Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-989/12-2/AP
z 10 stycznia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 5 października 2012 r. (data wpływu 11 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia daty wprowadzenia składników aportu do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej ustalenia daty wprowadzenia składników aportu do ksiąg rachunkowych spółki komandytowej oraz o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia daty wprowadzenia składników aportu do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą i zamierza wnieść w formie aportu całe prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo (w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego) do już istniejącej spółki komandytowej, w której będzie komandytariuszem. Spółka komandytowa będzie kontynuowała działalność gospodarczą prowadzoną dotychczas przez osobę fizyczną. W skład wnoszonego aportem przedsiębiorstwa wchodzą w szczególności: nieruchomości i inne środki trwale, wartości niematerialne (programy komputerowe), towary, należności, środki pieniężne, rozliczenia międzyokresowe przychodów i kosztów, zobowiązania (w tym kredyty), etc. Akt notarialny, na podstawie którego nastąpi wniesienie aportem przedsiębiorstwa, będzie miał niewątpliwie datę wcześniejszą, niż rejestracja podwyższenia wkładów w Sądzie Rejestrowym.

W samym akcie notarialnym wspólnicy spółki komandytowej chcą zastrzec, że prawo własności przedsiębiorstwa, a tym samym wszystkich jego składników, jak również przejście prawa do rozporządzania nimi, przejdzie na spółkę komandytową z datą 01.01.2013 r., tj. datą późniejszą od daty aktu, ale z pewnością wcześniejszą od daty rejestracji podwyższenia wkładów przez Sąd Rejestrowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie ustalenia daty wprowadzenia składników aportu do ksiąg rachunkowych spółki komandytowej, w tym do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy datą wprowadzenia wszystkich składników aportu do ksiąg rachunkowych spółki komandytowej, w tym do ewidencji pomocniczych: środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, będzie data określona w akcie notarialnym. tj. 01.01.2013 r. jako data przejścia prawa własności składników aportu i jednocześnie prawa do rozporządzania ww. składnikami aportu przedsiębiorstwa? Czy będzie to inna data, jeżeli tak to jaka?

Tut. Organ informuje, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na tę cześć pytania, która odnosi się wyłącznie do daty wprowadzenia składników aportu do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Natomiast wniosek w odniesieniu do tej części pytania, która dotyczy daty wprowadzenia składników aportu do ksiąg rachunkowych spółki komandytowej został rozstrzygnięty pismem z dnia 10 stycznia 2013 r. nr ILPB1/415-989/12-3/AP.

Zdaniem Wnioskodawcy, transakcja wniesienia aportu do Spółki przenosi własność przedmiotu aportu i prawo do rozporządzania nim na nabywcę. Za moment przejścia składników aportu na Spółkę uznać należy datę wskazaną w akcie notarialnym, tj. 01.01.2013 r., pod którą to datą Strony zadeklarują przeniesienie prawa własności składników aportu i prawa do rozporządzania nimi na spółkę komandytową i objęcia wkładów. Jednocześnie, zdaniem Wnioskodawcy, jest to data wniesienia w spółce komandytowej wszystkich składników aportu do ksiąg rachunkowych (w tym do ewidencji pomocniczych).

W opinii Wnioskodawcy, wniesienie całości przedsiębiorstwa w charakterze aportu jest rodzajem zbycia tego przedsiębiorstwa. Zastosowanie mają tu przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm. - dalej „K.s.h.”) i ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm. - dalej „K.c.”), dotyczące przenoszenia własności i sprzedaży przedsiębiorstwa (art. 155 i art. 535 K.c.).

Zgodnie z art. 60 K.c., dla przeniesienia własności wymagana jest zgodna wola stron umowy. Z dniem określonym w podpisanym akcie notarialnym (tutaj 01.01.2013 r.) nastąpi potwierdzenie woli przeniesienia przedsiębiorstwa, a spółka komandytowa nabędzie prawa do swobodnego dysponowania wszystkimi wniesionymi składnikami aportu, np. środkami trwałymi, towarami, należnościami oraz będzie mogła je odpowiednio wykorzystywać, wynajmować lub zbywać. Wniesienie aportu będzie zrealizowane przed dniem rejestracji w sądzie rejestrowym faktu podwyższenia udziałów. Na podstawie art. 110 K.s.h. wszystkie zmiany danych (w tym suma komandytowa) powinny być zgłoszone sądowi rejestrowemu.

Powyższe wskazuje, że czynności polegające na potwierdzeniu podwyższenia kapitału poprzez wpis do Krajowego Rejestru Sądowego nie są czynnościami wpływającymi na prawo własności do wnoszonych składników majątkowych. Należy się w tym względzie odnieść do przepisów K.c. normujących nabycie własności. Tytuł prawny do składników majątkowych przechodzi na nabywcę z dniem skutecznego dokonania czynności rozporządzającej, będącej podstawą takiego nabycia. Zdaniem Wnioskodawcy, będzie to data określona w akcie notarialnym. Ten dzień określi moment oddania środków trwałych do użytkowania w Spółce komandytowej. Termin rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych składników majątkowych nabytych przez Spółkę w postaci aportu, nie jest uzależniony od daty zarejestrowania podwyższenia kapitału zakładowego w Krajowym Rejestrze Sądowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty,

   - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

W myśl art. 22b § 1 ww. ustawy, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

  1. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,
  2. spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
  3. prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  4. autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,
  5. licencje,
  6. prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117, z późn. zm.),
  7. wartość stanowiąca równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how)

   - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Składniki majątku, o których mowa w art. 22a-22c, z wyłączeniem składników wymienionych w ust. 1, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 22n, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 4 (art. 22d ust. 2 cyt. ustawy).

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą i zamierza wnieść w formie aportu całe prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 1 Kodeksu cywilnego do już istniejącej spółki komandytowej, w której będzie komandytariuszem. W skład wnoszonego aportem przedsiębiorstwa wchodzą w szczególności: nieruchomości i inne środki trwale, wartości niematerialne, towary, należności, środki pieniężne, rozliczenia międzyokresowe przychodów i kosztów, zobowiązania (w tym kredyty), etc.

Jak wskazuje Zainteresowany, akt notarialny, na podstawie którego nastąpi wniesienie aportem przedsiębiorstwa, będzie miał datę wcześniejszą, niż rejestracja podwyższenia wkładów w Sądzie Rejestrowym. W akcie notarialnym wspólnicy spółki komandytowej chcą zastrzec, że prawo własności przedsiębiorstwa, a tym samym wszystkich jego składników, jak również przejście prawa do rozporządzania nimi, przejdzie na spółkę komandytową z datą 01.01.2013 r., tj. datą późniejszą od daty aktu, ale z pewnością wcześniejszą od daty rejestracji podwyższenia wkładów przez Sąd Rejestrowy.

Mając na uwadze przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz przytoczone regulacje prawne wskazać należy, że datą wprowadzenia składników aportu do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych będzie data określona w akcie notarialnym. tj. 01.01.2013 r. jako data przejścia prawa własności składników aportu i jednocześnie prawa do rozporządzania tymi składnikami aportu przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania dotyczącego daty wprowadzenia składników aportu do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Końcowo tut. Organ informuje, iż wniosek Zainteresowanego w zakresie kosztów uzyskania przychodów został rozstrzygnięty interpretacją indywidualną z dnia 10 stycznia 2013 r. nr ILPB1/415-989/12-4/AP.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj