Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB3-2.4012.725.2017.2.SR
z 23 stycznia 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 listopada 2017 r. (data wpływu 16 listopada 2017 r.) uzupełnionym pismem z 6 stycznia 2018 r. (data wpływu 12 stycznia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur wystawianych przez Klienta, dokumentujących jego wynagrodzenie za pomoc w pozyskaniu dla Wnioskodawcy nowych klientów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 listopada 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur wystawianych przez Klienta, dokumentujących jego wynagrodzenie za pomoc w pozyskaniu dla Wnioskodawcy nowych klientów. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 6 stycznia 2018 r. (data wpływu 12 stycznia 2018 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z 3 stycznia 2018 r. znak: 0111-KDIB3-2.4012.725.2017.1.SR, 0111-KDIB2-1.4010.337.2017.2.JP.

We wniosku, uzupełnionym pismem z 6 stycznia 2018 r., przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

… Sp. z o.o., dalej zwana Spółką lub Wnioskodawcą, zajmuje się działalnością polegającą na prowadzeniu dla swoich klientów akcji marketingowych, skupionych bezpośrednio na podwyższaniu wskaźników sprzedaży, których przykładem są wydarzenia z udziałem promotorów w placówkach handlowych oferujących towary klientów. Usługi te podlegają opodatkowaniu VATem według stawki podstawowej (obecnie 23%).

Jeden z klientów Spółki, zwany dalej Klientem, posiada doskonałe relacje biznesowe z wieloma poważnymi podmiotami gospodarczymi, zwanymi dalej Partnerami Klienta, z których wielu Spółka chętnie widziałaby w gronie swoich klientów.

Wnioskodawca i Klient zawarli umowę, na mocy której Klient będzie podejmować starania mające na celu doprowadzenie do umożliwienia Spółce świadczenia usług na rzecz Partnerów Klienta. Rzeczone starania obejmują doprowadzenie do rozpoczęcia rozmów pomiędzy Spółką a Partnerem Klienta, wspieranie interesów Wnioskodawcy w procesie negocjacji, aż do podpisania umowy o współpracy, w którym to miejscu rola Klienta się kończy.

Za te usługi Wnioskodawca będzie wypłacał Klientowi wynagrodzenie. Będzie ono obliczane za okresy miesięczne w oparciu o przychody Spółki uzyskane i faktycznie otrzymane (opłacone) od Partnerów Klienta pozyskanych dzięki Klientowi. Wynagrodzenie należne będzie Klientowi przez cały czas trwania współpracy pomiędzy Partnerami Klienta i Wnioskodawcą. Wysokość wynagrodzenia Klienta netto (bez VAT) będzie wyliczana jako iloczyn liczby godzin zafakturowanych (i opłaconych) przez Wnioskodawcę Partnerowi Klienta w danym okresie rozliczeniowym oraz kwoty x złotych, gdzie wysokość x ustalana będzie indywidualnie dla każdego Partnera Klienta. Klient będzie wystawiał Wnioskodawcy faktury VAT na to wynagrodzenie z zastosowaniem stawki tego podatku w wysokości 23%.

Klient prowadzi działalność gospodarczą polegającą na imporcie towarów i sprzedaży ich w Polsce. Opisane wyżej usługi zostały Wnioskodawcy zaoferowane przez Klienta ze względu na łączące ich dobre relacje oraz dostrzeżenie możliwości obopólnie korzystnej współpracy na tym polu. Niemniej jednak, z punktu widzenia Klienta, ww. usługi na rzecz Wnioskodawcy mają charakter okazyjny. Chociaż podpisana umowa ma charakter ogólny i otwarty, to w chwili obecnej zarówno Wnioskodawca, jak i Klient mają na myśli tylko jednego, konkretnego Partnera Klienta, którego Klient będzie się starał pozyskać dla Wnioskodawcy. Ostatecznie może się więc okazać (w przyszłości), że usługa Klienta polegająca na pozyskaniu klientów dla innego podmiotu była zdarzeniem jednorazowym.

Klient jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, której jedynym celem jest prowadzenie działalności gospodarczej dla celów zarobkowych.

Zarówno Wnioskodawca jak i Klient są zarejestrowanymi podatnikami VAT czynnymi składającymi deklaracje VAT.

Zakup usług od Klienta służy Wnioskodawcy wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

W związku z powyższym opisem w zakresie podatku od towarów i usług zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca ma prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur wystawianych przez Klienta, dokumentujących jego wynagrodzenie za pomoc w pozyskaniu dla Spółki nowych klientów? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Stanowisko Wnioskodawcy:

Odnośnie pytania pierwszego, zdaniem Wnioskodawcy, Wnioskodawca ma prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur wystawianych przez Klienta, dokumentujących jego wynagrodzenie za pomoc w pozyskaniu dla Spółki nowych klientów.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ponieważ zakup przedmiotowych usług od Klienta służy temu, aby Wnioskodawca mógł świadczyć swoje własne usługi swoim klientom (pozyskanym przez Klienta), a usługi te podlegają opodatkowaniu VAT według stawki 23%, więc niewątpliwie hipoteza zacytowanej normy jest spełniona, co w konsekwencji daje Spółce prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z rzeczonych faktur Klienta.

Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2) ustawy o VAT, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego faktury dokumentujące transakcje zwolnione lub nie podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nie ma wątpliwości co do tego, że usługa polegająca na pomocy w pozyskaniu klienta do usług marketingowych nie korzysta ze zwolnienia. Zdaniem Spółki, w przedstawionych okolicznościach nie może też być mowy o niepodleganiu opodatkowaniu i to niezależnie od tego ilu klientów Spółka pozyska dzięki usłudze Klienta.

Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 1-2 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje zaś wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców (…). Ponieważ Klient jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, której cele są wyłącznie gospodarcze i zarobkowe, więc każda wykonywana przez niego sprzedaż znajduje się w zakresie objętym przepisami ustawy o VAT, tj. podlega opodatkowaniu w rozumieniu art. 5 ustawy o VAT.

Można niekiedy spotkać się ze stanowiskiem, zgodnie z którym każdą czynność podlegającą opodatkowaniu zgodnie z art. 5 ustawy o VAT należy badać także pod kątem tego, czy dokonujący jej podmiot jest podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT w odniesieniu do tej konkretnej czynności.

Zdaniem Wnioskodawcy, taki pogląd może mieć zastosowanie jedynie do osób fizycznych lub ewentualnie innych podmiotów, których natura nie ma charakteru wyłącznie gospodarczego, a dokonywane przez nie czynności faktycznie wymagają podziału na te gospodarcze oraz wykonywane w innych celach (np. celach prywatnych w przypadku osób fizycznych). Takiego podziału nie ma jednak sensu dokonywać w przypadkach podobnych do niniejszego, gdzie czynności dokonuje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której jedynym celem i racją istnienia jest zarobkowa działalność gospodarcza.

Tak więc, każda odpłatna usługa w rozumieniu art. 5 ustawy o VAT, choćby tylko jednorazowo wyświadczona przez Klienta na terytorium kraju jest świadczona przez podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 i podlega opodatkowaniu, a więc do nabywcy tych usług nie może znaleźć zastosowania art. 88 ust. 3a pkt 2) ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą. W myśl tego przepisu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

  1. nabycia towarów i usług,
  2. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Należy przy tym zauważyć, że ustawodawca nie precyzuje, w jakim zakresie oraz w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby pozwoliło to podatnikowi na odliczenie podatku naliczonego. Związek ten może być zatem bezpośredni lub pośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary lub usługi służą np. dalszej odsprzedaży, bowiem bezpośrednio wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Natomiast ze związkiem pośrednim mamy do czynienia w sytuacji, gdy ponoszone wydatki nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych obrotach, jakkolwiek ich ponoszenie warunkuje uzyskanie obrotu opodatkowanego podatkiem od towarów i usług. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług przyczynia się pośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości.

Ponadto, podkreślić należy, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jedno z takich ograniczeń zostało wymienione w art. 88 ust. 3a pkt 2 ww. ustawy, zgodnie z którym, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Na zakres prawa do odliczeń w sposób bezpośredni wpływa również pojmowanie statusu danego podmiotu jako podatnika podatku od towarów i usług wykonującego czynności opodatkowane. Tylko podatnik w rozumieniu art. 15 ustawy, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego. Co do zasady status podatnika związany jest z prowadzeniem przez dany podmiot działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy o VAT działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca zajmuje się działalnością polegającą na prowadzeniu dla swoich klientów akcji marketingowych, skupionych bezpośrednio na podwyższaniu wskaźników sprzedaży. Usługi te podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki podstawowej (obecnie 23%). Wnioskodawca i Klient zawarli umowę, na mocy której Klient będzie podejmować starania mające na celu doprowadzenie do umożliwienia Wnioskodawcy świadczenia usług na rzecz Partnerów Klienta. Rzeczone starania obejmują doprowadzenie do rozpoczęcia rozmów pomiędzy Spółką a Partnerem Klienta, wspieranie interesów Wnioskodawcy w procesie negocjacji, aż do podpisania umowy o współpracy, w którym to miejscu rola Klienta się kończy. Za te usługi Wnioskodawca będzie wypłacał Klientowi wynagrodzenie. Klient będzie wystawiał Wnioskodawcy faktury VAT na to wynagrodzenie z zastosowaniem stawki tego podatku w wysokości 23%. Klient jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, której jedynym celem jest prowadzenie działalności gospodarczej dla celów zarobkowych.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur wystawianych przez Klienta, dokumentujących jego wynagrodzenie za pomoc w pozyskaniu dla Spółki nowych klientów.

Rozstrzygnięcie o prawie do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w wystawionych przez Klienta faktur VAT wymaga uprzedniego rozważenia, czy opisane we wniosku usługi pomocy pozyskania dla Wnioskodawcy nowych klientów podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Następnie, w wyniku dokonanego w ten sposób ustalenia, możliwe będzie rozstrzygnięcie czy Wnioskodawca jest uprawniony do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z ww. faktur.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z art. 7 ust. 1 ww. ustawy wynika, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 powołanej ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Należy zauważyć, że pojęcie usługi zostało zdefiniowane bardzo szeroko. Definicja ta jest niewątpliwie szersza niż zakres tego pojęcia w potocznym jego rozumieniu. Przez świadczenie usług należy rozumieć każde zachowanie świadczone na rzecz innego podmiotu niebędące dostawą towarów, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie, powstrzymanie się od działania (nieczynienie bądź też tolerowanie). Zatem przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa o podatku od towarów i usług zalicza do grona usług każde świadczenie, które nie jest dostawą towarów i świadczone na rzecz innego podmiotu. Powyższy przepis jest niejako dopełnieniem art. 7 ust. 1 ustawy o VAT i taka konstrukcja definicji usług ma na celu objęcie opodatkowaniem każdej transakcji wykonywanej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, która nie stanowi dostawy towarów, przez co w ten sposób realizowana jest zasada powszechności opodatkowania.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że usługą będzie tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący korzyść o charakterze majątkowym. W związku z tym czynność podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności. Przy czym, z treści powołanego wyżej art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług co do zasady podlegają opodatkowaniu VAT wówczas, gdy są wykonywane odpłatnie. Aby dane świadczenie uznać za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Czynność można uznać za dokonaną odpłatnie, gdy istnieje bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść po stronie dostawcy towaru lub świadczącego usługę. Przy czym, związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie.

Zatem przy określeniu, czy miała miejsce czynność podlegająca opodatkowaniu istotne jest określenie, czy wykonano świadczenie i czy wynagrodzenie z tytułu wykonania tego świadczenia miało być wypłacone. Niemniej muszą być przy tym spełnione następujące warunki:

  • w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona (nabywca) jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia,
  • świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).

Należy podkreślić, że ww. warunki powinny być spełnione łącznie, aby świadczenie – jako usługa – podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że w analizowanej sytuacji dojdzie do odpłatnego świadczenia usług przez Klienta, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, która to czynność na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu tym podatkiem. W rozpatrywanej sprawie mamy bowiem do czynienia z sytuacją, w której występuje skonkretyzowane świadczenie (pozyskanie nowych klientów dla Wnioskodawcy), które jest wykonywane pomiędzy dwoma określonymi stronami transakcji, dla którego istnieje bezpośredni beneficjent czynności. Klient zobowiązuje się wykonać określone czynności na rzecz Wnioskodawcy, za które otrzymuje ustalone wynagrodzenie. Możliwe jest zatem zidentyfikowanie konkretnego świadczenia wykonywanego przez Klienta na rzecz Wnioskodawcy.

Jednocześnie wskazać należy, że ani przepisy ustawy, ani też rozporządzeń wykonawczych do ustawy nie przewidują zwolnienia z opodatkowania dla odpłatnych usług polegających na pozyskiwaniu nowych klientów, na rzecz których Wnioskodawca będzie prowadził akcje marketingowe, w związku z czym usługi te stanowią czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Jak wskazał Wnioskodawca, Klient będzie wystawiał Wnioskodawcy faktury VAT z zastosowaniem stawki w wysokości 23%.

A zatem w rozpatrywanej sprawie nie znajdzie zastosowania art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, gdyż usługa udokumentowana fakturą VAT będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, oraz nie będzie korzystała ze zwolnienia od tego podatku.

Jak wskazano na wstępie, odliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez zarejestrowanego czynnego podatnika podatku VAT w ramach działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Analizując okoliczności przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego, w kontekście obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa, należy stwierdzić, że w rozpatrywanej sprawie warunki uprawniające do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego będą spełnione. Wnioskodawca jednoznacznie wskazał, że zakup usług od Klienta służy Wnioskodawcy wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Podejmowane przez Klienta działania mają na celu doprowadzenie do umożliwienia Wnioskodawcy świadczenia usług na rzecz Partnerów Klienta. Usługi te podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki podstawowej. Ponadto z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym.

W konsekwencji, Wnioskodawca będzie miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur wystawianych przez Klienta, dokumentujących jego wynagrodzenie za pomoc w pozyskaniu dla Wnioskodawcy nowych klientów.

Podsumowując stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Informuje się, że niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie zakresu podatku od towarów i usług. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj