Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT1-3.4012.865.2017.1.OS
z 30 stycznia 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 listopada 2017 r. (data wpływu 5 grudnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania zespołu składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa Wnioskodawcy i wyłączenie transakcji zbycia tej części z opodatkowania podatkiem VAT – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 grudnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania zespołu składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa Wnioskodawcy i wyłączenie transakcji zbycia tej części z opodatkowania podatkiem VAT.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe ... Spółka Jawna - zwana dalej: „Spółką” lub „Wnioskodawcą”, jest osobową spółką prawa handlowego, nieposiadającą osobowości prawnej, mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Wnioskodawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w szerokim zakresie. W chwili obecnej Spółka prowadzi jako przeważającą działalność sprzedaż hurtową artykułów elektrycznych. Ponadto z istotnych działań podejmowanych przez Spółkę wskazać można wynajem nieruchomości własnych zlokalizowanych przy ul. .... Nieruchomości te objęte są księgami wieczystymi nr: ..., ..., ..., ..., .... Nieruchomości te zlokalizowane są obok siebie i wspólnie stanowią kompleks budynkowy, w którym powierzchnie handlowe i usługowe są wynajmowane osobom trzecim. Nieruchomości te zabudowane są budynkami i budowlami.

Obecnie Spółka planuje restrukturyzację prowadzonej przez siebie działalności, poprzez zakończenie prowadzenia w ramach Spółki działalności polegającej na wynajmie i zarządzaniu nieruchomościami położonymi przy ul. ... w ......

Wspomniana restrukturyzacja nastąpi poprzez przeniesienie własności nieruchomości położonych przy ul. ..., oraz innych składników majątkowych i praw służących Wnioskodawcy do prowadzenia ww. działalności polegającej na najmie, aportem do osobowej spółki prawa handlowego w formie spółki komandytowej (zwana dalej „Nabywcą”).

Wobec tego, przeniesieniu na Nabywcę podlegać będą następujące składniki majątku Spółki:

  1. prawa własności nieruchomości zlokalizowanych przy ul. ... wraz z budynkami i budowlami,
  2. prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych z najemcami nieruchomości, a także wierzytelności i zobowiązania pieniężne wynikające z działalności polegającej na najmie,
  3. środki zgromadzone na wyodrębnionym rachunku bankowym,
  4. dokumenty związane z opisanym zespołem składników majątkowych, w tym danych dostawców, usługodawców, najemców współpracujących z Wnioskodawcą,
  5. wszystkie stosunki prawne związane z zarządzaniem i gospodarowaniem tymi nieruchomościami, w tym prawa i obowiązki wynikające z dotyczących ww. nieruchomości umów dostawy mediów,
  6. prawa i obowiązki wynikające z dwóch umów kredytu inwestycyjnego zabezpieczonego na nieruchomościach ... oraz ...., położonych przy ul. ..., przy czym nastąpi to w formie przejęcia długu lub przystąpienia do długu (w zależności od stanowiska Banku w tej kwestii).

Przenoszone na Nabywcę, a opisane powyżej, składniki majątkowe są przy tym formalnie wyodrębnione z pozostałej działalności Wnioskodawcy, poprzez powołanie wydzielonej jednostki organizacyjnej stanowiącej zorganizowaną część przedsiębiorstwa obejmującą działalność w zakresie najmu powierzchni handlowych i usługowych przy ul. ...- istnieje wewnętrzny regulamin który wyraźnie wyodrębnia jednostkę zajmującą się najmem nieruchomości przy ul. ... od pozostałej działalności Spółki. Jednostka ta jest fizycznie i funkcjonalnie wyodrębniona od pozostałych składników majątku Wnioskodawcy. Żadna z opisanych nieruchomości i składników majątkowych nie jest powiązana z inną działalnością prowadzoną przez Wnioskodawcę. Opisane powyżej składniki stanowią całość majątku Wnioskodawcy, potrzebnego Nabywcy do prowadzenia wspomnianej wcześniej działalności polegającej na najmie nieruchomości przy ul. ....

Ponadto w ewidencji rachunkowej Wnioskodawcy wyodrębniono przychody i koszty związane z działalnością realizowaną przy użyciu wymienionych powyżej składników majątkowych od pozostałej działalności Spółki. Zespół ww. składników posiada również zdolność do samofinansowania, rozumianą jako zdolność do pokrycia kosztów prowadzenia działalności z ich użyciem ze środków pochodzących z działalności prowadzonej dzięki nim, bez potrzeby stałego korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania.

Spółka posiada również wyodrębnione konto bankowe prowadzone osobno dla działalności wykonywanej w ramach wydzielonej jednostki obejmującej działalność w zakresie najmu nieruchomości położonej przy ul. ....

Po przeprowadzeniu opisanej transakcji, Wnioskodawca nie będzie posiadał żadnych składników majątkowych służących do prowadzenia działalności polegającej na najmie nieruchomości położonych przy ul. ... i zaprzestanie prowadzenia tego rodzaju działalności. Z drugiej strony Nabywca nabędzie zespół składników majątkowych, przy pomocy których kontynuować będzie prowadzenie działalności polegającej na najmie nieruchomości, którą zajmował się wcześniej Wnioskodawca przy użyciu tego majątku.

W związku ze zbyciem opisanych powyżej składników majątku Nabywca przejmie również prawa i obowiązki pracodawcy, wynikające z umowy o pracę zawartej przez Wnioskodawcę z pracownikiem zatrudnionym na stanowisku: specjalista do spraw administracji.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy wyodrębniony formalnie, opisany zespół składników majątkowych wraz z przypisanymi do niego umowami związanymi z wydzieloną częścią dedykowaną działalności w zakresie najmu powierzchni handlowych i usługowych stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT?
  2. Czy w przypadku wniesienia opisanego zespołu składników majątkowych wraz z przypisanymi do niego umowami związanymi z wydzieloną częścią dedykowaną działalności w zakresie najmu powierzchni handlowych i usługowych aportem do osobowej spółki prawa handlowego w formie spółki komandytowej czynność taka będzie u Wnioskodawcy czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jednocześnie na mocy art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zatem w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Przepis art. 2 pkt 27e ustawy zawiera definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa, przez którą rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Dla uznania wnoszonego do spółki Nabywcy majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa podstawowym wymogiem jest to, aby majątek ten stanowił zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zdarzeń gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość tj. obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Na gruncie ustawy o VAT mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jeżeli:

  • istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  • zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze.

Mając powyższe na uwadze, jak również przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny należy stwierdzić, iż przy wykorzystaniu wnoszonych przez Spółkę aportem składników majątkowych możliwe jest prowadzenie działalności w zakresie usług wynajmu powierzchni handlowych i usługowych na takich samych zasadach, jak czyniła to Spółka. Nabywca wejdzie bowiem, jako strona w umowy najmu zawarte przez Spółkę, zostaną przez nią również przejęte umowy związane z obsługą umów najmu (dostawy mediów). Na nabywcę przejdą również wierzytelności i zobowiązania związane z tą działalnością, a także dokumenty księgowe i dokumenty dotyczące przejętego przez Nabywcę pracownika. Ponadto działalność Spółki polegająca na najmie nieruchomości została wyraźnie wyodrębniona od pozostałej działalności Wnioskodawcy. Istnieje wewnętrzny regulamin który wyraźnie wyodrębnia jednostkę zajmującą się najmem nieruchomości przy ul. ... od pozostałej działalności spółki. Nie ma też żadnych związków funkcjonalnych pomiędzy główną działalnością Spółki polegającą na handlu artykułami elektrycznymi, a działalnością polegającą na najmie nieruchomości przy ul. ... O odrębności finansowo-organizacyjnej tej jednostki świadczy również wyodrębniona księgowość w zakresie przychodów (obrotów) i kosztów związanych z wynajmem powierzchni przy ul .... Tym samym będzie możliwe, przy wykorzystaniu przez Nabywcę składników majątku (materialnych i niematerialnych) na dzień dokonania sprzedaży, prowadzenie działalności polegającej na wynajmie powierzchni przy ul. ... (kontynuowanie działalności zbywcy).

W konsekwencji należy uznać, iż jednostka zajmująca się w strukturze przedsiębiorstwa spółki wnioskodawcy wynajmem nieruchomości przy ul. ..., działa w oparciu o zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych i jest wyodrębnionym w strukturze przedsiębiorstwa bytem, który może samodzielnie funkcjonować na rynku prowadząc działalność w zakresie wynajmu powierzchni usługowych i handlowych. Jest również wyodrębnioną finansowo strukturą, gdyż możliwe jest w każdym czasie ustalenie przychodów i kosztów, należności i zobowiązań związanych w tą wyodrębnioną działalnością. W kształcie, w jakim zespół ten jest zbywany, może on wykonywać określone zadania gospodarcze bez jakichkolwiek modyfikacji.

Reasumując, należy stwierdzić, iż opisana przez Spółkę wyodrębniona jednostka zajmująca się wynajmem powierzchni użytkowych i handlowych posiada cechy wymienione w art. 2 pkt 27e ustawy tj. będzie stanowiła organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, które mogłoby stanowić samodzielne przedsiębiorstwo niezależnie realizujące te zadania.

W konsekwencji, skoro opisana przez Spółkę wyodrębniona jednostka zajmująca się wynajmem powierzchni użytkowych i handlowych spełnia definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa to uznać należy, że planowana czynność wniesienia aportem tej jednostki do handlowej spółki osobowej będzie podlegała wyłączeniu z opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy i tym samym nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2017 r., poz. 1221, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy, sprzedaż to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Jednocześnie na mocy art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy, nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zatem w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Zaznaczyć należy, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji „przedsiębiorstwa”. Dlatego też, dla potrzeb przepisów ustaw podatkowych należy posłużyć się definicją sformułowaną w art. 55¹ ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2017 r., poz. 459, z późn.zm.). Zgodnie z powołanym wyżej przepisem, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Przedsiębiorstwo, jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla badanej kwestii jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. Przedsiębiorstwo, w rozumieniu powyższego przepisu, powinno więc łączyć mienie w funkcjonalnie zorganizowane przedsięwzięcie gospodarcze, a nie tylko stanowić zgromadzone niematerialne i materialne składniki stanowiące sobą przedsiębiorstwo w przedstawionym znaczeniu przedmiotowym. Organizacyjna i funkcjonalna istota przedsiębiorstwa kreuje powstanie samodzielnego podmiotu gospodarczego, zdolnego do funkcjonowania w obrocie na niezmienionych zasadach, pomimo jego zbycia. Ponadto, przepis art. 55¹ Kodeksu cywilnego wskazuje, że przedsiębiorstwo jest „zespołem składników”. Pojęcie zespół (a nie zbiór) zakłada istnienie pewnego poziomu powiązań organizacyjnych pomiędzy składnikami przedsiębiorstwa. Przy czym, zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Ustawodawca, na mocy art. 6 pkt 1 ustawy, wyłączył także z opodatkowania zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Przepis art. 2 pkt 27e ustawy zawiera definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa, przez którą rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Dla uznania zbywanego majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa podstawowym wymogiem jest to, aby majątek ten stanowił zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:

  • istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  • zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa, ale wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem tych składników, zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze.

Przy czym, jak wynika z treści art. 2 pkt 27e ustawy, organizacyjne i finansowe wyodrębnienie musi istnieć w ramach istniejącego przedsiębiorstwa. Nie jest wystarczające, aby zbywane składniki majątkowe utworzyły przedsiębiorstwo u nabywcy – muszą one stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa u zbywcy. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą zatem składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

W świetle powyższych rozważań należy stwierdzić, że na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług okolicznością determinującą możliwość wyłączenia, na mocy art. 6 pkt 1 ustawy, stosowania przepisów ustawy do czynności sprzedaży określonego zespołu składników niematerialnych i materialnych, jest takie ich zorganizowanie, żeby wspomniany zespół mógł służyć do prowadzenia działalności gospodarczej. Zespół składników materialnych i niematerialnych obejmować powinien elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Aby zatem przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie miały zastosowania do zbywanego mienia, musi ono obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w jego skład muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Z wniosku wynika, iż Wnioskodawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w szerokim zakresie. W chwili obecnej Spółka prowadzi jako przeważającą działalność sprzedaż hurtową artykułów elektrycznych. Ponadto z istotnych działań podejmowanych przez Spółkę wskazać można wynajem nieruchomości własnych. Obecnie Spółka planuje restrukturyzację prowadzonej przez siebie działalności, poprzez zakończenie prowadzenia w ramach Spółki działalności polegającej na wynajmie i zarządzaniu nieruchomościami. Wspomniana restrukturyzacja nastąpi poprzez przeniesienie własności nieruchomości oraz innych składników majątkowych i praw służących Wnioskodawcy do prowadzenia ww. działalności polegającej na najmie, aportem do osobowej spółki prawa handlowego w formie spółki komandytowej.

Przeniesieniu na Nabywcę podlegać będą następujące składniki majątku Spółki:

  1. prawa własności nieruchomości zlokalizowanych wraz z budynkami i budowlami,
  2. prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych z najemcami nieruchomości, a także wierzytelności i zobowiązania pieniężne wynikające z działalności polegającej na najmie,
  3. środki zgromadzone na wyodrębnionym rachunku bankowym,
  4. dokumenty związane z opisanym zespołem składników majątkowych, w tym danych dostawców, usługodawców, najemców współpracujących z Wnioskodawcą,
  5. wszystkie stosunki prawne związane z zarządzaniem i gospodarowaniem tymi nieruchomościami, w tym prawa i obowiązki wynikające z dotyczących ww. nieruchomości umów dostawy mediów,
  6. prawa i obowiązki wynikające z dwóch umów kredytu inwestycyjnego zabezpieczonego na nieruchomościach, przy czym nastąpi to w formie przejęcia długu lub przystąpienia do długu (w zależności od stanowiska Banku w tej kwestii).

Przenoszone na Nabywcę, a opisane powyżej, składniki majątkowe są przy tym formalnie wyodrębnione z pozostałej działalności Wnioskodawcy, poprzez powołanie wydzielonej jednostki organizacyjnej stanowiącej zorganizowaną część przedsiębiorstwa obejmującą działalność w zakresie najmu powierzchni handlowych i usługowych. Jednostka ta jest fizycznie i funkcjonalnie wyodrębniona od pozostałych składników majątku Wnioskodawcy. Żadna z opisanych nieruchomości i składników majątkowych nie jest powiązana z inną działalnością prowadzoną przez Wnioskodawcę.

Ponadto w ewidencji rachunkowej Wnioskodawcy wyodrębniono przychody i koszty związane z działalnością realizowaną przy użyciu wymienionych powyżej składników majątkowych od pozostałej działalności Spółki. Zespół ww. składników posiada również zdolność do samofinansowania, rozumianą jako zdolność do pokrycia kosztów prowadzenia działalności z ich użyciem ze środków pochodzących z działalności prowadzonej dzięki nim, bez potrzeby stałego korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania.

Po przeprowadzeniu opisanej transakcji, Wnioskodawca nie będzie posiadał żadnych składników majątkowych służących do prowadzenia działalności polegającej na najmie nieruchomości i zaprzestanie prowadzenia tego rodzaju działalności.

Nabywca nabędzie zespół składników majątkowych, przy pomocy których kontynuować będzie prowadzenie działalności polegającej na najmie nieruchomości, którą zajmował się wcześniej Wnioskodawca przy użyciu tego majątku.

Zatem powyższa część majątku Wnioskodawcy działa w oparciu o zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych i jest wyodrębnionym organizacyjnie w strukturze przedsiębiorstwa bytem, który może samodzielnie funkcjonować na rynku prowadząc działalność w zakresie wynajmu powierzchni usługowych i handlowych. Jest również wyodrębnioną finansowo strukturą, ponieważ możliwe jest w każdym czasie ustalenie przychodów i kosztów, należności i zobowiązań związanych w tą wyodrębnioną działalnością Wnioskodawcy.

W konsekwencji, opisana przez Wnioskodawcę część majątku, posiada cechy wymienione w art. 2 pkt 27e ustawy tj. będzie stanowiła organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, które zarazem mogłyby stanowić niezależne przedsiębiorstwa samodzielnie realizujące te zadania.

Tym samym, skoro opisany przez Wnioskodawcę zespół składników majątkowych wraz z przypisanymi do niego umowami związanymi z wydzieloną częścią dedykowaną działalności w zakresie najmu powierzchni handlowych i usługowych spełnia definicje zorganizowanej części przedsiębiorstwa według art. 2 pkt 27e ustawy, uznać należy, że planowana czynność wniesienia aportem ww. składników majątku Wnioskodawcy do Nabywcy będzie podlegała wyłączeniu z opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy i tym samym nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, niniejsza interpretacja traci swą aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj