Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-2.4012.597.2017.2.MC
z 22 grudnia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2017 r. (data wpływu 6 listopada 2017 r.) uzupełnionym w dniu 12 grudnia 2017 r. (data wpływu 14 grudnia 2017 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 1 grudnia 2017 r. (skutecznie doręczone w dniu 5 grudnia 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalania miejsca opodatkowania usług księgowych na rzecz podmiotu zagranicznego będącego podatnikiem w rozumieniu art. 28a ustawy – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 6 listopada 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalania miejsca opodatkowania usług księgowych na rzecz podmiotu zagranicznego będącego podatnikiem w rozumieniu art. 28a ustawy.

Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 8 grudnia 2017 r., złożonym w dniu 12 grudnia 2017 r. (data wpływu 14 grudnia 2017 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu z dnia 1 grudnia 2017 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Sp. z o.o. (dalej: „Spółka”) jest podmiotem świadczącym w Polsce usługi w zakresie m.in.: księgowości, kadr i płac, zakładania spółek, a także usługi sekretariatu korporacyjnego. Najistotniejszym obszarem działalności Spółki są usługi księgowe (w tym również rozliczenia podatkowe). Usługi te świadczone są - zgodnie z polskimi przepisami rachunkowymi oraz podatkowymi - na rzecz podmiotów polskich. Spółka jest podatnikiem VAT czynnym i składa deklaracje VAT-R.


Od 2014 roku Spółka działa w ramach międzynarodowej grupy podmiotów V. (dalej: „Grupa V.”), posiadającej biura w ponad 40 krajach. W związku z funkcjonowaniem w międzynarodowym środowisku biznesowym, Spółka otrzymuje propozycje udziału w międzynarodowych projektach, w których zaangażowane są również podmioty Grupy V. z innych krajów. Taki projekt (dalej: Projekt Grupowy”) można ogólnie opisać w następujący sposób:

  1. Potencjalny międzynarodowy klient Grupy V. zgłasza chęć korzystania z usług księgowych świadczonych przez Grupę V.;
  2. Usługi księgowe mają być świadczone dla określonej liczby spółek grupy kapitałowej klienta mających siedziby w różnych krajach na podstawie umowy ramowej (dalej: „Umowa Ramowa”). Tak więc - przykładowo - V. Polska (Spółka) będzie miała świadczyć usługi księgowe dla polskiego podmiotu klienta, V. Francja dla podmiotu francuskiego, V. USA dla podmiotu amerykańskiego, itd.;
  3. Klient oczekuje scentralizowanego procesu fakturowania. Oznacza to, że chce on otrzymywać okresowo tylko jedną fakturę „zbiorczą” za usługi świadczone przez wszystkie podmioty Grupy V. Taka faktura byłaby wystawiana przez wybrany zagraniczny podmiot Grupy V. (dalej: „V. Hub”, „Usługobiorca”) będący dla klienta jedynym punktem kontaktowym (klient chce bowiem uniknąć konieczności kontaktowania się z wieloma pracownikami Grupy V. pracujących w różnych krajach dla różnych spółek Grupy V.). V. Hub, będąca podatnikiem dla celów ustalenia miejsca świadczenia usług zgodnie z art. 28a Ustawy o VAT, ma być w założeniu podmiotem będącym stroną Umowy Ramowej z klientem o świadczenie usług księgowych, natomiast inne spółki Grupy V. (w tym Spółka) będą świadczyć usługi księgowe po przystąpieniu do tej Umowy Ramowej (jako strony tej umowy) lub po zawarciu z V. Hub oddzielnej umowy na podwykonawstwo (jako podwykonawcy V. Hub);
  4. Aby V. Hub mogła wystawiać klientowi fakturę „zbiorczą”, musi ona uprzednio otrzymywać od wszystkich podmiotów Grupy V. biorących udział w Projekcie Grupowym (w tym od Spółki) wystawiane okresowo faktury „indywidualne”, dokumentujące usługi wykonane w danym kraju. Zbiorcza wartość kwot wynikających z takich faktur będzie dla V. Hub bazą do wystawienia faktury „zbiorczej” dla klienta. Po jej otrzymaniu, klient będzie mógł w odpowiedniej proporcji obciążyć każdy podmiot, który był faktycznym beneficjentem usług księgowych świadczonych w ramach Projektu Grupowego.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca na wezwanie tut. Organu o wskazanie gdzie (w jakim kraju) V. Hub posiada siedzibę działalności gospodarczej wskazał „We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej z 26 października 2017 r. Wnioskodawca określił, że V. Hub będzie wybranym zagranicznym podmiotem Grupy V. Wnioskodawca w ramach uzupełnienia wniosku informuje, że siedzibą V. Hub będzie Wielka Brytania.”.

W odpowiedzi na wezwanie tut. Organu o wskazanie czy Vista Hub posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski, a jeśli tak czy usługi będące przedmiotem pytania są świadczone dla tego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskodawca wskazał „Nie, V. Hub nie będzie posiadać stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski.”.

Natomiast na wezwanie tut. Organu o wskazanie w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości konkretnie na jakich zasadach Wnioskodawca świadczy usługi będące przedmiotem pytania, w szczególności wskazanie na podstawie jakich umów (z jakim podmiotem zawartych) Wnioskodawca świadczy przedmiotowe usługi oraz wskazanie jakie są konkretnie postanowienia tych umów Wnioskodawca wskazał „Wnioskodawca będzie świadczył usługi księgowe na takich samych zasadach, na jakich świadczy te usługi na rzecz innych podmiotów z siedzibą w Polsce. Do usług tych należeć będzie w szczególności: a) prowadzenie ksiąg Spółki klienta w zgodzie z przepisami polskiego prawa; b) przygotowanie i składanie deklaracji podatkowych; c) komunikacja z urzędami w odniesieniu do świadczonych usług księgowych oraz kwestii podatkowych; d) przygotowywanie raportów menedżerskich; e) przygotowywanie raportów statystycznych oraz raportów do Narodowego Banku Polskiego; f) pomoc w zakresie płatności oraz w innych czynnościach bankowych; g) sporządzanie rocznych sprawozdań finansowych; h) pomoc przy audytach księgowych i kontrolach podatkowych.

Wnioskodawca będzie świadczył wzmiankowane usługi w oparciu o: a) Umowę Ramową (umowa typu Global Framework Agreement) zawartą między V. Hub a klientem, oraz b) aneks do Umowy Ramowej albo dodatkową umowę zawartą pomiędzy V. Hub a Wnioskodawcą, w której to umowie będą określone m.in. prawa i obowiązki Wnioskodawcy jako podwykonawcy V. Hub, a także zasady dotyczące fakturowania i dokonywania płatności za świadczone usługi.”.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku na wezwanie tut. Organu o jednoznaczne wskazanie czy Wnioskodawca świadczy usługi będące przedmiotem pytania na zlecenie V. Hub oraz wskazanie czy Wnioskodawca otrzymuje od V. Hub wynagrodzenie z tego tytułu Wnioskodawca wskazał „Wnioskodawca będzie świadczył usługi na zlecenie V. Hub, na podstawie aneksu do Umowy Ramowej lub na podstawie dodatkowej umowy zawartej pomiędzy Wnioskodawcą a V. Hub. Wnioskodawca będzie otrzymywał od V. Hub wynagrodzenie za wyświadczone usługi, na podstawie faktur wystawianych przez Wnioskodawcę na rzecz V. Hub.”.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Spółka świadcząc usługi na podstawie Umowy Ramowej na rzecz zagranicznego podmiotu (V. Hub), dokumentujące usługi księgowe wyświadczone przez Spółkę na rzecz polskiego podmiotu należącego do grupy kapitałowej klienta może uznać, iż miejscem świadczenia ww usług jest miejsce, w którym Usługobiorca, czyli V. Hub posiada siedzibę działalności gospodarczej i wystawić fakturę zawierającą adnotację „odwrotne obciążenie” zgodnie z art. 106e Ustawy o VAT przerzucając jednocześnie obowiązek rozliczenia podatku VAT na Usługobiorcę?


Zdaniem Wnioskodawcy:

W opisanej wyżej sytuacji Spółka powinna zastosować mechanizm tzw. „odwrotnego obciążenia” i przerzucić obowiązek rozliczenia podatku VAT na nabywcę usługi.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n.

Jak stanowi ust. 2 art. 28b ustawy, w przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Natomiast w przypadku, gdy podatnik będący usługobiorcą nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym posiada on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu (art. 28b ust. 3 ustawy).

Spółka, jak również V. Hub spełniają definicję podatnika, wskazaną w art. 28a ustawy VAT.

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 2a Ustawy VAT, w przypadku gdy podatnik działając we własnym imieniu ale na rzecz osoby trzeciej bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi. Z powyższego wynika, iż w opisanej sytuacji V. Hub (jako podmiot pośredniczący) jest jednocześnie usługobiorcą w stosunku do podmiotu świadczącego usługi księgowe (Spółka), jak i usługodawcą w stosunku klienta, nawet jeżeli V. Hub sama faktycznie nie świadczy usług księgowych.

Tak więc, mimo iż w opisanej sytuacji beneficjentem usług księgowych będzie podmiot polski, a V. Hub będzie tylko pośredniczyć przy świadczeniu usług księgowych, V. Hub (spółka będąca podatnikiem w rozumieniu ustawy VAT) powinna być traktowana jako nabywca usług księgowych świadczonych przez Spółkę. Spełniony będzie zatem warunek (o którym mowa w art. 28b ust. 1 Ustawy o VAT) dla uznania danej usługi księgowej za świadczoną w państwie, w którym V. Hub (spółka zagraniczna) ma siedzibę działalności gospodarczej. Dlatego też, zdaniem Spółki, w opisanej sytuacji Spółka wykonuje usługę opodatkowaną na terytorium kraju Usługobiorcy i to Usługobiorca jest zobowiązany rozliczyć podatek od wartości dodanej na podstawie faktury zawierającej adnotację „odwrotne obciążenie” zgodnie z art. 106e Ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221 z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów na terytorium kraju;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z powyższego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia (określanym na podstawie przepisów ustawy) jest terytorium kraju, przez które - w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy - rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).


W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).


W przypadku świadczenia usług, istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależy, czy dane świadczenie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Kwestie dotyczące miejsca świadczenia przy świadczeniu usług uregulowane zostały w rozdziale 3 działu V ustawy. Stosownie do art. 28a ustawy, na potrzeby stosowania ww. rozdziału:

  1. ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:
    1. podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,
    2. osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;

  2. podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

Podatnikiem według art. 28a ustawy jest podmiot wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Przy czym, ustawodawca wskazując na działalność gospodarczą odnosi się do jej definicji ustalonej w art. 15 ust. 2 ustawy. Zgodnie z tym przepisem, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n. Natomiast na podstawie art. 28b ust. 2 ustawy, w przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Z niniejszych przepisów ustawy wynika zatem, że co do zasady, usługa świadczona na rzecz podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy inna niż wskazana w art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n ustawy podlega opodatkowaniu w miejscu siedziby działalności gospodarczej usługobiorcy, chyba że jest świadczona dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej usługobiorcy, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, wówczas miejscem świadczenia tej usługi jest stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego ta usługa jest świadczona.


Zgodnie z art. 106a pkt 2 ustawy przepisy rozdziału 1 działu XI „Dokumentacje” stosuje się do dostawy towarów i świadczenia usług dokonywanych przez podatnika posiadającego na terytorium kraju siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, z którego dokonywane są te czynności, a w przypadku braku na terytorium kraju siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej - posiadającego na terytorium kraju stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu, z którego dokonywane są te czynności, w przypadku gdy miejscem świadczenia jest terytorium:

  1. państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, a osobą zobowiązaną do zapłaty podatku od wartości dodanej jest nabywca towaru lub usługobiorca i faktura dokumentująca te czynności nie jest wystawiana przez tego nabywcę lub usługobiorcę w imieniu i na rzecz podatnika,
  2. państwa trzeciego.

Na mocy art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

Stosownie do art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy w przypadku dostawy towarów lub wykonania usługi, dla których obowiązanym do rozliczenia podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze jest nabywca towaru lub usługi faktura powinna zawierać wyrazy „odwrotne obciążenie”.


Zgodnie z art. 106e ust. 5 pkt 1 ustawy faktura może nie zawierać w przypadku, o którym mowa w art. 106a pkt 2 lit. a - danych określonych w ust. 1 pkt 10 i 12-14 (tj. kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto; stawki podatku; sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku; kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku).

Z okoliczności przedmiotowej sprawy wynika, że Wnioskodawca jest podmiotem świadczącym w Polsce usługi w zakresie m.in.: księgowości, kadr i płac, zakładania spółek, a także usługi sekretariatu korporacyjnego. Od 2014 roku Spółka działa w ramach międzynarodowej grupy podmiotów V. (Grupa V.), posiadającej biura w ponad 40 krajach. W związku z funkcjonowaniem w międzynarodowym środowisku biznesowym, Spółka otrzymuje propozycje udziału w międzynarodowych projektach, w których zaangażowane są również podmioty Grupy V. z innych krajów (projekty Grupowe). Potencjalny międzynarodowy klient Grupy V. zgłasza chęć korzystania z usług księgowych świadczonych przez Grupę V. Usługi księgowe mają być świadczone dla określonej liczby spółek grupy kapitałowej klienta mających siedziby w różnych krajach na podstawie umowy ramowej (Umowa Ramowa). V. Polska (Spółka) będzie miała świadczyć usługi księgowe dla polskiego podmiotu klienta, V. Francja dla podmiotu francuskiego, V. USA dla podmiotu amerykańskiego. Klient oczekuje scentralizowanego procesu fakturowania. Oznacza to, że chce on otrzymywać okresowo tylko jedną fakturę „zbiorczą” za usługi świadczone przez wszystkie podmioty Grupy V. Taka faktura byłaby wystawiana przez wybrany zagraniczny podmiot Grupy V. (V. Hub, Usługobiorca) będący dla klienta jedynym punktem kontaktowym (klient chce bowiem uniknąć konieczności kontaktowania się z wieloma pracownikami Grupy V. pracujących w różnych krajach dla różnych spółek Grupy V.). V. Hub, będąca podatnikiem dla celów ustalenia miejsca świadczenia usług zgodnie z art. 28a ustawy, ma być w założeniu podmiotem będącym stroną Umowy Ramowej z klientem o świadczenie usług księgowych, natomiast inne spółki Grupy V. (w tym Spółka) będą świadczyć usługi księgowe po przystąpieniu do tej Umowy Ramowej (jako strony tej umowy) lub po zawarciu z V. Hub oddzielnej umowy na podwykonawstwo (jako podwykonawcy V. Hub). Aby V. Hub mogła wystawiać klientowi fakturę „zbiorczą”, musi ona uprzednio otrzymywać od wszystkich podmiotów Grupy V. biorących udział w Projekcie Grupowym (w tym od Spółki) wystawiane okresowo faktury „indywidualne”, dokumentujące usługi wykonane w danym kraju. Zbiorcza wartość kwot wynikających z takich faktur będzie dla V. Hub bazą do wystawienia faktury „zbiorczej” dla klienta. Po jej otrzymaniu, klient będzie mógł w odpowiedniej proporcji obciążyć każdy podmiot, który był faktycznym beneficjentem usług księgowych świadczonych w ramach Projektu Grupowego.

W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, że siedzibą V. Hub będzie Wielka Brytania. V. Hub nie będzie posiadać stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski. Wnioskodawca będzie świadczył usługi księgowe na takich samych zasadach, na jakich świadczy te usługi na rzecz innych podmiotów z siedzibą w Polsce. Do usług tych należeć będzie w szczególności prowadzenie ksiąg Spółki klienta w zgodzie z przepisami polskiego prawa, przygotowanie i składanie deklaracji podatkowych, komunikacja z urzędami w odniesieniu do świadczonych usług księgowych oraz kwestii podatkowych, przygotowywanie raportów menedżerskich, przygotowywanie raportów statystycznych oraz raportów do Narodowego Banku Polskiego, pomoc w zakresie płatności oraz w innych czynnościach bankowych, sporządzanie rocznych sprawozdań finansowych, pomoc przy audytach księgowych i kontrolach podatkowych. Wnioskodawca będzie świadczył usługi w oparciu o Umowę Ramową (umowa typu Global Framework Agreement) zawartą między V. Hub a klientem oraz aneks do Umowy Ramowej albo dodatkową umowę zawartą pomiędzy V. Hub a Wnioskodawcą, w której to umowie będą określone m.in. prawa i obowiązki Wnioskodawcy jako podwykonawcy V. Hub, a także zasady dotyczące fakturowania i dokonywania płatności za świadczone usługi. Wnioskodawca będzie świadczył usługi na zlecenie V. Hub, na podstawie aneksu do Umowy Ramowej lub na podstawie dodatkowej umowy zawartej pomiędzy Wnioskodawcą a V. Hub. Wnioskodawca będzie otrzymywał od V. Hub wynagrodzenie za wyświadczone usługi, na podstawie faktur wystawianych przez Wnioskodawcę na rzecz V. Hub.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą ustalenia czy świadcząc usługi na podstawie Umowy Ramowej na rzecz zagranicznego podmiotu (V. Hub), dokumentujące usługi księgowe wyświadczone przez Spółkę na rzecz polskiego podmiotu należącego do grupy kapitałowej klienta może uznać, iż miejscem świadczenia przedmiotowych usług jest miejsce, w którym Usługobiorca, czyli V. Hub posiada siedzibę działalności gospodarczej i wystawić fakturę zawierającą adnotację „odwrotne obciążenie” zgodnie z art. 106e ustawy przerzucając jednocześnie obowiązek rozliczenia podatku VAT na Usługobiorcę.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że w analizowanym przypadku miejscem świadczenia usług księgowych świadczonych przez Wnioskodawcę będzie miejsce, w którym V. Hub (Usługodawca) będzie posiadać siedzibę działalności gospodarczej tj. terytorium Wielkiej Brytanii.

W analizowanej sprawie Wnioskodawca będzie świadczył usługi na zlecenie V. Hub na podstawie aneksu do Umowy Ramowej lub na podstawie dodatkowej umowy zawartej pomiędzy Wnioskodawcą a V. Hub. Wnioskodawca będzie otrzymywał od V. Hub wynagrodzenie za wyświadczone usługi na podstawie faktur wystawianych przez Wnioskodawcę na rzecz V. Hub. W niniejszym przypadku, jak wskazał Wnioskodawca, V. Hub jest podatnikiem zgodnie z art. 28a ustawy. V. Hub będzie posiadać siedzibę w Wielkiej Brytanii oraz nie będzie posiadać stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. W przedmiotowej sprawie do świadczonych przez Wnioskodawce usług księgowych nie znajdują zastosowania szczególne zasady ustalania miejsca świadczenia usług wynikające z art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n ustawy. Zatem do świadczonych przez Wnioskodawcę usług na rzecz V. Hub zastosowanie znajduje ogólna zasada ustalania miejsca świadczenia wyrażona w art. 28b ust. 1 ustawy, zgodnie z którą miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Tym samym miejscem świadczenia usług księgowych świadczonych przez Wnioskodawcą na rzecz V. Hub będzie miejsce siedziby działalności gospodarczej V. Hub tj. terytorium Wielkiej Brytanii.

W odniesieniu natomiast do kwestii zamieszczania na fakturze dokumentującej świadczenie usług księgowych na rzecz V. Hub adnotacji „odwrotne obciążenie” wskazać należy, że na podstawie cytowanych powyżej przepisów podatnik krajowy jest zobowiązany do udokumentowania fakturą VAT sprzedaż usług, których miejsce świadczenia znajduje się poza terytorium kraju. Jednocześnie stosownie do art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy faktura powinna zawierać w przypadku dostawy towarów lub wykonania usługi, dla których obowiązanym do rozliczenia podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze jest nabywca towaru lub usługi - wyrazy „odwrotne obciążenie”. Zatem faktura dokumentująca świadczenie usług księgowych na rzecz zagranicznego podmiotu tj. V. Hub winna zawierać adnotację „odwrotne obciążenie”.


Zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj