Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB4.4014.252.2018.4.DK
z 18 września 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 13 lipca 2018 r. (data wpływu – 17 lipca 2018 r.), uzupełnionym 17 sierpnia 2018 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży zespołu składników materialnych i niematerialnych wykorzystywanych w Działalności 2 – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lipca 2018 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży zespołu składników materialnych i niematerialnych wykorzystywanych w Działalności 2. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w związku z czym w piśmie z 7 sierpnia 2018 r., ,znak: 0114-KDIP1-2.4012.447.2018.1.WH, 0111-KDIB4.4014.251.2018.1.DK oraz 0111-KDIB4.4014.252.2018.1.DK wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 17 sierpnia 2018 r.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania: Panią Agnieszkę P. (Sprzedający, Zainteresowany 1),
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: S. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Nabywca, Zainteresowany 2)

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Pani Agnieszka P. (Zainteresowany będący stroną postępowania – dalej jako: „Zainteresowany 1”) jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą A.P.S., w ramach której świadczy usługi fryzjerskie oraz kosmetyczne. Zainteresowany 1 posiada miejsce zamieszkania dla celów podatkowych na terytorium Polski i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Działalność gospodarcza Zainteresowanego 1 prowadzona była przez dwa odrębne salony fryzjerskie:

  1. zakład usługowy przy ulicy O. w miejscowości W. („Działalność 1”),
  2. zakład usługowy przy ulicy N. w miejscowości W. („Działalność 2”).

Oba powyższe salony fryzjerskie działają jako odrębne punkty usługowe, wyposażone we wszystkie niezbędne do działalności fryzjerskiej materialne i niematerialne składniki majątku. Do każdego z salonów fryzjerskich (Działalności) przypisane są odrębne składniki majątku (wyposażenie, środki trwałe), każdy z salonów działa w osobnym wynajmowanym lokalu, pracownicy i współpracownicy mają zawarte umowy o pracę lub świadczenie usług w danym lokalu. Dla każdej z Działalności zawarte są odrębne i przypisane tylko dla danej lokalizacji umowy pomocnicze (sprzątanie, dostawy mediów, etc).

Zainteresowany 1 prowadził szczegółową ewidencję analityczną w zakresie majątku oraz kosztów i przychodów pozwalającą na przypisanie danych aktywów i pasywów do odpowiedniej części działalności (odpowiednio do Działalności 1 albo Działalności 2). Prowadzona analityka przychodów i kosztów, pozwoliła śledzić rentowność każdego z salonów poprzez identyfikację dla każdego zakładu usługowego kosztów i przychodów, aktywów i zobowiązań, w tym zapasów, środków trwałych, a także przyporządkować im należności i zobowiązania.

Wszystkie składniki aktywów i pasywów Zainteresowanego 1, w tym materialne i niematerialne składniki majątkowe, były przypisane do jednej z Działalności. Każdy zakład usługowy posiadał na wyłączność wszelkie niezbędne aktywa potrzebne do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej z zakresu świadczenia usług fryzjersko-kosmetycznych. Oba zakłady usługowe posiadały także odrębność funkcjonalną, tj. realizowały własne zadania i usługi. W związku z prowadzoną reorganizacją, 7 czerwca 2018 r. Zainteresowany 1 zawarł umowę („Umowa”) ze spółką S. sp. z o.o. (Spółką Nabywcą – dalej jako: „Zainteresowany 2”, „Spółka”), zgodnie z którą dokonał sprzedaży zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, służących do prowadzenia Działalności 1.

Zainteresowany 1 posiada 100% udziałów w Spółce – Zainteresowanym 2. Zarówno Zainteresowany 1 jak i Spółka – Zainteresowany 2 są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług.

Na podstawie umowy na Spółkę został przeniesiony zespół składników materialnych i niematerialnych, tj. rzeczy, praw i zobowiązań, za pomocą których Zainteresowany 1 prowadził Działalność 1.

W przyszłości Zainteresowany 1 planuje zawarcie kolejnej umowy sprzedaży ze Spółką, której przedmiotem będzie zespół składników majątkowych i niemajątkowych (winno być: materialnych i niematerialnych) przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w ramach Działalności 2. W rezultacie do Spółki zostanie przeniesiona cała pozostała działalność Zainteresowanego 1 wraz ze wszystkimi jej funkcjami. W szczególności, w wyniku tej transakcji, Spółka będzie dysponować majątkiem, wyposażeniem oraz personelem koniecznym do kontynuowania działalności w ramach Działalności 2.

W następstwie planowanej transakcji, całość zadań gospodarczych prowadzonych dotychczas przez Zainteresowanego 1 zostanie przejęta przez Spółkę, która po nabyciu przedmiotu transakcji będzie kontynuowała działalność w zakresie prowadzonym dotychczas przez Zainteresowanego 1 w sposób ciągły i nieprzerwany, przy wykorzystaniu nabytego zespołu składników materialnych i niematerialnych.

W ramach transakcji sprzedaży Działalności 2 przeniesione zostaną wszelkie niezbędne aktywa oraz składniki materialnie i niematerialne, w tym zobowiązania, niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej w postaci zakładu świadczącego usługi fryzjersko-kosmetyczne, w tym:

  1. wszelkie prawa i obowiązki wynikające z umowy najmu lokalu przy ulicy N., w którym Zainteresowany 1 prowadzi działalność w ramach Działalności 2,
  2. wszelkie sprzęty i wyposażenie zamontowane na stałe w lokalu prowadzenia działalności w ramach Działalności 2 (np. systemy telewizji, systemy klimatyzacyjne), wyposażenie meblowe oraz inne urządzenia techniczne (w tym specjalistyczne sprzęty fryzjerskie i kosmetyczne);
  3. wszelkie ruchomości i środki trwałe, w tym narzędzia i inne materialne składniki majątkowe związane z działalnością Działalności 2, a także wszelkie wartości niematerialne oraz prawne wykorzystywane do prowadzenia działalności w ramach Działalności 2;
  4. wszelkie towary i materiały wykorzystywane do prowadzania działalności w ramach Działalności 2;
  5. prawa do otwartych dostaw towarów (tj. zamówionych, a niezrealizowanych przed dniem zawarcia Umowy) wynikających z umów na dostawę towarów związanych z działalnością Działalności 2;
  6. wszelkie koncesje, licencje oraz zezwolenia związane z prowadzeniem działalności w ramach Działalności 2;
  7. środki pieniężne zgromadzone w związku z działalnością Działalności 2;
  8. wszelkie prawa i obowiązki wynikające z umów związanych z Działalnością Działalności 2, w tym:
    • prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów z kontrahentami dotyczących Działalności 2, pod warunkiem uzyskania (tam, gdzie jest to wymagane umową i w takim zakresie jak jest to wymagane) zgody kontrahenta na przejście praw i obowiązków na inny podmiot);
    • prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów dostaw energii, wody, odprowadzenia ścieków i innych mediów dotyczących Działalności 2 pod warunkiem uzyskania (tam, gdzie jest to wymagane umową i w takim zakresie jak jest wymagane) zgody dostawcy usług na przejście praw i obowiązków na inny podmiot;
    • prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów telekomunikacyjnych (w tym w zakresie obsługi połączeń internetowych) dotyczących Działalności 2, pod warunkiem uzyskania (tam, gdzie jest to wymagane umową i w takim zakresie, jaki jest wymagany) zgody dostawcy usług na przejście praw i obowiązków na inny podmiot;
    • prawa i obowiązki wynikające z umów cywilnoprawnych zawartych z osobami wykonującymi w poszczególnych lokalizacjach określone usługi, pod warunkiem uzyskania (tam, gdzie jest to wymagane umową) zgody zleceniobiorcy na przejście praw i obowiązków na inny podmiot;
  9. wszelkie wierzytelności powstałe w związku z prowadzeniem działalności w ramach Działalności 2;
  10. prawa do baz danych osobowych, w szczególności baz danych klientów, kontrahentów, danych pracowników, pod warunkiem uzyskania (tam, gdzie jest to wymagane) zgody poszczególnych osób fizycznych na przejście praw i obowiązków na inny podmiot;
  11. prawa do dokumentacji, umów, dokumentów kadrowych, instrukcji i innej dokumentacji związanej z Działalnością 2;
  12. dokumentację księgową związaną z Działalnością 2, utrwaloną w dowolnej formie (papierowej lub elektronicznej), w tym w szczególności informacje i dokumenty dotyczące dostawców, odbiorców i innych kontrahentów, korespondencję, oryginały umów wraz z wszelkimi załącznikami i aneksami, dokumentację związaną z certyfikacją, protokoły kontroli oraz decyzje organów i urzędów, etc.


Po zbyciu Działalności 2 na rzecz Spółki u Zainteresowanego 1 nie pozostaną jakiekolwiek składniki, które mogłyby skutkować dekompletacją przedsiębiorstwa, naruszeniem jego spójności organizacyjnej czy ograniczeniem jego funkcjonalności. Wszelkie składniki wykorzystywane obecnie przez Zainteresowanego 1 w ramach Działalności 2 przejdą na Spółkę. Wskutek zawarcia planowanej umowy sprzedaży, Spółka będzie mogła prowadzić działalność gospodarczą w dokładnie takim kształcie, w jakim jest ona obecnie prowadzona przez Zainteresowanego 1 i całkowicie samodzielnie.

Ze względu na zakres niniejszej interpretacji Organ powyżej przywołał tę część opisu – zdarzenia przyszłego, która dotyczy sprzedaży zespołu składników materialnych i niematerialnych wykorzystywanych do Działalności 2.

W związku z powyższym opisem zadano m.in następujące pytanie:

Czy prawidłowe jest stanowisko Zainteresowanych, zgodnie z którym przeprowadzenie przedstawionej w zdarzeniu przyszłym transakcji sprzedaży składników materialnych i niematerialnych, za pomocą których Zainteresowany 1 prowadzi Działalność 2, stanowić będzie transakcję sprzedaży przedsiębiorstwa i w konsekwencji będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4).

Mając na uwadze przedmiot niniejszej interpretacji, tj. podatek od czynności cywilnoprawnych, Organ poniżej przywołał stanowisko Zainteresowanych odnoszące się do podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem Zainteresowanych, transakcja sprzedaży Działalności 2 stanowić będzie transakcję sprzedaży przedsiębiorstwa i z uwagi na brak opodatkowania transakcji podatkiem od towarów i usług podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z dyspozycją art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi podlegają m.in. umowy sprzedaży rzeczy oraz praw majątkowych. Jednakże w ustawie przewidziano sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zainteresowani przywołali treść art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wskazując, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony danej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Następnie Zainteresowani przywołali treść art. 6 ust. 1 pkt 1 oraz art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych twierdząc, iż na podstawie podanych regulacji, a także stanowiska Zainteresowanych przedstawionego w treści wniosku w zakresie uzasadnienia dla pytania oznaczonego we wniosku nr 2, należy uznać, że, planowana transakcja sprzedaży składników materialnych i niematerialnych składających się na Działalność 2 stanowić będzie transakcję sprzedaży przedsiębiorstwa, która zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i w konsekwencji będzie ona podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z dyspozycją art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do zapisu art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy przy planowanej umowie sprzedaży Działalności 2 ciąży na Spółce jako kupującym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych w podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży zespołu składników materialnych i niematerialnych wykorzystywanych do Działalności 2 (pyt. nr 4). W zakresie pytania nr 3 dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych w przedstawionym stanie faktycznym zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja indywidualna znak: 0111-KDIB4.4014.251.2018.2.DK. Jak również w zakresie pytań nr 1 i nr 2 dotyczących podatku od towarów i usług zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia – interpretacje indywidualne z 14 września 2018 r. znak: 0114-KDIP1-2.4012.447.2018.2.WH i 0114-KDIP1-2.4012.537.2018.2.WH.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1150) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy – podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Przy czym w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r., poz. 710, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony czynności cywilnoprawnej (danej umowy) posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo wieczystego użytkowania. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w tym zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Zainteresowany 1 planuje zawrzeć umowę sprzedaży ze Spółką, której przedmiotem będzie zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w ramach Działalności 2. W rezultacie do Spółki zostanie przeniesiona cała pozostała działalność Zainteresowanego 1 wraz ze wszystkimi jej funkcjami.

W interpretacji indywidualnej z 14 września 2018 r. znak: 0114-KDIP1-2.4012.537.2018.2.WH w zakresie podatku od towarów i usług Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego należy uznać, że mający być przedmiotem sprzedaży zespół składników majątkowych i niemajątkowych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej w ramach Działalności 2, stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, transakcja sprzedaży przez Zainteresowanego 1 tegoż przedsiębiorstwa – będzie czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, tym samym czynność ta wyłączona będzie spod działania ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym, skoro przedstawiona we wniosku transakcja sprzedaży zespołu składników materialnych i niematerialnych wykorzystywanych do Działalności 2, będzie wyłączona z zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług, transakcja ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

O powstaniu obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych decyduje – w myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – moment dokonania czynności cywilnoprawnej.

Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy – obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

W oparciu z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, stawki podatku od umowy sprzedaży wynoszą odpowiednio dla:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
  2. innych praw majątkowych – 1%.

Zatem opisana we wniosku transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z przywołanymi przepisami i – jak słusznie wskazali Zainteresowani – obowiązek w podatku od czynności cywilnoprawnych będzie ciążył na Spółce jako nabywcy składników materialnych i niematerialnych wykorzystywanych w Działalności 2.

Tym samym stanowisko Zainteresowanych należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie wskazuje się, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postepowania są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj