Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP3-2-4014-114.2017.1.MZ
z 7 listopada 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 października 2017 r. (data wpływu 6 października 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wymiany udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 6 października 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wymiany udziałów.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest spółką akcyjną, która podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Obecnie planowane jest podwyższenie kapitału zakładowego Spółki, które zostanie dokonane poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci udziałów w dwóch polskich spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Polskie sp. z o.o.”). Obecnie udziałowcami Polskich sp. z o.o. są dwie spółki cypryjskie. Każda ze spółek cypryjskich posiada po 50% udziałów w obu Polskich sp. z o.o. Do podwyższenia kapitału zakładowego Spółki dojdzie w wyniku tzw. transakcji wymiany udziałów.

Spółka w zamian za otrzymany od spółek cypryjskich wkład niepieniężny w postaci wszystkich udziałów w Polskich sp. z o.o. dokona emisji, które zostaną objęte przez spółki cypryjskie. Wartość nominalna wyemitowanych akcji Wnioskodawcy będzie odpowiadała wartości rynkowej obejmowanego przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego, tj. wartości rynkowej udziałów w Polskich sp. z o.o. W następstwie transakcji opisanej powyżej Spółka stanie się 100% udziałowcem w obu Polskich sp. z o.o. Podwyższenie kapitału zakładowego Spółki nastąpi w ramach jednej czynności (podjęta zostanie jedna uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki, w wyniku której Spółka obejmie 100% udziałów w Polskich sp. z o.o.).


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym opisana w zdarzeniu przyszłym transakcja wymiany udziałów nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC?


Zdaniem Wnioskodawcy, opisana w zdarzeniu przyszłym transakcja wymiany udziałów nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC.


Uzasadnienie


Ustawa o PCC zawiera zamknięty katalog czynności objętych opodatkowaniem. W art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o PCC wskazano, że opodatkowaniu PCC podlegają umowy spółki. Ponadto w pkt 2 omawianego przepisu wskazano, że opodatkowaniu PCC podlegają takie zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W myśl art. 1 ust. 2 pkt 1 ustawy o PCC, przepisy ustawy o PCC, o umowie spółki i jej zmianie – stosuje się odpowiednio do aktów założycielskich spółek, statutów spółek i ich zmiany. Stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o PCC, w przypadku umowy spółki, za zmianę umowy spółki uważa się – w przypadku spółki kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.


Natomiast w art. 1a pkt 2 ustawy o PCC zamieszczono definicję, zgodnie z którą określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną oraz spółkę europejską.


Z powyższego wynika zatem, iż co do zasady podwyższenie kapitału zakładowego w spółce kapitałowej podlega opodatkowaniu PCC. Jednocześnie należy zauważyć, iż w art. 2 ustawy o PCC zamieszczono katalog czynności niepodlegających opodatkowaniu PCC.


Zgodnie z art. 2 pkt 6 lit. c) tiret drugie ustawy o PCC, podatkowi nie podlegają umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje, udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku opisanej w zdarzeniu przyszłym transakcji wymiany udziałów powyższe wyłączenie znajdzie zastosowanie, gdyż w wyniku tej transakcji Wnioskodawca obejmie 100 % udziałów w Polskich sp. z o. o., w zamian za objęcie których wyemituje akcje, które zostaną objęte przez spółki cypryjskie, przy czym zostanie to dokonane w ramach jednej czynności (jednej uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego Wnioskodawcy). Tym samym spełnione zostaną warunki, od których zaistnienia zależy możliwość zastosowania wyłączenia z art. 2 pkt 6 lit. c) tiret drugie ustawy o PCC.

Stanowisko Wnioskodawcy co do możliwości zastosowania ww. wyłączenia, znajduje potwierdzenie w indywidualnych interpretacjach przepisów prawa podatkowego, które zostały wydane w stanach faktycznych podobnych do opisanego w niniejszym wniosku zdarzenia przyszłego. Przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 kwietnia 2017 r., znak 2461.IBPB-2-1.4514.6.2017.1.ASz, na tle stanu faktycznego: „(…) na podstawie jednej uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego Wnioskodawca otrzyma w drodze czterech aportów od czterech wspólników udziały, których nabycie zapewni łącznie udziały Spółki I dające bezwzględną większość praw głosów w Spółce I” organ podatkowy uznał, że: „Zmiana umowy Spółki II związana z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki II i wniesieniem udziałów Spółki I do Spółki II w zamian za objęcie udziałów dokonywana bowiem będzie w warunkach określonych w cyt. przepisie. Wniesienie do Spółki II omawianych udziałów na podstawie jednej uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego spowoduje, że Spółka II uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce I. Dla zastosowania przedmiotowego wyłączenia nie ma bowiem znaczenia w jaki sposób Spółka II uzyska większość praw głosu w Spółce I, tj. czy przez wniesienie udziałów przez jednego czy też przez kliku udziałowców. Istotne jest to, że zmiana umowy Wnioskodawcy nastąpi w ramach jednej czynności związanej z podwyższeniem kapitału zakładowego”.

Analogicznie uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 31 października 2016 r., znak 2461-IBPB-2-1.4514.497.2016.1.BJ. W opisie zdarzenia przyszłego wnioskodawca zaznaczył, iż „(…) nabędzie od obecnych Udziałowców Spółek zależnych całość posiadanych przez nich udziałów Spółek zależnych, natomiast Udziałowcy w zamian otrzymają nowe udziały Wnioskodawcy wyemitowane w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego Wnioskodawcy.

Planowane jest, że przedmiotowa transakcja będzie przeprowadzona w następstwie podjęcia przez Udziałowców jednomyślnej uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego Wnioskodawcy oraz o pokryciu podwyższenia w drodze wniesienia przez Udziałowców aportów udziałów Spółek zależnych”. W związku z tak przedstawionym zdarzeniem przyszłym organ interpretujący uznał, że: „(…) że w omawianej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie, o którym mowa w art. 2 pkt 6 lit. c tiret drugie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zmiana umowy Spółki związana z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki i wniesieniem do Spółki wkładu niepieniężnego w postaci udziałów w Spółkach zależnych dokonywana bowiem będzie w warunkach określonych w cyt. przepisie. Wniesienie do Spółki omawianych udziałów spowoduje, że Wnioskodawca uzyska bezwzględną większość głosów w Spółkach zależnych. Zatem, opisana we wniosku czynność cywilnoprawna nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych”.

Podobne stanowisko zostało zaprezentowane w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 21 grudnia 2015 r., znak IBPB-2-1/4514-467/15/PM. W opisie stanu faktycznego wnioskodawca zaznaczył, że: „Transakcja przeprowadzona została w następstwie podjęcia przez wspólników Spółki jednomyślnej uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki oraz o pokryciu podwyższenia kapitału w drodze wniesienia przez udziałowców wkładu niepieniężnego w postaci udziałów Spółki kapitałowej dających większość praw głosu w Spółce kapitałowej (w ramach jednego aktu notarialnego). W konsekwencji w wyniku podwyższenia kapitału w Spółce i wniesienia aportem udziałów w Spółce kapitałowej. Wnioskodawca z chwilą rejestracji odpowiednich zmian w KRS, uzyska bezwzględną większość głosów w Spółce kapitałowej.” Organ w uzasadnieniu wydanej interpretacji indywidualnej uznał, że: „należy stwierdzić, że w przedstawionym zdarzeniu znajdzie zastosowanie wyłączenie określone w art. 2 pkt 6 lit. c) tiret drugie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Jeżeli bowiem wniesienie przez Wnioskodawcę łącznie (na podstawie jednej czynności z innymi wspólnikami spółki kapitałowej (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która zostanie utworzona przez Wnioskodawcę) udziałów w tej spółce do spółki kapitałowej, która ma powstać (Spółki B), spowoduje, że Spółka B w wyniku tej czynności uzyska większość praw głosów w spółce kapitałowej, to taka czynność będzie wyłączona z opodatkowania”.


Do możliwości stosowania powyższego wyłączenia z opodatkowania PCC w podobnych stanach faktycznych Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach przychylał się również w interpretacjach indywidualnych:

Mając na uwadze skutki dokonania planowanej wymiany udziałów, opisanej w zdarzeniu przyszłym, przytoczone powyżej przepisy ustawy o PCC oraz jednolitą linię interpretacyjną prezentowaną przez organy podatkowe, należy uznać, że opisana w zdarzeniu przyszłym transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC.


W oparciu o przedstawione powyżej argumenty Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości swojego stanowiska.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.


W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych, wskazać należy, że rozstrzygnięcia te zapadły w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego interpretację.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego.

Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną. Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj