Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB4.4014.328.2017.3.MSI
z 18 grudnia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 28 września 2017 r. (data wpływu – 09 października 2017 r.), uzupełnionym 4 grudnia 2017 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu (działki) wraz z posadowionymi na nim budynkami, budowlami i naniesieniami – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09 października 2017 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu (działki) wraz z posadowionymi na nim budynkami, budowlami i naniesieniami.

Ww. wniosek został uzupełniony w piśmie z daty wpływu do Organu – 4 grudnia 2017 r., będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z 23 listopada 2017 r. znak: 0111-KDIB3-1.4012.656.2017.1.KO i 0111-KDIB4.4014.328.2017.2.MSI.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
    B. I. Sp. z o. o. („Sprzedającego”),
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
    D. Sp. z o. o. („Kupującego”)

przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe:


B. I. sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej: Zainteresowany będący stroną postępowania, „Sprzedający”) jest użytkownikiem wieczystym zabudowanej działki gruntu oddanej w użytkowanie wieczyste do dnia 6 grudnia 2089 r., położonej w W., oznaczonej numerem ewidencyjnym 32/3, o powierzchni 12.517,00 m2 (1,2517 ha), dla której Sąd Rejonowy, prowadzi księgę wieczystą (dalej: „Działka”).

Na Działce znajdują się: budynek główny, na który składają się budynek biurowo-socjalny, hala magazynowa wysoka i hala magazynowa niska; budynek hali magazynowej niskiej nieogrzewanej; budynek ochrony (portiernia przy bramie wjazdowej) oraz budynek techniczny (drewniany). Na Działce znajdują się również: miejsca parkingowe, plac manewrowy i drogi dojazdowe, chodniki, lampy oświetleniowe, ogrodzenie z siatki, brama przeciwpożarowa oraz furtki i utwardzona nawierzchnia asfaltowa (Działka wraz ze wszystkimi ww. budynkami, budowlami i innymi naniesieniami dalej jako: „Nieruchomość”).

Nieruchomość nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Sprzedający zamierza zbyć Nieruchomość na rzecz D. sp. z o. o. z siedzibą w S. B. (dalej: Zainteresowany niebędący stroną postępowania, „Kupujący”). Zamiarem Kupującego jest dokonanie rozbiórki budynków, budowli lub ich części znajdujących się na Nieruchomości, a następnie wybudowanie na Nieruchomości nowego budynku biurowo-handlowo-usługowego, który w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez Kupującego będzie wynajmowany, choć w przyszłości nie wykluczona jest również jego sprzedaż.

Nieruchomość nabyta została przez Sprzedającego na podstawie umowy sprzedaży z 5 września 2007 r., sporządzonej w formie aktu notarialnego przed notariuszem A.G. Sprzedający nabył wówczas prawo użytkowania wieczystego działki nr 32 o powierzchni 18.053 m2 wraz z prawem własności posadowionych na niej budynków. W 2010 roku w wyniku podziału działki nr 32 powstały 3 niezależne działki, w tym wydzielona została Nieruchomość.

Nabycie przez Sprzedającego działki nr 32, z której wydzielona została Nieruchomość, podlegało opodatkowaniu VAT jako transakcja zwolniona z VAT w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 2 Ustawy o VAT w brzmieniu z 2007 r. (jako dostawa towarów używanych).

Zarówno nabycie działki nr 32, do którego doszło w 2007 r., jak i jej późniejszy podział przeprowadzony w 2010 r. nastąpił w ramach prowadzonej przez Sprzedającego działalności gospodarczej.

Po nabyciu Nieruchomości Sprzedający nie prowadził żadnych prac, w rezultacie których Nieruchomość zostałaby zabudowana dodatkowymi budynkami, budowlami lub ich częściami, poza tymi, które zlokalizowane były na Nieruchomości w dniu jej nabycia przez obecnego Sprzedającego.

W przeszłości, w ramach prac inwestycyjnych prowadzonych na sąsiednich działkach, wydane zostały decyzje administracyjne (m.in. pozwolenie na budowę), które w części dotyczyły również Nieruchomości. Niemniej jednak – wskutek tych prac – na Nieruchomości nie został wybudowany jakikolwiek budynek, budowla lub ich części.

Sprzedający ponosił nakłady na modernizację (remont) niektórych budynków znajdujących się na Nieruchomości, w związku z którymi przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku naliczonego. W odniesieniu do żadnego z budynków i budowli, wydatki poniesione na ulepszenie (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym) nie przekroczyły jednak 30% wartości początkowej tych obiektów.

W okresie od 1 sierpnia 2006 roku do 9 stycznia 2017 roku wszystkie budynki, miejsca parkingowe oraz plac manewrowy zlokalizowane na Nieruchomości były oddane w najem, a uzyskiwane przychody z tego tytułu podlegały opodatkowaniu VAT. Przedmiotem najmu był również fragment powierzchni dachu, który udostępniony został jednemu z operatorów sieci telefonii komórkowej. Obecnie wynajmowane jest 25 miejsc parkingowych oraz część powierzchni magazynowej (około 1450 metrów kwadratowych), przy czym na dzień transakcji wszystkie umowy najmu zostaną rozwiązane lub wypowiedziane przez Sprzedającego.

W przyszłości na Nieruchomości mają zostać przeprowadzone prace inwestycyjne polegające na przeprowadzeniu rozbiórki istniejących zabudowań oraz budowie budynku o charakterze biurowo-handlowo-usługowym. W związku z planowanymi pracami, w stosunku do Nieruchomości zostały już wydane m.in. decyzje o udzieleniu pozwolenia na budowę, rozbiórkę, o warunkach i szczegółowych zasadach zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy, a także założony został dziennik budowy (niezawierający jak dotąd żadnych wpisów). Sprzedający poniósł również nakłady inwestycyjne obejmujące m.in. przygotowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej, opłaty związane m.in. z uzyskaniem pozwolenia na rozbiórkę i budowę, inne wydatki związane z przygotowaniem inwestycji i przyszłego placu budowy. Pomimo wydania ww. decyzji oraz zawiadomienia powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o przewidywanym terminie rozpoczęcia robót ustalonym na dzień 2 maja 2016 r., do chwili obecnej na Nieruchomości nie zostały podjęte jakiekolwiek prace rozbiórkowe lub budowlane. Planowane jest, że wszystkie ww. prace rozpoczną się dopiero po przeprowadzeniu transakcji i po wydaniu Nieruchomości Kupującemu.

W ramach planowanej transakcji na Kupującego zostanie przeniesione prawo użytkowania wieczystego Nieruchomości. Nie dojdzie jednak do przeniesienia zobowiązań, wierzytelności, środków pieniężnych, rachunków bankowych i zapasów związanych z dotychczasową działalnością prowadzoną przez Sprzedającego, a obecnie obowiązujące umowy najmu zostaną albo wypowiedziane albo rozwiązane przed transakcją. Planowana transakcja nie będzie przenosiła praw autorskich i innych praw własności przemysłowej, czy intelektualnej. W ramach transakcji na Kupującego nie zostaną przeniesione żadne znaki towarowe, know- how, prawa do nazwy, prawa do domeny internetowej, informacje związane z prowadzoną przez Sprzedającego działalnością, tajemnica handlowa itp.

Przed dniem transakcji umowy dotyczące obsługi Nieruchomości (np. umowy dotyczące ochrony fizycznej, sprzątania, odbioru nieczystości) i zaopatrywania jej w media (np. dotyczące dostaw wody, prądu, ścieków) będą wypowiedziane. Po przeprowadzonej transakcji Kupujący będzie zawierał odrębne umowy w tym zakresie. Decyzja w zakresie wyboru dostawców zostanie podjęta przez Kupującego niezależnie, w oparciu o analizę dostępnych na rynku ofert.

Dla Nieruchomości nie są prowadzone odrębne księgi, nie jest sporządzany odrębny bilans czy rachunek zysków i strat. Na podstawie umowy nie dojdzie również do przejęcia pracowników Sprzedającego. W ramach transakcji nie zostaną również przejęte przez Kupującego księgi rachunkowe prowadzone uprzednio przez Sprzedającego.

W ramach negocjacji lub/i tzw. procesu „due dilligence” związanego z planowaną transakcją. Kupujący mógł zapoznać się z pewnymi informacjami dotyczącymi Nieruchomości. Informacje te ograniczają się jednak do kwestii stanu prawnego i faktycznego Nieruchomości.

Oprócz Nieruchomości przedmiotem transakcji z Kupującym będzie również zbycie na rzecz Kupującego projektu budowlanego oraz dokumentacji dodatkowej dotyczącej przyszłej inwestycji planowanej na Nieruchomości wraz z poniesionymi dotychczas nakładami. Sprzedający i Kupujący ustalą wynagrodzenie, które Kupujący będzie zobowiązany uiścić w związku z nabyciem projektu, dokumentacji dodatkowej i poniesionych nakładów.

Na dokumentację dodatkową, o której mowa powyżej składają się m.in. pozwolenia i decyzje uzyskane dla planowanej inwestycji na Nieruchomości, w tym dotyczące pozwolenia na rozbiórkę i budowę. Ponadto po przeprowadzeniu transakcji Sprzedający przekaże Kupującemu kopie lub oryginały dokumentów związanych z Nieruchomością. Dokumenty te będą dotyczyły jednak wyłącznie kwestii związanych z Nieruchomością i planowaną inwestycją, nie będą zaś dotyczyły działalności gospodarczej prowadzonej przez Sprzedającego.

Zamiarem Kupującego i Sprzedającego jest, aby wszelkie planowane prace związane z realizacją inwestycji były realizowane przez Kupującego na Nieruchomości dopiero po dokonaniu transakcji. Biorąc powyższe pod uwagę, na moment dokonania transakcji na Nieruchomości będą znajdowały się budynki, budowle lub ich części, które pomimo wydanych decyzji rozbiórkowych i założonego dziennika budowy nie utracą – na moment dostawy – swojego dotychczasowego charakteru i właściwości.

Wraz z Nieruchomością przejdą na Kupującego również ograniczone prawa rzeczowe (służebności) i hipoteki, które zostały wpisane do księgi wieczystej.

Zarówno Sprzedający jak i Kupujący prowadzą działalność gospodarczą i są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami VAT.

Sprzedający jak i Kupujący na podstawie art. 43 ust. 10 Ustawy o VAT zamierzają przed dniem dokonania dostawy Nieruchomości złożyć oświadczenie, o rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT i wyborze opcji opodatkowania VAT Nieruchomości.

W piśmie z 4 grudnia 2017 r. uzupełniono opis sprawy następująco:

1. Spośród wszystkich obiektów znajdujących się na Działce w ocenie Sprzedającego
i zgodnie z jego najlepszą wiedzą:

  1. budynek biurowo-socjalny, hala magazynowa wysoka i hala magazynowa niska, budynek hali magazynowej niskiej nieogrzewanej, budynek ochrony (portiernia przy bramie wjazdowej) oraz budynek techniczny (drewniany) – stanowią budynki w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2017 r., poz. 1332 ze zm.),
  2. miejsca parkingowe, plac manewrowy i drogi dojazdowe, chodniki, lampy oświetleniowe, ogrodzenie z siatki, brama przeciwpożarowa oraz furtki i utwardzona nawierzchnia asfaltowa – stanowią budowle w rozumieniu art. 3 pkt 3 ww. ustawy Prawo budowlane.

Ponadto Wnioskodawca wyjaśnia, zgodnie z najlepszą wiedzą Sprzedającego:

  • budynek biurowo-socjalny,
  • hala magazynowa wysoka
  • hala magazynowa niska

–stanowią trzy odrębne budynki.

2. Sprzedający nie poniósł wydatków na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym w stosunku do budynków oraz budowli, do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Sprzedający ponosił jedynie nakłady na modernizację (remont) dachu budynku biurowo- socjalnego oraz dachu hali magazynowej wysokiej. W odniesieniu do tych wydatków, Sprzedającemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Wydatki te nie przekroczyły 30% wartości początkowej tych budynków.

3. W kontekście planowanej dostawy należy wskazać, że zamiarem Kupującego jest dokonanie rozbiórki budynków i budowli posadowionych na Działce i wybudowanie na niej nowego budynku biurowo-handlowo-usługowego. Z powyższego wynika, że zamiarem Kupującego nie jest wykorzystywanie nabywanej Nieruchomość w sposób w jaki robił to dotychczas Sprzedający.

Zważywszy na powyższe oraz mając na uwadze opis zdarzenia przyszłego zawarty we wniosku Sprzedający stoi na stanowisku, że:

  1. Przedmiotem dostawy nie będzie zespół składników wyodrębnionych organizacyjnie, tj. zespół, który jest wyodrębniony organizacyjnie i funkcjonalnie w strukturze organizacyjnej w prowadzonym przedsiębiorstwie przez Sprzedającego. W szczególności podkreślenia wymaga to, że zbywana Nieruchomość nie tworzy oddziału, wydziału lub biura. Nieruchomość będąca przedmiotem dostawy nie jest wyodrębniona organizacyjne w ramach przedsiębiorstwa prowadzonego przez Sprzedającego, co wynika również z braku takiego wyodrębnienia wyrażonego w umowie Spółki, regulaminie, uchwale zarządu lub innym akcie o podobnym charakterze.
  2. Zakładając, że w odniesieniu do kwestii wyodrębnienia finansowego chodziło o wskazanie czy poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do Nieruchomości, a nie przyporządkowanie ww. elementów do przedsiębiorstwa i oddzielnie finansów przedsiębiorstwa od finansów jego zorganizowanej części – Spółka wskazuje, że dla Nieruchomości nie są prowadzone osobne księgi, nie jest sporządzany osobny bilans oraz rachunek zysków i strat. Wyodrębnianie finansowe z jakim mamy do czynienia w odniesieniu do przedmiotu dostawy, tj. zbywanej Nieruchomości jest rezultatem prowadzenia ewidencji zdarzeń gospodarczych zgodnie z obowiązującymi zasadami dotyczącymi rachunkowości i przepisów prawa podatkowego. W rezultacie Sprzedający posiada pewne możliwość przyporządkowania przychodów i kosztów, należności i zobowiązań do zbywanych Nieruchomości. Jest to jednak przyporządkowanie częściowe, tj. jedynie pewne kategorie koszów przychodów, zobowiązań i należności mogłyby zostać przyporządkowane do Nieruchomości przez Sprzedającego. W szczególności takie przyporządkowanie nie jest możliwe w odniesieniu do kosztów ogólnego zarządu.
  3. W rezultacie w ocenie Sprzedającego oraz zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego przedmiotem dostawy nie będzie zespół składników wyodrębnionych finansowo w strukturze Sprzedającego.
  4. Przedmiotem dostawy nie będzie wyodrębniona organizacyjnie całość, która będzie w stanie samodzielnie funkcjonować na rynku, tj. posiadać potencjalną zdolność do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielny podmiot gospodarczy. Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego zawartym we wniosku w ramach dostawy Nieruchomości Kupujący nie przejmie pracowników, którzy mogliby zajmować się obsługą Nieruchomości. Przed planowaną transakcją obecnie obowiązujące umowy najmu zostaną wypowiedziane lub rozwiązane. Przed dniem dostawy Nieruchomości umowy dotyczące obsługi nieruchomości (np. umowy dotyczące ochrony fizycznej, sprzątania, odbioru nieczystości ) i zaopatrywania jej w media (np. dostawy prąd, wody odbiór ścieków) również zostaną rozwiązane lub wypowiedziane. Wypowiedziana lub rozwiązana będzie również umowa o zarządzanie Nieruchomością. Po przeprowadzonej transakcji Kupujący samodzielnie i według własnego uznania i potrzeb będzie mógł negocjować i zawierać umowy w tym zakresie.

W rezultacie, zdaniem Sprzedającego oraz zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego Nieruchomość będąca przedmiotem dostawy nie będzie samodzielnie funkcjonować na rynku jako niezależny podmiot gospodarczy.

4. Kupujący prowadzi działalność gospodarczą i jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Kupujący planuje wykorzystywać Nieruchomość do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Zamiarem Kupującego jest bowiem dokonanie rozbiórki budynków, budowli lub ich części znajdujących się na Nieruchomości, a następnie wybudowanie na Nieruchomości nowego budynku biurowo-handlowo-usługowego, który w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez Kupującego będzie wynajmowany, choć w przyszłości nie wykluczona jest również jego sprzedaż.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy planowana transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Zdaniem Zainteresowanych: planowana transakcja sprzedaży Nieruchomości, jako transakcja podlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT z zastosowaniem stawki 23%, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Uzasadniając swoje stanowisko Wnioskodawca wskazał, że transakcja nabycia Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT z zastosowaniem stawki w wysokości 23%, gdyż Sprzedający i Kupujący na podstawie art. 43 ust. 10 i 11 Ustawy o VAT zamierzają przed dniem dokonania dostawy Nieruchomości złożyć oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT. W rezultacie, planowana transakcja nabycia Nieruchomości będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 2 pkt 4 lit. a) Ustawy o PCC.

Przepis art. 2 pkt 4 lit. a) Ustawy o PCC wskazuje, że czynności cywilnoprawne (inne niż umowa spółki i jej zmiany), w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W związku z powyższym, należy stwierdzić, że norma przewidziana w art. 2 pkt 4 lit a) Ustawy o PCC znajdzie zastosowanie w przypadku planowanej transakcji i w rezultacie sprzedaż nieruchomości nie będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych tylko w zakresie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja indywidualna z 18 grudnia 2017 r., znak: 0111-KDIB3-1.4012.656.2017.2.KO.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2017 r., poz.1150) podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. prawo wieczystego użytkowania gruntu lub nieruchomości.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221, ze zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Ze zdarzenia przedstawionego we wniosku wynika, że Sprzedający oraz Kupujący są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług. Sprzedający zamierza zbyć na rzecz Kupującego – na podstawie umowy sprzedaży prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z wszystkimi posadowionymi na nim budynkami, budowlami i innymi naniesieniami (łącznie określona jako Nieruchomość). Sprzedający jak i Kupujący na podstawie art. 43 ust. 10 Ustawy o VAT zamierzają przed dniem dokonania dostawy Nieruchomości złożyć oświadczenie, o rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT i wyborze opcji opodatkowania VAT Nieruchomości będącej przedmiotem transakcji.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek przedmiotem niniejszej interpretacji jest zapytanie Zainteresowanych dotyczące opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem w podatku od towarów i usług skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z treści interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 grudnia 2017 r. znak: 0111-KDIB3-1.4012.656.2017.2.KO wynika, że sprzedaż opisanej Nieruchomości podlega regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług. „Z uwagi na zastosowanie do dostawy tejże Nieruchomości zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, Wnioskodawca będzie miał prawo do rezygnacji z tego zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 10, po spełnieniu warunków określonych przepisami art. 43 ust. 10-11 ustawy o VAT”. Rezygnacja ze zwolnienia z VAT spowoduje, że opisana transakcja będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu VAT.

A zatem, jeżeli nastąpi istotnie rezygnacja ze zwolnienia z opodatkowania VAT i ww. transakcja sprzedaży będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (nie będzie z tego podatku zwolniona), to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W takim przypadku opisana umowa sprzedaży nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj