Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL4.4012.464.2018.2.JK
z 18 października 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2018 r. (data wpływu 20 sierpnia 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 września 2018 r. (data wpływu 24 września 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących poniesione wydatki związane ze zrealizowaną inwestycją modernizacji kotłowni olejowej i termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 sierpnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących poniesione wydatki związane ze zrealizowaną inwestycją modernizacji kotłowni olejowej i termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej. Wniosek uzupełniono w dniu 24 września 2018 r. o doprecyzowanie opisu sprawy, wyjaśnienie zakresu wniosku oraz prawidłowy podpis pod wnioskiem złożonym w dniu 20 sierpnia 2018 r. w formie elektronicznej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Gmina zrealizowała zadanie inwestycyjne, dofinansowane ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013.

Oś Priorytetowa: 6. Środowisko przyrodnicze, Działanie 6.2 Ochrona Środowiska przed zanieczyszczeniami i zniszczeniami, Poddziałanie 6.2.1 – Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Zadanie realizowane jest na podstawie umowy zawartej w dniu 20 lipca 2012 r. pomiędzy: Instytucją Pośredniczącą: Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a Gminą A.

Inwestycja ta obejmowała następujący zakres robót:

  • TERMOMODERNIZACJA BUDYNKU – SZKOŁA PODSTAWOWA, ul. X
    Ocieplenie ścian zewnętrznych, ścian piwnic, ocieplenie dachu, stropu nad piwnicą, wymiana okien wraz z montażem nawiewników higrosterowalnych, wymiana drzwi zewnętrznych, modernizacja instalacji C.O.
  • TERMOMODERNIZACJA BUDYNKU – Ochotnicza Straż Pożarna i Gminny Ośrodek Kultury, ul. Y
    Ocieplenie ścian zewnętrznych, ścian poddasza, ocieplenie stropów i skosów nad poddaszem, wymiana okien metalowych na nowe wraz z montażem nawiewników higrosterowalnych, wymiana okien drewnianych na nowe wraz z montażem nawiewników higrosterowalnych, modernizacja instalacji C.O.
  • KOTŁOWNIA
    Demontaż kotłów olejowych (2 sztuki) i kominów (2 sztuki), montaż instalacji kotłowej do spalania biomasy z kotłem opalanym zrębkami o mocy około 2x600kW – kocioł 1, dostawa kotła 2x600kW – kocioł 2.
  • PRZYŁĄCZE SIECI CIEPLNEJ I ROZDZIELNIA CIEPŁA
    Budowa przyłącza sieci cieplnej dwuprzewodowej w systemie rur preizolowanych w zakresie średnia 2xDn40-2xDn50, długość ok. 424 m, montaż rozdzielni ciepła wyposażonej w licznik energii cieplnej, zawór regulacji ciśnienia, armaturę odcinającą pomiarową, likwidacja istniejącej kotłowni: demontaż kotłów, dostosowanie pomieszczenia do rozdzielni cieplnej, próby, odbiory, uruchomienia.

Wydatki poniesione na ww. inwestycję nie służą sprzedaży opodatkowanej, gdyż sprzedaż opodatkowana w Gminie występuje tylko w zakresie sprzedaży mienia komunalnego. Po zakończeniu inwestycji kotłownia wraz z wyposażeniem w trybie art. 4 pkt 8 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych – na podstawie § 4 zarządzenia kierownika Urzędu – Wójta Gminy A z dnia (…) r. w sprawie ustalenia regulaminu realizacji zamówień wyłączonych z obowiązku stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych została przekazana do eksploatacji do Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., wyłonionego w trakcie postępowania ofertowego. Spółka jest eksploatatorem kotłowni sieci oraz urządzeń niezbędnych do dostarczania ciepła do budynków komunalnych i użyteczności publicznej. Gmina nie pobiera od eksploatatora żadnych opłat i nie wystawia na jego rzecz faktur VAT, za administrowanie kotłownią Spółka obciąża Gminę kwotą ustaloną w wyniku zapytania ofertowego. Gmina jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach zadań nałożonych na Gminy mieści się zaspokajanie zbiorowych potrzeb w zakresie zaopatrzenia w energię cieplną. Gmina pozostając właścicielem sieci cieplnej, realizuje to zadanie za pośrednictwem Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., będącej zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, która wystawia faktury za dostarczanie ciepła, stanowiące przychód Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., a wydatki związane z eksploatacją są kosztami ZGK Sp. z o.o.

Ponadto w dniu 24 września 2018 r. wniosek uzupełniono o następujące informacje:

Ad. 1

Faktury dokumentujące nabycie towarów i usług związanych z realizacją Inwestycji zostały wystawione na Gminę.

Ad. 2

Wydatki związane z realizacją inwestycji zostały przez Gminę poniesione w latach 2012-2013.

Ad. 3

Gmina przystąpiła do realizacji Inwestycji z zamiarem wykorzystania jej wyłącznie do realizacji zadań własnych określonych w art. 7 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 994 ze zm.; dalej: „ustawa o samorządzie gminnym”). Gmina nie miała przy tym zamiaru wykorzystania Inwestycji do prowadzenia działalności gospodarczej (podlegającej VAT). Ponadto zamiar ten nie uległ zmianie również po oddaniu Inwestycji do użytkowania, czego wyraz stanowi przyjęty przez Gminę sposób wykorzystania poszczególnych elementów Inwestycji:

  • Budynek Szkoły Podstawowej przy ul. X do dnia 31 sierpnia 2017 r. był wykorzystywany przez funkcjonującą w strukturze Gminy jednostkę budżetową wyłącznie do realizacji zadań własnych Gminy w zakresie edukacji publicznej. Gmina wskazuje, że jednostka ta w okresie do 1 stycznia 2017 r. uznawana była za odrębnego od Gminy podatnika VAT i korzystała ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ustawy o VAT. Od 1 stycznia 2017 r. jednostka ta rozlicza się dla potrzeb VAT wspólnie z Gminą. Równocześnie przez cały przedmiotowy okres Gmina nie wykorzystywała ww. budynku do wykonywania czynności opodatkowanych/zwolnionych od VAT.
    Od dnia 1 września 2017 r. budynek ten został natomiast przekazany na podstawie decyzji ustanawiającej trwały zarząd na rzecz Gminnego Ośrodka Kultury. W związku z oddaniem ww. budynku w trwały zarząd, Gminy Ośrodek Kultury uiszcza na rzecz Gminy opłaty, zgodnie z art. 82 ustawy o gospodarce nieruchomościami.
  • Budynek przy ul. Y – do dnia 10 października 2017 r. został w części udostępniony Ochotniczej Straży Pożarnej na podstawie nieodpłatnej umowy użyczenia zawartej z Gminą oraz w części przekazany Gminnemu Ośrodkowi Kultury w oparciu o decyzję ustanawiającą na rzecz ww. podmiotu trwały zarząd. Począwszy od dnia 11 października 2017 r. omawiany budynek jest udostępniony przez Gminę w całości na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej w oparciu o wskazaną uprzednio nieodpłatną umowę użyczenia.
  • Kotłownia/przyłącze sieci cieplnej i rozdzielnia ciepła – począwszy od oddania do użytkowania były/są udostępnione przez Gminę na rzecz Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. na podstawie nieodpłatnej umowy użyczenia.

W konsekwencji powyższego, w związku z wykorzystaniem Inwestycji Gmina nie osiągała i nie osiąga jakichkolwiek dochodów podlegających VAT.

Ad. 4

Gmina nie odliczała podatku naliczonego od wydatków poniesionych na realizację Inwestycji.

Jak wskazano w odpowiedzi na pytanie nr 3, od początku realizacji Inwestycji Gmina nie zamierzała wykorzystywać jej do prowadzenia działalności gospodarczej, co znalazło również odzwierciedlenie w sposobie wykorzystania Inwestycji po oddaniu jej do użytkowania. W ocenie Gminy, taki model wykorzystania Inwestycji nie uprawniał jej do odliczenia VAT naliczonego z wydatków poniesionych na jej realizację.

Gmina wskazuje, że powyższe zostało potwierdzone w ramach wydanej dla Gminy interpretacji indywidualnej działającego z upoważnienia Ministra Finansów Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 11 września 2013 r., znak: ITPP3/443-362/13/AT.

Na marginesie Gmina również zauważa, że niezależnie od powyższych wyjaśnień, w zakresie objętym Wnioskiem upłynął termin, o którym mowa w art. 86 ust. 13 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1221 ze zm., dalej: „ustawa o VAT”). Ponadto, w związku z tym, że po oddaniu Inwestycji do użytkowania Gmina nie zmieniła sposobu jej wykorzystywania, w przedmiotowej sprawie, w ocenie Gminy, nie znajdzie zastosowania art. 91 ust. 7 ustawy o VAT (niemniej kwestia prawa Gminy do odliczenia VAT od Inwestycji stanowi obecnie przedmiot zapytania Gminy w ramach Wniosku).

Ad. 5

Gmina dokonała centralizacji rozliczeń VAT wraz ze swoimi jednostkami budżetowymi z dniem 1 stycznia 2017 r. i od tego momentu dla celów VAT rozlicza się wspólnie ze swoimi jednostkami.

Ad. 6

Gmina nie dokonała centralizacji rozliczeń VAT wraz z jej jednostkami organizacyjnymi za okresy upływające przed dniem 1 stycznia 2017 r., a więc również za okresy rozliczeniowe, od kiedy ponoszone były pierwsze wydatki na realizację Inwestycji (tj. rok 2012).

Ad. 7

Na wstępie Gmina wskazuje, że począwszy od dnia 11 października 2017 r. budynek objęty Inwestycją przy ul. Y zajmowany jest wyłącznie przez Ochotniczą Straż Pożarną. Do dnia 10 października 2017 r. w przedmiotowym budynku znajdował się również Gminny Ośrodek Kultury.

Odnosząc się natomiast do odrębności podatkowej Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Gminnego Ośrodka Kultury Gmina wskazuje, że:

  • Gminny Ośrodek Kultury (mający status samorządowej instytucji kultury) stanowi odrębnego od Gminy podatnika VAT z uwagi na posiadaną osobowość prawną;
  • Ochotnicza Straż Pożarna jest stowarzyszeniem posiadającym status organizacji pożytku publicznego (OPP), a tym samym nie prowadzi działalności gospodarczej i nie ma statusu czynnego podatnika VAT.

W tym miejscu Gmina wskazuje, że Gmina jest odrębnym od Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Gminnego Ośrodka Kultury podatnikiem VAT.

Jak wynika z treści art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 280), ilekroć w ustawie jest mowa o jednostkach organizacyjnych należy przez to rozumieć jednostki budżetowe oraz samorządowe zakłady budżetowe utworzone przez jednostkę samorządu terytorialnego (dalej: „JST”) oraz urzędy gmin, starostwa powiatowe oraz urzędy marszałkowskie. Zgodnie natomiast z art. 3 i 4 ww. ustawy, JST była obowiązana do podjęcia rozliczania podatku wraz ze wszystkimi jednostkami organizacyjnymi najpóźniej od dnia 1 stycznia 2017 r. i z tym dniem wstąpiła we wszystkie przewidziane w przepisach dotyczących podatku prawa i obowiązki jednostek organizacyjnych. Zatem skoro w treści ww. ustawy wprowadzającej obowiązek centralizacji rozliczeń VAT JST wraz z wymienionymi powyżej podmiotami nie zostały wskazane podmioty o charakterze właściwym dla Ochotniczej Straży Pożarnej czy też Gminnego Ośrodka Kultury, należy uznać, że podmioty te nie stanowią wraz z Gminą jednego podatnika VAT.

Ad. 8

Budynek przy ul. Y objęty Inwestycją stanowi własność Gminy.

Ad. 9

Mając na uwadze odpowiedź na pytanie nr 7, Gmina wskazuje, że objęty Inwestycją budynek przy ul. Y do dnia 10 października 2017 r. był w części wykorzystywany przez Ochotniczą Straż Pożarną na podstawie nieodpłatnej umowy użyczenia zawartej z Gminą oraz w części przez Gminny Ośrodek Kultury w oparciu o decyzję ustanawiającą na rzecz ww. podmiotu trwały zarząd, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 121 ze zm., dalej: „ustawa o gospodarce nieruchomościami”).

Począwszy od dnia 11 października 2017 r. omawiany budynek jest wykorzystywany w całości przez Ochotniczą Straż Pożarną w oparciu o wskazaną uprzednio nieodpłatną umowę użyczenia.

Ad. 10

Gmina wskazuje, że efekty zrealizowanej Inwestycji od dnia oddania jej do użytkowania były/są wykorzystywane wyłącznie do czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT.

W szczególności Gmina wskazuje, że od dnia ukończenia Inwestycji:

  • Budynek Szkoły Podstawowej przy ul. X do dnia 31 sierpnia 2017 r. był wykorzystywany przez funkcjonującą w strukturze Gminy jednostkę budżetową wyłącznie do realizacji zadań własnych Gminy w zakresie edukacji publicznej. Gmina wskazuje, że Jednostka ta w okresie do 1 stycznia 2017 r. uznawana była za odrębnego od Gminy podatnika VAT i korzystała ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ustawy o VAT. Od 1 stycznia 2017 r. jednostka ta rozlicza się dla potrzeb VAT wspólnie z Gminą. Równocześnie przez cały przedmiotowy okres Gmina nie wykorzystywała ww. budynku do wykonywania czynności opodatkowanych/zwolnionych od VAT.
    Od dnia 1 września 2017 r. budynek ten został natomiast przekazany na podstawie decyzji ustanawiającej trwały zarząd na rzecz Gminnego Ośrodka Kultury. W związku z oddaniem ww. budynku w trwały zarząd, Gminy Ośrodek Kultury uiszcza na rzecz Gminy opłaty, zgodnie z art. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami.
  • Budynek przy ul. Y – jak wynika z odpowiedzi na pytanie nr 9 – do dnia 10 października 2017 r. został w części udostępniony Ochotniczej Straży Pożarnej na podstawie nieodpłatnej umowy użyczenia zawartej z Gminą oraz w części przekazany Gminnemu Ośrodkowi Kultury w oparciu o decyzję ustanawiającą na rzecz ww. podmiotu trwały zarząd. Począwszy od dnia 11 października 2017 r. omawiany budynek jest udostępniony przez Gminę w całości na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej w oparciu o wskazaną uprzednio nieodpłatną umowę użyczenia.
  • Kotłownia/przyłącze sieci cieplnej i rozdzielnia ciepła – począwszy od oddania do użytkowania były/są udostępnione przez Gminę na rzecz Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. na podstawie nieodpłatnej umowy użyczenia.

Ad. 11

Gmina realizowałaby Inwestycję gdyby miała ona służyć wykonywaniu czynności innych niż działalność gospodarcza (niepodlegających VAT), bowiem z pierwotnych jej założeń wynikał taki właśnie zamiar, co znalazło również odzwierciedlenie po oddaniu Inwestycji do użytkowania.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w piśmie z dnia 17 września 2018 r.).

Czy w wyżej opisanym stanie sprawy Gmina, jako zarejestrowany podatnik od towarów i usług, jest uprawniona do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących poniesione wydatki związane ze zrealizowaną Inwestycją modernizacji kotłowni olejowej i termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej?

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z brzmieniem art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług Gmina nie ma możliwości odzyskania podatku od towarów i usług. Spowodowane jest to tym, że we wniosku i umowie zawartej z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie na dofinansowanie przedmiotowego zadania Inwestycyjnego podatek od towarów i usług stanowił koszty kwalifikowalny i nie podlega on odliczeniu. Ponadto Gmina nie wykonuje żadnych czynności opodatkowanych, ponieważ nie pobiera żadnych opłat od ostatecznych odbiorców usług, ani od eksploatatora, a w myśl art. 5 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jak stanowi art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Jak wynika z powołanych przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m.in. tego, że zakupy są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne, w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wskazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Jak stanowi art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Zgodnie z powyższą regulacją z prawa do odliczenia podatku skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

Zatem, aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności winien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go – dla tej czynności – za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W świetle postanowień art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – stosownie do treści art. 15 ust. 2 ustawy – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Powyższy zapis jest odzwierciedleniem art. 13 obowiązującej od dnia 1 stycznia 2007 r. Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej – (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, z późn. zm.), zgodnie z którym krajowe, regionalne i lokalne organy władzy oraz inne podmioty prawa publicznego nie są uważane za podatników w związku z działalnością, którą podejmują lub transakcjami, których dokonują jako organy władzy publicznej, nawet jeśli pobierają należności, opłaty, składki lub płatności w związku z takimi działaniami lub transakcjami.

Jednakże w przypadku, gdy podejmują one takie działania lub dokonują takich transakcji, są uważane za podatników w odniesieniu do tych działań lub transakcji, gdyby wykluczenie ich z kategorii podatników prowadziło do znaczących zakłóceń konkurencji.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że jednostki samorządu terytorialnego są podatnikami podatku od towarów i usług jedynie w zakresie wszelkich czynności, które mają charakter cywilnoprawny, tzn. są przez nie realizowane na podstawie umów cywilnoprawnych. Będą to zatem wszystkie realizowane przez te jednostki (urzędy) czynności w sferze ich aktywności cywilnoprawnej, np. czynności sprzedaży, zamiany (nieruchomości i ruchomości), wynajmu, dzierżawy, itd., umów prawa cywilnego (nazwanych i nienazwanych).

Stosownie do przepisu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2018 r., poz. 994, z późn. zm.), gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, w szczególności zadania własne obejmują sprawy edukacji publicznej (art. 7 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy), utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych (art. 7 ust. 1 pkt 15 cyt. ustawy).

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Gmina zrealizowała zadanie inwestycyjne pn. „Modernizacja kotłowni olejowej polegająca na przebudowie istniejącej kotłowni na źródło ciepła opalane biomasą wraz z montażem instalacji solarnej, budową przyłącza cieplnego oraz termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej (...)”, dofinansowane ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013.

Inwestycja ta obejmowała następujący zakres robót:

  • TERMOMODERNIZACJA BUDYNKU – SZKOŁA PODSTAWOWA, ul. X
    Ocieplenie ścian zewnętrznych, ścian piwnic, ocieplenie dachu, stropu nad piwnicą wymiana okien wraz z montażem nawiewników higrosterowalnych wymiana drzwi zewnętrznych, modernizacja instalacji C.O.
  • TERMOMODERNIZACJA BUDYNKU – Ochotnicza Straż Pożarna i Gminny Ośrodek Kultury, ul. Y
    Ocieplenie ścian zewnętrznych, ścian poddasza, ocieplenie stropów i skosów nad poddaszem, wymiana okien metalowych na nowe wraz z montażem nawiewników higrosterowalnych, wymiana okien drewnianych na nowe wraz z montażem nawiewników higrosterowalnych, modernizacja instalacji C.O.
  • KOTŁOWNIA
    Demontaż kotłów olejowych (2 sztuki) i kominów (2 sztuki), montaż instalacji kotłowej do spalania biomasy z kotłem opalanym zrębkami o mocy około 2x600kW – kocioł 1, dostawa kotła 2x600kW – kocioł 2.
  • PRZYŁĄCZE SIECI CIEPLNEJ I ROZDZIELNIA CIEPŁA
    Budowa przyłącza sieci cieplnej dwuprzewodowej w systemie rur preizolowanych w zakresie Średnia 2xDn40-2xDn50, długość ok. 424 m, montaż rozdzielni ciepła wyposażonej w licznik energii cieplnej, zawór regulacji ciśnienia, armaturę odcinającą pomiarową, likwidacja istniejącej kotłowni: demontaż kotłów, dostosowanie pomieszczenia do rozdzielni cieplnej, próby, odbiory, uruchomienia.
    Kotłownia/przyłącze sieci cieplnej i rozdzielnia ciepła – począwszy od oddania do użytkowania były/są udostępnione przez Gminę na rzecz Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. na podstawie nieodpłatnej umowy użyczenia.
    Wydatki poniesione na ww. inwestycję nie służą sprzedaży opodatkowanej, gdyż sprzedaż opodatkowana w Gminie występuje tylko w zakresie sprzedaży mienia komunalnego. Po zakończeniu inwestycji kotłownia wraz z wyposażeniem w trybie art. 4 pkt 8 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych – na podstawie § 4 zarządzenia kierownika Urzędu – Wójta Gminy A z dnia (…) r. w sprawie ustalenia regulaminu realizacji zamówień wyłączonych z obowiązku stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych została przekazana do eksploatacji do Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., wyłonionego w trakcie postępowania ofertowego. Spółka jest eksploatatorem kotłowni sieci oraz urządzeń niezbędnych do dostarczania ciepła do budynków komunalnych i użyteczności publicznej. Gmina nie pobiera od eksploatatora żadnych opłat i nie wystawia na jego rzecz faktur VAT, za administrowanie kotłownią Spółka obciąża Gminę kwotą ustaloną w wyniku zapytania ofertowego. Gmina jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach zadań nałożonych na Gminy mieści się zaspokajanie zbiorowych potrzeb w zakresie zaopatrzenia w energię cieplną. Gmina pozostając właścicielem sieci cieplnej, realizuje to zadanie za pośrednictwem Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., będącej zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, która wystawie faktury za dostarczanie ciepła, stanowiące przychód Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., a wydatki związane z eksploatacją są kosztami ZGK Sp. z o.o.

Faktury dokumentujące nabycie towarów i usług związanych z realizacją Inwestycji zostały wystawione na Gminę.

Wydatki związane z realizacją Inwestycji zostały przez Gminę poniesione w latach 2012-2013.

Gmina przystąpiła do realizacji Inwestycji z zamiarem wykorzystania jej wyłącznie do realizacji zadań własnych określonych w art. 7 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Gmina nie miała przy tym zamiaru wykorzystania Inwestycji do prowadzenia działalności gospodarczej (podlegającej VAT). Ponadto zamiar ten nie uległ zmianie również po oddaniu Inwestycji do użytkowania, czego wyraz stanowi przyjęty przez Gminę sposób wykorzystania poszczególnych elementów Inwestycji.

W związku z wykorzystaniem Inwestycji Gmina nie osiągała i nie osiąga jakichkolwiek dochodów podlegających VAT.

Gmina nie odliczała podatku naliczonego od wydatków poniesionych na realizację Inwestycji.

Od początku realizacji Inwestycji Gmina nie zamierzała wykorzystywać jej do prowadzenia działalności gospodarczej, co znalazło również odzwierciedlenie w sposobie wykorzystania Inwestycji po oddaniu jej do użytkowania. W ocenie Gminy, taki model wykorzystania Inwestycji nie uprawniał jej do odliczenia VAT naliczonego z wydatków poniesionych na jej realizację.

Gmina dokonała centralizacji rozliczeń VAT wraz ze swoimi jednostkami budżetowymi z dniem 1 stycznia 2017 r. i od tego momentu dla celów VAT rozlicza się wspólnie ze swoimi jednostkami.

Gmina nie dokonała centralizacji rozliczeń VAT wraz z jej jednostkami organizacyjnymi za okresy upływające przed dniem 1 stycznia 2017 r., a więc również za okresy rozliczeniowe, od kiedy ponoszone były pierwsze wydatki na realizację Inwestycji (tj. rok 2012).

Gmina realizowałaby Inwestycję, gdyby miała ona służyć wykonywaniu czynności innych niż działalność gospodarcza (niepodlegających VAT), bowiem z pierwotnych jej założeń wynikał taki właśnie zamiar, co znalazło również odzwierciedlenie po oddaniu Inwestycji do użytkowania.

Gmina wskazała, że efekty zrealizowanej Inwestycji od dnia oddania jej do użytkowania były/są wykorzystywane wyłącznie do czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT. W szczególności Gmina wskazuje, że od dnia ukończenia Inwestycji:

  • Budynek Szkoły Podstawowej przy ul. X do dnia 31 sierpnia 2017 r. był wykorzystywany przez funkcjonującą w strukturze Gminy jednostkę budżetową wyłącznie do realizacji zadań własnych Gminy w zakresie edukacji publicznej. Gmina wskazuje, że Jednostka ta w okresie do 1 stycznia 2017 r. uznawana była za odrębnego od Gminy podatnika VAT i korzystała ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ustawy o VAT. Od 1 stycznia 2017 r. jednostka ta rozlicza się dla potrzeb VAT wspólnie z Gminą. Równocześnie przez cały przedmiotowy okres Gmina nie wykorzystywała ww. budynku do wykonywania czynności opodatkowanych/zwolnionych od VAT.
    Od dnia 1 września 2017 r. budynek ten został natomiast przekazany na podstawie decyzji ustanawiającej trwały zarząd na rzecz Gminnego Ośrodka Kultury. W związku z oddaniem ww. budynku w trwały zarząd, Gminy Ośrodek Kultury uiszcza na rzecz Gminy opłaty, zgodnie z art. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami.
  • Budynek przy ul. Y – jak wynika z odpowiedzi na pytanie nr 9 – do dnia 10 października 2017 r. został w części udostępniony Ochotniczej Straży Pożarnej na podstawie nieodpłatnej umowy użyczenia zawartej z Gminą oraz w części przekazany Gminnemu Ośrodkowi Kultury w oparciu o decyzję ustanawiającą na rzecz ww. podmiotu trwały zarząd. Począwszy od dnia 11 października 2017 r. omawiany budynek jest udostępniony przez Gminę w całości na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej w oparciu o wskazaną uprzednio nieodpłatną umowę użyczenia.
  • Kotłownia/przyłącze sieci cieplnej i rozdzielnia ciepła – począwszy od oddania do użytkowania były/są udostępnione przez Gminę na rzecz Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. na podstawie nieodpłatnej umowy użyczenia.

Przy tak przedstawionym opisie sprawy wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą ustalenia, czy Gmina, jako zarejestrowany podatnik od towarów i usług, jest uprawniona do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących poniesione wydatki związane ze zrealizowaną Inwestycją modernizacji kotłowni olejowej i termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej.

Na podstawie powołanych powyżej przepisów prawa, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez zarejestrowanego, czynnego podatnika podatku VAT w ramach działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w aspekcie prawa do odliczenia podatku VAT, jest związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia, czyli sprzedażą generującą podatek należny. W omawianej sprawie warunek uprawniający do odliczenia nie jest spełniony, gdyż – jak wskazała Gmina – efekty zrealizowanej Inwestycji w latach 2012-2013 od dnia oddania jej do użytkowania były/są wykorzystywane wyłącznie do czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT. Wnioskodawca poinformował również, że w związku z wykorzystaniem Inwestycji Gmina nie osiągała i nie osiąga jakichkolwiek dochodów podlegających VAT. Ponadto z opisu sprawy wynika, że Gmina przystąpiła do realizacji Inwestycji z zamiarem wykorzystania jej wyłącznie do realizacji zadań własnych określonych w art. 7 ustawy o samorządzie gminnym. Gmina nie miała przy tym zamiaru wykorzystania Inwestycji do prowadzenia działalności gospodarczej (podlegającej VAT). Ponadto zamiar ten nie uległ zmianie również po oddaniu Inwestycji do użytkowania, czego wyraz stanowi przyjęty przez Gminę sposób wykorzystania poszczególnych elementów Inwestycji. Tym samym, w analizowanym przypadku, warunki uprawniające do odliczenia nie są spełnione.

Podsumowując, Gmina, jako zarejestrowany podatnik od towarów i usług, nie jest uprawniona do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących poniesione wydatki związane ze zrealizowaną Inwestycją modernizacji kotłowni olejowej i termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej. Powyższe wynika z faktu, że w analizowanym przypadku nie jest spełniona – wskazana w art. 86 ust. 1 ustawy – przesłanka warunkująca prawo do odliczenia podatku naliczonego, tj. wydatki związane z realizacją Inwestycji nie służą Wnioskodawcy do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (oraz z opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Tut. Organ informuje ponadto, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisywanym stanie sprawy, bądź własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem – nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone. Dotyczy to w szczególności prawa do zwrotu podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących poniesione wydatki związane ze zrealizowaną Inwestycją modernizacji kotłowni olejowej i termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej.

W tym miejscu należy nadmienić, że kryterium kwalifikowalności wydatków w ramach rozliczeń dotyczących wykorzystywanych środków pomocowych Unii Europejskiej (w tym kwalifikowalności podatku od towarów i usług), nie jest zagadnieniem regulowanym przez przepisy prawa podatkowego. Określenie kryteriów kwalifikowalności wydatków objętych dofinansowaniem w ramach programu operacyjnego, zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2018 r., poz. 1307, z późn. zm.), należy do zadań instytucji zarządzającej, która na podstawie art. 25 ust. 1 ww. ustawy, odpowiada za prawidłową realizację programu operacyjnego.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj