Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
1061-IPTPB1.4511.487.2016.1.AP
z 30 sierpnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 20 kwietnia 2016 r. (data wpływu 20 maja 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 19 sierpnia 2016 r. (data wpływu 22 sierpnia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej licencji (pytanie Nr 2) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 maja 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług.

Wniosek w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz podatku dochodowego od osób fizycznych nie spełniał wymogów, o których mowa m.in. w art. 14b § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 12 sierpnia 2016 r., Nr 1061-IPTPB1.4511.486.2016.1.AG, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w zw. z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie do uzupełnienia ww. wniosku wysłano za pośrednictwem platformy ePUAP w dniu 12 sierpnia 2016 r. (data odbioru 16 sierpnia 2016 r.). Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek pismem z dnia 19 sierpnia 2016 r. (data wpływu 22 sierpnia 2016 r.), nadanym za pośrednictwem ….. w dniu 19 sierpnia 2016 r.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą indywidualną działalność gospodarczą, wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG), rezydentem podatkowym Rzeczypospolitej Polskiej, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy była sprzedaż kont do serwisów hostingowych prowadzona przez Internet. Wnioskodawca złożył oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie zryczałtowanego podatku dochodowego i dokonywał rozliczeń podatkowych w ten sposób. Wnioskodawca prowadził ewidencję przychodów, zawierającą wykaz środków trwałych.

Wnioskodawca dnia 4 marca 2016 r. zawarł umowę sprzedaży przedsiębiorstwa ze …. i ….., prowadzącymi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej.

W skład zbytego przedsiębiorstwa wchodziły jedynie składniki niematerialne, tj.:

  • konto internetowe zarejestrowane pod nazwą ….. - założone dnia 26 kwietnia 2014 r. w serwisie www…...pl,
  • wartość renomy (…..) Wnioskodawcy związana z przedsiębiorstwem,
  • domena internetowa www…….eu,
  • konto w serwisie www.......com, o loginie …..,
  • prawa wynikające ze wszystkich umów dotyczących przedsiębiorstwa w dacie zawarcia umowy sprzedaży,
  • wszelkie pozostałe aktywa wykorzystywane przez Wnioskodawcę na potrzeby prowadzenia przedsiębiorstwa w dacie zawarcia sprzedaży.

Wszystkie wymienione składniki były przeznaczone oraz były wystarczające do prowadzenia opisanej wcześniej działalności gospodarczej. Wnioskodawca po sprzedaży przedsiębiorstwa złożył wniosek o wykreślenie z CEiDG. Wpis w CEiDG został wykreślony dnia 8 marca 2016 r.

W piśmie z dnia 19 sierpnia 2016 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz podatku dochodowego od osób fizycznych, wskazano, że Wnioskodawca prowadził jednoosobową działalność gospodarczą od dnia 1 maja 2011 r. W całym okresie prowadzenia tej działalności osiągnięty przychód opodatkowany był zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 3% od obrotu. Wnioskodawca dla potrzeb działalności gospodarczej prowadził ewidencję przychodów oraz wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Ewidencja wyposażenia nie była prowadzona, ponieważ Wnioskodawca nie dysponował żadnym wyposażeniem na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Wszystkie składniki majątkowe stanowiące wartości niematerialne i prawne, wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej, zostały ujęte przez Wnioskodawcę w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Licencje wchodziły w skład składników majątkowych prowadzonego przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa. Wnioskodawca w prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystywał licencje dotyczące kont …. oraz w serwisie …...com. Konta ….. były miejscem sprzedaży towaru, serwis …..com pełnił funkcję serwera, na którym umieszczone były pliki graficzne wykorzystywane na aukcjach w serwisie …. Wnioskodawca wszedł w posiadanie ww. licencji poprzez założenie kont w serwisie …...pl. oraz …...com. Licencje te zostały przez Wnioskodawcę ujęte w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Przedmiotem zbycia były również ww. licencje. Po dniu 8 marca 2016 r. Wnioskodawca nie prowadzi jednoosobowej działalności gospodarczej, z dniem 8 marca 2016 r. działalność została wykreślona z rejestru.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania (przy czym pytanie Nr 1 zostało ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku):

  1. Czy przychód osiągnięty w związku ze sprzedażą przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzą składniki niematerialne, stanowi źródło przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 10 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów ewidencjonowanych (odpłatne zbycie praw majątkowych będących środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi) oraz należy do nich zastosować poniższe stawki podatku zryczałtowanego, przy założeniu, że wymienione składniki niematerialne znajdowały się w wykazie środków trwałych:
    1. konto internetowe zarejestrowane pod nazwą ……- założone dnia 26 kwietnia 2014 r. w serwisie www…….pl - 10%,
    2. wartość renomy (…..) Wnioskodawcy związana z Przedsiębiorstwem - 10%,
    3. domena internetowa: www……..eu - 10%,
    4. konto w serwisie www…….com, o loginie …… -10%,
    5. prawa wynikające ze wszystkich umów dotyczących przedsiębiorstwa w dacie zawarcia umowy sprzedaży - 10%,
    6. pozostałe aktywa wykorzystywane przez Wnioskodawcę na potrzeby prowadzenia Przedsiębiorstwa - 10%?
  2. Czy wartość początkową składnika niematerialnego - licencji dotyczącej konta w serwisie … oraz w serwisie …, należy określić na podstawie art. 22g ust. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
  3. Czy w przypadku, gdy wymienione składniki nie znajdowały się w wykazie środków trwałych lub wykaz środków trwałych nie uwzględniał wymienionych wcześniej składników, zastosowanie znajdzie pięciokrotna stawka podatku, obliczona na podstawie art. 17 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, co w przypadku Wnioskodawcy wynosić będzie 50%?
  4. Czy sprzedaż wymienionych wyżej składników przedsiębiorstwa, stanowiących jego zorganizowaną część, będzie zwolniona z podatku od towarów i usług?

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania Nr 2. Natomiast w zakresie pytania Nr 1 oraz Nr 3 wydane zostaną odrębne rozstrzygnięcia. W zakresie pytania Nr 4 została zaś wydana interpretacja indywidualna dotycząca podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, do wyceny wartości początkowej licencji zastosowanie znajdzie pierwsze zdanie art. 22g ust. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z treścią powyższego przepisu, wartość początkową praw majątkowych, w tym licencji i autorskich praw majątkowych, stanowi cena nabycia tych praw; jeżeli wynagrodzenie (opłaty) wynikające z umowy licencyjnej albo z umowy o przeniesienie innych praw majątkowych jest uzależnione od wysokości przychodów z licencji lub praw uzyskanych przez licencjobiorcę albo nabywcę - przy ustalaniu wartości początkowej praw majątkowych, w tym licencji, nie uwzględnia się tej części wynagrodzenia.

Wobec tego, wartością początkową będzie cena nabycia licencji do kont na wspomnianych wcześniej serwisach internetowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Stosownie do art. 22b ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania licencje, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Z powyższego przepisu wynika, że (co do zasady) wydatki poniesione na nabycie licencji, stanowiącej wartość niematerialną i prawną, podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu pośrednio, poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane od jej wartości początkowej.

Przy czym, aby licencja mogła zostać uznana za wartość niematerialną i prawną:

  • musi zostać nabyta, a nie wytworzona we własnym zakresie,
  • musi być zdatna do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania,
  • musi być wykorzystywana w prowadzonej działalności gospodarczej lub oddana do używania na podstawie wskazanych w ww. przepisie umów,
  • przewidywany okres jej używania musi być dłuższy niż rok.

Jednocześnie zauważyć należy, że oceny przydatności do gospodarczego wykorzystania dokonuje sam podatnik uwzględniając m.in. charakter prowadzonej działalności, przedmiot licencji oraz cele jakim ma ona służyć w wykonywanej działalności gospodarczej. Za wartość niematerialną i prawną uznać można taką licencję, którą w pełni można wykorzystywać na potrzeby prowadzonej działalności.

Zgodnie z art. 22f ust. 1 ww. ustawy, podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 22a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 22b.

Sposób ustalenia wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uzależniony jest od sposobu nabycia środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej i uregulowany został w art. 22g cyt. ustawy.

W myśl art. 22g ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w razie odpłatnego nabycia, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się cenę ich nabycia.

Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku (art. 22g ust. 3 ww. ustawy).

Wartość początkową praw majątkowych, w tym licencji i autorskich praw majątkowych, stanowi cena nabycia tych praw; jeżeli wynagrodzenie (opłaty) wynikające z umowy licencyjnej albo z umowy o przeniesienie innych praw majątkowych jest uzależnione od wysokości przychodów z licencji lub praw uzyskanych przez licencjobiorcę albo nabywcę - przy ustalaniu wartości początkowej praw majątkowych, w tym licencji, nie uwzględnia się tej części wynagrodzenia (art. 22g ust. 18 ww. ustawy).

Jak wynika z powołanych przepisów, do wartości początkowej nabytej wartości niematerialnej i prawnej zalicza się nie tylko kwotę należną sprzedającemu z tego tytułu, ale także inne wydatki związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania składnika majątku do używania. Ze względu na to, że katalog tych wydatków, określony w art. 22g ust. 3 ww. ustawy ma charakter otwarty, mogą do niego należeć także inne wydatki niewymienione wprost w tym przepisie, które zostały poniesione przed dniem ujęcia wartości niematerialnej i prawnej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a których poniesienie było niezbędne dla możliwości wykorzystywania, bądź przystosowania danego składnika majątku do charakteru prowadzonej działalności. Wobec tego, co do zasady wydatki naliczone do dnia oddania licencji do użytkowania, które powodują że nabyta licencja nadaje się do gospodarczego wykorzystania, powinny zwiększać jej wartość początkową.

Ze stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą indywidualną działalność gospodarczą. Przedmiotem tej działalności była sprzedaż kont do serwisów hostingowych prowadzona przez Internet. Wnioskodawca złożył oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie zryczałtowanego podatku dochodowego i prowadził ewidencję przychodów oraz wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W dniu 4 marca 2016 r. zawarł umowę sprzedaży przedsiębiorstwa z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. W skład zbytego przedsiębiorstwa wchodziły jedynie składniki niematerialne, tj.: konto internetowe zarejestrowane pod nazwą ….. - założone dnia 26 kwietnia 2014 r. w serwisie www…...pl, wartość renomy (…..) związana z przedsiębiorstwem, domena internetowa www…….eu, konto w serwisie www…….com, prawa wynikające z wszystkich umów dotyczących przedsiębiorstwa w dacie zawarcia umowy sprzedaży, wszelkie pozostałe aktywa wykorzystywane przez Wnioskodawcę na potrzeby prowadzenia przedsiębiorstwa w dacie zawarcia sprzedaży. Wszystkie składniki majątkowe stanowiące wartości niematerialne i prawne, wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej, zostały ujęte przez Wnioskodawcę w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Licencje wchodziły w skład składników majątkowych prowadzonego przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa. Wnioskodawca w prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystywał licencje dotyczące kont …...pl. oraz w serwisie …...com. Konta …. były miejscem sprzedaży towaru, serwis … pełnił funkcję serwera, na którym umieszczone były pliki graficzne wykorzystywane na aukcjach w serwisie …...pl. Wnioskodawca wszedł w posiadanie ww. licencji poprzez założenie kont w serwisie …..pl. oraz …...com. Licencje te zostały przez Wnioskodawcę ujęte w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Przedmiotem zbycia były również ww. licencje.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że jeżeli spełnione zostały przesłanki wynikające z art. 22b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczące uznania licencji do kont w serwisach …..pl oraz …...com za wartości niematerialne i prawne oraz istotnie powyższe licencje zostały przez Wnioskodawcę nabyte odpłatnie, to za ich wartość początkową uznać należy, zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 22g ust. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, cenę ich nabycia. W związku z tym stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej uznano za prawidłowe.

Jednocześnie podkreślenia wymaga, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy Organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku.

Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych w trybie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.), nie jest ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania dowodowego okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ….., po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj