Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/4511-577/16-2/MK1
z 28 października 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 23 sierpnia 2016 r. (data wpływu 26 sierpnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawidłowości wystawienia informacji PIT-11 – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 26 sierpnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawidłowości wystawienia informacji PIT-11.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Gminny Zespół ds. Oświaty jest jednostką obsługującą pod względem księgowym i płacowym szkoły podstawowe i gimnazjum z terenu gminy. Gminny Zespół ds. Oświaty ma nadany numer NIP. Ponieważ szkoły nie miały nadanego „własnego” numeru NIP płatnikiem zaliczek na podatek za pracowników szkół był Gminny Zespół ds. Oświaty.

W trakcie roku 2016 poszczególne szkoły złożyły lub mają złożyć wnioski o nadanie własnego numeru NIP. Do końca roku 2016 wszystkie szkoły będą miały własny NIP i będą płatnikami zaliczek na podatek dla swoich pracowników.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Jeżeli przez część roku 2016 płatnikiem zaliczek na podatek jest Gminny Zespół ds. Oświaty, a przez pozostałą część roku płatnikiem zaliczek na podatek będzie szkoła to czy za 2016 rok pracownicy szkół powinni otrzymać jedną czy dwie deklaracje PIT-11?


Zdaniem Wnioskodawcy,


Gminny Zespół ds. Oświaty stoi na stanowisku, że za 2016 rok należy wystawić jedną deklarację PIT-11 dla pracowników szkół. W deklaracji PIT-11 płatnikiem zaliczek – wpisać należy dane poszczególnych szkół.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Z przepisu art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. , poz. 613 ze zm.) wynika, że płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.), osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej „zakładami pracy”, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

W terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem art. 45ba ust. 4, płatnicy, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przesłać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika wykonuje swoje zadania, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania, imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru (PIT-11), z zastrzeżeniem ust. 5. Informację, o której mowa w zdaniu pierwszym, sporządza się również w przypadku dokonywania wypłaty świadczeń określonych w art. 21 ust. 1 pkt 46 i 74. W informacji tej wykazuje się również dochody zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych (art. 39 ust. 1 ww. ustawy).

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Gminny Zespół ds. Oświaty jest jednostką obsługującą pod względem księgowym i płacowym szkoły podstawowe i gimnazjium z terenu gminy. Gminny Zespół ds. Oświaty ma nadany numer NIP. Ponieważ szkoły nie miały nadanego „własnego” numeru NIP płatnikiem zaliczek na podatek za pracowników szkół był Gminny Zespół ds. Oświaty. W trakcie roku 2016 poszczególne szkoły złożyły lub mają złożyć wnioski o nadanie własnego numeru NIP. Do końca roku 2016 wszystkie szkoły będą miały własny NIP i będą płatnikami zaliczek na podatek dla swoich pracowników. Wnioskodawca ma wątpliwości czy jeżeli przez część roku 2016 płatnikiem zaliczek na podatek jest Gminny Zespół ds. Oświaty, a przez pozostałą część roku płatnikiem zaliczek na podatek będzie szkoła to czy za 2016 rok pracownicy szkół powinni otrzymać jedną czy dwie deklaracje PIT-11.

Informacja o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11 dotyczy całego roku podatkowego, a zatem nie należy wystawiać wielu PIT-11 osobno za okresy związane z wykonywaniem funkcji płatnika przez kilka podmiotów. PIT-11 zobowiązany jest wystawić płatnik właściwy na dzień złożenia tej deklaracji.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż to szkoły obsługiwane przez Wnioskodawcę, zgodnie z treścią art. 8 Ordynacji podatkowej w powiązaniu z przepisami ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, są płatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych. W związku z czym do wystawienia swoim pracownikom jednej deklaracji PIT-11 za cały rok podatkowy zobowiązane będą dane placówki (szkoły).


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj