Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB-1-1/4510-268/16-1/ESZ
z 8 sierpnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku opatrzonym datą 13 marca 2016 r. (data wpływu do tut. Biura 16 czerwca 2016 r. ), uzupełnionym 20 czerwca 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązków płatnika w związku z podziałem spółki przez wydzielenie – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 czerwca 2016 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązków płatnika w związku z podziałem spółki przez wydzielenie.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (sp. z o. o.; dalej jako: „Spółka” lub „Wnioskodawca” lub „Spółka dzielona”) prowadzi działalność w zakresie produkcji oraz handlu autorską biżuterią, a także zaopatrzenia jubilerów w kamienie jubilerskie, opakowania jubilerskie, ekspozytory sklepowe, narzędzia i chemię jubilerską.

Wspólnicy Wnioskodawcy rozważają aktualnie reorganizację Spółki, mającą na celu m.in. formalne oddzielenie działalności produkcyjnej oraz handlu hurtowego (która stanowi główną działalność Spółki, dalej jako: „Dział Produkcji i Handlu Hurtowego”), od działalności detalicznej, (która stanowi nowy kierunek rozwoju działalności Wnioskodawcy, dalej jako: „Dział Handlu Detalicznego").

Powyższa reorganizacja ma zostać przeprowadzona przez dokonanie podziału Spółki poprzez przeniesienie na inną Sp. z o.o. (dalej jako: „Spółka przejmująca”) części majątku Wnioskodawcy w postaci wyodrębnionego Działu Produkcji i Handlu Hurtowego w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 1030 ze zm.; dalej jako: „KSH”). Na moment analizowanej transakcji Spółka przejmująca będzie większościowym udziałowcem Spółki. Spółka dzielona będzie miała również wspólnika innego niż Wnioskodawca, będącego osobą fizyczną podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce (dalej: Wspólnik mniejszościowy).

Po dokonaniu podziału, Wnioskodawca będzie kontynuował swoją działalność w ramach pozostającego w Spółce zespołu składników majątkowych materialnych i niematerialnych w postaci Działu Handlu Detalicznego.

Wyodrębnienie wewnętrzne Działu Handlu Detalicznego oraz Działu Produkcji i Handlu Hurtowego (dalej łącznie jako: „Działy”) w ramach struktury organizacyjnej Spółki nastąpiło poprzez podjęcie przez Zarząd Spółki uchwały w sprawie utworzenia działów w ramach struktury organizacyjnej Spółki (dalej jako: „Uchwała”).

Zgodnie z przyjętą Uchwałą przedmiotem działalności poszczególnych Działów, jest:

  • w odniesieniu do Działu Produkcji i Handlu Hurtowego - projektowanie, produkcja oraz sprzedaż autorskiej biżuterii „S” pośrednikom sprzedaży detalicznej, a także prowadzenie działalności marketingowej dotyczącej produkowanej biżuterii,
  • w odniesieniu do Działu Handlu Detalicznego - sprzedaż autorskiej biżuterii, produkowanej w ramach Działu Produkcji i Handlu Detalicznego, za pośrednictwem sklepu internetowego oraz sklepu stacjonarnego do odbiorców detalicznych, a także prowadzenie działalności w zakresie zaopatrzenia jubilerów również za pośrednictwem sklepu stacjonarnego.

Na gruncie Uchwały, zarówno do Działu Produkcji i Handlu Hurtowego, jak i do Działu Handlu Detalicznego przypisane są etaty pracowników posiadających wiedzę i doświadczenie umożliwiające realizację zadań gospodarczych poszczególnych Działów, przy czym Kierownik Działu Handlu Detalicznego, realizujący swe funkcje na podstawie stosunku pracy w Spółce, będzie zatrudniony także na pół etatu w Spółce przejmującej.

Do Działu Handlu Detalicznego przypisane są składniki majątkowe (materialne i niematerialne) niezbędne i wykorzystywane do prowadzenia przez niego działalności gospodarczej:

  • składniki rzeczowego majątku trwałego, w tym prawo własności nieruchomości przeznaczonej pod wynajem, składniki majątku stanowiące wyposażenie sklepów,
  • wartości niematerialne i prawne, w tym znak towarowy objęty prawem ochronnym,
  • środki pieniężne,
  • zapasy,
  • należności, w tym z tytułu dostaw.

Do Działu Handlu Detalicznego zostały przypisane także prawa i obowiązki z umów związanych z prowadzoną przez tę jednostkę działalnością, w tym w szczególności z umowy najmu sklepu stacjonarnego oraz umowa najmu lokalu, w którym mieści się m.in. sklep zaopatrzenia jubilerów, część biurowa, w której realizowane są czynności dotyczące Działu Handlu Detalicznego oraz magazyn dotyczący sklepu zaopatrzenia jubilerów. Spółka przyporządkowuje również do Działu Handlu Detalicznego zobowiązania, w tym w stosunku do dostawców, które powstają w związku z prowadzoną za pośrednictwem tej jednostki działalnością Z kolei do Działu Produkcji i Handlu Hurtowego przypisane zostały składniki majątkowe (materialne i niematerialne) niezbędne i wykorzystywane do prowadzenia przez niego działalności gospodarczej:

  • składniki rzeczowego majątku trwałego, w tym maszyny/urządzenia wykorzystywane do produkcji biżuterii, wyposażenie biurowe,
  • wartości niematerialne i prawne, w tym znak towarowy, objęty prawem ochronnym,
  • środki pieniężne,
  • zapasy,
  • należności, w tym z tytułu dostaw.

W związku z podziałem, w ramach Działu Produkcji i Handlu Hurtowego zostaną także przeniesione na Spółkę przejmującą, o ile będzie to prawnie możliwe i/lub wyrażą na to zgodę kontrahenci, prawa i obowiązki z umów związanych z prowadzoną przez tę jednostkę działalnością, np. umowy leasingu dotyczące maszyn i urządzeń wykorzystywanych w produkcji biżuterii, umowy leasingu dotyczące samochodów służbowych, umowy z kontrahentami - zarówno sprzedażowe, jak i zakupowe, przy czym niektóre umowy z kontrahentami nie zostały zawarte w formie pisemnej. Spółka przyporządkowuje również do Działu Produkcji i Handlu Hurtowego zobowiązania, w tym w stosunku do dostawców, które powstają w związku z prowadzoną za pośrednictwem tej jednostki działalnością.

Lokal, którego właścicielem jest i po wydzieleniu będzie Spółka dzielona, a w którym realizowane będą zadania przypisane do Działu Produkcji i Handlu Hurtowego, będzie wynajmowany na te potrzeby Spółce przejmującej przez Wnioskodawcę.

Planowana jest także cesja na Spółkę przejmującą umów najmu lokali, w których obecnie prowadzona jest przez Spółkę działalność gospodarcza w zakresie produkcji i handlu hurtowego, pod warunkiem uzyskania formalnej zgody spółdzielni mieszkaniowych w tym zakresie. W przypadku, gdyby Wnioskodawcy takiej zgody się nie udało uzyskać, lokale przypisane do Działu Produkcji i Handlu Hurtowego będą wynajmowane Spółce przejmującej.

Intencją Wnioskodawcy jest przeniesienie na skutek podziału na podmiot przejmujący wszystkich zobowiązań oraz praw i obowiązków z tytułu umów przypisanych do Działu Produkcji i Handlu Hurtowego (dotyczących jego działalności).

Dla potrzeb prowadzonej przez Spółkę dzieloną sprawozdawczości dla celów rachunkowości zarządczej, przed dokonaniem podziału, możliwe będzie przypisanie określonych przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do poszczególnych Działów. W konsekwencji, przed planowanym podziałem, Wnioskodawca dla celów wewnętrznych będzie w stanie sporządzać dokumenty w postaci odpowiedników bilansu (tzn. zestawienia wartości aktywów i pasywów alokowanych do poszczególnych Działów) oraz rachunku zysków i strat (przychodów i kosztów alokowanych do poszczególnych Działów) w odniesieniu do obu Działów. Dla poszczególnych Działów nie będą prowadzone odrębne rachunki bankowe - jednak Spółka będzie w stanie określić na podstawie ewidencji dokonywanej dla celów rachunkowości zarządczej wartość środków pieniężnych alokowanych do poszczególnych Działów.

Po dokonaniu podziału, oba Działy będą prowadziły swoją działalność w dotychczasowym zakresie w ramach odrębnych podmiotów prawnych. Jednocześnie w ramach prowadzonej po podziale działalności niektóre funkcje dotychczas zapewniane wewnętrznie przez Spółkę (np. obsługa kadrowa, techniczna obsługa sklepu internetowego) będą przedmiotem usług świadczonych pomiędzy Wnioskodawcą a Spółką przejmującą. Równocześnie, Wnioskodawca będzie nabywał towary od spółki przejmującej (prowadzącej działalność aktualnie wykonywaną w ramach Działu Produkcji i Handlu Hurtowego), celem sprzedaży na rzecz odbiorców detalicznych.

Ponadto, po podziale Spółka przejmująca będzie świadczyła na rzecz Spółki dzielonej usługi z zakresu prowadzenia akcji marketingowych związanych z działalnością prowadzoną przez Spółkę dzieloną w oparciu o Dział Handlu Detalicznego.

Planowany podział wpisany jest w założenia biznesowe Spółki i podyktowany jest w szczególności następującymi czynnikami:

  • koniecznością zdywersyfikowania ryzyka związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą (poprzez oddzielenie funkcji i majątku związanych z działalnością prowadzoną w ramach poszczególnych Działów);
  • umożliwieniem realizacji odmiennych strategii biznesowych z uwzględnieniem specyfiki działalności prowadzonej w ramach poszczególnych Działów;
  • chęcią utworzenia podmiotów wyspecjalizowanych w prowadzeniu działalności w ramach poszczególnych Działów celem prowadzenia konkretnych rodzajów działalności w odrębnych podmiotach prawnych oraz koncentracji zasobów w konkretnych obszarach działalności gospodarczej Spółki;
  • zwiększenie efektywności procesów zarządczych, w tym w zakresie zarządzania finansami.

W efekcie planowanego podziału Wspólnik mniejszościowy obejmie co najmniej jeden udział w Spółce przejmującej. Natomiast Spółka przejmująca, jako większościowy wspólnik Spółki nie obejmie żadnych nowych udziałów w związku z planowaną restrukturyzacją, z uwagi na ograniczenia przewidziane w art. 200 KSH, tj. zakaz obejmowania przez spółkę własnych udziałów. Ponadto, w związku z planowanym podziałem Spółki przez wydzielenie, ani wspólnicy Spółki przejmującej, ani wspólnicy Spółki dzielonej na moment podziału, nie otrzymają żadnych dopłat w gotówce.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w związku z planowanym podziałem, Spółka dzielona będzie zobowiązana jako płatnik do poboru i wpłaty podatku dochodowego od osób prawnych od dochodów (przychodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych?

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z planowanym podziałem, Spółka dzielona nie będzie zobowiązana, jako płatnik, do poboru i wpłaty podatku dochodowego od osób prawnych od dochodów (przychodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Na wstępie należy zaznaczyć, że ewentualne obowiązki Spółki jako płatnika podatku z tytułu dochodów Spółki przejmującej w związku z podziałem Spółki, uzależnione są od tego, czy w ogóle, na gruncie stosownych przepisów, w analizowanym stanie faktycznym, dojdzie do realizacji dochodu/przychodu Spółki przejmującej, w szczególności dochodu/przychodu z udziału w zyskach osób prawnych, na podstawie przepisów art. 10 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”), z wyłączeniem przychodu/dochodu, o którym mowa w art. 10 ust. l pkt 6 ww. ustawy.

Wyłączenie z opodatkowania dochodów Spółki przejmującej w związku z przejętym majątkiem Spółki dzielonej w ramach podziału.

Zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o CIT, przy połączeniu lub podziale spółek:

  1. dla spółki przejmującej lub nowo zawiązanej nie stanowi dochodu, o którym mowa w ust. 1, nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną majątku spółki przejmowanej lub dzielonej ponad nominalną wartość udziałów (akcji) przyznanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki przejmowanej lub dzielonej;
  2. dla spółki przejmującej, która posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej udział w wysokości mniejszej niż 10%, dochód stanowi nadwyżka wartości przejętego majątku odpowiadająca procentowemu udziałowi w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 15 ust. 1k lub art. 16 ust. 1 pkt 8; dochód ten określa się na dzień wykreślenia spółki przejmowanej lub dzielonej z rejestru albo na dzień wydzielenia.

Ponadto, według art. 10 ust. 5 ustawy o CIT, przepis ust. 2 ma zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami:

  1. o których mowa w art. 3 ust. 1, przejmujących majątek innych spółek mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, albo
  2. o których mowa w art. 3 ust. 1, przejmujących majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo
  3. o których mowa w art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.

Jednocześnie, stosownie do art. 10 ust. 4 ustawy o CIT, przepisów ust. 2 pkt 1 oraz art. 12 ust. 4 pkt 12 nie stosuje się w przypadkach, gdy połączenie lub podział spółek nie są przeprowadzane z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, lecz głównym bądź jednym z głównych celów takiej operacji jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Mając powyższe na względzie, na gruncie ustawy o CIT, podział przez wydzielenie jest neutralny dla spółki przejmującej, jeżeli nie posiada ona w ogóle udziałów w spółce dzielonej albo posiada przynajmniej 10% udziałów w kapitale zakładowym spółki dzielonej, a także:

  • spółki uczestniczące w podziale (spółka dzielona i przejmująca) są rezydentami podatkowymi państw Unii Europejskiej lub innych państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, oraz
  • podział spółek jest przeprowadzany z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.

Mając powyższe na uwadze, należy podkreślić, że:

  • na moment podziału, Spółka przejmująca będzie posiadać nie mniej niż 10% udziałów (udziału) w kapitale zakładowym Spółki,
  • Spółka przejmująca oraz Spółka są spółkami będącymi podatnikami, polskimi rezydentami podatkowymi, posiadającymi w Polsce siedzibę i zarząd.

Ponadto, jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, planowany podział wpisany jest w założenia biznesowe Spółki i podyktowany jest w szczególności następującymi czynnikami:

  • koniecznością zdywersyfikowania ryzyka związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą (poprzez oddzielenie funkcji i majątku związanych z działalnością prowadzoną w ramach poszczególnych Działów);
  • umożliwieniem realizacji odmiennych strategii biznesowych z uwzględnieniem specyfiki działalności prowadzonej w ramach poszczególnych Działów;
  • chęcią utworzenia podmiotów wyspecjalizowanych w prowadzeniu działalności w ramach poszczególnych Działów celem prowadzenia konkretnych rodzajów działalności w odrębnych podmiotach prawnych oraz koncentracji zasobów w ramach konkretnych obszarach działalności gospodarczej Spółki;
  • zwiększeniem efektywności procesów zarządczych, w tym w zakresie zarządzania finansami.

Mając powyższe na uwadze, w ocenie Wnioskodawcy, podział Spółki zależnej należy uznać za przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.

W konsekwencji, należy uznać, że opisany podział Spółki nie spowoduje powstania dochodu podatkowego dla Spółki przejmującej w związku z majątkiem przejętym w ramach podziału Spółki.

Brak innych dochodów Spółki przejmującej z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w związku z podziałem Spółki.

Na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się w przypadku połączenia lub podziału spółek, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 1 pkt 6, przychodu wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej stanowiącego wartość nominalną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną.

Natomiast, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b ustawy o CIT, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 15 ust. 1k albo art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT.

Ponadto, na gruncie art. 10 ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także w przypadku połączenia łub podziału spółek - dopłaty w gotówce otrzymane przez wspólników spółki przejmowanej, spółek łączonych łub dzielonych.

W świetle powyższych przepisów, mając na uwadze, fakt że:

  • w ramach planowanego podziału przez wydzielenie ani wspólnicy Spółki dzielonej, ani wspólnicy Spółki przejmującej nie otrzymają dopłat w gotówce,
  • w związku z planowanym podziałem, Spółce przejmującej, jako wspólnikowi Spółki dzielonej, nie zostaną przydzielone udziały w Spółce przejmującej z uwagi na ograniczenia wynikające z art. 200 § 1 KSH, tj. zakaz obejmowania przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością własnych udziałów,

na skutek planowanego podziału nie dojdzie do powstania przychodu podatkowego po stronie Spółki przejmującej, działającej jako wspólnik spółki dzielonej.

Bez względu na powyższe, Wnioskodawca podkreśla, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT, neutralność podziału dla udziałowca spółki dzielonej uzależniona jest, co do zasady, od kwalifikacji jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, zarówno majątku pozostającego w spółce dzielonej, jak i majątku przekazywanego spółce przejmującej. W związku z tym, mimo że w analizowanym zdarzeniu przyszłym nie będzie możliwe objęcie przez Spółkę przejmującą własnych udziałów, a zatem transakcja podziału przez wydzielenie powinna pozostać neutralna z perspektywy Spółki przejmującej, Wnioskodawca wskazał, że zarówno Dział Handlu Detalicznego, jak i Dział Produkcji i Handlu Hurtowego stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa, zatem jest to dodatkowy argument potwierdzający, że w świetle art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT nie o powstanie obowiązek podatkowy po stronie Spółki przejmującej.

Brak obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych przez Spółkę dzieloną.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o CIT, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2b (winno być: ust. 2, 2b i 2d), w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat (…).

Jednocześnie, przepis art. 26 ust. 6 ustawy o CIT wskazuje, że w przypadku dochodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 i 8, spółka przejmująca, nowo zawiązana lub powstała w wyniku przekształcenia jest obowiązana jako płatnik, w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał dochód, wpłacić podatek, o którym mowa w art. 22 ust. 1 (...).

Z kolei w myśl art. 22 ust. 1 ustawy o CIT podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Jak Spółka wskazała na wstępie przeprowadzonej analizy, ewentualny obowiązek Spółki dzielonej jako płatnika podatku w związku z planowanym podziałem powstałby wyłącznie w sytuacji, w której w związku z planowanym podziałem, po stronie Spółki przejmującej (jako wspólnika spółki dzielonej) doszłoby do powstania przychodu (dochodu) z udziału w zyskach osób prawnych, innego niż wskazany w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT.

Zgodnie z analizą przeprowadzoną powyżej, w ocenie Spółki, na skutek planowanego podziału nie dojdzie do powstania po stronie Spółki przejmującej dochodu (przychodu) na gruncie art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT. Nawet jednak w przypadku przyjęcia odmiennego stanowiska, zgodnie z brzemieniem art. 26 ust. 6 ustawy o CIT, fakt powstania przychodu na gruncie powołanego przepisu nie będzie skutkował aktualizacją obowiązku płatnika z perspektywy Wnioskodawcy. Obowiązek płatnika obciąża bowiem w takiej sytuacji wyłącznie spółkę przejmującą.

Ponadto, mając na uwadze dokonane powyżej rozważania, a w szczególności fakt, że:

  • na moment podziału, Spółka przejmująca będzie posiadać nie mniej niż 10% udziałów (udziału) w kapitale zakładowym Spółki,
  • Spółka przejmująca oraz Spółka są spółkami będącymi podatnikami, polskimi rezydentami podatkowymi, posiadającymi w Polsce siedzibę i zarząd,
  • planowany podział zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych,
  • w ramach planowanego podziału przez wydzielenie ani wspólnicy Spółki dzielonej, ani wspólnicy Spółki przejmującej nie otrzymają dopłat w gotówce,

na skutek planowanego podziału nie dojdzie do powstania innego rodzaju przychodu (dochodu) Spółki przejmującej (jako wspólnika spółki przejmującej) z udziału w zyskach osób prawnych.

W konsekwencji, mając na uwadze literalne brzmienie art. 26 ust. 6 ustawy o CIT oraz fakt, że Spółka przejmująca nie osiągnie podlegającego opodatkowaniu przychodu (dochodu) w związku z podziałem przez wydzielenie Spółki dzielonej, Spółka dzielona nie będzie zobowiązana na podstawie art. 26 ust. 1 w zw. z art. 26 ust. 6, art. 22 ust. 1, ani żadnego innego przepisu ustawy o CIT do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodów (przychodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie wskazać należy, że w pozostałym zakresie objętym wnioskiem zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2016 r., poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj