Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT1-2.4012.366.2017.2.AJ
z 5 października 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 czerwca 2017 r. (data wpływu 21 czerwca 2017 r.), uzupełnionym w dniu 25 lipca 2017 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania aportu składników majątkowych i niemajątkowych stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwajest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 21 czerwca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek uzupełniony w dniu 25 lipca 2017 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania aportu składników majątkowych i niemajątkowych stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa.



We wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Prowadzi Pan działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Przedmiot przeważającej działalności gospodarczej stanowi sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana (PKD: 46.90.Z).

Prowadzenie ksiąg rachunkowych powierzył Pan przedsiębiorcy zajmującemu się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych.


W prowadzonej działalności gospodarczej między innymi:


  • wykorzystuje Pan nieruchomość położoną w S. przy ul. K., dla której sąd rejonowy prowadzi księgę wieczystą, stanowiącą wspólność ustawową majątkową małżeńską Pana i jego żony; nieruchomość jest wykorzystywana na cele biurowe i magazynowe oraz przynosi pożytki z tytułu najmu; oprócz wyżej wymienionej nieruchomości, działalność magazynowa jest prowadzona przez podatnika w S. przy ul. M. I a także w miastach R. i G.,
  • korzysta Pan ze środków pochodzących z kredytu udzielonego przez bank zabezpieczonego hipoteką na nieruchomości, o której mowa wyżej.


Aktualnie zamierza Pan wnieść wszystkie składniki materialne i niematerialne stanowiące zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług z wyłączeniem jedynie:


  1. firmy ( art. 43(4) kodeksu cywilnego),
  2. prawa do nieruchomości, stanowiącej ustawową wspólność majątkową małżeńską, o której mowa wyżej,
  3. zobowiązania z tytułu kredytu udzielonego przez bank, o którym mowa wyżej,


  • na kapitał zakładowy istniejącej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której jest Pan wspólnikiem (podwyższenie kapitału zakładowego).


Przed wniesieniem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zespół składników przedsiębiorstwa i zobowiązań wnoszonych do spółki zostanie wyodrębniony w Pana księgach rachunkowych.

Aport do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie obejmował wszystkie składniki zorganizowanej części przedsiębiorstwa prowadzonego przez Pana, w tym co istotne z punktu widzenia klasyfikacji aportu jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa: środki trwałe, zapasy, należności oraz zobowiązania, z wyłączeniem jedynie składników, które zostały wymienione w pkt 1, pkt 2, pkt 3 powyżej.

Zespół składników wnoszonych jako aport do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.


Wynika to z faktu, że:


  • obejmuje on wszystkie zasadnicze elementy związane z przedmiotem przewarzającej działalności gospodarczej podatnika, który stanowi sprzedaż hurtową niewyspecjalizowaną (PKD 46.90.Z),
  • zostanie on wyodrębniony w księgach rachunkowych podatnika.


Po wniesieniu wyżej wymienionych składników przedsiębiorstwa do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie Pan nadal prowadził indywidualną działalność gospodarczą przy wykorzystaniu nieruchomości, która nie zostanie wniesiona do spółki.

Z dochodów uzyskanych z tego tytułu będzie spłacał zobowiązanie kredytowe w stosunku do banku zabezpieczone hipoteką na tej nieruchomości.


Jak wynika z treści wniosku o udzielenie indywidualnej interpretacji podatkowej, wniosek dotyczy zdarzenia przyszłego (art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa in fine). W związku z tym, nie jest możliwe wskazanie w chwili złożenia wniosku ani w chwili jego uzupełnienia skonkretyzowanych składników materialnych i niematerialnych, które będą stanowiły aport do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, albowiem z uwagi na upływ czasu część z tych składników w chwili ich wniesienia nie będzie już stanowiła składników przedsiębiorstwa prowadzonego przez Pana. Stanie się tak dlatego, że przykładowo:


  1. rzeczy ruchome stanowiące aktualnie składniki przedsiębiorstwa mogą zostać zbyte lub zużyte, a jednocześnie nieprzerwanie prowadząc działalność gospodarczą nabędzie Pan nowe rzeczy ruchome,
  2. wierzytelności stanowiące aktualnie składniki aktualnie prowadzonego przedsiębiorstwa:


    1. mogą zostać przez dłużników (kontrahentów) spłacone, lub
    2. mogą zostać zbyte przez Pana (cesja)


  • a jednocześnie w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną nieprzerwanie powstaną nowe przysługujące Panu wierzytelności.


Biorąc powyższe pod uwagę aport stanowić będą wszystkie składniki materialne i niematerialne stanowiące zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity: Dz. U. Z 2017 r. Poz. 1221 ze zmianami), z wyłączeniem jedynie:


  1. Następujących składników przedsiębiorstwa (art. 551 Kodeksu cywilnego):


    1. firmy (art. 434 Kodeksu cywilnego),
    2. prawa do nieruchomości stanowiącej ustawową wspólność majątkową małżeńską Pana i żony, dla której sąd rejonowy prowadzi księgę wieczystą, oraz


  2. Niewchodzące – jako dług – w skład przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, Pana zobowiązania jako prowadzącego działalność gospodarczą z tytułu kredytu udzielonego przez bank, zabezpieczonego hipoteką na nieruchomości, o której mowa w pkt 1.


Można jedynie, dodatkowo opierając się na bilansie sporządzonym przez Pana na dzień 31 grudnia 2016 r., wskazać, że aport stanowić będą:


  • wszystkie kategorie aktywów ujętych i występujących w tym bilansie, za wyjątkiem prawa do nieruchomości, o której mowa w pkt 1 lit. b, to znaczy: środki trwałe, zapasy, należności krótkoterminowe i inwestycje krótkoterminowe, oraz
  • jako pasywa wszystkie zobowiązania długoterminowe i zobowiązania krótkoterminowe z wyłączeniem jedynie zobowiązania z tytułu kredytu udzielonego przez bank opisanego w pkt 2.


Składniki materialne i niematerialne zostaną wniesione jako aport do istniejącej już spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Składniki te zostaną na dzień ich wniesienia na kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wyodrębnione w księgach rachunkowych, a także zostanie sporządzony osobny bilans obejmujący aport, na podstawie, którego będzie można określić szczegółowy skład konkretnych elementów przedsiębiorstwa i zobowiązań wchodzących w skład aportu oraz ustalić jego dokładną wartość w ujęciu bilansowym (wartość bilansowa).

Oceniając kwestię wyodrębnienia przyszłego aportu w przedsiębiorstwie prowadzonym aktualnie przez Pana, należy zwrócić uwagę na tę podstawową kwestię, że aport stanowi praktycznie całe przedsiębiorstwo w znaczeniu przedmiotowym (funkcjonalnym) i organizacyjnym, które aktualnie Pan prowadzi, a także wszystkie – za wyjątkiem jednego zobowiązania względem banku – zobowiązania zaciągnięte przez Pana związane z prowadzeniem tego przedsiębiorstwa i w związku z tym jest to zorganizowana część tego przedsiębiorstwa, a także, że z uwagi na tę okoliczność aport, o którym mowa może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

Jak to już wyjaśniono aport zostanie wniesiony do istniejącej już spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której jest Pan wspólnikiem. Zgodnie z odpisem z Krajowego Rejestru Sądowego aktualny przedmiot działalności gospodarczej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością obejmuje sprzedaż hurtową niewyspecjalizowaną (kod PKD 46.90.Z) i pokrywa się w całości z przedmiotem przeważającej działalności gospodarczej prowadzonej przez Pana firmę (sprzedaż hurtową niewyspecjalizowaną [kod PKD 46.90.Z]), co wynika z treści wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Zarówno Pan jak i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzą ten sam przedmiot działalności gospodarczej obejmujący przede wszystkim handel hurtowy wysokociśnieniową aparaturą hydrauliczną oraz usługi w tym zakresie. Z gospodarczego punktu widzenia przedmiot aportu stanowić będą w olbrzymiej mierze takie wyroby z zakresu wysokociśnieniowej aparatury hydraulicznej jak wchodzące aktualnie w skład Pana przedsiębiorstwa: zakucia do węży hydraulicznych, rury hydrauliczne wraz z uchwytami, węże hydrauliczne wysokociśnieniowe, manometry, szybkozłącza hydrauliczne, węże przemysłowe średnio i niskociśnieniowe, płyty gumowe, urządzenia do produkcji przewodów hydraulicznych, armatura do węży średnio i niskociśnieniowych, oleje hydrauliczne, elementy złączne hydrauliki siłowej i zawory wysokociśniowe.


Wniesienie tych wyrobów i towarów do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością:


  • zwiększy w zasadniczym stopniu pozycję rynkową tej spółki oraz jej konkurencyjność w stosunku do podmiotów krajowych i zagranicznych, oraz
  • zostanie natychmiast wykorzystane w bieżącej działalności gospodarczej tej spółki, w ramach dotychczasowego przedmiotu jej działalności obejmującego sprzedaż hurtową niewyspecjalizowaną (kod PKD 46.90.Z).


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.



Czy wniesienie składników prowadzonego przez Pana przedsiębiorstwa (zorganizowana część przedsiębiorstwa) w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług) na kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (aport), w której jest Pan wspólnikiem, z wyłączeniem: firmy, prawa do nieruchomości stanowiącej majątkową wspólność ustawową małżeńską i zobowiązania z tytułu kredytu, o których mowa, w rubryce 74 powyżej, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług?


Zdaniem Wnioskodawcy, czynność prawna (transakcja) polegająca na wniesieniu składników prowadzonego przedsiębiorstwa (aport) na kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której jest Pan wspólnikiem, z wyłączeniem: firmy, prawa do nieruchomości stanowiącej ustawową wspólność majątkową małżeńską a także zobowiązania z tytułu kredytu zabezpieczonego hipoteką na tej nieruchomości - nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, albowiem na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, czynność (transakcja) ta będzie wyłączona z zakresu oddziaływania przepisów tej ustawy.

Na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, przepisów ustawy nie stosuje się między innymi do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Definicję przedsiębiorstwa zawiera art. 551 Kodeksu cywilnego. Przedsiębiorstwo w myśl tej definicji nie obejmuje zobowiązań.

Dla potrzeb podatku od towarów i usług, zorganizowana część przedsiębiorstwa została zdefiniowana w art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Najistotniejsze znaczenie w powyższej definicji ma jej końcowy fragment. W celu ustalenia, czy mamy do czynienia z zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, należy zbadać, czy nabyty zespół składników mógłby stanowić samodzielnie działające przedsiębiorstwo.


W literaturze (Adam Bartosiewicz. VAT. Komentarz . Wyd. Wolters Kluwer Polska 2017 wersja elektroniczna ) podkreśla się, że:


  • zorganizowana część przedsiębiorstwa nie musi zawierać wszystkich elementów przedsiębiorstwa (...) Nawet w razie braku któregoś z tych elementów określone składniki majątkowe funkcjonalnie ze sobą powiązane mogą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa,
  • nawet wyłączenie z przedsiębiorstwa nieruchomości nie powoduje, że jego pozostałe składniki majątkowe przestają być zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa (wyrok NSA z 10 marca 2011 r., sygn. akt I FSK 1062/10, lex nr 784851),
  • nawet jeśli zobowiązania i należności nie zostaną przeniesione, nie oznacza to, że zbywana masa majątkowa nie może być uznana za zorganizowaną część przedsiębiorstw (wyrok NSA z 20 marca 2012 r., sygn. akt I FSK 815/11, lex nr 1126140).


W stanie faktycznym wnoszone składniki do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością:


  • mogą stanowić samodzielne przedsiębiorstwo realizujące zadania gospodarcze w zakresie przeważającego (zasadniczego i podstawowego) przedmiotu działalności gospodarczej podatnika jaką jest sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana (PKD: 46.90.Z),
  • zostaną wyodrębnione w księgach rachunkowych prowadzonych dla podatnika.


Oznacza to, że stanowią one zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, a transakcja zbycia tych składników poprzez ich wniesienie na kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przez towary, stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Przepis art. 6 ustawy, wskazuje na wyłączenia określonych czynności spod zakresu stosowania przepisów ustawy. Są tutaj wskazane te czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszcząc się w zakresie odpłatnej dostawy towarów, czy też odpłatnego świadczenia usług. Z uwagi jednak na stosowne wyłączenie, czynności te nie podlegają opodatkowaniu.

Pojęcie „transakcji zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Ponadto, stosownie do art. 2 pkt 27e ustawy, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tą część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Zatem, aby w rozumieniu przepisów prawa podatkowego, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim całość wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie).


Podsumowując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:


  1. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  4. zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.


Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m. in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy zaś zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 str. 1, z późn. zm.), wcześniej art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977r., w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych – wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EWG Dz. Urz. UE z dnia 13 czerwca 1977 r. L 145 s.1, z póżn. zm.), w przypadku przekazania, odpłatnie lub nieodpłatnie lub jako aportu do spółki całości lub części majątku, państwa członkowskie mogą uznać, że dostawa towarów nie miała miejsca i że w takim przypadku osoba, której przekazano towary, będzie traktowana jako następca prawny przekazującego. W przypadkach gdy odbiorca nie podlega w pełni opodatkowaniu, państwa członkowskie mogą przedsięwziąć środki niezbędne w celu uniknięcia zakłóceń konkurencji. Mogą także przyjąć wszelkie niezbędne środki, aby zapobiec uchylaniu się od opodatkowania lub unikaniu opodatkowania poprzez wykorzystanie przepisów niniejszego artykułu.

Z powyższego przepisu wynika, że wprowadza on, tak samo jak ma to miejsce w ustawie o podatku od towarów i usług, możliwość wyłączenia z zakresu opodatkowania przekazania całości lub części majątku przedsiębiorstwa.

Zakres powyższego wyłączenia zdefiniował w wyrokach Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W wyroku z dnia 27 listopada 2003 r. sprawa C-497/01, Zita Modes Sarl stwierdził, że celem ww. opcji jest uproszczenie rozliczeń związanych z przeniesieniem majątku przedsiębiorstwa lub jego części, bądź wniesieniem ich aportem. W wyroku tym przyjęto, że jeżeli państwo członkowskie wprowadziło do swojego systemu VAT opcję zawartą w pierwszym zdaniu art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy uznając, że w przypadku wydania całości majątku nie ma miejsca dostawa towarów w rozumieniu regulacji VAT, to zasada ta ma zastosowanie – nie wyłączając możliwości ograniczenia jej stosowania do okoliczności zawartych w zdaniu drugim tego samego paragrafu – do każdego wydania przedsiębiorstwa lub samodzielnej części przedsiębiorstwa, włączając składniki materialne i niematerialne, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa, mogącego samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. Nabywca musi jednak wyrazić zamiar dalszego prowadzenia nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie jego bezpośredniej likwidacji i sprzedaży zapasów. TSUE wskazał, że biorąc pod uwagę cel dyrektywy, pojęcia w niej użyte powinny być interpretowane w sposób jednolity i niezależny (autonomiczny), uwzględniając kontekst i cel regulacji. W wyroku tym, dokonując wykładni funkcjonalnej art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy, TSUE uznał, że celem wyłączenia zbycia przedsiębiorstwa z opodatkowania jest zapewnienie neutralności podatkowej takiej czynności, która obciążając stronę istotnym zobowiązaniem podatkowym i tak rodziłaby prawo do odliczenia lub zwrotu podatku naliczonego. Trybunał podkreślił, że przeniesienie, o jakim mowa w art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE, dotyczy między innymi części przedsiębiorstwa, a istotne znaczenie ma funkcjonalne powiązanie składników majątkowych umożliwiające realizację określonego zadania gospodarczego. Natomiast w wyroku C-444/10 z dnia 10 listopada 2011 r. TSUE wywiódł, że jeżeli działalność gospodarcza tego nie wymaga, przedmiotem zbycia nie muszą być wszystkie składniki z nią związane, aby czynność ta wyłączona była z opodatkowania na podstawie art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy.

Z przywołanych orzeczeń wynika, że wyodrębnienie organizacyjne i finansowe (wskazane przepisami ustawy) nie musi mieć charakteru bardzo sformalizowanego. Bardziej istotne jest wyodrębnienie stricte funkcjonalne, które pozwala na dalsze funkcjonowanie części przedsiębiorstwa w sposób niezależny po oddzieleniu jego od reszty przedsiębiorstwa.

Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego w kontekście obowiązujących przepisów prawa podatkowego oraz powołanego orzecznictwa prowadzi do stwierdzenia, że planowany aport składników majątkowych i niemajątkowych prowadzonego przedsiębiorstwa będzie wyłączony z opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Należy bowiem zauważyć, że – jak wynika z treści wniosku – przedmiotem aportu będzie praktycznie całe przedsiębiorstwo w znaczeniu przedmiotowym (funkcjonalnym) i organizacyjnym, które aktualnie Pan prowadzi, a także wszystkie – za wyjątkiem jednego zobowiązania względem banku – zobowiązania zaciągnięte przez Pana związane z prowadzeniem tego przedsiębiorstwa. Ponadto przedmiot aportu może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.


Należy wskazać, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj