Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB4.4014.145.2017.3.MD
z 7 sierpnia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z 25 maja 2017 r. (data wpływu – 29 maja 2017 r.), uzupełnionym 3 lipca 2017 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży Nieruchomości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 maja 2017 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży Nieruchomości.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w związku z czym w piśmie z 20 czerwca 2017 r. znak: 0111-KDIB3-2.4012.238.2017.1.SR, 0111-KDIB4.4014.145.2017.2.MD wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek został uzupełniony 3 lipca 2017 r.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania: G Sp. z o.o. (Nabywca);
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: S Sp. z o.o. (Sprzedający)

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Zainteresowany będący stroną (dalej: Nabywca) jest spółką powołaną do prowadzenia działalności m.in. w zakresie wynajmu nieruchomości oraz w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek.

Przedmiotem działalności Zainteresowanego niebędącego stroną (dalej: Zbywca lub Sprzedający) jest m.in. kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek oraz wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi i dzierżawionymi. Zbywca jest właścicielem gruntu zlokalizowanego w W., obejmującego działkę o numerze ewidencyjnym 14/1, o powierzchni 4.954 m2 (dalej: Grunt).

Grunt położony jest na obszarze objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, uchwalonego Uchwałą Rady Miasta w dniu 15 grudnia 2011 r., z którego wynika, że nieruchomość znajduje się na terenie przeznaczonym pod usługi, usługi administracji, usługi turystyki – hotel oraz garaże i parkingi wielopoziomowe.

Grunt jest zabudowany dwoma niemieszkalnymi jednokondygnacyjnymi budynkami murowanymi o powierzchni zabudowy 2.855 m2 oraz 37 m2. Budynki zostały wybudowane w 1980 r. i faktycznie stanowią jedną całość (dalej: Budynki oraz dalej Grunt i Budynki razem jako: Nieruchomość). Poza Budynkami na Gruncie brak jest innych budowli lub przynależnej infrastruktury.

Zbywca nie posiada innych nieruchomości.

Obecnie planowana jest sprzedaż Nieruchomości przez Zbywcę na rzecz Nabywcy (dalej: Transakcja). Po zakupie Nieruchomości Nabywca zamierza wykorzystywać ją do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i niepodlegających zwolnieniu z tego podatku, w szczególności do budowy budynku o charakterze hotelowym, który będzie wykorzystywany w działalności Kupującego.

Zainteresowani nie są podmiotami powiązanymi.

Opis i historia nabycia Nieruchomości będącej przedmiotem transakcji:

Zbywca nabył Nieruchomość 26 stycznia 2017 r. na podstawie umowy wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część w zamian za objęcie udziałów Zbywcy przez dotychczasowego właściciela Nieruchomości – spółkę prawa cypryjskiego. W wyniku dokonanego aportu doszło do podwyższenia kapitału zakładowego Zbywcy. Nabycie przez Zbywcę Nieruchomości w formie wkładu niepieniężnego w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część było zwolnione z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, z uwagi na to, iż od zasiedlenia budynków posadowionych na Nieruchomości minął okres dłuższy niż dwa lata. Podwyższenie kapitału zakładowego Zbywcy dokonane w wyniku wniesienia wkładu niepieniężnego zostało opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawki 0,5%.

Uprzedni właściciel nieruchomości nabył Nieruchomość na podstawie umowy wniesienia do tej spółki wkładu niepieniężnego (aportu) z 31 grudnia 2016 r. w zamian za objęcie jej udziałów przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej – dotychczasowego właściciela nieruchomości. Umowa wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego przez osobę fizyczną nie była opodatkowana podatkiem od towarów i usług z uwagi na fakt, iż stanowiła czynność, która nie podlegała przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, jako że została dokonana przez osobę fizyczną, która nie prowadziła w powyższym zakresie działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Osoba fizyczna własność Nieruchomości nabyła na podstawie decyzji z dnia 18 października 2016 r. o przekształceniu przysługującego jej wcześniej użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności nieruchomości. Uprzednio Nieruchomość ta została oddana tej osobie fizycznej w użytkowanie wieczyste wraz ze sprzedażą położonych na gruncie 2 budynków na podstawie umowy z dnia 30 czerwca 2016 r., zawartej z Miastem. Jak wynika z oświadczenia zawartego w treści aktu notarialnego z tego dnia, transakcja sprzedaży przez Miasto położonych na Gruncie Budynków była zwolniona z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, z uwagi na to, iż: „od zasiedlenia budynków minął okres dłuższy niż dwa lata”.

Zgodnie z wiedzą Zbywcy, Budynki zostały wybudowane przez przedsiębiorstwo państwowe, które władało Nieruchomością w momencie wybudowania Budynków. Następnie, na mocy umowy z 14 sierpnia 1996 r. o oddanie do odpłatnego korzystania mienia Miasta, Nieruchomość została oddana przez Miasto do odpłatnego korzystania spółce P. Zgodnie z najlepszą wiedzą stron, P wykorzystywało Nieruchomość do swojej działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W szczególności, Zbywca jest w posiadaniu umów najmu, z których wynika, że 100% powierzchni Budynków było przedmiotem umów najmu opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, zawartych nie później niż dwa lata przed złożeniem niniejszego wniosku lub wcześniej.

Obecnie powierzchnia Budynków również jest przedmiotem najmu komercyjnego na rzecz podmiotów trzecich.

Przeznaczone do sprzedaży Budynki w okresie dwóch lat przed datą złożenia niniejszego wniosku nie były przedmiotem ulepszeń przez Zbywcę (jak również poprzednich właścicieli) (w tym okresie miały miejsce wyłącznie wydatki o charakterze konserwacyjno-remontowym), których wartość wyniosłaby lub przekroczyła 30% ich wartości początkowej.

Nabywca planuje wyburzenie Budynków i przeprowadzenie na Nieruchomości nowej inwestycji, przy czym uzyskiwanie pozwoleń na rozbiórkę oraz ewentualna rozbiórka Budynków dokonane będą przez Nabywcę już po przeprowadzeniu transakcji.

Zgodnie z intencją stron, oprócz prawa do Gruntu oraz posadowionych na nim Budynków, transakcja nie obejmie żadnych innych istotnych elementów związanych z Nieruchomością lub przedsiębiorstwem Zbywcy. Transakcji nie będzie więc podlegać szereg składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład przedsiębiorstwa Zbywcy, ponieważ przedmiotem nabycia będzie tylko Nieruchomość, natomiast szereg umów związanych z obsługą przedmiotowej Nieruchomości oraz procesu najmu, nie zostanie przeniesione w ramach sprzedaży Nieruchomości.

W szczególności, przedmiotem transakcji nie będzie przeniesienie własności następujących składników majątkowych:

  • praw, roszczeń i zobowiązań wynikające z tytułu umów zawartych przez Zbywcę – pod warunkiem, że na moment zawarcia transakcji przedmiotowe umowy będą obowiązywać (może się bowiem zdarzyć, że część z tych umów na moment realizacji transakcji może zostać rozwiązana lub też zastąpiona innymi umowami) – tj.:
    • umowy rachunków bankowych;
    • umowy pożyczek;
    • umowy ubezpieczenia nieruchomości;
    • umowy dotyczącej ochrony nieruchomości;
    • umowy dotyczącej sprzątania;
    • umowy dotyczącej wywozu nieczystości;
    • umowy o świadczenie usług doradczych i zarządczych;
    • umowy doradztwa prawnego, podatkowego,
  • należności i zobowiązań, w tym należności od najemców, jak również zobowiązań od dostawców towarów i usług – w wyniku umowy sprzedaży Nieruchomości na Nabywcę nie zostaną przeniesione żadne dodatkowe wierzytelności przysługujące Zbywcy, ani zobowiązania obciążające Zbywcę za okres do dnia zawarcia transakcji. Z zawartymi obecnie umowami najmu związane są kaucje wpłacone przez najemców. Jeżeli na dzień zawarcia transakcji nie wszystkie umowy najmu zostaną rozwiązane, a co za tym idzie część kaucji nie zostanie zwrócona przez Zbywcę, wówczas pozostałe do zwrotu kaucje zostaną wypłacone najemcom przez Nabywcę, przy czym Zbywca przekaże na rzecz Nabywcy środki wpłacone tytułem kaucji przez najemców;
    • przedmiotem transakcji nie będzie również wiedza/informacje zgromadzone przez Zbywcę w związku z rozważaniem realizacji nowej inwestycji na Nieruchomości;
    • praw do środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych;
    • posiadanych przez Zbywcę dokumentacji i analiz, w tym np. dokumentacji finansowych i księgowych;
    • ksiąg rachunkowych;
    • zakładu pracy Zbywcy bądź jakiejkolwiek jego części; z tego powodu Nabywca po kupnie Nieruchomości będzie musiał zorganizować świadczenie usług najmu Nieruchomości we własnym zakresie – zatrudniając pracowników bądź nabywając usługi od podmiotu trzeciego;
    • wartości niematerialnych składających się na wartość firmy, takie jak; know-how, reputacja firmy, ustalone procesy biznesowe, listy klientów, kontakty w branży budowlanej, dostęp do rynków, kontakty z instytucjami finansowymi.


Jak wyżej wskazano, zgodnie z zamierzeniami Stron, przedmiotem transakcji nie powinny być umowy najmu. Przed zawarciem umowy sprzedaży Nieruchomości Zbywca zamierza bowiem dokonać wypowiedzenia wszelkich umów najmu Nieruchomości. Ze względu na konieczność upływu terminów wypowiedzenia może się jednak zdarzyć, że w chwili zawarcia umowy sprzedaży Nieruchomości nie wszystkie umowy najmu ulegną rozwiązaniu (będzie jeszcze biegł okres wypowiedzenia).

Przedmiot transakcji, zarówno cała Nieruchomość, jak też żadna z jej części, nie był i nie jest wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie Zbywcy pod względem organizacyjnym, finansowym lub funkcjonalnym, w szczególności nie stanowił i nie stanowi oddziału/ów. Wprawdzie Zbywca jest w stanie zidentyfikować strumienie kosztów i przychodów dotyczących Nieruchomości, jednak nie tworzą one osobnej jednostki rozrachunkowej i nie są przedmiotem wyodrębnienia finansowego, poza ewentualnymi kwestiami związanymi z budżetowaniem kosztów obsługi i utrzymania Nieruchomości.

Obecnie jak i na moment transakcji Zbywca oraz Nabywca będą zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług. Zawierając umowę sprzedaży Zbywca i Nabywca będą działać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Nabywca nie świadczy usług zwolnionych z podatku od towarów i usług i co do zasady, posiada pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Zbywca i Nabywca zamierzają zrezygnować ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług i wybrać opodatkowanie tym podatkiem w odniesieniu do przedmiotu transakcji.

Przed dokonaniem dostawy Nieruchomości, Nabywca oraz Zbywca złożą właściwemu dla Nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie podstawową stawką podatku od towarów i usług (tj. 23%) dostawy Nieruchomości, przy założeniu, że dostawa podlegać będzie zwolnieniu z podatku od towarów i usług z możliwością rezygnacji z tego zwolnienia.

Końcowo wskazać należy, iż opis zdarzenia przyszłego, który został przedstawiony przez Zainteresowanych w treści uzupełnienia wniosku z 23 czerwca 2017 r. (data wpływu do Organu – 3 lipca 2017 r.), jako że dotyczy zagadnienia objętego podatkiem od towarów i usług przedstawiony został w interpretacji znak: 0111-KDIB3-2.4012.238.2017.2.SR obejmującej swym zakresem ocenę stanowiska Zainteresowanych w zakresie podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy sprzedaż Nieruchomości w ramach Transakcji nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?

Zdaniem Zainteresowanych, sprzedaż Nieruchomości w ramach Transakcji nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem Zainteresowanych, transakcja zbycia Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, w zakresie, w jakim są opodatkowanie podatkiem od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze oraz fakt, że zbycie przedmiotu Transakcji będzie podlegało przepisom ustawy o podatku od towarów i usług oraz będzie opodatkowane podstawową stawką podatku od towarów i usług, transakcja obejmująca sprzedaż Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych tylko w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług 2 sierpnia 2017 r. została wydana interpretacja znak: 0111-KDIB3-2.4012.238.2017.2.SR.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1150) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy – podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do zapisu art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

Zgodnie z brzmieniem art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawki podatku od umowy sprzedaży wynoszą:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
  2. innych praw majątkowych – 1%.

Jak wynika z powołanych przepisów – umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r., poz. 710, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Zbywca jest właścicielem gruntu zlokalizowanego w W., obejmującego działkę o numerze ewidencyjnym 14/1, o powierzchni 4.954 m2. Grunt jest zabudowany dwoma niemieszkalnymi jednokondygnacyjnymi budynkami murowanymi o powierzchni zabudowy 2.855 m2 oraz 37 m2. Budynki zostały wybudowane w 1980 r. i faktycznie stanowią jedną całość. Poza Budynkami na Gruncie brak jest innych budowli lub przynależnej infrastruktury. Obecnie planowana jest sprzedaż Nieruchomości przez Zbywcę na rzecz Nabywcy. Po zakupie Nieruchomości Nabywca zamierza wykorzystywać ją do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i niepodlegających zwolnieniu z tego podatku, w szczególności do budowy budynku o charakterze hotelowym, który będzie wykorzystywany w działalności Kupującego. Przedmiot transakcji, zarówno cała Nieruchomość, jak też żadna z jej części, nie był i nie jest wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie Zbywcy pod względem organizacyjnym, finansowym lub funkcjonalnym, w szczególności nie stanowił i nie stanowi oddziału/ów. Zbywca i Nabywca zamierzają zrezygnować ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług i wybrać opodatkowanie tym podatkiem w odniesieniu do przedmiotu transakcji. Przed dokonaniem dostawy Nieruchomości, Nabywca oraz Zbywca złożą właściwemu dla Nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie podstawową stawką podatku od towarów i usług (tj. 23%) dostawy Nieruchomości, przy założeniu, że dostawa podlegać będzie zwolnieniu z podatku od towarów i usług z możliwością rezygnacji z tego zwolnienia.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek powyższe zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem w podatku od towarów i usług skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej z 2 sierpnia 2017 r. znak: 0111-KDIB3-2.4012.238.2017.2.SR w zakresie podatku od towarów i usług Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził stanowisko Zainteresowanych, wskazując, iż: „(…) planowana transakcja sprzedaży ww. budynków będzie spełniać przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. A tym samym planowana sprzedaż będzie mogła korzystać ze zwolnienia na podstawie ww. art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Tak więc, skoro sprzedaż budynków będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, to tym samym bezzasadnym stało się badanie przesłanek do zastosowania zwolnienia od podatku w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, gdyż zwolnienia te mają zastosowanie do dostawy budynków, budowli lub ich części nieobjętej zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Konsekwentnie również sprzedaż gruntu, na którym posadowione są budynki – zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy – będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku VAT (analogicznie jak sprzedaż ww. budynków, które są z tym gruntem związane). Należy wskazać również, że po spełnieniu warunków, o których mowa w art. 43 ust. 10-11 ustawy, Sprzedający i Wnioskodawca będą mogli zrezygnować z ww. zwolnienia i opodatkować ww. dostawę budynków i gruntu, przy zastosowaniu podstawowej stawki podatku od towarów i usług w wysokości 23%, na podstawie art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy. Tym samym stanowisko Zainteresowanych, zgodnie z którym po złożeniu przez Nabywcę oraz Zbywcę zgodnego oświadczenia woli przed dniem transakcji o rezygnacji ze zwolnienia z VAT dostawy Nieruchomości dostawa Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu VAT z zastosowaniem podstawowej stawki (23%), jest prawidłowe.”

A zatem, skoro omawiana Transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie faktycznie opodatkowana podatkiem od towarów i usług według stawki 23% (z uwagi na rezygnację ze zwolnienia z podatku od towarów i usług), to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku na Kupującym nie będzie ciążył obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia ww. umowy.

W świetle powyższego stanowisko Zainteresowanych jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj