, ale zgodnie z wyżej powołanym art. 24 ust. 8 UPDOF, ewentualny dochód wynikający z nadwyżki wartości nominalnej udziałów otrzymanych w wyniku połączenia, nad wydatkami na ich objęcie, nie będzie podlegał opodatkowaniu w momencie połączenia, a dopiero w przypadku odpłatnego zbycia udziałów objętych w taki sposób.

Opodatkowaniu - na moment połączenia - mogłyby podlegać co najwyżej dopłaty otrzymane przez wspólnika łączącej się spółki, o czym traktuje przepis art. 24 ust. 5 pkt 6 UPDOF. Tym samym, ustawodawca postanowił iż opodatkowanie dochodu (przychodu) zostanie przesunięte w czasie, tj. do momentu odpłatnego zbycia udziałów nabytych w wyniku połączenia, natomiast sam fakt połączenia się spółek, będzie dla ich wspólników zdarzeniem neutralnym podatkowo.

Mając na względzie zaprezentowane przez Wnioskodawcę zdarzenie przyszłe, Wnioskodawca uważa, że w przypadku połączenia Spółki Przejmującej ze Spółką Przejmowaną, tj. w trybie połączenia odwrotnego przez przejęcie, nie powstanie po stronie Wspólnika Spółki Przejmowanej dochód z udziału w zyskach osób prawnych, niezależnie od tego czy otrzyma on udziały nowo utworzone, czy też Przejęte Udziały, które Spółka Przejmująca uzyskała od Spółki Przejmowanej. Co więcej, również art. 24 ust. 8 UPDOF nie spowoduje po stronie Wspólnika Spółki Przejmowanej obowiązku ustalenia przychodu podatkowego. Jak argumentowano bowiem powyżej, taki przychód może powstać dopiero na skutek późniejszego odpłatnego zbycia przez tego Wspólnika udziałów wydanych przez Spółkę przejmującą w wyniku połączenia. Przychód taki nie powstanie również na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 6 UPDOF, bowiem jak zostało wskazane na wstępie, Wspólnikowi Spółki Przejmowanej nie będą przysługiwały żadne dopłaty w gotówce, jak również nie otrzyma żadnych innych świadczeń pieniężnych bądź niepieniężnych.

Powyższe znajduje również potwierdzenie w licznych interpretacjach wydanych przez organy podatkowe. Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z dnia 9 czerwca 2015 r. (sygn. IPTB2/4511-155/15-3/KR) wskazał, że „tym samym ustawodawca postanowił więc przesunąć opodatkowanie tego dochodu (przychodu) na moment, gdy dojdzie do odpłatnego zbycia udziałów nabytych w wyniku ww. połączenia. Zgodnie z powyższym przepisem art. 24 ust. 8 ww. ustawy, dochód (przychód) podatkowy powstanie dopiero w momencie odpłatnego zbycia udziałów spółki przejmującej. <...> innymi słowy, za prawidłowe natężało uznać stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym, ewentualny dochód wynikający z nadwyżki wartości nominalnej udziałów Y Polska przydzielonych Wnioskodawcy w rezultacie połączenia, nad wydatkami na objęcie udziałów w X nie podlega opodatkowaniu w momencie połączenia, stosownie do art. 24 ust 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”. Należy zauważyć, że podobne stanowisko zajął również np. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacjach z dnia 2 lutego 2015 r. (sygn. ILPB2/415-1073/14-2/TR), czy z dnia 27 lutego 2012 r. (sygn. ILPB1/415-91/12-2/TM), jak również Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dnia 21 maja 2014 r. (sygn. IBPBII/2/415-183/14/MM), a także Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 9 lutego 2016 r. (sygn. IPPB1/4511-1495/15-2/DK).

Należy też wskazać, że wydanie na rzecz Wspólnika nowych udziałów w miejsce Przejętych Udziałów oraz pozostałych aktywów Spółki Przejmowanej nie będzie skutkować powstaniem dochodu do opodatkowania po stronie Spółki, niezależnie od tego, czy wydanie to będzie dotyczyło nowych czy starych udziałów. Takie zdarzenie po stronie Wnioskodawcy w odniesieniu do własnych udziałów, nabytych wskutek Połączenia Odwrotnego jako majątek Spółki Przejmowanej lub nowoutworzonych nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, gdyż nie będzie stanowiło jakiegokolwiek odpłatnego zbycia, z którym przepis ustawy wiązałby konsekwencje podatkowe, ani też nie będzie wiązało się z uzyskaniem jakiegokolwiek przysporzenia majątkowego po stronie Wnioskodawcy. W szczególności przedmiotowe unicestwienie nie będzie wiązało się z obniżeniem lub podwyższeniem kapitału zakładowego Wnioskodawcy. Wydanie udziałów w miejsce Przejętych Udziałów oraz wydanie nowych odzwierciedlających pozostałą wartość przejętych aktywów Spółki Przejmowanej w powyższej sytuacji będzie dla Wnioskodawcy neutralne podatkowo na gruncie UPDOP.

W związku z powyższym Wnioskodawca stoi na stanowisku, że również objęcie przez Wspólnika Spółki Przejmowanej udziałów w Spółce Przejmującej w zamian za przeniesienie na nią całego majątku Spółki przejmowanej będzie z jego perspektywy neutralne na gruncie przepisów UPDOF.

W konsekwencji, ponieważ w związku z rozważanym procesem Połączenia Odwrotnego Wspólnik Spółki Przejmowanej na moment połączenia nie osiągnie żadnego przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, na Spółce Przejmującej nie będzie ciążył obowiązek płatnika tego podatku.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Ponadto tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14na pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n dotyczących ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się Wnioskodawcy do otrzymanej interpretacji nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku stanowią element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej z zastosowaniem art. 119a ustawy Ordynacja podatkowa .


W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych wskazać należy, że orzeczenia te dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw, podatników w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Natomiast Organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, że nie stanowią materialnego prawa podatkowego.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016, poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj