Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT2-1.4011.73.2018.1.KK
z 16 kwietnia 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 lutego 2018 r. (data wpływu 21 lutego 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziałów – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 21 lutego 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziałów.


We wniosku tym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i nieograniczony obowiązek podatkowy w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy PIT. Jest on wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wpisanej do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, z siedzibą w Rzeczypospolitej Polskiej („Spółka”). Jako wspólnikowi Wnioskodawcy przysługują udziały w kapitale zakładowym Spółki („Udziały”), stanowiące mniej niż 100% udziałów w tym kapitale zakładowym.

Wnioskodawca rozważa odpłatne zbycie części albo wszystkich przysługujących mu Udziałów. Zakłada przy tym, że przy transakcji zbycia Udziałów korzystać będzie z usług pośrednika, któremu zapłaci uzgodnione wynagrodzenie za wykonanie usługi pośrednictwa, którego przedmiotem są Udziały, zwanego dalej „Pośrednikiem”. Wynagrodzenie należne Pośrednikowi („Wynagrodzenie pośrednika”) zostanie przez Wnioskodawcę zapłacone na rachunek bankowy Pośrednika, a usługa będzie dokumentowana fakturą wystawioną przez Pośrednika. Możliwe jest, że umowa na mocy której Wnioskodawca przeniesie własność Udziałów na osobę trzecią („Umowa sprzedaży”) zostanie poprzedzona zawarciem umowy przedwstępnej („Umowa przedwstępna”). Wówczas Umowa przedwstępna zawierać będzie zobowiązanie Stron do odpowiednio: sprzedaży Udziałów przez Wnioskodawcę oraz ich nabycia przez drugą Stronę umowy („Nabywca”) na określonych warunkach oraz w określonym terminie. W przypadku zawarcia Umowy przedwstępnej może ona przewidywać zapłatę zadatku przez Nabywcę na rzecz Wnioskodawcy na poczet ceny sprzedaży Udziałów („Zadatek”). Umowa łącząca Wnioskodawcę z Pośrednikiem może stanowić, że w przypadku zapłaty Zadatku część Wynagrodzenia pośrednika stanie się wymagalna („Wynagrodzenie częściowe”) i takie Wynagrodzenie częściowe zostanie wówczas zapłacone przez Wnioskodawcę, na podstawie faktury wystawionej przez Pośrednika, na jego rachunek bankowy. Wówczas, pozostała część Wynagrodzenia Pośrednika stanie się wymagalna wraz z zawarciem Umowy sprzedaży przenoszącej własność Udziałów na Nabywcę. Ponadto, w przypadku gdy Wnioskodawca zbędzie na rzecz Nabywcy jedynie część przysługujących mu Udziałów, Strony transakcji mogą uzgodnić, że (na przykład po upływie określonego terminu lub ziszczeniu się określonego warunku) w przyszłości może dojść do sprzedaży kolejnych Udziałów. Wówczas, w przypadku dojścia do skutku sprzedaży kolejnych Udziałów, w ramach uzgodnionego Wynagrodzenia pośrednika Pośrednikowi może przysługiwać związane z tym wynagrodzenie, którego kwota będzie płatna na rachunek bankowy Pośrednika, na podstawie wystawionej przez niego faktury, dokumentującej wykonanie usługi.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy koszty poniesione przez Wnioskodawcę z tytułu Wynagrodzenia Pośrednika mogą zostać uwzględnione przy obliczaniu przychodu z odpłatnego zbycia Udziałów, jako koszty odpłatnego zbycia, o których mowa w art. 19 ust. 1 ustawy PIT?


Zdaniem Wnioskodawcy, koszty poniesione przez niego z tytułu Wynagrodzenia Pośrednika mogą zostać uwzględnione przy obliczaniu przychodu z odpłatnego zbycia Udziałów, jako koszty odpłatnego zbycia, o których mowa w art. 19 ust. 1 ustawy PIT.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy PIT źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c), zaś w myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) tej ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych. Przy ustalaniu wartości przychodów, o których mowa m.in. w art. 17 ust. 1 pkt 6, stosuje się odpowiednio przepisy art. 19 (art. 17 ust. 2 ustawy PIT). W myśl art. 19 ust. 1 ustawy PIT, przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Zatem przychodem z odpłatnego zbycia udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest ich wartość wyrażona w cenie zbywanych udziałów, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia (o ile odpowiada ona wartości rynkowej). Pojęcie kosztów odpłatnego zbycia (sprzedaży) nie zostało zdefiniowane w ustawie PIT. Zdaniem Wnioskodawcy, należy zatem zastosować w niniejszej sprawie językowe rozumienie tego pojęcia, zgodnie z którym za takowe koszty odpłatnego zbycia (sprzedaży) udziałów (akcji) uważać powinno się wszystkie wydatki poniesione przez sprzedającego w celu dojścia transakcji sprzedaży do skutku (wszystkie niezbędne wydatki bezpośrednio związane z tą czynnością).

Zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy PIT, od dochodów uzyskanych m.in. z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Z kolei, stosownie do treści art. 30b ust. 2 pkt 4 ww. ustawy - dochodem, o którym mowa w ust. 1 (a więc m.in. z tytułu odpłatnego zbycia udziałów), jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów (akcji) a kosztami uzyskania przychodów (określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f oraz art. 23 ust. 1 pkt 38 i 38c ustawy PIT - co jednakże nie jest istotne w sprawie objętej pytaniem Wnioskodawcy. Art. 30b ust. 2 pkt 4 jest bowiem przepisem lex specialis, który nie dopuszcza ustalania kosztów uzyskania przychodów według innych przepisów niż w nim wymienione. Tymczasem, pytanie wskazane w niniejszym wniosku nie dotyczy sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów lecz pomniejszenia przychodu o koszty odpłatnego zbycia). Dochodów, o których mowa powyżej - zgodnie z art. 30b ust. 5 ustawy PIT - nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c. Na podatniku, który uzyskał dochód (poniósł stratę) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b ciąży obowiązek złożenia odrębnego zeznania według ustalonego wzoru (PIT-38), w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy PIT) i dokonania w tym terminie wpłaty należnego podatku wynikającego z tego zeznania (art. 45 ust. 4 pkt 2 ustawy PIT). W przypadku więc, gdy Wnioskodawca dokona odpłatnego (za wynagrodzeniem) zbycia przysługujących mu Udziałów w Spółce i w tym celu korzystać będzie z usług Pośrednika, któremu zapłaci Wynagrodzenie pośrednika (w tym również opisane wyżej Wynagrodzenie częściowe) za świadczenie usługi pośrednictwa dotyczącej zbywanych Udziałów, koszty te wiązać się będą ze sprzedażą przedmiotowych Udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Będą zatem stanowić koszty odpłatnego zbycia, o których mowa w art. 19 ust. 1 ustawy PIT, co z kolei powoduje, że mogą być one uwzględnione przy obliczeniu kwoty przychodu (jako kwota pomniejszająca wartość wyrażoną w cenie określonej w Umowie sprzedaży) z odpłatnego zbycia Udziałów, a zatem jako kwota mająca wpływ ma wysokość dochodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych z związku z odpłatnym zbyciem przedmiotowych Udziałów.

Powyższy punkt widzenia jest aprobowany przez organy podatkowe. W interpretacji indywidualnej z dnia 6 maja 2015 r. nr IBPBII/2/4511-183/15/MW Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wskazał: koszty pośrednictwa (...) wiążą się ze sprzedażą udziałów spółki z o.o., a nie z ich nabyciem. Wydatki te należy więc rozpatrywać w kategorii kosztów odpłatnego zbycia, a nie kosztów uzyskania przychodów (nabycia udziałów). Koszty pośrednictwa w zbyciu udziałów należy zatem uznać za koszty odpłatnego zbycia, o których mowa w art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które uwzględnia się przy obliczeniu przychodu z odpłatnego zbycia udziałów. Koszty pośrednictwa mogą mieć wpływ na wysokość dochodu do opodatkowania, jednakże jako koszt odpłatnego zbycia - uwzględniany przy ustalaniu wysokości przychodu ze sprzedaży tych udziałów nie zaś jako koszt uzyskania przychodu pomniejszający przychód. Analogiczny pogląd wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 17 marca 2009 r. nr ITPB1/415-16/09/WM, w której stwierdzono, że prawidłowe jest (...) stanowisko, że koszty pośrednictwa przy zbyciu udziałów w spółce z o.o. nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów z tego zbycia na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli kosztów związanych z nabyciem tych udziałów. Podkreślić jednakże należy, iż przedmiotowy wydatek ma wpływ na wysokość dochodu do opodatkowania jako koszt odpłatnego zbycia - zmniejsza on bowiem przychód ze sprzedaży tych udziałów. Zob. też interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 1 sierpnia 2016 r. nr ITPB4/4511-475/16/MS oraz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 grudnia 2017 r. nr 0111-KDIB2-2.4011.327.2017.2.MM (Jak stanowi bowiem art. 19 ust. 1 ww. ustawy przychodem z odpłatnego zbycia udziałów w spółce z o.o. jest ich wartość wynikająca z umowy wyrażona w cenie zbywanych udziałów, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Kosztem odpłatnego zbycia będzie niewątpliwie wynagrodzenie jakie wypłaci Wnioskodawca pośrednikowi, który pośredniczy w przedmiocie sprzedaży m.in. udziałów Wnioskodawcy. Działania pośrednika polegają na doprowadzeniu transakcji sprzedaży udziałów w spółce z o.o. do skutku, tym samym wynagrodzenie jakie z tego tytułu wypłaci Wnioskodawca pośrednikowi będzie wydatkiem bezpośrednio związanym z czynnością sprzedaży udziałów. Za prawidłowe należy zatem uznać stanowisko Wnioskodawcy, że wartość wypłaconej pośrednikowi prowizji będzie stanowić koszt odpłatnego zbycia). Wnioskodawca rozumie, że powyższe interpretacje indywidualne wydane zostały w indywidualnych sprawach i tylko w tamtych sprawach są wiążące. Jednakże zostały one powołane ze względu na zawarte w niej wskazówki interpretacyjne, jako - zdaniem Wnioskodawcy - użyteczne i aktualne również w niniejszej sprawie.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj