Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP4.4012.442.2017.1.MP
z 28 września 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 30 sierpnia 2017 r. (data wpływu 1 września 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu nabytych towarów i usług od dnia 1 lipca 2017 r. oraz ustalenia proporcji sprzedaży za 2017 r. – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 1 września 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu nabytych towarów i usług od dnia 1 lipca 2017 r. oraz ustalenia proporcji sprzedaży za 2017 r.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny :


Sp. z o.o. („Spółka”) świadczy usługi m.in. z zakresu likwidacji szkód na zlecenie zakładów ubezpieczeń oraz ubezpieczonych i poszkodowanych, a także z zakresu zarządzania szkodami oraz ryzykiem ubezpieczeniowym.

Stan do dnia 30 czerwca 2017 roku:


Do dnia 30 czerwca 2017 roku Spółka świadczyła zarówno usługi zwolnione od VAT (usługi likwidacji szkód), jak też usługi opodatkowane VAT.


Spółka nabywała towary i usługi bezpośrednio związane z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi VAT, od których odliczała pełną kwotę VAT, jak i takie towary i usługi, które były jednoznacznie związane z wykonywanymi usługami zwolnionymi od VAT. Od tych wydatków Spółka nie odliczała VAT.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka nabywa towary i usługi, których nie mogła jednoznacznie przypisać do poszczególnych rodzajów działalności, np. usługi najmu lokalu czy też koszty ogólnoadministracyjne. Nabycia te związane były zarówno z działalnością opodatkowaną VAT, jak też zwolnioną od VAT. Od tego rodzaju zakupów Spółka odliczała VAT według wskaźnika proporcji ustalonego zgodnie z zasadami przewidzianymi w art. 90 ustawy o VAT. Wskaźnik proporcji na 2017 rok został obliczony na podstawie obrotu osiągniętego przez Spółkę w 2016 roku.

Stan od dnia 1 lipca 2017 roku:


Z uwagi na zmiany w ustawie o VAT wprowadzone ustawą z dnia 1 grudnia 2016 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r., poz. 2024), od dnia 1 lipca 2017 usługi likwidacji szkód podlegają opodatkowaniu VAT. W związku z powyższym, mimo braku zmiany profilu działalności Spółki, Spółka od 1 lipca 2017 roku prowadzi wyłącznie działalność opodatkowaną VAT.


Spółka nabywa towary i usługi, które są bezpośrednio związane z usługami likwidacji szkód świadczonymi przez Spółkę. Z reguły są to usługi podmiotów zewnętrznych, które Spółka odsprzedaje w ramach świadczenia usług przez Spółkę na rzecz nabywcy.


Spółka nabywa również inne towary i usługi, które są związane z działalnością gospodarczą Spółki. Spółka jest w stanie wyodrębnić, które z tych towarów lub usług służą wyłącznie do wykonywania przez Spółkę czynności opodatkowanych VAT.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


  1. Czy Spółka ma prawo do odliczenia, na zasadach ogólnych, pełnej kwoty VAT od nabytych przez Spółkę od dnia 1 lipca 2017 roku towarów i usług w sytuacji, gdy są one wyłącznie wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT ?
  2. Czy w celu dokonania korekty odliczenia VAT dokonanego w 2017 roku, ustalając proporcję sprzedaży za 2017 rok na podstawie art. 90 ust. 3 ustawy o VAT, Spółka powinna uwzględnić całoroczny obrót z tytułu sprzedaży, w związku z którą Spółce przysługiwało prawo do odliczenia VAT, tj. obrót od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 roku ?

Stanowisko Wnioskodawcy:


Zdaniem Spółki, Spółka jest uprawniona do odliczenia pełnej kwoty VAT w odniesieniu do nabytych przez Spółkę od dnia 1 lipca 2017 roku towarów i usług (np. usług najmu lokalu), służących jej wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Innymi słowy, w stosunku do tych nabyć Spółka nie jest zobowiązana do stosowania wstępnego współczynnika proporcji, według którego Spółka uprzednio odliczała VAT w sytuacji, gdy dane usługi (np. usługi najmu) służyły zarówno do działalności opodatkowanej VAT, jak też zwolnionej od VAT.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1221 ze zm., „ustawa o VAT”), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W myśl art. 90 ust. 1 ustawy o VAT, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Zgodnie zaś art. 90 ust. 2 tej ustawy, jeśli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa powyżej, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W świetle powyższego, podatnik ma prawo do odliczenia 100% VAT od nabytych towarów i usług w sytuacji, gdy są one wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych. Jeśli jednak podatnik wykorzystuje nabyte towary i usługi do działalności mieszanej (opodatkowanej i zwolnionej od VAT) i nie jest w stanie wyodrębnić kwot podatku związanych z daną działalnością, podatnik odlicza VAT według wskaźnika proporcji.

Mając na uwadze powyższe przepisy, Spółka odliczała pełną kwotę VAT jedynie w sytuacji, gdy nabywane towary i usługi były jednoznacznie i bezpośrednio związane z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. W odniesieniu do nabytych przez Spółkę towarów i usług związanych zarówno z czynnościami opodatkowanymi jak i zwolnionymi od VAT, Spółka odliczała VAT według wskaźnika proporcji.


Od dnia 1 lipca 2017 roku Spółka wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane VAT. W stosunku do towarów i usług bezpośrednio związanych z tymi czynnościami (m in. koszt odsprzedawanych usług) Spółka odlicza 100% VAT.


Ponadto, w opinii Spółki, Spółka ma prawo odliczać 100% VAT także od innych nabytych od dnia 1 lipca 2017 roku towarów i usług (np. usługi najmu lokalu), jeśli Spółka wykorzysta je wyłącznie do świadczenia czynności opodatkowanych VAT.


W tym miejscu należy podkreślić, że dla realizacji prawa do odliczenia VAT konieczne jest, aby towary i usługi, przy nabyciu których naliczono VAT, zostały wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem przy ustaleniu prawa do odliczenia VAT kluczowe jest ustalenie czy zakupy, w związku z którymi wystąpił naliczony VAT, służą sprzedaży opodatkowanej, sprzedaży zwolnionej czy też jednej i drugiej. Jeśli więc nabyte towary i usługi (inne niż bezpośrednio związane dokonywaną sprzedażą) służą wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych, Spółka ma prawo do odliczenia VAT na zasadach ogólnych. Spółka nie będzie obowiązana do stosowania wskaźnika proporcji w odniesieniu do tych towarów i usług.

Przy tym, może zdarzyć się, że Spółka dokona w okresie od 1 lipca 2017 roku nabycia towarów lub usług, które byłyby związane zarówno z działalnością opodatkowaną, jak też wykonywaną uprzednio przez Spółkę działalnością zwolnioną od VAT. W takiej sytuacji, mimo, że Spółka dokona nabycia w okresie, w którym świadczy już wyłącznie sprzedaż opodatkowaną VAT, Spółka odliczy VAT w odniesieniu do tych towarów lub usług według wskaźnika proporcji.

Podsumowując, Spółka ma prawo do odliczenia pełnej kwoty VAT wynikającej z faktur dokumentujących nabyte przez Spółkę od dnia 1 lipca 2017 roku towary i usługi (w tym np. usługi najmu lokalu), w sytuacji gdy te towary i usługi są wykorzystywane wyłącznie do świadczenia przez Spółkę usług opodatkowanych VAT.


Ad. 2


W ocenie Spółki, przy ustalaniu wskaźnika proporcji za 2017 rok, w celu dokonania korekty zgodnie z art. 91 ust. 1 w zw. z art. 90 ust. 2-10, Spółka uwzględni jako jeden z elementów ustalania proporcji całoroczny obrót z tytułu czynności dających prawo do odliczenia VAT w 2017 roku.

Zgodnie z art. 91 ust. 3 ustawy o VAT, proporcję, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Artykuł 91 ust. 4 tej ustawy precyzuje, że proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja.

Z powyższych przepisów wynika, że w celu ustalenia rzeczywistego wskaźnika proporcji należy wziąć pod uwagę roczny obrót z tytułu czynności, od których podatnik jest uprawniony do odliczenia VAT. Oznacza to, że do wyliczenia proporcji powinien zostać uwzględniony obrót w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku podatkowego.

W rezultacie, Spółka dokona korekty zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy o VAT za pomocą proporcji ustalonej na podstawie czynności opodatkowanych VAT, dokonanych przez Spółkę od 1 stycznia 2017 do 31 grudnia 2017 roku. W ten sposób wyliczoną proporcję Spółka zastosuje do wydatków, w stosunku do których Spółka, zgodnie z art. 90 ust. 2 ustawy o VAT, odliczała VAT według proporcji wstępnej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4 , 00-013 Warszawa, w dwóch egzemplarzach – (art. 47 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj