Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-3.4010.98.2017.2.KB
z 28 marca 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 11 grudnia 2017 r. (data wpływu 20 grudnia 2017 r.), uzupełnionym pismem z 6 marca 2018 r. (data wpływu do tut. Organu 13 marca 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Spółki wydatków związanych z zawartą umową o świadczenie usług zarządzania w:

  • zakresie kosztów związanych z zakupem polisy ubezpieczeniowej dotyczącej odpowiedzialności cywilnej – jest nieprawidłowe,
  • pozostałym zakresie – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 grudnia 2017 r., wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Spółki wydatków związanych z zawartą umową o świadczenie usług zarządzania. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych dlatego też pismem z 22 lutego 2018 r., Znak: 0111-KDIB2-3.4011.303.2017.1.KB, 0111-KDIB2-3.4010.98.2017.1.KB, 0111-KDIB3-1.4012.834.2017.1.WN, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano pismem z 6 marca 2018 r. (data wpływu do tut. Organu 13 marca 2018 r.). W dniu 2 marca 2018 r. uiszczono stosowną opłatę od wniosku.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/następujące zdarzenie przyszłe (uzupełniony ostatecznie w piśmie z 6 marca 2018 r. (data wpływu do tut. Organu 13 marca 2018 r.):

Wnioskodawca jest Spółką ze 100% udziałem gminy. Od 9 września 2016 r. spółki z udziałem Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, komunalnych osób prawnych oraz państwowych osób prawnych podlegają ustawie z dnia 5 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (dalej: „u.w.s.”). Zgodnie z art. 5 u.w.s. Spółka powinna zawrzeć z członkiem organu zarządzającego umowę o świadczenie usług zarządzania na czas pełnienia funkcji, z obowiązkiem osobistego świadczenia, bez względu na to, czy taka osoba działa w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej. W celu wdrożenia ustawy z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami, Spółka zwarła z Prezesem Zarządu, który dotychczas sprawował swoją funkcję na podstawie umowy o pracę. Umowę o Świadczenie Usług Zarządzania (Kontrakt Menedżerski) – dalej: („Kontrakt” albo „Umowa”).

Kontrakt menedżerski przewiduje następujące regulacje:

  • przedmiotem Umowy jest zarządzanie Spółką w zakresie i na zasadach wynikających z Umowy, przepisów prawa i aktów wewnętrznych Spółki,
  • Prezes obowiązany jest do wykonywania Umowy osobiście oraz zachowania lojalności wobec Spółki.

Do obowiązków Prezesa należy w szczególności:

  • bieżące zarządzanie Spółką, zapewnienie efektywnej działalności Spółki, koordynacja działań Spółki i zarządzanie jej majątkiem oraz personelem,
  • wykonywanie obowiązków nałożonych w umowie Spółki, uchwałach Zgromadzenia Wspólników, Rady Nadzorczej i aktach wewnętrznych oraz przepisach prawa,
  • ciągłe doskonalenie umiejętności i podnoszenie kwalifikacji poprzez udział w szkoleniach w celu dostosowania funkcjonowania Spółki do zmiennych warunków prawnych, ekonomicznych i technicznych oraz pozyskania wiedzy w zakresie możliwych kierunków rozwoju,
  • kontrola kosztów i wydatków Spółki oraz optymalne wykorzystanie możliwości finansowych Spółki,
  • budowanie pozycji i wizerunku Spółki, dbanie o wizerunek Spółki, w tym także poprzez obowiązkowy udział w szkoleniach, konferencjach i innych wydarzeniach związanych z przedmiotem działalności Spółki a mających wpływ na jakość świadczonych przez Spółkę usług,
  • wdrażanie procedur podnoszących jakość usług świadczonych przez Spółkę,
  • organizowanie pracy Zarządu spółki zgodnie z celami i planami Spółki,
  • Prezes jest zobowiązany i uprawniony do realizacji obowiązków wynikających z członkostwa Spółki w specjalistycznych organizacjach i stowarzyszeniach technicznych i branżowych, w szczególności reprezentowania stanowiska Spółki na ich forum, w tym Izby Gospodarczej (…), Fundacji (…) i innych,
  • Prezes ma obowiązek uczestniczenia w szkoleniach i konferencjach wskazanych przez Radę Nadzorczą. Prezes jest obowiązany do przedstawienia Spółce wyników tych szkoleń i informacji z konferencji odpowiednim osobom funkcyjnym w Spółce. Wszelkie koszty związane ze szkoleniami i udziałami w konferencjach pokrywa Spółka. Koszty tych szkoleń i udziału w konferencjach nie stanowią wynagrodzenia Prezesa Zarządu,
  • Prezes ma nienormowany czas pracy i wykonuje swoje obowiązki w czasie i miejscu jakich wymagać będzie interes Spółki.

Nadto, zgodnie z Kontraktem:

  • Prezesowi przysługuje stałe wynagrodzenie miesięczne zasadnicze oraz wynagrodzenie zmienne, płatne po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego Spółki, uzależnione od poziomu realizacji celów zarządczych, które jest obliczane zgodnie z zasadami ustalonymi w uchwale nr 2 Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Spółki z 8 czerwca 2017 r. Zgodnie z Kontraktem w przypadku uznania przez prawodawcę, że usługi świadczone przez Prezesa podlegają opodatkowaniu VAT, do wynagrodzenia zostanie doliczony podatek VAT w ustawowej wysokości. Wówczas wynagrodzenie będzie wypłacane na podstawie faktur VAT wystawionych przez Prezesa.
  • Spółka zapewni Prezesowi na swój koszt świadczenia medyczne oraz zwróci na podstawie odpowiednich dokumentów koszty badań lekarskich poniesione przez Prezesa w związku z wykonywaniem Umowy a dotyczące Medycyny Pracy. Finansowane przez Spółkę świadczenia obejmują wszystkich pracowników, w tym Prezesa i dotyczą najczęściej badań i szczepień (obowiązkowych i fakultatywnych) wynikających ze specyfiki pracy a nie mieszczących się w zakresie Medycyny Pracy i są to między innymi: obowiązkowe szczepienia np. przeciwko WZW, durowi, tężcowi - dla osób mających kontakt ze ściekami, badania psychotechniczne dla kierowców korzystających ze służbowych samochodów, dobrowolne szczepienia przeciwko grypie. Spółka wykupuje wówczas pakiet badań, czy szczepień dla pracowników i innych uprawnionych osób, w tym członków zarządu.
  • Prezesowi przysługuje przerwa wypoczynkowa w wymiarze 26 dni roboczych, która w razie niewykorzystania przechodzi na lata następne, a w razie rozwiązania Umowy Spółka wypłaci Prezesowi świadczenie za każdy niewykorzystany dzień przerwy wyliczone w oparciu o średnie roczne wynagrodzenie z danego roku kalendarzowego.
  • Prezesowi przysługuje odprawa pośmiertna dla rodziny, której wysokość jest uzależniona od okresu pozostawania w stosunku prawnym ze Spółką.
  • Prezes ponosi odpowiedzialność za rzetelną, sumienną i staranną realizację obowiązków wynikających z Umowy. Prezes ponosi odpowiedzialność majątkową za szkody wyrządzone Spółce do wysokości 3-krotności miesięcznego wynagrodzenia podstawowego, chyba że wykaże, iż szkodę wywołała lub znacznie się do jej powstania przyczyniła osoba trzecia.
  • Zgodnie z Kontraktem Spółka jest obowiązana ubezpieczyć Prezesa od odpowiedzialności cywilnej na kwotę nie niższą od 2 mln złotych. Polisa ubezpieczenia OC została podpisana 5 lipca 2017 r. Limit odpowiedzialności ubezpieczyciela to 5.000.000,00 zł (pięć milionów złotych). Przedmiotem umowy jest „Ubezpieczenie odpowiedzialności z tytułu zarządzania Spółką”. W polisie (oraz we wniosku o ubezpieczenie) nie zostały wymienione z nazwiska żadne osoby, których działalność polisa obejmuje, nie podano również ilości osób, których polisa dotyczy ani sposób sprawowania zarządu. Polisa zawiera klauzulę dodatkową, która ogranicza ochronę ubezpieczeniową w stosunku do Spółki, bez podmiotów zależnych lub powiązanych.
  • Spółka zwraca Prezesowi na podstawie odpowiednich dokumentów koszty podróży a także inne koszty i wydatki poniesione przez Prezesa w ramach wykonywania obowiązków wynikających z Kontraktu, przepisów Kodeksu spółek handlowych czy powierzonych przez Radę Nadzorczą, o ile Prezes wykaże, że ich poniesienie było konieczne w związku z wykonywaniem Kontraktu, przy czym w trakcie podróży Prezes jest uprawniony do korzystania ze środków transportu zwyczajowo wykorzystywanych w Spółce. W praktyce będą to m.in. wydatki na diety lub zwrot kosztów przejazdów, dojazdów środkami komunikacji miejscowej, noclegów oraz innych niezbędnych udokumentowanych wydatków.
  • W ramach wykonywania Kontraktu i pełnienia funkcji, Prezes będzie korzystał nieodpłatnie z urządzeń technicznych i zasobów stanowiących mienie Spółki w zakresie niezbędnym do wykonywania funkcji Prezesa Zarządu i zgodnie z zasadami przyjętymi w uchwale nr 2 Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników, w tym gabinetu z wyposażeniem, telefonów służbowych stacjonarnych i przenośnych, urządzeń elektronicznych w tym komputerów: osobistego, stacjonarnego i przenośnego, z karty płatniczej prowadzonej do rachunku Spółki, z wszelkich materiałów biurowych niezbędnych do wykonywania Umowy. Spółka jest uprawniona do odliczenia podatku VAT od nabycia tych urządzeń i innych zasobów.
  • Działalność Prezesa podlega corocznej ocenie Spółki.
  • Prezes jest uprawniony do korzystania ze świadczeń socjalnych zgodnie z Regulaminem ZFŚS.
  • Prezes Zarządu nie jest udziałowcem Spółki.
  • Prezes nie jest przedsiębiorcą i wykonuje Kontrakt poza działalnością gospodarczą oraz nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT.

W uzupełniniu wniosku z 6 marca 2018 r. (data wpływu 13 marca 2018 r.) Wnioskodawca wskazał, że:

  • Zgodnie z umową ubezpieczenia „osobami ubezpieczonymi” są Członkowie Kierownictwa. Zgodnie z umową ubezpieczenia Członek Kierownictwa oznacza:
    1. osobę fizyczną, która pełniła, pełni lub będzie pełniła funkcję członka zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej, rady dyrektorów, głównego księgowego, dyrektora zarządzającego lub inną podobną funkcję zgodnie z prawem właściwym dla Spółki, w tym postanowieniami umowy lub statutu Spółki, prokurenta (zgodnie z art. 1091- 1099 polskiego Kodeksu cywilnego) lub powiernika w ramach Programu świadczeń,
    2. pracownika Spółki, wyłącznie w takim zakresie, w jakim roszczenie zostało podniesione przeciwko niemu w związku z Czynem bezprawnym jednocześnie z podniesieniem go przeciwko Członkowi Kierownictwa Spółki,
    3. pracownika, który pełnił, pełni lub będzie pełnił obowiązki zarządcze w Spółce lub mającego wykonywać czynności zazwyczaj wykonywane przez Członka Kierownictwa Spółki,
    4. któregokolwiek Pracownika w odniesieniu do Czynu bezprawnego pracodawcy oraz Czynu bezprawnego dotyczącego Programu świadczeń,
    5. osobę fizyczną, która pełniła, pełni lub obejmuje funkcję członka organu kontrolnego lub nadzorczego w Spółce zgodnie z definicją zawartą w przepisach właściwego prawa,
    6. osobę fizyczną, która pełniła, pełni łub będzie pełniła funkcję faktycznego dyrektora (shadow director - zgodnie z prawem obowiązującym w Anglii i Walii) w Spółce,
    7. w przypadku, gdy Spółka lub Spółka zewnętrzna jest organizacją charytatywną, izbą gospodarczą lub innym podmiotem tego rodzaju o charakterze non-profit, który nie posiada kapitału zakładowego - osobę fizyczną, która pełniła, pełni lub będzie pełniła funkcję powiernika, prokurenta (zgodnie z art. 1091-1099 polskiego Kodeksu cywilnego), członka zarządu, rady, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej lub komitetu Spółki,
    8. małżonka, partnera (konkubinę lub konkubenta) osoby fizycznej, która spełnia warunki definicji określonej powyżej w lit. (a) - (g), a nie wyłącznie w odniesieniu do czynności egzekucyjnych przeciwko majątkowi osobistemu takiego małżonka lub partnera, podjętych na podstawie orzeczenia sądowego wydanego przeciwko osobie ubezpieczonej, o której mowa w lit. (a) - (g) w następstwie Roszczenia objętego Umową ubezpieczenia,
    9. w przypadku upadłości, niewypłacalności, śmierci bądź niezdolności do czynności prawnych osoby fizycznej, która spełnia warunki definicji określonej powyżej w lit. (a) - (g) - jej spadkobierców, wykonawców testamentu, cesjonariuszy i przedstawicieli prawnych, ale wyłącznie w odniesieniu do Roszczenia przeciwko takiej osobie, objętego Umową ubezpieczenia.
    Pojęcie Członek Kierownictwa nie obejmuje zewnętrznego rewidenta, likwidatora, doradcy, administratora ani syndyka masy upadłościowej Spółki.
  • Krąg osób ubezpieczonych może podlegać zmianom w trakcie trwania umowy (co do liczby osób ubezpieczonych i konkretnych osób), ponieważ polisa jest bezimienna.
  • Polisa jest bezimienna i zgodnie z definicją Członka Kierownictwa obejmuje, miedzy innymi, byłych, obecnych i przyszłych członków Zarządu.
  • Krąg ubezpieczonych nie jest jednorodny i obejmuje Członków Kierownictwa, których definicję wskazano powyżej.
  • Składka ubezpieczeniowa jest ustalana ryczałtowo. Składka nie jest zależna od liczby ubezpieczonych lecz od rodzaju działalności, wysokości aktywów, obrotów i zakresu ubezpieczenia.
  • Objęcie ochroną ubezpieczeniową następuje automatycznie, bez wyrażenia zgody przez ubezpieczonych.
  • Objęcie ochroną ubezpieczeniową następuje z chwilą rozpoczęcia pełnienia określonej funkcji.
  • Uprawnionym do odszkodowania z polisy są Osoby Ubezpieczone, a w ramach „klauzul spółkowych” : c), d), e), f), g) - spółka.


Ponadto, Wnioskodawca w uzupełnieniu wniosku wskazał, że

  • Spółka zwraca koszty zakwaterowania w miejscu szkolenia, wyżywienia, wykorzystania samochodu prywatnego w celach służbowych.
  • Prezes wykorzystuje samochód prywatny w podróżach służbowych.
  • Inne koszty i wydatki związane z wykonywaniem Kontraktu przez Zarządzającego, które finansuje Spółka obejmują: wyżywienie, przejazdy i zakwaterowanie w trakcie podróży służbowej, przejazdy taksówką w celu załatwienia spraw Spółki np. do klienta.
  • Obowiązkowe świadczenia medyczne wynikające:
    1. z art. 43 pkt 2 i art. 229 pkt 4 Kodeksu pracy - badania w kierunku braku przeciwskazań do pracy na danym stanowisku - Medycyna Pracy,
    2. z art. 8 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe - zwrot kosztów okularów przeznaczonych do pracy przy komputerze,
    3. z art. 39k ust. l Ustawy z dnia 26 września 2001 roku o transporcie drogowym - badania psychologiczne dla kierowców,
    4. z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 stycznia 2012 r. w sprawie wykazu rodzajów czynności zawodowych oraz zalecanych szczepień ochronnych wymaganych u pracowników, funkcjonariuszy, żołnierzy lub podwładnych podejmujących pracę, zatrudnionych lub wyznaczonych do wykonywania tych czynności - określone w Załączniku do Rozporządzenia - właściwe dla czynności związanych z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków.
  • Zgodnie z Kontraktem menedżerskim urządzenia i sprzęt stanowiące własność Spółki są udostępnione Prezesowi wyłącznie do użytku służbowego. Prezes nie jest uprawniony i nie wykorzystuje na cele prywatne ww. sprzętu i urządzeń, w tym pomieszczeń biurowych wraz z ich wyposażeniem ani innych.


W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytania:

1. Czy finansowane przez Spółkę szkolenia i konferencje, w których zgodnie z zawartym Kontraktem Prezes ma obowiązek uczestniczyć, wskazane przez Radę Nadzorczą, stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodów? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2a)

2. Czy finansowane przez Spółkę zgodnie z Kontraktem podróże Prezesa, w tym zagraniczne oraz zwrot innych kosztów i wydatków koniecznych w związku z wykonywaniem Kontraktu stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodów? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2b)

3. Czy finansowane przez Spółkę zgodnie z Kontraktem świadczenia medyczne Prezesa, stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodów? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2c)

4. Czy finansowane przez Spółkę zgodnie z obowiązkiem wynikającym z Kontraktu ubezpieczenie OC w przedstawionym stanie faktycznym stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodów? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2e)

5. Czy przekazanie Prezesowi przez Spółkę zgodnie z Kontraktem sprzętu (wyposażone biuro, materiały biurowe laptop, telefon) do wykonywania obowiązków Prezesa wynikających z Kontraktu oraz z obowiązujących przepisów prawa stanowi dla Spółki koszt uzyskania przychodów? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2f)

Czy finansowane przez Spółkę szkolenia i konferencje, w których zgodnie z zawartym Kontraktem Prezes ma obowiązek uczestniczyć, wskazane przez Radę Nadzorczą, stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodów? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2a)

6. Czy finansowane przez Spółkę zgodnie z Kontraktem podróże Prezesa, w tym zagraniczne oraz zwrot innych kosztów i wydatków koniecznych w związku z wykonywaniem Kontraktu stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodów? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2b)

7. Czy finansowane przez Spółkę zgodnie z Kontraktem świadczenia medyczne Prezesa, stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodów? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2c)

8. Czy finansowane przez Spółkę zgodnie z obowiązkiem wynikającym z Kontraktu ubezpieczenie OC w przedstawionym stanie faktycznym stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodów? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2e)

9. Czy przekazanie Prezesowi przez Spółkę zgodnie z Kontraktem sprzętu (wyposażone biuro, materiały biurowe laptop, telefon) do wykonywania obowiązków Prezesa wynikających z Kontraktu oraz z obowiązujących przepisów prawa stanowi dla Spółki koszt uzyskania przychodów? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2f)

Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki na szkolenia i konferencje, w których zgodnie z zawartym Kontraktem Prezes ma obowiązek uczestniczyć, wskazane przez Radę Nadzorczą stanowią koszty uzyskania przychodów (stanowisko odnośnie pytania oznaczonego we wniosku nr 2a).

Wydatki na podróże, w tym zagraniczne Prezesa Zarządu oraz inne wydatki wskazane w Kontrakcie jako konieczne do wykonywania obowiązków Prezesa stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodów, niezależnie od tego czy są ponoszone bezpośrednio przez Spółkę czy też przez Prezesa i zwracane przez Spółkę (stanowisko odnośnie pytania oznaczonego we wniosku nr 2b).

Wydatki na zakup polisy ubezpieczeniowej dotyczącej odpowiedzialności cywilnej, która będzie obejmowała otwarty krąg osób i będzie dotyczyła wszystkich organów: członków Zarządu i Rady Nadzorczej bez wskazania z imienia i nazwiska tych osób, stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów (stanowisko odnośnie pytania oznaczonego we wniosku nr 2c).

Udostępnione Prezesowi Zarządu urządzenia Spółki (wyposażone biuro, materiały biurowe laptop, telefon, samochód), stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki (stanowisko odnośnie pytania oznaczonego we wniosku nr 2d).

Świadczenia medyczne, których obowiązek finansowania przez Spółkę wynika z Kontraktu będą stanowić dla Spółki koszty uzyskania przychodów (stanowisko odnośnie pytania oznaczonego we wniosku nr 2e).

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy.

Ad. 2a) Szkolenia/konferencje.

W ocenie Wnioskodawcy, wydatki na szkolenia i konferencje Prezesa Zarządu stanowią koszty uzyskania przychodów, gdyż przynoszą korzyści Spółce oraz istnieje związek pomiędzy tymi szkoleniami a zakresem obowiązków Prezesa wynikającym z Kontraktu.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć te wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów i nie zostały z tych kosztów wyłączone na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Szkolenia i konferencje są obowiązkiem Prezesa wynikającym z Kontraktu, a ich celem jest dostosowanie funkcjonowania Spółki do zmiennych warunków prawnych, ekonomicznych i technicznych oraz pozyskania wiedzy w zakresie możliwych kierunków rozwoju, jak też budowanie pozycji i wizerunku Spółki, dbanie o wizerunek Spółki, w tym także poprzez obowiązkowy udział w szkoleniach, konferencjach i innych wydarzeniach związanych z przedmiotem działalności Spółki a mających wpływ na jakość świadczonych przez Spółkę usług. Ponadto, zgodnie z Kontraktem, szkolenia i konferencje, w których Prezes jest obowiązany uczestniczyć wskazuje Rada Nadzorcza. Prezes jest obowiązany do przedstawienia Spółce wyników tych szkoleń i informacji z konferencji odpowiednim osobom funkcyjnym w Spółce. Zgodnie z Kontraktem wszelkie koszty związane ze szkoleniami i udziałami w konferencjach pokrywa Spółka, a koszty tych szkoleń i udziału w konferencjach nie stanowią wynagrodzenia Prezesa Zarządu.

Szkolenia i konferencje odbywane przez Prezesa Zarządu wskazane przez Radę Nadzorczą będą dawać korzyści Spółce, gdyż przyczyniają się do jej rozwoju, podnoszą jakość świadczonych przez Spółkę usług, przyczyniają się do budowania wizerunku Spółki i dbania o ten wizerunek oraz pozwalają dostosować jej działalności do zmiennych warunków otoczenia prawnego, ekonomicznego i technicznego. Zatem istnieje związek pomiędzy tymi szkoleniami i konferencjami a przychodami Spółki, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Ad. 2b) Podróże, w tym zagraniczne oraz zwrot innych kosztów i wydatków koniecznych w związku z wykonywaniem Kontraktu.

W ocenie Wnioskodawcy, wydatki na podróże służbowe Prezesa Zarządu stanowią dla spółki koszt uzyskania przychodów, niezależnie od tego czy są ponoszone bezpośrednio przez Spółkę czy też przez Prezesa i zwracane przez Spółkę.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć te wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Funkcja Prezesa Zarządu jest bezspornie związana z działalnością gospodarczą podmiotu gospodarczego, zatem wydatki ponoszone w związku z realizacją jego obowiązków wynikających z zawartego Kontraktu, który przewiduje ponoszenie wydatków na koszty podróży Prezesa związane z wykonywaniem obowiązków wynikających z Kontraktu, zatem spełniają przesłanki uznania za koszt podatkowy Spółki. Zgodnie z Kontraktem, Spółka zwraca Prezesowi na podstawie odpowiednich dokumentów koszty podróży a także inne koszty i wydatki poniesione przez Prezesa w ramach wykonywania obowiązków wynikających z Kontraktu, przepisów Kodeksu spółek handlowych czy powierzonych przez radę Nadzorczą, o ile Prezes wykaże, ze ich poniesienie było konieczne w związku z wykonywaniem Kontraktu, przy czym w trakcie podróży Prezes jest uprawniony do korzystania ze środków transportu zwyczajowo wykorzystywanych w Spółce.

Jak wynika z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 12 sierpnia 2015 r., nr IBPB-1-3/4510-74/15/SK „(...) gdy członek zarządu nie jest pracownikiem Spółki, konieczność ponoszenia przez Spółkę wydatków na jego rzecz winna wynikać z prawidłowo zawartych umów (np. cywilnoprawnych), a w przypadku ich braku z uchwał wspólników podjętych zgodnie z prawem albo mieć podstawę w umowie Spółki, czy też wynikać z postanowień regulaminów lub statutu spółki, przewidujących zwrot należności z tytułu wydatków na rzecz osób niebędących pracownikami Spółki”. Podobnie interpretacja indywidualna z 12 maja 2015 r., sygn. ILPB1/4511-1-201/15-5/AN - Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu.

Wypłacane Prezesowi Zarządu środki pieniężne na pokrycie kosztów podróży, noclegów oraz przysługujących diet w czasie wykonywania obowiązków wynikających z pełnionej funkcji oraz zawartego Kontraktu w kraju i poza granicami kraju, będą mogły stanowić koszt uzyskania przychodów, jeśli spełnione zostaną łącznie poniższe warunki:

  • obowiązek poniesienia tych wydatków przez Spółkę wynika z Kontraktu menedżerskiego oraz
  • wydatek ten spełnia przesłanki wskazane w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, tj. został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów bądź też zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów oraz
  • wydatek został zapłacony przez Spółkę (art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o CIT) oraz
  • wydatek nie mieści się w katalogu wydatków nie stanowiących kosztów określonych w art. 16 ust. 1 pkt 38 i 38a ustawy o CIT.

W sprawie nie będzie miał zastosowania art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, który w katalogu wydatków, które nie stanowią kosztów ustawodawca wymienił m.in.:

  • w art. 16 ust. 1 pkt 38 omawianej ustawy - wydatki związane z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców (akcjonariuszy) lub członków spółdzielni niebędących pracownikami w rozumieniu odrębnych przepisów,
  • w art. 16 ust. 1 pkt 38a omawianej ustawy - wydatki na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji.

Ponieważ Prezes Zarządu nie jest udziałowcem Spółki oraz z uwagi na to, że zarząd nie jest organem stanowiącym lecz zarządzającym, przepisy art. 16 ust. 1 pkt 38 i 38a ustawy o CIT, w analizowanej sprawie nie będą miały zastosowania.

Ad. 2c) Świadczenia medyczne.

Zdaniem Wnioskodawcy, świadczenia medyczne finansowane Prezesowi przez Spółkę będą stanowić dla Spółki koszty uzyskania przychodów, gdyż przyczyniają się do zwiększenia przychodów, lepszej pracy, mniejszej absencji itp., a ponoszenie tych wydatków wynika z zawartego Kontraktu menedżerskiego.

Wydatki na świadczenia medyczne Prezesa zarządu należy rozpatrywać na podstawie ogólnej definicji kosztów zawartej w art. 15 ust. l ustawy o CIT, a zatem czy zostały poniesione w celu osiągnięcia lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Wydatki te mogą się przyczyniać do zwiększenia zaangażowania, poprawienia wydajności pracy, poprawy wizerunku pracodawcy, co umożliwia ich zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów. Zapewnienie świadczeń medycznych pracownikom i innym osobom jak m.in. członkom zarządu, ma na celu zmotywowanie ich do jak najwydajniejszej pracy, związanie ich z firmą pracodawcy (aby nie szukali pracy u konkurencji), ograniczenie absencji itp. W takim przypadku finansowanie świadczeń medycznych Prezesa Zarządu wykazuje związek pośredni z przychodami pracodawcy. Poniesione zatem na te pakiety wydatki ze środków obrotowych pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 2 grudnia 2016 r., nr 0461-ITPB3.4510.549.2016.l.KP. We wskazanej interpretacji organ podatkowy uznał ponadto, że kosztem podatkowym mogą być również wydatki na pakiety medyczne dla członków rodzin pracowników. „(...) Jak wskazuje Wnioskodawca, wykupywane pakiety medyczne pozwalają pracownikom i członkom ich rodzin w krótszym czasie otrzymać opiekę medyczną, co skutkuje skróconym okresem ich absencji w pracy i lepszą atmosferą w firmie. Pakiety medyczne wpływają na zwiększenie motywacji pracowników, jednocześnie przyczyniają się do poprawy wizerunku pracodawcy, jako dbającego nie tylko o swoich pracowników, ale także o członków ich rodzin. Zadowolenie pracowników przekłada się na ich większe zaangażowanie w pracę, co skutkuje osiągnięciem przez Spółkę zysków w przyszłości. W konsekwencji zatem istnieją podstawy, by można było mówić o związku przyczynowym między poniesionymi wydatkami a potencjalnym lub zwiększonym przychodem. (...) wydatki poniesione na zakup pakietu medycznego, w ramach którego zawarte są świadczenia zdrowotne dla członków rodzin pracowników, stanowią koszty uzyskania przychodów (...)”.

Ad. 2d) Ubezpieczenie OC.

W ocenie Wnioskodawcy, wydatki na zakup polisy ubezpieczeniowej dotyczącej odpowiedzialności cywilnej członków Zarządu i Rady Nadzorczej Spółki stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów. W ocenie Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym, umowa ubezpieczenia obejmie członków Zarządu i Rady Nadzorczej ale faktycznie będzie chronić i zabezpieczać samą Spółkę przed odpowiedzialnością wobec osób trzecich. W związku z powyższym, zdaniem Spółki, należałoby uznać kwotę opłaconej składki z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej obecnych za koszt uzyskania przychodu przez Spółkę, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy. Celem umowy ubezpieczenia jest udzielenie ubezpieczonemu, ochrony na wypadek określonego w umowie ryzyka w zamian za zapłatę składki, dlatego też opłacenie składki przez ubezpieczającego, czyli Wnioskodawcę bez możliwości zidentyfikowania na dzień zawarcia umowy kręgu osób objętych tym ubezpieczeniem powoduje, że wydatki poniesione przez Spółkę związane z wykupieniem polisy OC służą osiągnięciu przez Spółkę przychodu i są związanie z prowadzoną przez nią działalnością. Ubezpieczenie chroni przede wszystkim interesy Spółki w zakresie decyzji podjętych przez jej władze, chroniąc ją przed ewentualnymi stratami finansowymi.

Ad. 2e) Udostępnienie sprzętu.

Zdaniem Wnioskodawcy, udostępnione Prezesowi Zarządu urządzenia Spółki (wyposażone biuro, materiały biurowe, laptop, telefon, samochód), stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki, gdyż udostępnienie tego sprzętu Prezesowi Zarządu przewiduje zawarty Kontrakt a używanie tego sprzętu odbywa się w celu wykonywania funkcji Prezesa Zarządu i obowiązków Prezesa wynikających z Kontraktu, z Regulaminu Zarządu, uchwał Rady Nadzorczej, a zatem w celu służbowym a nie prywatnych Prezesa. Zapewnienie (bezpośrednie przekazanie) samochodów osobowych, laptopów oraz telefonów komórkowych członkom zarządu do korzystania wyłącznie w celach służbowych należy traktować po stronie członka zarządu jako narzędzia, które służą prawidłowemu wykonaniu przez niego obowiązków służbowych, w tym nałożonych przepisami kontraktu, przepisami Ksh, Regulaminem zarządu, uchwałami Rady Nadzorczej itp.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych, w przypadku nieodpłatnego korzystania z samochodów osobowych, laptopów oraz telefonów komórkowych przez członkom zarządu nie występuje przysporzenie majątkowe podlegające opodatkowaniu. Dla spółki są to koszty funkcjonowania podmiotu gospodarczego, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów (zob. interpretacja IS w Warszawie z 1 marca 2016 r. nr IPPB6/4510-449/15-2/AG).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego uznano w części za prawidłowe, a w części za nieprawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy odnośnie podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych Spółki wskazanych we wniosku wydatków z tytułu, kosztów uczestnictwa w szkoleniach i konferencjach, kosztów związanych z podróżami Prezesa, w tym podróżami zagranicznymi, zwrotu innych kosztów i wydatków koniecznych w związku z wykonywaniem Kontraktu jak również kosztów związanych z zakupem polisy ubezpieczeniowej dotyczącej odpowiedzialności cywilnej członków zarządu i rady nadzorczej oraz udostępniania Prezesowi Zarządu urządzenia Spółki (wyposażone biuro, materiały biurowe, laptop, telefon, samochód). Kwestie dot. podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług stanowią odrębne rozstrzygnięcia.

O możliwości obciążenia podatkowych kosztów uzyskania przychodów wydatkami ponoszonymi przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych decydują przepisy art. 15 i 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 2343, ze zm.).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (…).

Konstrukcja przepisu dotyczącego kosztów uzyskania przychodów daje podatnikowi możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów (niewymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni bądź pośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Tak więc, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie, racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Zatem, aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, między tym kosztem a przychodem musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy. Chodzi tu o związek tego typu, że poniesienie kosztu ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu. Przez koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami należy rozumieć te koszty, których poniesienie wpływa bezpośrednio na uzyskanie przychodu z danego źródła. Są to więc wszelkie koszty, których poniesienie jest niezbędne, aby określone źródło przychodów przyniosło konkretne przychody. Aby uznać dany wydatek za koszt uzyskania przychodów nie jest konieczne w każdym przypadku wykazanie między nim a przychodem bezpośredniego związku. Należy zaznaczyć, że kosztami uzyskania przychodów są wszystkie wydatki poniesione w celu uzyskania przychodów, w tym również w celu zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów, tak aby to źródło przynosiło przychody także w przyszłości. Wobec powyższego, kosztami będą również koszty pośrednie związane z uzyskiwanymi przychodami, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.

Kosztem uzyskania przychodów będzie zatem taki koszt, który spełnia łącznie następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika,
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Należy przy tym zauważyć, że definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach, należy zaś zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania. Podatnik oceniając związek wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą winien zakładać, że dany koszt może obiektywnie przyczynić się do osiągnięcia przychodów. Ponadto, należy mieć na względzie, że podatnik uznając wydatek za koszt uzyskania przychodów odnosi ewidentne korzyści albowiem o ten koszt zmniejsza podstawę opodatkowania. Na nim więc spoczywa ciężar udowodnienia, że określony wydatek jest kosztem uzyskania przychodów.

Uznanie danego wydatku za koszt uzyskania przychodów jest możliwe tylko wtedy, gdy z prawidłowo i rzetelnie udokumentowanych zdarzeń wynika ponad wszelką wątpliwość, że jest to wydatek celowy i racjonalnie uzasadniony. Podatnik zobowiązany jest więc wykazać nie tylko fakt poniesienia danego wydatku, ale także jego celowość i racjonalność. Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów, nie można uznać za koszt wydatków, których charakter budzi wątpliwości.

W tym miejscu należy zauważyć, że ustawodawca nie definiuje, co należy rozumieć pod pojęciami: „w celu” osiągnięcia przychodu, jak i „zachowanie” lub „zabezpieczenie” źródła przychodów.

Zgodnie z definicjami zawartymi w Słowniku języka polskiego PWN, pojęcie:

  1. „celowość” oznacza: „przydatność do jakichś potrzeb”, „świadome zmierzanie do celu”, „taki przebieg zjawisk, zdarzeń, działań ludzkich, jakby w swym rozwoju zmierzały one do określonego celu”,
  2. „zabezpieczyć” oznacza: „zapewnienie ochrony przed czymś niebezpiecznym lub szkodliwym”, „uczynienie bezpiecznym”, „zapewnienie utrzymania czegoś w dotychczasowym stanie”, „zapewnienie komuś środków do życia”, „zapewnienie zaspokojenia roszczenia lub wykonanie kary”, natomiast
  3. „zachować” oznacza: „pozostać w posiadaniu czegoś”, „dochować coś w niezmienionym stanie mimo upływu czasu lub niesprzyjających okoliczności”, „uchronić przed zapomnieniem”.

Można więc przyjąć, że koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów to takie koszty, które są poniesione w trakcie dążenia do uzyskania przychodów. Określony cel musi być widoczny w momencie ponoszenia kosztu. Ponadto, poniesione koszty winny omawiany cel realizować lub co najmniej zakładać jego realność. Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to takie koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu występowały w nienaruszonym stanie oraz aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast jako zabezpieczenie źródła przychodów powinno się przyjmować koszty poniesione na ochronienie istniejącego źródła przychodów, w taki sposób, aby to źródło funkcjonowało w bezpieczny sposób.

Podsumowując, wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodu zaistnieje związek przyczynowy i koszt nie będzie objęty dyspozycją art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wynika m.in., że Wnioskodawca zawarł z Prezesem Zarządu umowę o świadczenie usług zarządzania (Kontrakt menedżerski). Przedmiotem umowy jest zarządzanie Spółką w zakresie i na zasadach wynikających z umowy, przepisów prawa i aktów wewnętrznych Spółki. Prezes obowiązany jest do wykonywania umowy osobiście oraz zachowania lojalności wobec Spółki. Zakres obowiązków i uprawnień Prezesa Zarządu określają postanowienia umowy, postanowienia umowy Spółki, regulaminu zarządu, uchwały organów Spółki i inne wewnętrzne dokumenty Spółki oraz przepisy powszechnie obowiązującego prawa, w tym przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych. Spółka na podstawie zawartej z Prezesem Zarządu umowy pokrywa koszty:

  • konferencji oraz szkoleń, w których Prezes Zarządu ma obowiązek uczestniczenia;
  • podróży Prezesa, w tym podróży zagranicznych oraz zwrot innych kosztów i wydatków koniecznych w związku z wykonywaniem Kontraktu;
  • świadczeń medycznych;
  • zakupu polisy ubezpieczeniowej dotyczącej odpowiedzialności cywilnej;
  • udostępniania Prezesowi zarządu urządzenia Spółki (wyposażone biuro, materiały biurowe, laptop, telefon, samochód).

Katalog wyłączeń z kategorii kosztów uzyskania przychodów zawarty w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ma charakter zamknięty. W kontekście rozpatrywanej sprawy wskazać należy, że wśród wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, ustawodawca wymienił m.in.:

  • w art. 16 ust. 1 pkt 38 updop - wydatki związane z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz wspólników lub członków spółdzielni niebędących pracownikami w rozumieniu odrębnych przepisów, z tym że wydatki ponoszone na rzecz członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i innych spółdzielni zajmujących się produkcją rolną są kosztem uzyskania przychodów w części dotyczącej działalności objętej obowiązkiem podatkowym w zakresie podatku dochodowego;
  • w art. 16 ust. 1 pkt 38a updop - wydatki na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji.

Odnosząc powyższe uregulowania do przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, że skoro Prezes Zarządu nie jest udziałowcem Spółki, a jedynie został w niej zatrudniony na podstawie umowy o świadczenie usług zarządzania, to wyłączenie wydatków z kosztów podatkowych na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 38 updop, nie znajdzie zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Zauważyć należy, że zgodnie z art. 201 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1577), zarząd prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę.

Oznacza to, że zarząd prowadzi sprawy spółki we wszystkich obszarach niezastrzeżonych wyraźnie do kompetencji innych organów spółki oraz reprezentuje spółkę. Prowadzenie spraw spółki dotyczy sfery wewnętrznej funkcjonowania spółki (podejmowania decyzji organizacyjnych i gospodarczych w spółce), natomiast reprezentacja odnosi się do relacji zewnętrznych (składania oświadczeń woli wobec innych niż spółka uczestników obrotu prawnego).

Treść przepisu art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uwzględnia zatem wydatków na rzecz osób wchodzących w skład organów zarządzających osób prawnych, pozwalając tym samym na zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów również innych niż wynagrodzenie z tytułu pełnionej funkcji wydatków ponoszonych na rzecz tych osób, przy zachowaniu ogólnych warunków wynikających z treści art. 15 ust. 1 omawianej ustawy.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie przepis art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie będzie miał zastosowania, gdyż zarząd nie jest organem stanowiącym, lecz organem zarządzającym Spółką, a wynagrodzenie za prowadzenie spraw spółki można zakwalifikować jako świadczenia dwustronnie zobowiązujące, przez co stanowią koszt uzyskania przychodów, jeśli spełniają podstawowy wymóg określony w art. 15 ust. 1 cyt. ustawy, tj. mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i zostały poniesione w celu uzyskania przychodu, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Zauważyć przy tym należy, że aby wydatki na rzecz Prezesa Zarządu uznać za koszty uzyskania przychodów winien łączyć go ze spółką stosunek pracy lub inny równorzędny. W przypadku, gdy Prezes Zarządu nie jest pracownikiem spółki, konieczność ponoszenia przez spółkę wydatków na jego rzecz winna wynikać z prawidłowo zawartych umów (np. cywilnoprawnych), a w przypadku ich braku z uchwał wspólników podjętych zgodnie z prawem albo mieć podstawę w umowie spółki, czy też wynikać z postanowień regulaminów lub statutu spółki, przewidujących zwrot należności z tytułu wydatków na rzecz osób niebędących pracownikami spółki.

Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, że wydatki poniesione na rzecz Prezesa Zarządu zatrudnionego w spółce na podstawie umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem przy wykonywaniu jego obowiązków, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów Spółki pod warunkiem, że z zawartych umów/uchwał, bądź z postanowień/regulaminów/statutu Spółki, wynika konieczność poniesienia ww. wydatków na rzecz Prezesa Zarządu. Należy przy tym podkreślić, że ciężar, co do prawidłowego udokumentowania ww. wydatków, jak i wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesieniem tych wydatków, a uzyskaniem przychodu spoczywa na Spółce, bowiem musi wykazać, że poniosła koszt zasadny z punktu widzenia prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

Odnosząc się do kwestii ustalenia czy finansowane przez Spółkę szkolenia i konferencje (wskazane przez radę nadzorczą), stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów (pytanie oznaczone we wniosku nr 2a) wskazać należy, że szkolenia i konferencje są obowiązkiem Prezesa Zarządu, a ich celem jest dostosowanie funkcjonowania Spółki do zmiennych warunków prawnych, ekonomicznych i technicznych oraz pozyskania wiedzy w zakresie możliwych kierunków rozwoju, jak też budowanie pozycji i wizerunku Spółki, dbanie o wizerunek Spółki, w tym także poprzez obowiązkowy udział w szkoleniach i konferencjach i innych wydarzeniach związanych z przedmiotem działalności Spółki a mających wpływ na jakość świadczonych przez Spółkę usług.

Wnioskodawca zaznaczył, że Prezes Zarządu jest obowiązany do przedstawienia Spółce wyników tych szkoleń i informacji z konferencji odpowiednim osobom funkcyjnym w Spółce. Zgodnie z Kontraktem wszelkie koszty związane ze szkoleniami i udziałami w konferencjach pokrywa Spółka, a koszty tych szkoleń i udziału w konferencjach nie stanowią wynagrodzenia Prezesa Zarządu.

Powyższe uzasadnia celowość ponoszenia wydatków związanych z udziałem Prezesa Zarządu w szkoleniach i konferencjach związanych z przedmiotem działalności Spółki.

Przesłankę celowości kosztu uważa się bowiem za spełnioną, gdy istnieje związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem danego kosztu a powstaniem lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania. Nie ma przy tym znaczenia, czy dany wydatek przyniósł oczekiwany skutek w postaci osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenie ich źródła. Istotne jest, czy w momencie jego ponoszenia podatnik mógł – obiektywnie oceniając – oczekiwać takiego efektu.

Uwzględniając wskazany przez Wnioskodawcę fakt, że szkolenia i konferencje odbywane przez Prezesa Zarządu wskazane przez radę nadzorczą będą dawać korzyści Spółce, gdyż przyczyniają się do jej rozwoju, podnoszą jakość świadczonych przez Spółkę usług, przyczyniają się do budowania wizerunku Spółki i dbania o ten wizerunek oraz pozwalają dostosować jej działalność do zmiennych warunków otoczenia prawnego, ekonomicznego i technicznego.

Oczywiście podkreślić należy, że żadne z działań podejmowanych przez Prezesa Zarządu w ramach umowy zarządzania nie gwarantuje samo w sobie osiągnięcia przez Spółkę jakiegokolwiek przychodu, niemniej jednak działania te ze swej istoty pozostają kluczowe z punktu widzenia prowadzonej przez Spółkę działalności, a zatem kluczowe z punktu widzenia samej możliwości uzyskania przychodu z tej działalności lub co najmniej zabezpieczenia jego źródła.

Podsumowując, w rozpatrywanej sprawie należy stwierdzić, że wydatki ponoszone przez Spółkę z tytułu udziału Prezesa Zarządu w szkoleniach i konferencjach związane z przedmiotem działalności Spółki mogą zostać zaliczone do podatkowych kosztów uzyskania przychodów, ponieważ ze swej istoty mają służyć do osiągnięcia przez Spółkę przychodu, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, zgodnie z dyspozycją art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Tym samym stanowisko Spółki w zakresie ustalenia, czy zwrot kosztów szkoleń i konferencji związanych z przedmiotem działalności Spółki na podstawie zawartej z Prezesem Zarządu umowy o świadczenie usług zarządzania Spółką stanowi dla Spółki koszty uzyskania przychodów, należało uznać za prawidłowe.

Odnosząc się do pytania oznaczonego we wniosku nr 2b należy dokonać oceny, czy opisane przez Wnioskodawcę wydatki na podróże służbowe (koszty wyżywienia, zakwaterowania, przejazdów) oraz zwrot innych kosztów i wydatków koniecznych w związku z wykonywaniem Kontraktu (przejazdy taksówką), spełniają przesłanki materialnoprawne ujęcia ich w kosztach uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 updop.

Wnioskodawca wskazał we wniosku, że Spółka zwraca Prezesowi na podstawie odpowiednich dokumentów koszty podróży a także inne koszty i wydatki poniesione przez Prezesa w ramach wykonywania obowiązków wynikających z Kontraktu, przepisów Kodeks spółek handlowych czy powierzonych przez rade nadzorczą, o ile prezes wykaże, że ich poniesienie było konieczne w związku z wykonywaniem Kontraktu, przy czym w trakcie podróży Prezes jest uprawniony do korzystania ze środków transportu zwyczajowo wykorzystywanych w Spółce. Ponadto Wnioskodawca pokreślił, że funkcja Prezesa Zarządu jest bezspornie związana z działalnością gospodarczą podmiotu gospodarczego.

Reasumując powyższe, stwierdzić zatem należy, że skoro wydatki, o których mowa powyżej, będą spełniać wszystkie warunki wynikające z treści przepisu art. 15 ust. 1 updop, to w ocenie Organu, wydatki te – jako element szeroko pojmowanych kosztów funkcjonowania Wnioskodawcy – będą mogły zostać zaliczone przez Spółkę do kosztów podatkowych na podstawie tej regulacji (spełniają przesłankę celowości).

Należy jednak zastrzec, że ustawodawca wyłączył określone koszty związane z użytkowaniem samochodów przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych z kategorii kosztów podatkowych.

I tak zgodnie z brzmieniem art. 16 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy obowiązującym przed nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, dokonywanych według zasad określonych w art. 16a-16m, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20 000 euro przeliczonej na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania.

Zgodnie zaś z art. 16 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od 22 lutego 2018 r., kosztem podatkowym Spółki nie będą w myśl art. 16 ust. 1 pkt 4 omawianej ustawy, odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, dokonywanych według zasad określonych w art. 16a-16m, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość:

  1. 30 000 euro - w przypadku samochodu osobowego będącego pojazdem elektrycznym w rozumieniu art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz. U. poz. 317),
  2. 20 000 euro - w przypadku pozostałych samochodów osobowych

-przeliczonej na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania.

Stosownie do treści art. 16 ust. 1 pkt 49 ww. ustawy, nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów między innymi składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20 000 euro, przeliczona na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.

Ponadto, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.

Należy również zwrócić uwagę, na treść art. 16 ust. 1 pkt 51 cyt. ustawy, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków, z zastrzeżeniem pkt 30, z tytułu kosztów używania, dla potrzeb działalności gospodarczej, samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; podatnik jest obowiązany prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.

Ewidencja przebiegu pojazdu powinna zawierać co najmniej następujące dane: nazwisko, imię i adres zamieszkania osoby używającej pojazdu, numer rejestracyjny pojazdu i pojemność silnika, kolejny numer wpisu, datę i cel wyjazdu, opis trasy (skąd - dokąd), liczbę faktycznie przejechanych kilometrów, stawkę za jeden kilometr przebiegu, kwotę wynikającą z przemnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr przebiegu oraz podpis podatnika (pracodawcy) i jego dane. W razie braku tej ewidencji, wydatki z tytułu używania samochodów nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.

W przedmiotowym przypadku zastosowanie przy obliczaniu ww. limitów będzie miało rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania dla celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U. z 2002 r., Nr 27, poz. 271 ze zm.). Zgodnie z § 2 pkt 1 ww. rozporządzenia – koszty używania pojazdów do celów służbowych pokrywa pracodawca według stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, które nie mogą być wyższe niż dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika do 900 cm3 – 0,5214 zł, natomiast o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3 – 0,8358 zł.

Opierając się na powołanym przepisie art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dopuszczalne jest zaliczenie do kosztów podatkowych poniesionych i należycie udokumentowanych wydatków z tytułu używania na potrzeby działalności prowadzonej przez podatnika samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika, ale w granicach wskazanego w przepisie limitu. Innymi słowy, Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kwotę wynikającą z ewidencji przebiegu pojazdu, jeżeli podróż Prezesa Zarządu była racjonalnie uzasadniona.

Podsumowując wydatki jakie ponosi Wnioskodawca w związku z realizacją zobowiązań wynikających z Kontraktu zawartego z Prezesem Zarządu, tj. związanych z podróżami służbowymi (kosztów wyżywienia, zakwaterowania, przejazdów) oraz inne wydatki obejmujące przejazdy taksówką Prezesa Zarządu, mogą być rozpoznane jako koszty podatkowe w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Do kosztów Wnioskodawca będzie także mógł zaliczyć wydatki zwrócone Prezesowi Zarządu a związane z użytkowaniem samochodu Prezesa na potrzeby Wnioskodawcy, jednakże do wysokości określonego wyżej limitu. Warunkiem niezbędnym jest wykazanie, że między wydatkami a zamierzonym przychodem istniał związek przyczynowo-skutkowy w tym znaczeniu, że wydatki te były uzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia, i że w rezultacie ich poniesienia Spółka mogła oczekiwać zwiększenia swoich przychodów, względnie zabezpieczenia źródła przychodów.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy zgodnie, z którym podróże, w tym zagraniczne Prezesa Zarządu oraz inne wydatki wskazane w Kontrakcie jako konieczne do wykonywania obowiązków Prezesa stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodów, niezależnie od tego czy są ponoszone bezpośrednio przez Spółkę czy też przez Prezesa i zwracane przez Spółkę jest prawidłowe.

Natomiast nawiązując do pytania oznaczonego we wniosku nr 2c należy zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, że wydatki poniesione na świadczenia medyczne finansowane Prezesowi przez Spółkę, będą stanowić dla Spółki koszty uzyskania przychodów, gdyż przyczyniają się do zwiększenia przychodów, lepszej pracy, mniejszej absencji itp., a ponoszenie tych wydatków wynika z zawartego Kontraktu menedżerskiego.

Wnioskodawca wskazał, że wydatki te mogą się przyczynić do zwiększenia zaangażowania, poprawienia wydajności pracy, poprawy wizerunku pracodawcy. Zapewnienie świadczeń medycznych pracownikom i innym osobom jak m.in. członkom zarządu, ma na celu zmotywowanie ich do jak najwydajniejszej pracy, związanie ich z firmą pracodawcy (aby nie szukali pracy u konkurencji), ograniczenie absencji.



Biorąc pod uwagę opisany stan faktyczny/zdarzenie przyszłe wydatki poniesione na świadczenia medyczne przez Wnioskodawcę stanowią koszty uzyskania przychodów.

Bowiem przedmiotowy wydatek poniesiony przez Wnioskodawcę ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu albo zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodu. Wobec czego stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Odnosząc się natomiast do możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Spółki wydatków związanych z opłaceniem kosztów ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej członków zarządu i rady nadzorczej należy zauważyć, że „umowa ubezpieczenia” została zdefiniowana w przepisach ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2017 r., poz. 459, ze zm., dalej: „Kodeks cywilny”).

Zgodnie z art. 805 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę ubezpieczenia ubezpieczyciel zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, spełnić określone świadczenie w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę. Oznacza to, że ubezpieczyciel udziela ubezpieczonemu ochrony w związku z występującym ryzykiem zajścia określonego zdarzenia, w zamian otrzymując określone wynagrodzenie (składkę na ubezpieczenie). Stosownie do art. 808 § 1 Kodeksu cywilnego, ubezpieczający może zawrzeć umowę ubezpieczenia na cudzy rachunek. Ubezpieczony może nie być imiennie wskazany w umowie, chyba że jest to konieczne do określenia przedmiotu ubezpieczenia.

Natomiast, przez „umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej” ubezpieczyciel zobowiązuje się do zapłacenia określonego w umowie odszkodowania za szkody wyrządzone osobom trzecim, wobec których odpowiedzialność za szkodę ponosi ubezpieczający albo ubezpieczony (art. 822 § 1 Kodeksu cywilnego).

W ww. zakresie na gruncie podatkowym, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek opłaconych przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, z wyjątkiem umów dotyczących ryzyka, o którym mowa w dziale I w grupach 1, 3 i 5 oraz w dziale II w grupach 1 i 2 załącznika do ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Dz.U. z 2017 r. poz. 1170, 1089, 1926 i 2102), jeżeli uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, wyklucza:

  1. wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,
  2. możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,
  3. wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Z powyższego wynika zatem, że kosztem uzyskania przychodów mogą być opłacone przez pracodawcę składki ubezpieczeniowe na rzecz pracowników, które są wymienione w załączniku (dalej: „Załącznik”) do ustawy dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Dz.U. z 2017 r. poz. 1170, 1089, 1926 i 2102), tj. ubezpieczenia:

  1. na życie (dział I, grupa 1),
  2. na życie, jeżeli są związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, a także ubezpieczenia na życie, w których świadczenie zakładu ubezpieczeń jest ustalane w oparciu o określone indeksy lub inne wartości bazowe (dział I, grupa 3),
  3. wypadkowe i chorobowe, jeżeli są uzupełnieniem ubezpieczeń wymienionych w grupach 1-4 (dział I, grupa 5),
  4. wypadku, w tym wypadku przy pracy i choroby zawodowej (dział II, grupa 1),
  5. choroby (dział II, grupa 2).

Tym samym, składki płacone z tytułu zawartych innych umów ubezpieczenia nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. To oznacza, że składki z tytułu ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej (mieszczących się w dziale II, grupa 10-13) nie mogą stanowić kosztu podatkowego dla opłacającego składki na rzecz osób objętych opisanym ubezpieczeniem.

Podkreślić przy tym należy, że zakres powyższego przepisu, umożliwiającego zaliczenie składek opłaconych przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia nawet na rzecz pracowników, nie obejmuje natomiast swoim zakresem składek na ubezpieczenie OC. Zatem, skoro tylko wydatki z tytułu niektórych umów ubezpieczenia mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, to wydatki dot. innych umów nie powinny podlegać zliczeniu do kosztów podatkowych.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wynika, że celem umowy ubezpieczenia jest udzielenie ubezpieczonemu ochrony na wypadek określonego w umowie ryzyka w zamian za zapłatę składki. Zgodnie z umową ubezpieczenia „osobami ubezpieczonymi” są Członkowie Kierownictwa. Zgodnie z umową ubezpieczenia Członek Kierownictwa oznacza:

  1. osobę fizyczną, która pełniła, pełni lub będzie pełniła funkcję członka zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej, rady dyrektorów, głównego księgowego, dyrektora zarządzającego lub inną podobną funkcję zgodnie z prawem właściwym dla Spółki, w tym postanowieniami umowy lub statutu Spółki, prokurenta (zgodnie z art. 1091- 1099 polskiego Kodeksu cywilnego) lub powiernika w ramach Programu świadczeń,
  2. pracownika Spółki, wyłącznie w takim zakresie, w jakim roszczenie zostało podniesione przeciwko niemu w związku z Czynem bezprawnym jednocześnie z podniesieniem go przeciwko Członkowi Kierownictwa Spółki,
  3. pracownika, który pełnił, pełni lub będzie pełnił obowiązki zarządcze w Spółce lub mającego wykonywać czynności zazwyczaj wykonywane przez Członka Kierownictwa Spółki,
  4. któregokolwiek Pracownika w odniesieniu do Czynu bezprawnego pracodawcy oraz Czynu bezprawnego dotyczącego Programu świadczeń,
  5. osobę fizyczną, która pełniła, pełni lub obejmuje funkcję członka organu kontrolnego lub nadzorczego w Spółce zgodnie z definicją zawartą w przepisach właściwego prawa,
  6. osobę fizyczną, która pełniła, pełni łub będzie pełniła funkcję faktycznego dyrektora (shadow director - zgodnie z prawem obowiązującym w Anglii i Walii) w Spółce,
  7. w przypadku, gdy Spółka lub Spółka zewnętrzna jest organizacją charytatywną, izbą gospodarczą lub innym podmiotem tego rodzaju o charakterze non-profit, który nie posiada kapitału zakładowego - osobę fizyczną, która pełniła, pełni lub będzie pełniła funkcję powiernika, prokurenta (zgodnie z art. 1091-1099 polskiego Kodeksu cywilnego), członka zarządu, rady, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej lub komitetu Spółki,
  8. małżonka, partnera (konkubinę lub konkubenta) osoby fizycznej, która spełnia warunki definicji określonej powyżej w lit. (a) - (g), a nie wyłącznie w odniesieniu do czynności egzekucyjnych przeciwko majątkowi osobistemu takiego małżonka lub partnera, podjętych na podstawie orzeczenia sądowego wydanego przeciwko osobie ubezpieczonej, o której mowa w lit. (a) - (g) w następstwie Roszczenia objętego Umową ubezpieczenia,
  9. w przypadku upadłości, niewypłacalności, śmierci bądź niezdolności do czynności prawnych osoby fizycznej, która spełnia warunki definicji określonej powyżej w lit. (a) - (g) - jej spadkobierców, wykonawców testamentu, cesjonariuszy i przedstawicieli prawnych, ale wyłącznie w odniesieniu do Roszczenia przeciwko takiej osobie, objętego Umową ubezpieczenia.

Pojęcie Członek Kierownictwa nie obejmuje zewnętrznego rewidenta, likwidatora, doradcy, administratora ani syndyka masy upadłościowej Spółki.

Odnosząc przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe do powołanych powyżej przepisów należy stwierdzić, że opisane wydatki z tytułu nabycia polisy ubezpieczeniowej OC nie stanowią dla Wnioskodawcy kosztów uzyskania przychodów, gdyż ubezpieczenia te nie dotyczą samej Spółki (jej działalności), ale innych podmiotów. Podkreślić należy, że to w interesie wskazanych w opisie osób fizycznych pełniących wskazane tam funkcje jest ewentualne zabezpieczenie się przed odpowiedzialnością cywilną. W przypadku umów dotyczących ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej takich osób, mamy więc do czynienia z zamiarem uchronienia objętych tą umową osób fizycznych przed kosztami, jakie mogą wyniknąć w związku z ich działalnością. Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie można uznać kosztów ponoszonych za inne podmioty i generalnie odnoszące się do ich aktywności nawet w zakresie ich funkcji pełnionych w Spółce za koszty uzyskania przychodów Wnioskodawcy. Skoro Wnioskodawca ponosi składki z tytułu umowy ubezpieczenia, które dotyczą innych podmiotów i powinny być przez nie finansowane, to wydatki takie nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów.

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy wydatki z tytułu nabycia polisy ubezpieczeniowej od odpowiedzialności cywilnej stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki w podatku dochodowym od osób prawnych należy uznać za nieprawidłowe.

Nawiązując do wydatków Wnioskodawcy związanych z udostępnianiem Prezesowi Zarządu, wymienionych we wniosku urządzeń (wyposażone biuro, materiały biurowe, laptop, telefon, samochód) należy stwierdzić, że stanowią one koszty uzyskania przychodów Wnioskodawcy, jeżeli może on udowodnić na podstawie zgromadzonych dokumentów (dowodów) służbowy charakter korzystania z tych środków. Obowiązkiem podatników bowiem, jako odnoszących ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów – w oparciu o zgromadzone dowody – jest wykazanie związku pomiędzy poniesieniem kosztu, a uzyskaniem przychodu (zabezpieczeniem źródła).

Nadmienić jednak trzeba, że w sytuacji, gdy Spółka nie jest w stanie udowodnić służbowego charakteru wydatków, tj. że wydatki poniesione zostały w celu uzyskania przychodów, zgodnie z dyspozycją art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie będą stanowiły one kosztów uzyskania przychodów.

Koszty udostępnienia ww. urządzeń technicznych oraz innych zasobów Prezesowi Zarządu na cele inne niż zarządzanie Spółką nie stanowią bowiem wydatków związanych z jej działalnością i nie wykazują związku przyczynowo – skutkowego z osiąganym przez nią przychodem.

Stanowisko Wnioskodawcy z ww. zastrzeżeniem uznano zatem za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym podanym w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Odnosząc się do przywołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych wskazać należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekle prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj