Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB1/415-32/12-2/KSU
z 13 kwietnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPB1/415-32/12-2/KSU
Data
2012.04.13



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
akcja
przekazanie nieodpłatne
spółka jawna
spółka osobowa
wspólnik


Istota interpretacji
Czy nieodpłatne przekazanie przez Spółkę całości posiadanych przez Nią akcji na potrzeby własne wspólników Spółki, w tym Wnioskodawcy, każdemu proporcjonalnie do wynikającego z umowy Spółki prawa wspólników, w tym Wnioskodawcy, do udziału w zysku Spółki, w drodze zmiany umowy Spółki, będzie skutkowało dla Wnioskodawcy powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?



Wniosek ORD-IN 224 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, reprezentowanego przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 10 stycznia 2012 r. (data wpływu 16 stycznia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania przez Spółkę osobową całości posiadanych akcji na potrzeby własne wspólnika – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 stycznia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą poprzez Spółkę osobową. Przychód Spółki stanowi przychód Wnioskodawcy w części wynikającej z Jego prawa do udziałów w zysku Spółki.

Spółka jest właścicielem akcji nabytych przez Spółkę w drodze umowy sprzedaży. Majątek Spółki składa się poza akcjami również ze środków trwałych, praw majątkowych i środków pieniężnych. Spółka zamierza nieodpłatnie przekazać całość akcji wspólnikom, w tym Wnioskodawcy, na ich potrzeby własne, każdemu proporcjonalnie do wynikającego z umowy Spółki prawa wspólników, w tym Wnioskodawcy, do udziału w zysku Spółki.

W związku z nieodpłatnym przekazaniem przez Spółkę akcji nie nastąpi likwidacja prowadzonej dotychczas przez Spółkę działalności. Wspólnicy, w tym Wnioskodawca, po nieodpłatnym przekazaniu akcji pozostaną nadal wspólnikami Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy nieodpłatne przekazanie przez Spółkę całości posiadanych przez Nią akcji na potrzeby własne wspólników Spółki, w tym Wnioskodawcy, każdemu proporcjonalnie do wynikającego z umowy Spółki prawa wspólników, w tym Wnioskodawcy, do udziału w zysku Spółki, w drodze zmiany umowy Spółki, będzie skutkowało dla Wnioskodawcy powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle art. 8 ust. 1 i 2, art. 9 ust. 1, art. 10 ust. 1 pkt 3 i 7, art. 11 ust. 1, art. 14 ust. 1-3 oraz art. 17 ust. 1 pkt 6 lit a), art. 18 i art. 20 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), przekazanie przez Spółkę całości posiadanych akcji na potrzeby własne wspólników Spółki, w tym Wnioskodawcy, każdemu proporcjonalnie do wynikającego z umowy Spółki prawa wspólników do udziałów w zysku Spółki, nie będzie skutkowało powstaniem przychodu dla Wnioskodawcy podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 8 § 1 i 2 oraz art. 22 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm., zwany dalej KSH), spółka jawna jest spółką osobową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą oraz może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Ponadto art. 28 KSH precyzuje, że majątek spółki jawnej stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia. W świetle powyższej regulacji, stwierdzić więc należy, że majątek spółki jawnej wydzielony jest prawnie w sposób wyraźny, a wszelkie przesunięcia majątkowe pomiędzy spółką jawną a jej wspólnikami dotyczące rzeczy lub praw stanowią odpowiednio ich zbycie lub nabycie dla spółki jawnej i jej wspólników.

Spółka jawna nie posiada jednak osobowości prawnej, a z punktu widzenia prawa podatkowego nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Spółka jawna jest więc transparentna podatkowo, a podmiotami obowiązanymi do zapłaty podatku od osiąganych przez spółkę jawną dochodów (podatnikami) są jej poszczególni wspólnicy. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Stosownie natomiast do art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, tj. za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W myśl art. 9 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ustawy Ordynacja podatkowa zaniechano poboru podatku. Źródłami przychodu mogą natomiast być w szczególności pozarolnicza działalność gospodarcza, kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c oraz inne źródła (art. 10 ust. 1 pkt 3, 7 i 9 tej ustawy). Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3 są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (art. 11 ust. 1 ww. ustawy).

Uszczegóławiając powyższe należy zatem wskazać, co następuje:

  1. W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Natomiast, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) i c) tejże ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi - ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
  2. Przychodem z działalności gospodarczej są również środki pieniężne wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki oraz przychody z odpłatnego zbycia składników majątku pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki (art. 14 ust. 2 pkt 16 i 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).Ponadto art. 14 ust. 3 ww. ustawy precyzuje, że do powyższych przychodów nie zalicza się jednak:
    1. środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki (pkt 10);
    2. środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki, w części odpowiadającej uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 8, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce (pkt 11);
    3. przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub z takiej spółki, jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie, likwidacja spółki niebędącej osobą prawną lub nastąpiło wystąpienie wspólnika z takiej spółki, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej (pkt 12).
  1. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy, za przychód z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,
  2. Z kolei stosownie do brzmienia art. 18 tej ustawy, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.
  3. Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 20 tej ustawy, uważa się natomiast w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Należy w związku z tym zauważyć, że przedstawione w niniejszym wniosku zdarzenie przyszłe, z punktu widzenia Wnioskodawcy, nie wyczerpuje znamion żadnego z powyższych przypadków. Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, które będzie miało odpowiednie zastosowanie w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, „dochody uzyskiwane przez wspólnika w spółce, w tym w spółce komandytowo - akcyjnej (a więc i spółce jawnej - przyp. Wnioskodawcy), należy kwalifikować do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), co wynika wprost z gramatycznej (językowej) wykładni przepisów art. 5b ust. 2, art. 8 ust. 1, art. 10 ust. 1 pkt 3, a także art. 17 ust. 1 pkt 4 i art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (wyrok NSA z dnia 30 marca 2011 r., sygn. akt II FSK 1925/09, LEX Nr 784642).

Wykluczone jest jednak w związku z tym przypisanie Wnioskodawcy, w omawianym zakresie przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych, gdyż z tytułu przekazania przez Spółkę całości posiadanych przez Nią akcji na potrzeby własne wspólników Spółki, w tym Wnioskodawcy, każdemu proporcjonalnie do wynikającego z umowy spółki prawa wspólników, w tym Wnioskodawcy, do udziału w zysku Spółki, Spółka nie otrzyma żadnych należności. Przekazanie to ma nastąpić całkowicie nieodpłatnie. Jakichkolwiek należności nie otrzyma też Wnioskodawca, a więc nie będzie skutkowało powstaniem przychodu dla Wnioskodawcy podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Z faktu, że przekazanie akcji nastąpi całkowicie nieodpłatnie wynika również, że po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, związany z odpłatnym zbyciem wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi - ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Brak jest przesłanki odpłatności zbycia.

Nieodpłatnie przekazanie przez Spółkę całości posiadanych przez Nią akcji na potrzeby własne wspólników Spółki, w tym Wnioskodawcy, każdemu proporcjonalnie do wynikającego z umowy Spółki prawa wspólników, w tym Wnioskodawcy, do udziału w zysku Spółki, nie może też stanowić przychodu z działalności gospodarczej przewidzianego w art. 14 ust. 2 pkt 16 i 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Akcje nie są bowiem środkami pieniężnymi otrzymanymi przez Wnioskodawcę, będącego wspólnikiem Spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej Spółki ani podlegającym odpłatnemu zbyciu składnikiem majątku pozostałym na dzień likwidacji Spółki niebędącej osobą prawną lub dzień wystąpienia wspólnika z takiej Spółki. W szczególności zaś, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie dojdzie do wystąpienia Wnioskodawcy ze Spółki, ani do likwidacji Spółki.

Podobnie, z punktu widzenia Wnioskodawcy, nieodpłatne przekazanie przez Spółkę całości posiadanych akcji na potrzeby własne wspólników Spółki, w tym Wnioskodawcy, każdemu proporcjonalnie do wynikającego z umowy Spółki prawa wspólników do udziału w zysku Spółki, nie może też zostać uznane - zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - za przychód z kapitałów pieniężnych, za który uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Ponownie wskazać należy, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie dojdzie bowiem do odpłatnego zbycia akcji, tylko do ich nieodpłatnego przekazania. Jak przyjmuje zaś Naczelny Sąd Administracyjny „nie ma takiej możliwości, aby nabycie akcji nieodpłatnie powodowało powstanie przychodu z kapitałów pieniężnych. Przychód z kapitałów pieniężnych powstaje tylko w przypadku zbycia akcji w myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych” (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 maja 2011 r., sygn. akt II FSK 31/10, LEX Nr 863066).

Wymaga w związku z tym ponownie zwrócenia uwagi, że stosownie do art. 11 ust. 1 tej ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 oraz art. 19 i art. 20 ust. 3 są otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Za przychody uznać więc należy każdą formę przysporzenia majątkowego, zarówno formę pieniężną jak i niepieniężną, w tym nieodpłatne świadczenie obejmujące każde działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby oraz wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu lub te wszystkie zdarzenia prawne zdarzenia gospodarcze w działalności osób, których skutkiem jest nieodpłatne - to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu - przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy. W doktrynie i orzecznictwie przyjmuje się jednak, że przysporzenie to musi być definitywne. Brak jest podstaw do takiego twierdzenia w sytuacji, gdy to samo świadczenie, czy prawo majątkowe, jakim są akcje, przekazywane jest przez Spółkę do jej wspólników, których przychody i koszty są rozpoznawane przez tego samego podatnika. Ponadto, należy wskazać, że przysporzenie następuje zawsze kosztem jakiegoś innego podmiotu. Zwiększeniu aktywów jednego podmiotu towarzyszy zawsze zmniejszenie aktywów drugiego podmiotu. Taka sytuacja nie występuje natomiast w przypadku spółki jawnej i jej wspólników.

Mając powyższe na uwadze dla celów podatku dochodowego trudno przyjąć, że w omawianym zdarzeniu przyszłym wspólnik Spółki jawnej uzyskuje jakiekolwiek przysporzenie od tej Spółki, skoro - jak już wskazano - z uwagi na zasadę wyrażoną w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody i koszty rozpoznawane będą przez tego samego podatnika. Trudno również uznać, że przysporzenie po stronie Wnioskodawcy następuje kosztem Spółki, w której jest On wspólnikiem.

Tym samym wydaje się, że przekazanie przez Spółkę całości posiadanych akcji na potrzeby własne wspólników Spółki, w tym Wnioskodawcy, każdemu proporcjonalnie do wynikającego z umowy Spółki prawa wspólników, w tym Wnioskodawcy, do udziałów w zysku Spółki, nie będzie skutkowało również powstaniem dla Niego przychodu z praw majątkowych, o którym mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ani przychodu z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 tej ustawy. Byłoby to również sprzeczne z powołanym stanowiskiem Naczelnego Sądu Administracyjnego, zgodnie z którym „dochody uzyskiwane przez wspólnika w spółce, w tym w spółce komandytowo - akcyjnej (a więc i spółce jawnej - przyp. Wnioskodawcy), należy kwalifikować do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy), co wynika wprost z gramatycznej (językowej) wykładni przepisów art. 5b ust. 2, art. 8 ust. 1, art. 10 ust. 1 pkt 3, a także art. 17 ust. 1 pkt 4 i art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy (wyrok NSA z dnia 30 marca 2011 r., sygn. akt II FSK 1925/09, LEX Nr 784642).

Mając powyższe na uwadze, w ocenie Wnioskodawcy, przekazanie przez Spółkę całości posiadanych przez Spółkę akcji na potrzeby własne wspólników Spółki, w tym Wnioskodawcy, każdemu proporcjonalnie do wynikającego z umowy Spółki prawa wspólników, w tym Wnioskodawcy, do udziału w zysku Spółki, nie będzie skutkowało dla Niego powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Ponadto należy nadmienić, iż zgodnie z przepisem art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Zatem interpretacje indywidualne prawa podatkowego wydawane są wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie. Zainteresowanym jest każdy, kto złoży wniosek w sprawie indywidualnej, która jego dotyczy.

W związku z tym, zaznacza się, że interpretacja odnosi się tylko i wyłącznie do Wnioskodawcy i nie ma zastosowania do pozostałych wspólników spółki osobowej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj