Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
1061-IPTPB3.4511.304.2016.2.GG
z 16 maja 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 stycznia 2016 r. (data wpływu 1 lutego 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 18 kwietnia 2016 r. (data wpływu 25 kwietnia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych oraz aktywów w związku z likwidacją spółki komandytowej (pytanie nr 2) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 lutego 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z uwagi na braki wniosku, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), pismem z dnia 8 kwietnia 2016 r., nr 1061-IPTPB3.4511.71.2016.1.GG 1061 -IPTPB3.4511.304.2016.1.GG (doręczonym w dniu 12 kwietnia 2016 r.), wezwał Wnioskodawcę do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

W odpowiedzi na ww. wezwanie dnia 25 kwietnia 2016 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku (nadane w dniu 19 kwietnia 2016 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym. Obecnie jest udziałowcem (wspólnikiem) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka”), z siedzibą w Polsce. W przyszłości ma dojść do przekształcenia Spółki w trybie art. 551 i następnych ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1030, dalej: „KSH”) w spółkę komandytową.

Zgodnie z art. 552 KSH, Spółka stanie się spółką osobową z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (dalej: „KRS”) a Spółka zostanie wykreślona bez przeprowadzenia likwidacji. Wszyscy dotychczasowi udziałowcy (osoby fizyczne) Spółki zostaną wspólnikami spółki osobowej. Przysługujący wspólnikom udział kapitałowy w spółce osobowej i udział w jej zysku będą odpowiadały ich udziałom w kapitale zakładowym Spółki. W ramach przekształcenia nie dojdzie do zwiększenia majątku spółki kapitałowej w porównaniu do majątku Spółki, w szczególności żaden ze wspólników nie wniesie w trakcie trwania tego procesu nowych wkładów.

W związku z przekształceniem Spółki w spółkę komandytową żadnemu z udziałowców Spółki nie zostaną wypłacone jakiekolwiek świadczenia. Na dzień przekształcenia Spółka nie będzie posiadała zysków przekazanych na kapitał zapasowy lub rezerwowe, ani niepodzielonych zysków z lat poprzednich. Spółka posiada natomiast na rachunku środki uzyskane w wyniku sprzedaży udziałów innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wniesionych uprzednio przez wspólników aportem w ramach tzw. wymiany udziałów, o czym stanowi art. 24 ust. 8a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm., dalej: „ustawa o PIT”). Jednakże w wyniku tej transakcji Spółka nie wykazała zysku, ponieważ koszt nabycia tych udziałów był równy przychodowi zrealizowanemu na transakcji zbycia udziałów innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W związku z tym, zgodnie z treścią art. 15 ust. 1k ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka nie osiągnęła dochodu ze wskazanego wyżej tytułu.

Przewidywane jest również, że po przekształceniu Spółki podjęta zostanie decyzja o likwidacji nowo powstałej spółki komandytowej. W związku z tym, w skład majątku likwidowanej spółki komandytowej wchodzić mają m.in. środki pieniężne zgromadzone na rachunku spółki przed przekształceniem oraz wierzytelności z zawartych jeszcze przez Spółkę przed przekształceniem jej w spółkę komandytową umów sprzedaży aktywów Spółki. W momencie sprzedaży swoich aktywów Spółka rozpoznaje przychody należne, a zatem źródłem pochodzenia zarówno środków pieniężnych, jak i wierzytelności z umów sprzedaży będą przychody opodatkowane (po uwzględnieniu kosztów uzyskania przychodów) podatkiem dochodowym. Może się również zdarzyć, że Spółka komandytowa udzieliła wspólnikom (w tym Wnioskodawcy) pożyczek finansowanych pieniężnych ze środków pieniężnych otrzymanych w związku z podlegającą opodatkowaniu podatkiem dochodowym sprzedażą aktywów przez Spółkę.

Sposób podziału majątku spółki komandytowej pomiędzy jej wspólników w przypadku likwidacji zostanie określony w umowie spółki komandytowej. W szczególności umowa ta będzie stanowić, że jeżeli w skład majątku spółki komandytowej w momencie likwidacji będzie wchodziła wierzytelność tej spółki wobec danego wspólnika, to wierzytelność ta w chwili likwidacji będzie przysługiwała wspólnikowi.

Dodać należy, że w przypadku likwidacji spółki komandytowej wygaśnięcie zobowiązania wspólnika wobec spółki z tytułu zaciągniętej pożyczki nastąpi w drodze konfuzji. Za moment wygaśnięcia tego zobowiązania należało będzie uznać moment przekazania przez spółkę komandytową przedmiotowej wierzytelności wspólnikom w ramach ostatniego etapu postępowania likwidacyjnego – podziału majątku spółki osobowej pozostałego po likwidacji pomiędzy wspólników.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca stwierdził, że w spółce komandytowej, która powstanie w wyniku przekształcenia obecnie istniejącej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na podstawie art. 551 i nast. KSH Wnioskodawca będzie pełnił rolę komandytariusza.

Wszystkie ewentualne przychody i koszty ich uzyskania osiągnięte/poniesione przez spółkę komandytową do momentu jej likwidacji, będą łączone z przychodami i kosztami ich uzyskania osiągniętymi/ponoszonymi przez jej wspólników, proporcjonalnie do ich prawa do udziału w zysku spółki komandytowej – stosownie do art. 8 ustawy o PIT.

Spółka komandytowa będzie prowadzić działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i będzie kontynuatorem działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę z o.o.

Przedmiotem działalności gospodarczej spółki komandytowej, zgodnie z PKD będzie działalność podstawowa: 64.19. Z Pozostałe pośrednictwo pieniężne.

Przedmiot pozostałej działalności przedsiębiorcy:

  • 64.1.Z Pośrednictwo pieniężne;
  • 64.9.Z Pozostała finansowa działalność usługowa, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych;
  • 68.Z Działalność związana z obsługą rynku nieruchomości;
  • 72.Z Badania naukowe i prace rozwojowe;
  • 73.Z Reklama, badanie rynku i opinii publicznej;
  • 70.Z Działalność firm centralnych (head offices); doradztwo związane z zarządzaniem;
  • 66.Z Działalność wspomagająca usługi finansowe oraz ubezpieczenia i fundusze emerytalne;
  • 64.2.Z Działalność holdingów finansowych;
  • 85.Z Edukacja.

Spółka z o.o. a w konsekwencji spółka komandytowa głównie prowadzi działalność w zakresie udzielania pożyczek, która mieści się w zakresie działalności podstawowej – zgodnie z PKD – 64.19. Z Pozostałe pośrednictwo pieniężne.

Wierzytelność pożyczkowa, którą otrzyma Wnioskodawca w ramach likwidacji będzie obejmowała należność główną i odsetki.

W dacie złożenia wniosku, w majątku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której wspólnikiem jest Wnioskodawca (dalej sp. z o.o.) znajdował się pakiet udziałów w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Udziały w tej innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zostały przed datą złożenia wniosku wniesione aportem do sp. z o.o. Jednym z wnoszących ten aport, w ramach tzw. wymiany udziałów, był Wnioskodawca. Następnie sp. z o.o. dokonała sprzedaży części udziałów w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością na rzecz podmiotu trzeciego.

W wyniku dokonanej transakcji sprzedaży udziałów w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, sp. z o.o. uzyskała przychód. W wyniku dokonanej sprzedaży udziałów w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością sp. z o.o. nie wykazała dochodu do opodatkowania, gdyż kosztem uzyskania przychodu sp. z o.o. zgodnie z art. 15 ust. lk ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej u.p.d.o.p.) była wartość określona zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p., tj. nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce (...) objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Środki pieniężne pochodzące ze sprzedaży udziałów w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością częściowo zostały wykorzystane przez sp. z o.o. w ten sposób, że sp. z o.o. udzieliła Wnioskodawcy pożyczki pieniężnej. Podobne pożyczki zostały udzielone pozostałym wspólnikom sp. z o.o.. Uwzględniając opisane powyżej zdarzenia Wnioskodawca wskazuje, że sp. z o.o. już udzieliła Wnioskodawcy pożyczki a zatem wierzytelność sp. z o.o. względem Wnioskodawcy już istnieje i powstała przed datą przekształcenia w spółkę komandytową.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku):

  1. Czy przekształcenie Spółki w spółkę komandytową będzie skutkowało powstaniem po stronie Wnioskodawcy obowiązku podatkowego?
  2. Czy w przypadku likwidacji powstałej po przekształceniu spółki komandytowej i wypłaty Wnioskodawcy przypadającej Mu części środków pieniężnych zgromadzonych na jej rachunku bankowym, a także aktywów w postaci części posiadanych przez Spółkę udziałów w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością powstanie po stronie Wnioskodawcy obowiązek podatkowy od osób fizycznych?

Niniejsza interpretacja stanowi udzielenie odpowiedzi w zakresie pytania nr 2 wniosku, natomiast w zakresie pytania nr 1 wniosku zostanie wydana odrębna interpretacja.

Zdaniem Wnioskodawcy (po uzupełnieniu), w przypadku likwidacji powstałej po przekształceniu spółki komandytowej i wypłaty Wnioskodawcy przypadającej Mu części środków pieniężnych zgromadzonych na jej rachunku bankowym, a także aktywów w postaci części posiadanych przez Spółkę udziałów w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie powstanie po stronie Wnioskodawcy obowiązek podatkowy od osób fizycznych.

Wnioskodawca wskazuje, że stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, źródłem przychodów jest m.in. pozarolnicza działalność gospodarcza. Zgodnie z art. 5b ust. 2 ww. ustawy, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1 uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3. Z kolei, jak wynika z art. 5a ust. 1 pkt 26 przez spółkę niebędącą osobą prawną rozumie się spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

Przepis art. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”) zawiera enumeratywne wyliczenie podmiotów będących podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka komandytowa nie została wymieniona we wskazanym katalogu, a zatem spółka ta jest spółką niebędącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Zgodnie z treścią art. 14 ust. 1 ustawy o PIT za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Natomiast, w myśl art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o PIT, do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki.

Wobec powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, otrzymane przez Niego z tyt. likwidacji spółki komandytowej środki pieniężne nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy otrzymanie przez Niego innych niż środki pieniężne składników majątku likwidacyjnego spółki osobowej, konkretnie części udziałów w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, nie będzie skutkowało po stronie Wnioskodawcy powstaniem przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b ustawy PIT, przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną a zatem samo otrzymanie takich składników, do momentu ich ewentualnego zbycia nie spowoduje po stronie Wnioskodawcy obowiązku podatkowego. Ewentualny przychód ze zbycia otrzymanych przez Wnioskodawcę, w wyniku likwidacji spółki komandytowej udziałów w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością powstanie, o ile pomiędzy likwidacją spółki, a odpłatnym zbyciem tych składników majątku przez Wnioskodawcę nie upłynie okres czasu wskazany w art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b ustawy o PIT.

Zatem nie tylko otrzymanie środków pieniężnych, ale również udziałów w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w wyniku likwidacji spółki osobowej nie będzie skutkowało powstaniem obowiązku podatkowego u Wnioskodawcy będącego wspólnikiem (komandytariuszem) likwidowanej spółki.

Na potwierdzenie niniejszej tezy warto przytoczyć Założenia Ministra Finansów z dnia 19 maja 2010 r. do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która wprowadzała wspomniane przepisy art. 14 ust. 3 pkt 10 oraz art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b ustawy o PIT.

Zgodnie z tymi założeniami „w zakresie dotyczącym likwidacji spółki projekt zakłada zróżnicowanie zasad opodatkowania otrzymanego przez wspólnika likwidowanej spółki majątku, w zależności od tego, w jakiej formie majątek ten jest przez wspólnika otrzymywany – tj. w formie pieniężnej czy niepieniężnej. I tak, w przypadku otrzymania przez wspólnika:

  1. środków pieniężnych – ich wartość nie będzie stanowiła przychodu; przyjęcie tego rozwiązania zmierza do wyeliminowania podwójnego opodatkowania, na które wskazywało przywołane wyżej orzecznictwo. W związku z powyższym z przychodów podlegających opodatkowaniu wyłączono przychód odpowiadający wartości środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika z tytułu likwidacji spółki.
  2. innych składników majątku – ich wartość będzie stanowiła przychód u wspólnika dopiero w momencie zbycia składnika majątku otrzymanego w wyniku likwidacji spółki.

Będzie to skutkowało opodatkowaniem faktycznie uzyskanego przychodu. Propozycja ta uwzględnia utrzymanie braku podmiotowości w podatku dochodowym spółek niebędących osobami prawnymi. Koncepcja opodatkowania faktycznie uzyskanego przychodu (w momencie jego realizacji, np. sprzedaży) upraszcza system podatkowy.

Wymaga to wyraźnego wskazania w ustawie o PIT, że przychód nie powstaje w związku z otrzymaniem w wyniku likwidacji spółki niepieniężnych składników majątku, a powstaje dopiero w momencie ich zbycia."

Zdaniem Wnioskodawcy, przytoczone wyżej przepisy znajdują pełne zastosowanie do środków majątkowych (środków pieniężnych oraz udziałów w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością), jakie może otrzymać Wnioskodawca w wyniku likwidacji spółki komandytowej w warunkach przedstawionego zdarzenia przyszłego. W szczególności należy wskazać, iż wszystkie przychody i koszty ich uzyskania osiągnięte/poniesione przez spółkę komandytową do mementu jej likwidacji, będą łączone z przychodami i kosztami ich uzyskania osiągniętymi/ponoszonymi przez Wnioskodawcę, jako wspólnika tej spółki, proporcjonalnie do prawa udziału w zysku spółki komandytowej – stosownie do art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedmiotowe stanowisko potwierdza szereg interpretacji indywidualnych.

Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 4 marca 2015 r. (znak: IPTPB1/415-691/14-4/MM) uznał, że: „jak wynika z ratio legis przepisu art. 14 ust. 3 pkt 10 ww. ustawy, ma on zastosowanie tylko do środków pieniężnych otrzymanych w związku z likwidacją spółki osobowej, pochodzących z przychodów zaliczanych do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 powoływanej ustawy (z pozarolniczej działalności gospodarczej) i to tylko takich, które zostały opodatkowane podatkiem dochodowym. Zatem przepis ten nie ma zastosowania do środków pieniężnych otrzymanych w związku z likwidacją spółki osobowej, które pochodzą z takich przychodów uzyskanych przez spółkę, które na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zaliczane są do źródeł innych niż określone w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy (np. z kapitałów pieniężnych, czy z praw majątkowych – pkt 7 tego artykułu). (...) Biorąc pod uwagę treść analizowanych przepisów stwierdzić należy, że otrzymanie przez Wnioskodawcę w wyniku likwidacji spółki komandytowej, środków pieniężnych nie spowoduje u Niego powstania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem źródłem pochodzenia tych środków będą dochody, które w toku działalności prowadzonej przez spółkę komandytową zostały opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych”.

Podobne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 10 lutego 2015 r. (znak: IBPBI/1/415-1372/14/ŚS), w której stwierdził, że jeśli: „(.. ) Wnioskodawczyni będzie wspólnikiem spółki komandytowej, powstałej w przyszłości z przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (...) i w przyszłości spółka komandytowa może zostać zlikwidowana a Wnioskodawczyni z tytułu tej likwidacji otrzyma pieniądze, wierzytelności oraz udziały (...), to (co do zasady) otrzymanie przez Wnioskodawczynię pieniężnych i niepieniężnych składników majątku nie spowoduje u niej powstania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o ile źródłem pochodzenia tych składników nie będą dochody, które w toku działalności prowadzonej przez spółkę komandytową nie zostały opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.”

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy środki pieniężne i inne składniki majątkowe otrzymane w wyniku likwidacji spółki osobowej powstałej po przekształceniu Spółki nie będą stanowić dla Wnioskodawcy i innych wspólników (osób fizycznych) przychodu podatkowego w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych oraz aktywów w związku z likwidacją spółki komandytowej (pytanie nr 2) – jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Końcowo należy nadmienić, że tutejszy Organ w niniejszej interpretacji indywidualnej prawa podatkowego zajmuje stanowisko tylko w kwestii, która była przedmiotem zapytania wniosku. Tutejszy Organ wskazuje, że nie odniósł się w tej interpretacji do innych przedstawionych przez Wnioskodawcę zagadnień nie będących przedmiotem tego zapytania.

Należy wskazać, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Jeżeli zatem przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie różniło się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj