Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB4.4014.265.2018.4.ASZ
z 12 października 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2018 r., poz. 800, ze zm.) − Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 1 sierpnia 2018 r. (data wpływu – 3 sierpnia 2017 r.), uzupełnionym 26 września 2018 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomościjest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 sierpnia 2018 r. został złożony ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w piśmie z 13 września 2018 r. znak: 0114-KDIP1-1.4012.450.2018.2.AM oraz 0111-KDIB4.4014.265.2018.3.ASZ, wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 26 września 2018 r.

We wniosku złożonym przez:

-Zainteresowanego będącego stroną postępowania:

Pana K.W. (Sprzedawca);

-Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

D.D.S.A. (Nabywca)

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Zainteresowany będący stroną postępowania (Wnioskodawca, dalej również jako Sprzedający) jest właścicielem nieruchomości gruntowej, stanowiącej zabudowaną działkę gruntu numer 12/4, identyfikator działki (…), obręb ewidencyjny 6-13-05, o powierzchni 3,7566 ha, położonej w W., dla której Sąd Rejonowy VI Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą numer (…).

Zainteresowany będący stroną postępowania nabył ww. Nieruchomość na podstawie umowy darowizny i umowy zniesienia współwłasności objętego aktem notarialnym Rep. A nr (…) z dnia 30 października 1995 r. Zgodnie z wypisem z rejestru gruntów wspomniana działka numer 12/4 stanowi użytki − grunty orne, symbol użytku RII o powierzchni 1,7697 ha, użytki rolne zabudowane Br-RIIIa o powierzchni 0,6204 ha, użytki − grunty orne, symbol RIIIa o powierzchni 0,4323 ha, użytki rolne, symbol użytku RIIIb o powierzchni 0,9342 ha. Nieruchomość nie jest objęta obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, zaś w dniu 19 marca 2009 r. Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Ch., który obejmie Nieruchomość.

Zainteresowany będący stroną postępowania jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług czynnym. Na Nieruchomości znajdują się zabudowania rolnicze (dalej: Zabudowania Rolnicze) oraz dwa budynki wynajmowane przez Sprzedającego, tj. jeden o pow. 360 m2 (zbudowany przez Sprzedającego − na podstawie pozwolenia na budowę wydanego na Sprzedającego wraz z małżonką − w miejsce poprzedniego, który został zburzony; podatek od towarów i usług naliczony przy zakupie towarów i usług nabytych w celu budowy tego budynku nie został odliczony); oraz drugi budynek (200 m2) − otrzymany przez Sprzedającego w 1995 r. od rodziców w ramach gospodarstwa rolnego opisanego wyżej (Sprzedający nie ponosił nakładów na ten budynek, wynoszących 30% wartości początkowej, od których odliczyłby podatek od towarów i usług) − oba budynki zwane dalej: Budynki Wynajmowane. Na tej samej Nieruchomości prowadzona jest również działalność ogrodnicza oraz znajdują się budynki związane z prowadzoną działalnością ogrodniczą przez Sprzedającego i dom w trakcie budowy (z przeznaczeniem na cele rodzinne − tj. nie na sprzedaż ani nie na wynajem). Obecnie Sprzedający jest na emeryturze i wraz z żoną nadal prowadzi ww. gospodarstwo ogrodnicze, otrzymując dopłaty z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (w ramach systemu wsparcia bezpośredniego). Produkty pochodzące z tego gospodarstwa ogrodniczego Sprzedający sprzedaje, nie naliczając podatku od towarów i usług należnego.

W latach 1998-2004 Sprzedający wraz z żoną tworzyli spółkę cywilną, która (jako zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług) wynajmowała jeden z dwóch Budynków Wynajmowanych (o pow. 360 m2); od 2005 wynajmuje ten budynek tylko Sprzedający − również działając jako zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług czynny, składając deklaracje VAT. Spółka cywilna składała również z tego tytułu deklaracje na podatek VAT. Od 2008 r. Sprzedający wynajmuje już obydwa Budynki Wynajmowane i Sprzedający wystawia z tego tytułu faktury VAT, składa okresowe deklaracje VAT, odliczając VAT naliczony związany z bieżącym utrzymaniem tych budynków, naprawami, kosztami mediów, etc. Oprócz ww. dwóch Budynków Wynajmowanych, Zabudowania Rolnicze znajdujące się na Nieruchomości nie są wynajmowane przez Sprzedającego, lecz jak już wspomniano, Sprzedający wykorzystuje je do prowadzenia gospodarstwa ogrodniczego oraz prowadzi proces budowlany jednego z budynków do własnych celów mieszkaniowych. Na innej nieruchomości należącej do Sprzedającego (nie objętej niniejszym wnioskiem) znajduje się budynek mieszkalny zamieszkiwany przez Sprzedającego i żonę. Ponadto do końca 2009 r. Sprzedający rozliczał się z podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu wynajmu ww. dwóch Budynków Wynajmowanych na zasadach ogólnych, przy czym do kosztów uzyskania przychodu zaliczał odpisy amortyzacyjne tylko od budynku o pow. 360 m2. Od 2010 r. Sprzedający płaci podatek ryczałtowy od przychodów ewidencjonowanych (na podstawie ustawy z 21 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne) − wciąż pozostając zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług; nie zaliczając do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych.

Przed złożeniem niniejszego wniosku została zawarta umowa przedwstępna pomiędzy Sprzedającym a Zainteresowanym niebędącym stroną postępowania (dalej również jako: Kupujący, który jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług czynnym). Umowa przedwstępna przewiduje zobowiązanie stron do zawarcia umowy sprzedaży Nieruchomości Wydzielonej (zdefiniowanej poniżej) przez Sprzedającego na rzecz Kupującego. Umowa przedwstępna przewiduje, iż w jej wykonaniu zostanie dokonany podział Nieruchomości na: Nieruchomość 1 Sprzedającego, Nieruchomość 2 Sprzedającego oraz Nieruchomość Wydzieloną o powierzchni ok. 27.305 m2, zgodnie z załączonym projektem podziału stanowiącym załącznik nr 1 do Umowy. Przy czym Nieruchomość Wydzielona będzie niezabudowana − wskazane wyżej budynki, w tym Budynki Wynajmowane, nie są położone na tej części Nieruchomości, z której powstanie po podziale Nieruchomość Wydzielona. Ponadto obszar Nieruchomości, na którym powstanie Nieruchomość Wydzielona, nie stanowi w całości bądź w części przedmiotu dzierżawy, użyczenia, dożywocia lub innych praw obligacyjnych, na podstawie których osoby trzecie posiadają prawo do korzystania z Nieruchomości Wydzielonej oraz jest w posiadaniu Sprzedającego. Na terenie Nieruchomości, z której powstanie Nieruchomość Wydzielona, prowadzone jest wciąż gospodarstwo ogrodnicze opisane wyżej.

Najpierw jednak Kupujący i podmioty działające w jego imieniu wystąpili do właściwych organów o wydanie dla Nieruchomości Wydzielonej decyzji o warunkach zabudowy, która będzie obejmowała Nieruchomość Wydzieloną i określała warunki realizacji na niej inwestycji deweloperskiej (Kupujący po zrealizowaniu inwestycji będzie sprzedawał lokale znajdujące się w wybudowanych budynkach − lokale mieszkalne i/lub użytkowe i będą to transakcje podlegające podatkowi od towarów i usług). Na podstawie tej decyzji zostanie wydana odpowiednia decyzja podziałowa (o którą wystąpi Kupujący w imieniu Sprzedającego na podstawie pełnomocnictwa zawartego w umowie przedwstępnej). Potem Kupujący wystąpi o wydanie zgód, decyzji, zezwoleń, itp. niezbędnych do wystąpienia o pozwolenie na budowę i w końcu wystąpi o pozwolenie na budowę dla Nieruchomości Wydzielonej. Po zrealizowaniu tego ostatniego warunku nastąpi sprzedaż Nieruchomości Wydzielonej przez Sprzedającego na rzecz Kupującego.

Istnieje ponadto możliwość, że przed dokonaniem zakupu Nieruchomości Wydzielonej przez Kupującego, z Nieruchomości (w części, z której powstanie Nieruchomość Wydzielona) zostanie wydzielona Nieruchomość Drogowa, która zostanie przejęta na własność przez Miasto i na Nieruchomości Drogowej powstanie droga publiczna − za co Sprzedający otrzyma najprawdopodobniej odszkodowanie. W takim przypadku z Nieruchomości Wydzielonej sprzedawanej Kupującemu zostanie wyłączona Nieruchomość Drogowa.

Cena za sprzedaż Nieruchomości Wydzielonej zostanie zapłacona przez Kupującego w części jako zadatek − po zawarciu umowy przedwstępnej i uzyskaniu interpretacji podatkowej w wyniku niniejszego wniosku, a w pozostałej części po zawarciu umowy sprzedaży Nieruchomości Wydzielonej.

Ponadto, jeśli Nieruchomość Drogowa zostanie wydzielona z Nieruchomości Wydzielonej i przejdzie na własność Miasta jeszcze przed jej nabyciem przez Kupującego a jednocześnie dopiero po zawarciu umowy sprzedaży wydana zostanie ostateczna w administracyjnym toku instancji i prawomocna w przypadku wniesienia skargi do sądu administracyjnego decyzja ustalająca wysokość odszkodowania za Nieruchomość Drogową, o której mowa w art. 12 ust. 4a i nast. ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, w takim przypadku po zawarciu umowy sprzedaży Sprzedający będzie uprawniony do uzyskania dopłaty do ceny, która będzie kalkulowana w oparciu m.in. o wielkość odszkodowania jakie Sprzedający otrzyma na podstawie ww. Decyzji o odszkodowaniu od Miasta za przejęcie na własność Nieruchomości Drogowej. Dopłata do ceny będzie stanowiła różnicę pomiędzy kwotą odszkodowania, otrzymanego przez Sprzedającego na podstawie ww. Decyzji a ceną za 1 m2 uzgodnioną między Sprzedającym i Kupującym i będzie należna w terminie 14 dni od doręczenia Kupującemu decyzji ustalającej wysokość odszkodowania.

W umowie przedwstępnej Sprzedający udzielił Kupującemu prawa do dysponowania gruntem na cele budowlane ale wyłącznie w celu wystąpienia do właściwych władz o niezbędne zgody i zezwolenia (jak decyzja o warunkach zabudowy, a potem pozwolenie na budowę, itp. ), a także w celu dokonania pomiarów geodezyjnych. W żadnym wypadku przed zawarciem umowy ostatecznej Kupujący nie będzie mógł swobodnie dysponować gruntem, ani rozpoczynać na nim prac budowlanych. Sprzedający udzielił też Kupującemu lub jego przedstawicielom pełnomocnictwa m.in. do występowania w postępowaniu o wydanie przez organ w trybie ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych, do składnia wniosków i uwag do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego Nieruchomość Wydzieloną, w tym także w zakresie zmiany przeznaczenia funkcji przewidzianej w Projekcie MPZP dla powołanego obszaru. Natomiast Sprzedający zagwarantował sobie prawo pierwokupu lokali użytkowych od Kupującego, które zostaną przez Kupującego wybudowane w budynkach wielomieszkaniowych na Nieruchomości Wydzielonej.

Nadto Sprzedający jest właścicielem nabytego wraz z żoną w 2017 r. lokalu użytkowego (podatek od towarów i usług naliczony przy jego zakupie nie został odliczony) oraz lokalu mieszkalnego nabytego w 2018 r. z myślą o wynajmie. Ww. nieruchomości nie są objęte wnioskiem.

Sprzedający wnosił uwagi do projektu Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego celem zwiększenia możliwości zabudowy części Nieruchomości, w tym większej liczby kondygnacji, jakie będą mogły mieć zbudowane tam budynki, a także w celu zmiany przeznaczenia części Nieruchomości, pierwotnie przeznaczonej na cele niebudowlane (tereny zielone) na cele budowlane oraz o przesunięcie położenia planowanej drogi w stosunku do Nieruchomości (gdyż przechodziła zbyt blisko tej część Nieruchomości, na której budowany jest wspomniany budynek mieszkalny na potrzeby rodziny).

Ponadto Sprzedający wniósł uwagę do projektu Planu Miejscowego dotyczącą zmiany funkcji z mieszkaniowej wielorodzinnej na mieszkaniową wielorodzinną z usługami w części dotyczącej Nieruchomości, na której znajdują się obecnie Zabudowania Rolnicze i Budynki Wynajmowane Sprzedającego. Ponadto Sprzedający składał w 2017 i 2018 r. protesty wobec planowanej zabudowy na działce sąsiadującej. Sprzedający domagał się, aby planowane budynki, jakie powstaną na działce sąsiedniej, były jak najbardziej oddalone od granic Nieruchomości Sprzedającego, przez co możliwości zabudowy gruntów Sprzedającego (w tym Nieruchomości i Nieruchomości Wydzielonej) będą większe, gdyż np. wysokość budynku, jaki można zbudować na jednej działce, zależy od wysokości budynków na sąsiednich działkach oraz ich odległości od działki niezabudowanej i jeśli na sąsiedniej działce zostanie zbudowany wysoki budynek, położony zbyt blisko działki niezabudowanej, to na tej niezabudowanej działce obok będzie można postawić budynek niższy i odpowiednio oddalony od budynku znajdującego się na działce sąsiedniej − co ewidentnie zmniejsza wartość działki jeszcze nie zabudowanej. W ten sposób Sprzedający dbał o to, by wartość jego działki była możliwie najwyższa i aby wartość ta nie uległa zmniejszeniu w wyniku budowy na działce sąsiedniej i dlatego Sprzedający zgłaszał sprzeciwy odnośnie decyzji o warunkach zabudowy terenu, wydanej dla działki sąsiedniej.

W 2011 r. Sprzedający zawarł z biurem nieruchomości umowę, zgodnie z którą jeśli wobec części gruntów należących do Sprzedającego (w tym części Nieruchomości) uda się uzyskać decyzję o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu, dopuszczającą możliwość budowy budynku handlowo usługowego, z parkingami i infrastrukturą, to ww. pośrednik zobowiąże się do znalezienia nabywcy na grunt objęty taką decyzją. Jednak pomimo wniosku o wydanie tej decyzji, złożonej przez ww. pośrednika, wnoszonych przez niego odwołań, etc., nie udało się jej uzyskać i sprzedaż tej części gruntu nie doszła do skutku. Oprócz tego Sprzedający zawarł z innym pośrednikiem umowę pośrednictwa sprzedaży należących do niego gruntów lub ich części (w tym Nieruchomości) oraz list intencyjny z jednym z developerów. Ostatecznie transakcje sprzedaży gruntów lub ich części nie doszły do skutku.

Sprzedający zlecił negocjacje w sprawie warunków umowy przedwstępnej i umowy ostatecznej profesjonalnej kancelarii prawnej.

W 2010 r. Sprzedający został wywłaszczony przez Prezydenta Miasta z części, która została wówczas odłączona od Nieruchomości o pow. 294 m2 pod budowę dróg (w zamian za odszkodowanie nie objęte podatkiem od towarów i usług).

Do dnia złożenia niniejszego wniosku, Sprzedający wraz z żoną dokonał sprzedaży dwóch działek (jedną w 2011 r., a drugą w 2015 r.) − działki te nie są objęte niniejszym wnioskiem. Prawo ich własności Sprzedający nabył z żoną 9 czerwca 2004 r. na podstawie umowy przekazania gospodarstwa rolnego. Pierwsza działka (o powierzchni ok 700 m2) została sprzedana w 2011 r. jako działka rolna osobie fizycznej (bez podatku VAT) na potrzeby budowy domu mieszkalnego przez tą osobę, a druga w 2015 r. developerowi bez podatku VAT − czego prawidłowość potwierdziła interpretacja indywidualna nr IPPP2/4512-42/15-2/RR z dnia 15 kwietnia 2015. Po sprzedaży ww. dwóch działek rolnych, Sprzedający wraz z żoną nadal pozostają współwłaścicielami pozostałych 9 działek rolnych (nieobjętych niniejszym wnioskiem) i Sprzedający nie podejmują żadnych działań, mających na celu zwiększenie ich wartości, jak w przypadku opisanych wyżej działań dotyczących Nieruchomości w tym przyszłej Nieruchomości Wydzielonej.

W 2016 r. Sprzedający wydzielił i darował rodzeństwu w ramach rozliczeń rodzinnych teren, który wówczas został odłączony od obecnej Nieruchomości (objętej niniejszym wnioskiem).

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy zakup Nieruchomości Wydzielonej będzie wyłączony z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Zdaniem Zainteresowanych, zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług. W związku z tym, skoro analizowana dostawa Nieruchomości Wydzielonej będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to nie będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, że niniejsza interpretacja stanowi ocenę stanowiska Zainteresowanych tylko i wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1150) podatkowi temu podlegają m.in. umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do zapisu art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy, podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy stawki podatku od umowy sprzedaży wynoszą:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym − 2%,
  2. innych praw majątkowych − 1%.

Jak wynika z powołanych przepisów – umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r., poz. 710, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Zainteresowany będący stroną postępowania (Sprzedający) jest właścicielem nieruchomości gruntowej, stanowiącej zabudowaną działkę o powierzchni 3,7566 ha. Zainteresowany będący stroną postępowania nabył ww. Nieruchomość na podstawie umowy darowizny i umowy zniesienia współwłasności. Zgodnie z wypisem z rejestru gruntów ww. działka stanowi użytki − grunty orne, symbol użytku RII o powierzchni 1,7697 ha, użytki rolne zabudowane Br-RIIIa o powierzchni 0,6204 ha, użytki − grunty orne, symbol RIIIa o powierzchni 0,4323 ha, użytki rolne, symbol użytku RIIIb o powierzchni 0,9342 ha.

Zainteresowany będący stroną postępowania jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług czynnym. Na Nieruchomości znajdują się zabudowania rolnicze oraz dwa budynki wynajmowane przez Sprzedającego, tj. jeden o pow. 360 m2 oraz drugi budynek (200 m2) − otrzymany przez Sprzedającego w 1995 r. od rodziców w ramach gospodarstwa rolnego. Na tej samej Nieruchomości prowadzona jest również działalność ogrodnicza oraz znajdują się budynki związane z prowadzoną działalnością ogrodniczą przez Sprzedającego i dom w trakcie budowy (z przeznaczeniem na cele rodzinne − tj. nie na sprzedaż ani nie na wynajem).

Przed złożeniem niniejszego wniosku została zawarta umowa przedwstępna pomiędzy Sprzedającym a Zainteresowanym niebędącym stroną postępowania. Umowa przedwstępna przewiduje zobowiązanie stron do zawarcia umowy sprzedaży Nieruchomości Wydzielonej przez Sprzedającego na rzecz Kupującego. Umowa przedwstępna przewiduje, iż w jej wykonaniu zostanie dokonany podział Nieruchomości na: Nieruchomość 1 Sprzedającego, Nieruchomość 2 Sprzedającego oraz Nieruchomość Wydzieloną o powierzchni ok. 27.305 m2. Przy czym Nieruchomość Wydzielona będzie niezabudowana − wskazane wyżej budynki, w tym Budynki Wynajmowane, nie są położone na tej części Nieruchomości, z której powstanie po podziale Nieruchomość Wydzielona. Ponadto obszar Nieruchomości, na którym powstanie Nieruchomość Wydzielona, nie stanowi w całości bądź w części przedmiotu dzierżawy, użyczenia, dożywocia lub innych praw obligacyjnych, na podstawie których osoby trzecie posiadają prawo do korzystania z Nieruchomości Wydzielonej oraz jest w posiadaniu Sprzedającego. Na terenie Nieruchomości, z której powstanie Nieruchomość Wydzielona, prowadzone jest wciąż gospodarstwo ogrodnicze.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek powyższe zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy planowana transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem w podatku od towarów i usług skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej z dnia 12 października 2018 r. znak: 0114-KDIP1-1.4012.450.2018.3.AM w zakresie podatku od towarów i usług Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że: „(…) czynność dostawy działki przeznaczonej do sprzedaży, tj. Nieruchomości Wydzielonej będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, jako odpłatna dostawa towarów na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy”.

„(…) sprzedaż Nieruchomości Wydzielonej jako gruntu budowlanego, nie będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT, lecz zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy, sprzedaż ta będzie opodatkowana stawką 23%”.

A zatem, skoro omawiana transakcja sprzedaży będzie faktycznie opodatkowana podatkiem od towarów i usług (nie będzie z tego podatku zwolniona) to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2018 r., poz. 1302) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj