Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-1501/12-2/ES
z 14 lutego 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 19.11.2012 r. (data wpływu 22.11.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczek kwartalnych – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 22.11.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczek kwartalnych.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Wnioskodawczyni jako osoba fizyczna prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą zobowiązana jest do dokonywania wpłat zaliczek z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych zgodnie z art. 44 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym wg stanu prawnego na dzień 01 stycznia 2010 r. Ponadto, zgodnie z art. 44 ust. 3g, dokonuje rozliczeń w okresach kwartalnych.


W roku 2010 Wnioskodawczyni dokonała wpłat zaliczek z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą w następujących terminach:

  • zaliczkę za I kwartał wpłaciła w dniu 20 kwietnia 2010 r. (wpłata dokonana w terminie),
  • zaliczkę za II kwartał wpłaciła w dniu 08 września 2010 r.( wpłata z opóźnieniem, dokonana wraz z naliczonymi odsetkami od dnia 21 lipca 2010 r. do dnia 08 września 2010 r.),
  • zaliczkę za III kwartał wpłaciła w dniu 29 grudnia 2010 r. (wpłata z opóźnieniem, dokonana wraz z naliczonymi odsetkami od dnia 21 października 2010 r. do dnia 29 grudnia 2010 r.),
  • zaliczkę za IV kwartał wpłaciła w dniu 05 stycznia 2011 r. (wpłata z opóźnieniem, tytułem zaliczki za IV kwartał wraz z odsetkami naliczonymi za okres od 2l grudnia 2010 r. do 05 stycznia 2011 r.).


Zgodnie z art. 53 od zaległości podatkowych należy naliczać odsetki za zwłokę. Brak wpłaty zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w terminach określonych w art. 44 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy traktować jako zaległości podatkowe.


Zgodnie z art. 44 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku opłacania zaliczek w okresach kwartalnych, termin wpłaty zaliczki za IV kwartał 2010 r. upływa w dniu 20 grudnia 2010 r.


Dokonując wpłaty należnej zaliczki za IV kwartał 2010 r. z opóźnieniem wraz z należnymi odsetkami, tj. w dniu 05 stycznia 2011 r. Wnioskodawczyni uznała, że dokonana wpłata stanowi wypełnienie obowiązku wpłaty zaliczki na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych za IV kwartał 2010 r. w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. W złożonym w kwietniu 2011 r. zeznaniu rocznym PIT-36L w pozycji 59 (suma zaliczek wpłaconych przez podatnika) powinny zostać uwzględnione wszystkie wpłacone zaliczki, łącznie z zaliczką za IV kwartał wpłaconą z opóźnieniem, w dniu 05 stycznia 2011 r.


Zgodnie z art. 44 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku opłacania zaliczek w okresach kwartalnych, termin wpłaty zaliczki za IV kwartał 2010 r. upływa w dniu 20 grudnia 2010 r.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy dokonując wpłaty należnej zaliczki za IV kwartał 2010 r. z opóźnieniem wraz z należnymi odsetkami, tj. w dniu 05 stycznia 2011 r. należy uznać, że dokonana wpłata stanowi wypełnienie obowiązku wpłaty zaliczki na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych za IV kwartał 2010 r. w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą?,
  2. W konsekwencji, czy w złożonym w kwietniu 2011 r. zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym 2010 (PIT-36L), w pozycji 59 (suma zaliczek wpłaconych przez podatnika) powinny zostać uwzględnione wszystkie wpłacone zaliczki, łącznie z zaliczką za IV kwartał wpłaconą z opóźnieniem, w dniu 05 stycznia 2011 r.?

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 44 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku opłacania zaliczek w okresach kwartalnych, termin wpłaty zaliczki za IV kwartał 2010 r. upływa w dniu 20 grudnia 2010 r.


Żaden przepis Ordynacji podatkowej ani rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (Dz. U. z 2005 r., Nr 165, poz. 1373 z późn. zmianami) nie rozróżnia sposobu traktowania zaliczek za poszczególne kwartały wpłaconych z opóźnieniem wraz z odsetkami należnymi do dnia wpłaty zaliczki.

W związku z tym dokonując wpłaty należnej zaliczki za IV kwartał 2010 r. z opóźnieniem wraz z należnymi odsetkami, tj. w dniu 05 stycznia 2011 r. należy uznać, że dokonana wpłata stanowi wypełnienie obowiązku wpłaty zaliczki na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych za IV kwartał 2010 r. w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W konsekwencji, w złożonym w kwietniu 2011 r. zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym 2010 (PIT-36L) w pozycji 59 (suma zaliczek wpłaconych przez podatnika) powinny zostać uwzględnione wszystkie wpłacone zaliczki, łącznie z zaliczką za IV kwartał wpłaconą z opóźnieniem, w dniu 05 stycznia 2011 r.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 44 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) podatnicy osiągający dochody:

  1. z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14,
  2. z najmu lub dzierżawy

- są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

Stosownie do art. 44 ust. 3g ww. ustawy podatnicy, o których mowa w ust. 1 pkt 1, będący małymi podatnikami oraz podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej, o których mowa w art. 22k ust. 11, mogą wpłacać zaliczki kwartalne. Wysokość zaliczek za pierwszy, drugi i trzeci kwartał roku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 3h, ustala się w następujący sposób:

  1. obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od kwartału, w którym dochody przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku,
  2. zaliczkę za ten kwartał stanowi podatek obliczony od dochodu według zasad określonych w art. 26, 27 i 27b,
  3. zaliczkę za kolejne kwartały ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za poprzednie kwartały.

W myśl art. 44 ust. 6 cyt. ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2010 r. zaliczki miesięczne od dochodów wymienionych w ust. 1, za okres od stycznia do listopada, uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości zaliczki należnej za listopad, uiszcza się w terminie do dnia 20 grudnia roku podatkowego. Zaliczki kwartalne za okres od pierwszego do trzeciego kwartału roku podatkowego podatnicy uiszczają w terminie do dnia 20 każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Zaliczka za ostatni kwartał jest uiszczana w wysokości zaliczki za kwartał poprzedni, w terminie do dnia 20 grudnia.

Zgodnie z art. 45 ust. 1 ww. ustawy podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.


Artykuł 45 ust. 4 cyt. ustawy stanowi natomiast, iż w terminie określonym w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 7, podatnicy są obowiązani wpłacić:

  1. różnicę między podatkiem należnym wynikającym z zeznania, o którym mowa w ust. 1, a sumą należnych za dany rok zaliczek, w tym również sumą zaliczek pobranych przez płatników,
  2. należny podatek dochodowy wynikający z zeznania, o którym mowa w ust. 1a pkt 1,
  3. należny podatek dochodowy wynikający z zeznania, o którym mowa w ust. 1a pkt 2, albo różnicę pomiędzy podatkiem należnym wynikającym z zeznania, o którym mowa w ust. 1a pkt 2, a sumą należnych za dany rok zaliczek,
  4. należny podatek wynikający z zeznania, o którym mowa w ust. 1a pkt 3.

Odwołując się do brzmienia zacytowanych wyżej przepisów prawa materialnego należy stwierdzić, iż po upływie roku podatkowego nie istnieje obowiązek zapłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, a powstaje obowiązek zapłaty podatku za dany rok podatkowy. Skoro bowiem z upływem roku podatkowego (art. 45 ust. 1 i 4 ustawy) podatnicy są obowiązani w terminie do 30 kwietnia następnego roku uiścić różnicę między podatkiem należnym za rok podatkowy, a sumą należnych zaliczek, to oznacza to, że każda wpłata podatnika po zakończeniu roku podatkowego, nawet przed złożeniem zeznania podatkowego, będzie wpłatą nie na poczet zaliczek, lecz na poczet zobowiązania podatkowego za rok podatkowy.

Zaliczki są zatem wnoszone na poczet przyszłego podatku, którego ostateczna wysokość zostanie sprecyzowana w zeznaniu rocznym. Sama natura zaliczek świadczy więc jednoznacznie o tym, że mają one charakter czasowy i ich byt prawny ustaje w momencie pojawienia się zobowiązania.

Zobowiązanie z tytułu zaliczek utraciło z tą datą swoją odrębność prawną, a tym samym byt prawny. Utrata bytu prawnego zaliczek na podatek dochodowy nie uwalnia organu podatkowego od obowiązku naliczenia odsetek na podstawie art. 53a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), jeżeli nie zostały one w terminie uiszczone lub uiszczono je w mniejszej niż należna wysokości.

W świetle powyższego brak jest podstaw do zaliczenia wpłaty dokonanej po zakończeniu roku podatkowego na poczet wygasłych zaliczek na podatek dochodowy. Wskazana wyżej wpłata – jako dotycząca zobowiązania podatkowego za rok podatkowy – powinna zostać rozliczona po złożeniu przez podatnika zeznania rocznego.

Reasumując stwierdzić należy, iż dokonana wpłata należnej zaliczki za IV kwartał 2010 r. z opóźnieniem wraz z należnymi odsetkami, tj. w dniu 05 stycznia 2011 r. nie stanowi wypełnienia obowiązku wpłaty zaliczki na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych za IV kwartał 2010 r.


W związku z tym, iż stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za nieprawidłowe.


Z uwagi, iż wpłata dokonana w dniu 5.01.2011 r. nie jest zaliczką odpowiedź na pytanie Nr 2 jest bezprzedmiotowa.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj