Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL3-1.4011.271.2017.1.AN
z 9 października 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 września 2017 r. (data wpływu 22 września 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • powstania przychodu w związku z przekształceniem jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i objęcie przez Wnioskodawcę udziałów – jest prawidłowe,
  • powstania przychodu od innych kwot, niż wartość niepodzielonych zysków wypracowanych przez samą Spółkę przekształconą w związku z przekształceniem Spółki przekształconej w Spółkę komandytową – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 września 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • powstania przychodu w związku z przekształceniem jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i objęcie przez Wnioskodawcę udziałów,
  • powstania przychodu od innych kwot, niż wartość niepodzielonych zysków wypracowanych przez samą Spółkę przekształconą w związku z przekształceniem Spółki przekształconej w Spółkę komandytową.

We wniosku przedstawiono następujący następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz. U. 2016. poz. 1829 ze zm., dalej: „u.s.d.g.”)

Wnioskodawca jest podatnikiem PIT, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Wnioskodawca planuje przekształcenie prowadzonej Działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – Spółkę przekształconą. Przekształcenie nastąpi na podstawie art. 551 § 5 k.s.h. Kapitał zakładowy Spółki przekształconej będzie niższy niż wartość bilansowa przedsiębiorstwa Wnioskodawcy (dalej: „Przedsiębiorstwo”). Wnioskodawca obejmie wszystkie udziały w Spółce przekształconej.

Nadwyżka wartości bilansowej Przedsiębiorstwa wchodzącego w skład prowadzonej przez Wnioskodawcę Działalności gospodarczej, to jest wartość bilansowa przewyższająca kapitał zakładowy Spółki przekształconej, zostanie odniesiona na kapitał zapasowy Spółki przekształconej.

Powyższe spowoduje również, że przy przekształceniu Wnioskodawcy zostaną wydane udziały w Spółce przekształconej o wartości nominalnej niższej aniżeli wartość bilansowa majątku Przedsiębiorstwa Wnioskodawcy obliczona dla celów przekształcenia.

Ponadto na moment przekształcenia w księgach Działalności gospodarczej Wnioskodawcy w pozycji kapitału własnego (kapitał podstawowy oraz zysk netto) ujęty będzie zysk osiągnięty przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej przed przekształceniem Działalności gospodarczej. Zysk ten, na zasadach właściwych dla dochodu z działalności gospodarczej, był opodatkowany podatkiem PIT co do zasady w miesiącu jego osiągnięcia.

Zgodnie z przepisami k.s.h. przekształcenie osoby fizycznej w jednoosobową spółkę kapitałową odbywać się będzie na zasadzie kontynuacji, zgodnie z art. 553 k.s.h. Oznacza to, że Spółka przekształcona będzie posiadała wszelkie prawa i obowiązki, które przysługiwały prowadzonej przez Wnioskodawcę Działalności gospodarczej. Spółka przekształcona przejmie zatem ogół praw i obowiązków, w tym koncesje i zezwolenia.

Spółka przekształcona nabędzie z mocy prawa cały majątek Wnioskodawcy wchodzący w skład jego Przedsiębiorstwa. Ponadto Spółka przekształcona stanie się stroną wszystkich umów zawartych w ramach Działalności gospodarczej.

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową nie jest tożsame z wniesieniem przedsiębiorstwa, ani jego zorganizowanej części do spółki kapitałowej, nie jest również żadną formą darowizny majątku wytworzonego lub nabytego w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej przekazywanej spółce kapitałowej w dniu przekształcenia.

Na moment złożenia niniejszego wniosku sporządzony został plan przekształcenia Działalności gospodarczej w Spółkę przekształconą. Złożono również do sądu rejestrowego wniosek o wyznaczenie biegłego rewidenta celem zbadania planu przekształcenia.

W dalszej perspektywie, po przekształceniu Działalności gospodarczej Wnioskodawcy w Spółkę przekształconą, planowane jest przekształcenie Spółki przekształconej w Spółkę komandytową.

Wnioskodawca zamierza prowadzić Działalność gospodarczą w formie Spółki komandytowej. Jednak przepisy k.s.h. nie przewidują możliwości bezpośredniego przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę komandytową. Stosowna regulacja zawarta w art. 5841 i nast. k.s.h. obejmuje wyłącznie sytuację przekształcenia takiej działalności w spółkę kapitałową, w tym spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Z kolei z uwagi na obowiązujące przepisy prawa dotyczące posiadanych przez Wnioskodawcę koncesji, licencji lub zezwoleń, czy uzyskanych dotacji związanych z Działalnością gospodarczą, niemożliwym lub utrudnionym prawnie byłoby wniesienie przez Wnioskodawcę prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa (Działalności gospodarczej) aportem do spółki komandytowej bez utraty odpowiednich uprawnień, niezbędnych z punktu widzenia prowadzonej działalności.

Przedstawiony w niniejszym wniosku plan przekształcenia Działalności gospodarczej w Spółkę przekształconą, a następnie podjęcie niezbędnych działań w Spółkę komandytową, umożliwią Wnioskodawcy kontynuację prowadzenia Działalności gospodarczej w niezmienionym zakresie, choć przy wykorzystaniu innej formy prawnej, przy zachowaniu wymogów prawa administracyjnego i prawa handlowego. Ponadto niezwykle istotny jest fakt, iż wnioskodawca, w związku z przekształceniem, nie będzie musiał podejmować dodatkowych czynności związanych z negocjacją nowych kontraktów (umów), które aktualnie wiążą Wnioskodawcę z kontrahentami.

Z uwagi na to, że w Spółka komandytowa musi posiadać co najmniej dwóch wspólników (tj. co najmniej jednego komandytariusza oraz co najmniej jednego komplementariusza), przed przekształceniem do Spółki przekształconej przystąpi co najmniej jeden dodatkowy wspólnik.

Spółka przekształcona do chwili przekształcenia w Spółkę komandytową będzie prowadziła działalność gospodarczą, co może się wiązać z wypracowaniem przez Spółkę przekształconą określonych zysków.

Na dzień przekształcenia Spółki przekształconej w Spółkę komandytową Spółka przekształcona może posiadać:

  • zyski pochodzące z okresu, w którym była prowadzona Działalność gospodarcza.

zyski osiągnięte przez Spółkę przekształconą od czasu, w którym nastąpiło przekształcenie Działalności gospodarczej Wnioskodawcy do dnia przekształcenia w Spółkę komandytową.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym:

  1. przekształcenie Przedsiębiorstwa Wnioskodawcy w Spółkę przekształconą i objęcie w tej Spółce przez Wnioskodawcę całości udziałów będzie się wiązało z powstaniem u Wnioskodawcy przychodu w podatku PIT?
  2. przekształcenie Spółki przekształconej w Spółkę komandytową będzie skutkowało powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu podatkowego od innych kwot, niż wartość niepodzielonych zysków wypracowanych przez samą Spółkę przekształconą?

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do pytania oznaczonego nr 1, przekształcenie Działalności gospodarczej w Spółkę przekształconą i objęcie udziałów w tej Spółce nie spowoduje powstania u Wnioskodawcy przychodu w podatku PIT.

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do pytania oznaczonego nr 2, przekształcenie Spółki przekształconej w Spółkę komandytową nie będzie skutkowało powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu podatkowego od innych kwot, niż wartość niepodzielonych zysków wypracowanych przez samą Spółkę przekształconą.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Ad.1

Zgodnie z art. 551 § 5 k.s.h. przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu u.s.d.g. (przedsiębiorca przekształcany) może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę przekształconą) (przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową).

Przekształcenie osoby fizycznej w jednoosobową spółkę kapitałową odbywa się poprzez zasadę kontynuacji. Oznacza to, że Spółka przekształcona będzie posiadała wszelkie prawa i obowiązki, które przysługiwały prowadzonej przez Wnioskodawcę Działalności gospodarczej. Spółka przekształcona przejmie zatem ogół praw i obowiązków, w tym koncesje i zezwolenia.

W myśl art. 5842 § 3 k.s.h. przedsiębiorca przekształcany z dniem przekształcenia staje się wspólnikiem spółki przekształconej. Można zatem stwierdzić, że przekształcenie jest instytucją zupełnie odmienną od wniesienia aportu do nowo powstałej lub istniejącej już spółki. Przekształcenie w istocie jest procesem zmierzającym jedynie do zmiany formy prawnej prowadzonej działalności.

Przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę kapitałową nie zostało uregulowane w Ustawie PIT. W szczególności Ustawa PIT nie zawiera regulacji, które przewidywałyby opodatkowanie czynności przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę kapitałową. Warto zauważyć, że Ustawa PIT przewiduje opodatkowanie przekształceń spółek kapitałowych w spółki osobowe i to jedynie w odniesieniu do tzw. zysków niepodzielonych (art. 24 ust. 5 pkt 8 Ustawy PIT).

Można zatem stwierdzić, że skoro spośród kilku rodzajów przekształceń opodatkowany został tylko jeden z nich i to jedynie w zakresie tzw. zysków niepodzielonych, to należy uznać, że pozostałe typy przekształceń pozostają poza zakresem opodatkowania PIT.

Nie można również mówić o powstaniu przychodu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 9 Ustawy PIT, gdyż zgodnie z powołanym przepisem przychodem z kapitałów pieniężnych jest wartość wkładu określona w umowie spółki w przypadku wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego. Jeżeli wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu lub nie została określona w umowie spółki, za przychód uważa się wartość rynkową takiego wkładu określoną na dzień przeniesienia własności.

Odrębna podstawa prawna i osobno uregulowany tryb przekształcenia wskazują, że osoba fizyczna nie wnosi aportu do spółki – przekształcenie w istocie jest przeniesieniem wyodrębnionego majątku przedsiębiorcy na inny podmiot będący bezpośrednim kontynuatorem prowadzonej działalności.

W ocenie Wnioskodawcy nie ma również znaczenia dla oceny niniejszej kwestii, że przy przekształceniu Wnioskodawcy zostaną wydane udziały w kapitale zakładowym Spółki przekształconej o wartości nominalnej niższej aniżeli wartość bilansowa majątku Przedsiębiorstwa obliczona dla celów przekształcenia, zaś nadwyżka z wartości bilansowej tego majątku nad wartością nominalną udziałów, które zostaną wydane Wnioskodawcy, zostanie przelana na kapitał zapasowy Spółki w myśl art. 154 § 3 w zw. z art. 5844 k.s.h.

Zdaniem Wnioskodawcy w oparciu o art. 10 Ustawy PIT należy stwierdzić, że w przypadku przekształcenia nie powstanie żaden przychód, w tym przychód z prowadzonej działalności gospodarczej. Za przychód podatkowy uznaje się jedynie definitywne przysporzenie majątkowe o charakterze trwałym. W przedmiotowej sytuacji nie dochodzi jednak do powstania przysporzenia. bowiem Wnioskodawca równocześnie z otrzymaniem udziałów w Spółce przekształconej pozbawiony zostanie ekwiwalentnego majątku w postaci prowadzonego Przedsiębiorstwa.

W świetle powyższego można uznać, że przedsiębiorca przekształcany nie uzyskuje dochodu, który mógłby podlegać opodatkowaniu, bowiem majątek wchodzący w skład Przedsiębiorstwa nie ulega ani likwidacji, ani zwrotowi do majątku osobistego, lecz staje się majątkiem Spółki przekształconej.

Ponadto jak wynika z art. 93a § 4 Ordynacji Podatkowej jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wyjątkiem są te prawa, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych. Przepis ten stosuje się także do praw i obowiązków wynikających z decyzji wydanych na podstawie prawa podatkowego (art. 93d Ordynacji Podatkowej).

Takie rozumienie powołanych wyżej przepisów zostało potwierdzone m.in. w interpretacjach indywidualnych wydanych przez:

  1. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej – w interpretacji indywidualnej z dnia 30 czerwca 2017 r., sygn. 0114-KDIP3-2.4011.99.2017.1.KW1,
  2. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej – w interpretacji indywidualnej z dnia 12 czerwca 2017 r., sygn. 0112-KDIL3-3.4011.65.2017.1.DS,
  3. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 10 maja 2017 r., sygn. 0111-KDIB2-2.4011.16.2017.1.BF,
  4. Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 3 lutego 2017 r., sygn. 0461-ITPB4.4511.878.2016.1.KW,
  5. Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie – w interpretacji indywidualnej z dnia 27 stycznia 2017 r., sygn. 1462-IPPBI.4511.1164.16.1.KS.

Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy przekształcenie Działalności gospodarczej w Spółkę przekształconą i objęcie udziałów w tej Spółce nie spowoduje powstania u Wnioskodawcy przychodu podatkowego.

Ad.2

Zgodnie z art. 551 § 1 k.s.h. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być przekształcona w inną spółkę handlową. Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd z urzędu wykreśla z rejestru spółkę przekształcaną.

Z kolei w myśl art. 553 k.s.h. spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej – spółka przekształcona pozostaje podmiotem zezwoleń, koncesji oraz ulg, które przysługiwały spółce przekształcanej, a jej wspólnicy z dniem przekształcenia stają się wspólnikami spółki przekształconej.

Zgodnie z art. 93a § 2 pkt 1 lit. b w zw. z § 1 Ordynacji Podatkowej osobowa spółka handlowa powstała w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

W opisanym wyżej zdarzeniu przyszłym spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstała z przekształcenia Działalności gospodarczej Wnioskodawcy (Spółka przekształcona) zostanie przekształcona w Spółkę komandytową.

Przekształcenie Spółki przekształconej w Spółkę komandytową spowoduje przeniesienie majątku Spółki przekształconej na Spółkę komandytową – nie będzie więc tożsame z jej likwidacją, ale w istocie będzie kontynuacją prowadzonej działalności gospodarczej w innej formie prawnej.

Spółka przekształcona do chwili przekształcenia w Spółkę komandytową będzie prowadziła działalność gospodarczą, co może się wiązać z wypracowaniem przez Spółkę przekształconą określonych zysków. Ponadto może posiadać zyski pochodzące z okresu, w którym była prowadzona działalność Przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Oprócz tego Spółka przekształcona może posiadać kapitał zapasowy, na który został odniesiony majątek Przedsiębiorstwa Wnioskodawcy w związku z przekształceniem w Spółkę przekształconą.

Ustawa PIT przewiduje opodatkowanie przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę osobowa inną niż spółka komandytowo-akcyjna. Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 8 Ustawy PIT dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej – w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną przychód określa się na dzień przekształcenia.

Istotą powyższej regulacji jest opodatkowanie zysków przekształcanej spółki kapitałowej, których wypłata wspólnikom po przekształceniu nie podlega już opodatkowaniu. Z kolei zyski, które zostały przekazane na kapitał zakładowy nie podlegają opodatkowaniu na moment przekształcenia, ponieważ wypłata tych zysków jest niedopuszczalna od strony prawnej.

Za brzmieniem art. 24 ust. 5 pkt 8 Ustawy PIT należy przyjąć, że opodatkowaniu mogą podlegać wyłącznie zyski niepodzielone, za które uznaje się nierozdysponowane zyski bieżące oraz zyski przekazane na inne kapitały niż zakładowy - a zatem inne kapitały, z których wypłata byłaby z prawnego punktu widzenia dopuszczalna.

W ocenie Wnioskodawcy zysku osiągniętego przez Przedsiębiorstwo Wnioskodawcy nie będzie można zakwalifikować jako dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (Spółki przekształconej) w rozumieniu art. 24 ust. 5 pkt 8 Ustawy PIT. Wynika to przede wszystkim z tego, że zysk ten nie zostanie osiągnięty przez osobę prawną, lecz jej poprzednika prawnego, jakim będzie osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Przepis ten dotyczy bowiem przychodów z udziału w zyskach osób prawnych, a nie przychodów z udziału w zyskach przedsiębiorstw osób fizycznych.

Nie może umknąć z pola widzenia okoliczność, że zyski te zostały już raz opodatkowane podatkiem PIT, wobec czego opodatkowanie tego zysku na moment przekształcenia Spółki przekształconej w Spółkę komandytową skutkowałoby dwukrotnym opodatkowaniem tej samej wartości tym samym podatkiem.

Ustawa PIT nie wprowadza definicji „zysku” wobec czego w opinii Wnioskodawcy można przywołać tę zawartą w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tj. Dz. U. 2016, poz. 1047 ze zm., dalej: „UoR”). Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 30 UoR ilekroć jest mowa o przychodach i zyskach rozumie się przez to uprawdopodobnione powstanie w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w formie zwiększenia wartości aktywów, albo zmniejszenia wartości zobowiązań, które doprowadzą do wzrostu kapitału własnego lub zmniejszenia jego niedoboru w inny sposób niż wniesienie środków przez udziałowców lub właścicieli.

W świetle powyższego należy uznać, że pojęcie zysku obejmuje jedynie wypracowane przez daną jednostkę korzyści ekonomiczne, które doprowadzają do zwiększenia wartości aktywów lub zmniejszenia zobowiązań w inny sposób niż wniesienie środków przez udziałowców. W przedmiotowej sytuacji kwota kapitału zapasowego Spółki przekształconej utworzonego z kapitału podstawowego Przedsiębiorstwa nie zostanie w żaden sposób wypracowana przez Spółkę przekształconą.

Należy ponadto podkreślić, iż w momencie przekształcenia wartość majątku przedsiębiorcy może w odpowiedniej części zostać odniesiona na kapitał zapasowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W konsekwencji nadwyżka wartości majątku przedsiębiorcy nad wartością nominalną wydanych mu udziałów jest odrębnym, od wypracowanego przez tę spółkę zysku, źródłem finansowania kapitału zapasowego. Mając powyższe na uwadze, w przeciwieństwie do wypracowanego zysku, środki zgromadzone we wskazanym zakresie na kapitale zapasowym nie podlegają podziałowi i nie stanowią zysku spółki.

Posiłkując się wykładnią celowościową art. 24 ust. 5 pkt 5 Ustawy PIT można sięgnąć do uzasadnienia projektu ustawy wprowadzającej obecne brzmienie powołanego przepisu (Druk sejmowy nr 2330 – Sejm VII kadencji), w którym wskazano, że: „w momencie przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną wypracowane w ten sposób zyski w toku działalności spółki nie zostaną już opodatkowane w spółce niebędącej osobą prawną jako zyski wypłacone na rzecz wspólników, ze względu na zmianę zasad ich opodatkowania. Celem zatem zniesienia nie uzasadnionego różnicowania podatników oraz usunięcia wątpliwości, czy przepis ten obejmuje zyski wyłączone od podziału między wspólników i przeznaczone na zasilenie funduszy lub kapitałów spółki, czy tylko zyski podzielone, lecz wspólnikom takim niewypłacone, proponuje się nadanie tym przepisom nowego brzmienia, którego jednoznacznie wynikać będzie, iż zakresem tego przepisu objęte są uzyskane przez spółkę zyski, które nie zostały wypłacone jej wspólnikom, w tym te, które zasilił inne niż kapitał zakładowy kapitały (fundusze) spółki”.

Jako zyski wypracowane przez spółki kapitałowe, ale niepodzielone przed datą przekształcenia w spółki osobowe należy zaliczyć zyski wypracowane przez spółkę kapitałową od początku roku obrotowego do dnia przekształcenia (zyski bieżące) oraz zyski z lat poprzednich, które nie zostały podzielone. Powyższe oznacza, że jeśli spółka kapitałowa wygeneruje zysk, bez względu na datę jego osiągnięcia i zysku tego nie podzieli, to w momencie przekształcenia tej spółki w spółkę osobową zysk ten będzie podlegał opodatkowaniu.

Należy również podnieść, że przekształcenie przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w jednoosobową spółkę kapitałową, a następnie w spółkę komandytową oznacza następstwo prawne podmiotów, a spółka przekształcona nie stanowi nowego podmiotu rozpoczynającego działalność, lecz kontynuację spółki przekształcanej w zmienionej formie prawnej. Nie oznacza to jednak, że zysk wypracowany w trakcie prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej staje się odpowiednio zyskiem jednoosobowej spółki kapitałowej bądź zyskiem spółki komandytowej. Zysk ten nadal pozostaje zyskiem wypracowanym w czasie prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, tym samym skoro zysk nie został wypracowany przez osobę prawną, a jego źródłem jest wyłącznie indywidualna pozarolnicza działalność gospodarcza osoby fizycznej, która podlega opodatkowaniu na innych zasadach niż dochody spółek kapitałowych, to w razie przekształcenia Spółki przekształconej w Spółkę komandytową nie dojdzie po stronie Wnioskodawcy do obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w stosunku do zysków wypracowanych w ramach Działalności gospodarczej, zgromadzonych na kapitale zapasowym Spółki przekształconej.

Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowuje uzyskiwane dochody na bieżąco, w trakcie prowadzenia tej działalności, nawet jeżeli osiągnięte z niej zyski zostaną następnie przeniesione na kapitał zapasowy spółki prawa handlowego w wyniku przekształcenia formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej. Oznacza to zatem, że na moment przekształcenia Spółki przekształconej w Spółkę komandytową zysk ten będzie już uprzednio opodatkowany podatkiem PIT.

Takie rozumienie powołanych wyżej przepisów zostało potwierdzone m.in. w interpretacjach indywidualnych wydanych przez:

  1. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej – w interpretacji indywidualnej z dnia 11 kwietnia 2017 r., sygn. 0112-KDIL3-3.4011.4.2017.1.MC,
  2. Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie – w interpretacji indywidualnej z dnia 6 lutego 2017 r., sygn. 1462-IPPBI.4511.1163.2016.1.KS,
  3. Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie – w interpretacji indywidualnej z dnia 10 stycznia 2017 r., sygn. 1462-IPPB2.4511.688.2016.3.MG,
  4. Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 30 listopada 2016 r., 2461-IBPB-2-2.4511.818.2016.1.MM,
  5. Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy – w interpretacji indywidualnej z dnia 25 listopada 2016 r., sygn. 0461-ITPBI.4511.936.2016.1.JŁ,
  6. Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach – w interpretacji indywidualnej z dnia 14 września 2016r., sygn. IBPB-l-l/4511-415/16-1/NL.

Reasumując, w ocenie Wnioskodawcy, w przypadku przekształcenia Spółki przekształconej w Spółkę komandytową za dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt 8 Ustawy PIT należy uznać wartość zysków Spółki przekształconej wypracowanych przez samą Spółkę przekształconą, co oznacza że pozostałe składniki kapitału własnego Spółki przekształconej nie powinny podlegać opodatkowaniu w związku z planowanym przekształceniem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie:

  • powstania przychodu w związku z przekształceniem jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i objęcie przez Wnioskodawcę udziałów jest prawidłowe,
  • powstania przychodu od innych kwot, niż wartość niepodzielonych zysków wypracowanych przez samą Spółkę przekształconą w związku z przekształceniem Spółki przekształconej w Spółkę komandytową jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych, Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj