Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL2-3.4012.561.2018.1.IP
z 15 listopada 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 lipca 2018 r. (data wpływu 1 sierpnia 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia – brak daty sporządzenia pisma – (data wpływu 17 października 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej nabycie nieruchomości, wystawionej na małżonków (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 sierpnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług m.in. w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej nabycie nieruchomości, wystawionej na małżonków (pytanie oznaczone we wniosku nr 1). W dniu 17 października 2018 r. uzupełniono wniosek o doprecyzowanie opisu sprawy oraz brakującą opłatę od wniosku.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, jest czynnym podatnikiem VAT.

Dnia 5 września 2017 r. Wnioskodawca wraz z małżonką (ustawowa wspólność majątkowa) oraz z matką kupił nieruchomość. Akt notarialny sporządzono w Kancelarii Notarialnej. Zakupu dokonano od gminy.

Zakupiona nieruchomość składa się z 3 działek o numerach ewidencyjnych 2428, 2429 i 2430.

Działka 2428 jest niezabudowana, działki 2429 i 2430 są zabudowane trzykondygnacyjnym niepodpiwniczonym budynkiem niemieszkalnym strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej, który nigdy nie został ukończony i oddany do użytkowania. Nie był również wykorzystywany zgodnie ze swoim przeznaczeniem, a aktualnie do dnia zakupu był wykorzystywany jako garaż dla autobusów gminnych. Gmina jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Dostawa niezabudowanej działki nr 2428 opodatkowana została stawką VAT 23%, dostawa działek zabudowanych 2429 i 2430 korzysta ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a w zw. z art. 43 ust. 7a i art. 29a ust. 8.

Kupujący nabyli nieruchomość w następujących częściach:

Wnioskodawca: udział wynoszący 1/2 części nieruchomości działek 2429 i 2430, oraz udział wynoszący 1/2 części w prawie własności niezabudowanej działki o numerze 2428. Wnioskodawca i żona nabycia dokonują na zasadach wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej.

Matka: udział wynoszący 1/2 części nieruchomości działek 2429 i 2430, oraz udział wynoszący 1/2 części w prawie własności niezabudowanej działki o numerze 2428.

Kupujący w dniu podpisania aktu nie zgłosili żądania wystawienia przez Gminę faktury VAT. Kupujący w lutym 2018 r. poprosili Gminę o wystawienie faktur VAT. Gmina przychyliła się do prośby wystawiając faktury dnia 7 lutego 2018 r., przy czym podała na fakturach datę sprzedaży 5 września 2017 r. Zostały wystawione dwie faktury, jedna na rzecz Wnioskodawcy i żony, druga na rzecz matki. Na fakturach podane zostały: imię (imiona), nazwisko i adres zamieszkania, nie podano natomiast numerów NIP.

Wnioskodawca do wystawionej faktury na obojga małżonków sporządził notę korygującą, którą skorygował dane nabywcy. Notą do istniejących danych dopisał swój NIP. Żona nie jest czynnym podatnikiem VAT.

Od samego początku nieruchomość kupiona była z zamiarem wykorzystania jej do prowadzenia działalności gospodarczej. Forma zrealizowania tego celu skrystalizowała się w lutym 2018 r. Wnioskodawca wraz z matką zawiązali spółkę cywilną A. spółka cywilna. Wnieśli nieruchomość do spółki cywilnej i planują zakończyć budowę tworząc lokale mieszkalne na kondygnacjach drugiej i trzeciej (piętro pierwsze i drugie) a na parterze lokale użytkowe. Po oddaniu obiektu do używania planują sprzedać lokale mieszkalne i dzierżawić lokale użytkowe.

W dniu 17 października 2018 r. Wnioskodawca uzupełnił wniosek poprzez wskazanie, że:

  1. Zarówno działka niezabudowana 2428 jak i działki zabudowane 2429 i 2430 nie były wykorzystywane w żaden sposób od dnia nabycia, tj. 5 września 2017 r. do dnia wniesienia aportem do spółki cywilnej, tj. 14 czerwca 2018 r. Wniesienie nieruchomości aportem do spółki cywilnej – zdaniem podatnika – nastąpiło w związku z wykonywaniem działalności gospodarczej – zostało opodatkowane podatkiem VAT i udokumentowane fakturami VAT wystawionymi przez każdego ze wspólników – Wnioskodawcę i matkę (będących czynnymi podatnikami VAT). Stawki VAT zostały określone oddzielnie dla nieruchomości niezabudowanej nr 2428 – 23% oraz dla nieruchomości zabudowanych 2429 i 2430 – zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a.
  2. Żadna z działek nie była wykorzystywana wyłącznie do wykonywania czynności zwolnionych.
  3. Od dnia nabycia, tj. 5 września 2017 r. budynek nie był udostępniany w żaden sposób osobom trzecim (w tym na podstawie umowy najmu, dzierżawy ani innej umowy cywilnoprawnej).
  4. Od dnia nabycia, tj. 5 września 2017 r. żadna z działek nie była udostępniania osobom trzecim (w tym na podstawie umowy najmu, dzierżawy ani innej umowy cywilnoprawnej).
  5. W odniesieniu do działki 2428 nie istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
  6. Dnia 24 sierpnia, na wniosek A. s.c. została wydana przez Urząd Miejski decyzja ustalająca warunki zabudowy.
  7. Wniesienie nieruchomości do spółki cywilnej nastąpiło 14 czerwca 2018 r.
  8. Budynek niemieszkalny Strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w okresie od 5 września 2017 r. do 14 czerwca 2018 r. nie był wykorzystywany.
  9. Wnioskodawca od momentu nabycia budynku do dnia wniesienia aportem nieruchomości do spółki cywilnej, nie ponosił nakładów na ulepszenie w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Dodatkowo uzupełniając stan faktyczny Wnioskodawca informuje, że zakupiona nieruchomość od dnia nabycia do dnia wniesienia aportem do spółki cywilnej nie była wykorzystywana do celów osobistych (informacja ta znalazła się w części prezentującej własne stanowisko).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (oznaczone we wniosku nr 1).

Czy w wyżej opisanej sytuacji podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia całego VAT wykazanego na fakturze wystawionej przez gminę na obojga małżonków (wraz z notą korygującą uzupełniającą dane nabywcy o NIP Wnioskodawcy)?

Zdaniem Wnioskodawcy, przysługuje mu prawo do odliczenia całego podatku VAT zawartego na fakturze dokumentującej nabycie udziałów stanowiących 1/2 części nieruchomości działek 2429 i 2430, 1/2 części w prawie własności niezabudowanej działki o numerze 2428.

Prawo do odliczenia będzie wynikać z całego przebiegu operacji gospodarczej. Podstawowym pytaniem jest, czy nieruchomość została nabyta na cele prywatne, czy z zamiarem wykorzystania do prowadzenia działalności gospodarczej, konsekwencją tego będzie określenie, czy wniesienie aportem nieruchomości nastąpi w ramach zarządzania majątkiem prywatnym, czy w związku z wykonywaniem działalności.

Nieruchomość zajmuje w podstawie ok. 220 m2. Pozwoli to po zakończeniu budowy uzyskać 8 mieszkań znajdujących się na dwóch kondygnacjach i 220 m2 powierzchni pod lokale usługowe. Sam rozmiar i charakter nieruchomości wskazuje, że nie została zakupiona do zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Kolejnym faktem jest stosunkowo krótki okres od zakupu do momentu wniesienia do spółki oraz nie wykorzystywanie jej do celów osobistych w żaden sposób. Nie bez znaczenia jest też zamiar kupujących, od początku jedynym celem zakupu było dokończenie budowy, sprzedaż lokali mieszkalnych i najem lokali użytkowych wykonywane w ramach działalności gospodarczej. Wymienione wyżej okoliczności, zdaniem podatnika, świadczą jednoznacznie że zakup nieruchomości a następnie wniesienie jej aportem do spółki cywilnej nastąpiło w związku z wykonywaniem działalności gospodarczej. Podobne zdanie przedstawił DIS w interpretacji indywidualnej z dnia 24 maja 2013 r., nr ILPP1/443-161/13-5/MD: „Jeśli wspólnik wniesie do spółki cywilnej nieruchomość, którą wykorzystywał wyłącznie do celów prywatnych, to czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu, bowiem w odniesieniu do tej czynności wspólnik wnoszący aport nie będzie występował w charakterze podatnika VAT. Gdyby natomiast nieruchomość była uprzednio wykorzystywana w działalności gospodarczej wspólnika, albo też została przez niego nabyta w celu wniesienia jej do spółki wówczas wspólnika należałoby uznać za podatnika VAT w odniesieniu do tej czynności”.

Biorąc pod uwagę podstawową zasadę VAT – zasadę neutralności – podatnik będzie miał prawo do odliczenia całego VAT naliczonego wykazanego na fakturze zakupu wystawionej przez gminę na obojga małżonków (uzupełniona notą o NIP Wnioskodawcy). NSA w wyrokach z dnia 30 marca 2004 r. (FSK 83/04), 21 kwietnia 2004 r. (FSK 69/04) oraz 8 czerwca 2004 r. (FSK 157/04) wyraził znaczącą dla późniejszej praktyki tezę w myśl której „zakup dokonany przez małżonków i udokumentowany fakturą nie powoduje utraty prawa do odliczenia podatku naliczonego w sytuacji gdy tylko jeden z małżonków jest podatnikiem podatku od towarów i usług”. Sąd uznał prawo do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego przez męża. Podobnie wypowiadają się organy podatkowe DIS w Warszawie z dnia 20 czerwca 2008 r. IPPP1/443-917/08-2/AP oraz DIS w Poznaniu z 10 listopada 2011 r. ILPP1/443-1103/11-3/NS. DIS w Warszawie w wykładni z 9 października 2009 r. (IPPP1/443-874/09-2/PR) uznał, że „jeżeli wyłącznie Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT, zakupiony lokal użytkowy będzie służył czynnościom opodatkowanym a faktura otrzymam przez niego z tytułu nabycia lokalu zawierać będzie numer VAT wnioskodawcy, będzie przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku naliczonego. Wystawienie faktury na oboje małżonków nie pozbawi wnioskodawcy możliwości odliczenia podatku wynikającego z wystawionej faktury.”

W ocenie podatnika prawo do odliczenia podatku VAT będzie on mógł zrealizować w miesiącu wystawienia faktury to jest w deklaracji VAT-7 za luty 2018 r. lub za kolejne dwa miesiące.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221, z późn. zm.) – zwanej dalej ustawą – w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

  1. nabycia towarów i usług,
  2. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.

W każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją podatnika wykonującego określone czynności, z którymi łączą się skutki podatkowo-prawne, było wykonywanie czynności opodatkowanych.

Ponadto podkreślić należy, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Natomiast na podstawie art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Zgodnie z powyższą regulacją, z prawa do odliczenia podatku skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy – podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – mocą ust. 2 powołanego artykułu – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.

Z powyższych przepisów wynika, że warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest spełnienie dwóch przesłanek:

  • po pierwsze – dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,
  • po drugie – czynność wykonywana jest przez podmiot, który w jej ramach działa w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.

Analizując powyższe przepisy należy stwierdzić, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy, mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Zaznacza się, że każdy kto dokonuje czynności, które zmierzają do wykorzystania towaru (np. nieruchomości) dla celów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, powinien być uznany za podatnika podatku od towarów i usług. Tym samym wykorzystywanie majątku prywatnego stanowi również działalność gospodarczą, jeżeli jest dokonywane dla celów zarobkowych. Podstawowym kryterium dla opodatkowania sprzedaży, w tym przypadku nieruchomości, jest ustalenie m.in. czy majątek został nabyty i faktycznie wykorzystany na potrzeby osobiste, czy też z przeznaczeniem do działalności gospodarczej.

Zatem status podatnika podatku od towarów i usług wynika z okoliczności dokonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Dla ustalenia, czy osoba dokonująca transakcji sprzedaży nieruchomości jest podatnikiem podatku VAT, istotnym jest stwierdzenie, że prowadzi ona działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Jak wynika z przywołanych wyżej przepisów dostawa towarów (w tym nieruchomości) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy działaniom podmiotu dokonującego tej dostawy można przypisać znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, co w efekcie przesądza o uzyskaniu przez niego statusu podatnika. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że powyższe może mieć miejsce również w odniesieniu do czynności dokonanej jednorazowo.

W związku z powyższym należy wskazać, że elementami przesądzającymi o uznaniu transakcji sprzedaży np. nieruchomości za prowadzenie działalności gospodarczej jest cel (zamiar) nabycia oraz całokształt działań jakie sprzedający podjął w odniesieniu do tejże nieruchomości przez cały okres jej posiadania.

Należy podkreślić, że przez termin „zamiar” należy pojmować nie wolę wewnętrzną, ale wolę dającą się określić na podstawie obiektywnych możliwych do stwierdzenia okoliczności. Przy ustalaniu zamiaru nie można poprzestawać tylko na oświadczeniach zainteresowanej osoby, lecz muszą istnieć obiektywne dowody potwierdzające przeznaczenie danej nieruchomości wyłącznie do celów prywatnych. Jak wynika z powyższego w niniejszej sprawie nie miało to miejsca.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, jest czynnym podatnikiem VAT. Dnia 5 września 2017 r. Wnioskodawca wraz z małżonką (ustawowa wspólność majątkowa) oraz z matką kupił nieruchomość. Zakupu dokonano od Gminy. Zakupiona nieruchomość składa się z 3 działek o numerach ewidencyjnych 2428, 2429 i 2430. Działka 2428 jest niezabudowana, działki 2429 i 2430 są zabudowane trzykondygnacyjnym niepodpiwniczonym budynkiem niemieszkalnym strażnicy Ochotniczej straży Pożarnej, który nigdy nie został ukończony i oddany do użytkowania. Nie był również wykorzystywany zgodnie ze swoim przeznaczeniem, a aktualnie do dnia zakupu był wykorzystywany jako garaż dla autobusów gminnych. Gmina jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Dostawa niezabudowanej działki nr 2428 opodatkowana została stawką VAT 23%, dostawa działek zabudowanych 2429 i 2430 korzysta ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a w zw. z art. 43 ust. 7a i art. 29a ust. 8. Kupujący nabyli nieruchomość w następujących częściach: Wnioskodawca wraz z małżonką: udział wynoszący 1/2 części nieruchomości działek 2429 i 2430, oraz udział wynoszący 1/2 części w prawie własności niezabudowanej działki o numerze 2428. Wnioskodawca nabycia dokonał na zasadach wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej. Matka: udział wynoszący 1/2 części nieruchomości działek 2429 i 2430, oraz udział wynoszący 1/2 części w prawie własności niezabudowanej działki o numerze 2428. Kupujący w dniu podpisania aktu nie zgłosili żądania wystawienia przez Gminę faktury VAT. Kupujący w lutym 2018 r. poprosili Gminę o wystawienie faktur VAT. Gmina przychyliła się do prośby wystawiając faktury dnia 7 lutego 2018 r., przy czym podała na fakturach datę sprzedaży 5 września 2017 r. Zostały wystawione dwie faktury, jedna na rzecz Wnioskodawcy wraz z małżonką, druga na rzecz matki Wnioskodawcy. Na fakturach podane zostały: imię (imiona), nazwisko i adres zamieszkania, nie podano natomiast numerów NIP. Wnioskodawca do wystawionej faktury na obojga małżonków sporządził notę korygującą, którą skorygował dane nabywcy. Notą do istniejących danych dopisał swój NIP. Żona Zainteresowanego nie jest czynnym podatnikiem VAT. Od samego początku nieruchomość kupiona była z zamiarem wykorzystania jej do prowadzenia działalności gospodarczej. Forma zrealizowania tego celu skrystalizowała się w lutym 2018 r. Wnioskodawca wraz z matką zawiązali spółkę cywilną. Wnieśli nieruchomość do spółki cywilnej i planują zakończyć budowę tworząc lokale mieszkalne na kondygnacjach drugiej i trzeciej (piętro pierwsze i drugie) a na parterze lokale użytkowe. Po oddaniu obiektu do używania planują sprzedać lokale mieszkalne i dzierżawić lokale użytkowe. Zarówno działka niezabudowana 2428 jak i działki zabudowane 2429 i 2430 nie były wykorzystywane w żaden sposób od dnia nabycia, tj. 5 września 2017 r. do dnia wniesienia aportem do spółki cywilnej, tj. 14 czerwca 2018 r. Wniesienie nieruchomości aportem do spółki cywilnej – zdaniem podatnika – nastąpiło w związku z wykonywaniem działalności gospodarczej – zostało opodatkowane podatkiem VAT i udokumentowane fakturami VAT wystawionymi przez każdego ze wspólników – Wnioskodawcę i matkę (będących czynnymi podatnikami VAT). Stawki VAT zostały określone oddzielnie dla nieruchomości niezabudowanej nr 2428 – 23% oraz dla nieruchomości zabudowanych 2429 i 2430 – zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a. Żadna z działek nie była wykorzystywana wyłącznie do wykonywania czynności zwolnionych. Od dnia nabycia, tj. 5 września 2017 r. budynek nie był udostępniany w żaden sposób osobom trzecim (w tym na podstawie umowy najmu, dzierżawy ani innej umowy cywilnoprawnej). Od dnia nabycia, tj. 5 września 2017 r. żadna z działek nie była udostępniania osobom trzecim (w tym na podstawie umowy najmu, dzierżawy ani innej umowy cywilnoprawnej). W odniesieniu do działki 2428 nie istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dnia 24 sierpnia, na wniosek spółki cywilnej została wydana przez Urząd Miejski decyzja ustalająca warunki zabudowy. Wniesienie nieruchomości do spółki cywilnej nastąpiło 14 czerwca 2018 r. Budynek niemieszkalny Strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w okresie od 5 września 2017 r. do 14 czerwca 2018 r. nie był wykorzystywany. Wnioskodawca od momentu nabycia budynku do dnia wniesienia aportem nieruchomości do spółki cywilnej, nie ponosił nakładów na ulepszenie w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym. Zakupiona nieruchomość od dnia nabycia do dnia wniesienia aportem do spółki cywilnej nie była wykorzystywana do celów osobistych.

Przy tak przedstawionym opisie sprawy wątpliwości Zainteresowanego dotyczą m.in. przysługującego mu prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury wystawionej przez gminę na obojga małżonków (wraz z notą korygującą uzupełniającą dane nabywcy o NIP Wnioskodawcy) w związku z nabyciem udziału w nieruchomości (działce niezabudowanej 2428 oraz działkach zabudowanych 2429 i 2430).

Jak wskazano powyżej, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy:

  • zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, oraz
  • nie zaistnieją ograniczenia wymienione w art. 88 ustawy, w tym to określone w ust. 3a pkt 2 tego przepisu, zgodnie z którym nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

W analizowanym przypadku Zainteresowany jest – jak wynika z wniosku – czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a nieruchomość zakupiona została z zamiarem – jak wskazał Wnioskodawca – wykorzystania jej w prowadzonej działalności gospodarczej. Zakupiona nieruchomość od dnia nabycia do dnia wniesienia aportem do spółki cywilnej nie była wykorzystywana do celów osobistych.

Zatem działania Wnioskodawcy związane z przedmiotową nieruchomością nie były podjęte w celu wykorzystywania jej do zaspokojenia potrzeb osobistych Zainteresowanego, tylko w celach gospodarczych.

Ponadto, z opisu sprawy wynika, że przez Gminę zostały wystawione dwie faktury, jedna na rzecz Wnioskodawcy i żony (małżonków objętych małżeńską ustawową wspólnotą majątkową), druga na rzecz matki. Na fakturach podane zostały: imię (imiona), nazwisko i adres zamieszkania, nie podano natomiast numerów NIP. Wnioskodawca do wystawionej faktury na obojga małżonków sporządził notę korygującą, którą skorygował dane nabywcy. Notą do istniejących danych dopisał swój NIP.

W kontekście powyższego wskazać należy, że w myśl art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2017 r., poz. 682, z późn. zm.), z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Zatem istotą wspólności majątkowej małżeńskiej, zarówno ustawowej, jak i umownej, jest to, że każdy z małżonków jest współwłaścicielem poszczególnych składników majątku wspólnego (dorobkowego) na zasadach współwłasności łącznej (bezudziałowej).

Na mocy zapisu zawartego w art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

Należy jednakże zaznaczyć, że autonomiczność prawa podatkowego wyklucza możliwość interpretacji przepisów, która zakładałaby, że stosunki majątkowe między małżonkami, regulowane przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, mogą kształtować zakres praw i obowiązków podatników podatku od towarów i usług. Zatem nie każda czynność, która wywołuje skutki na gruncie prawa cywilnego, będzie takie skutki wywoływała na gruncie prawa podatkowego.

Zauważyć bowiem trzeba, że małżeństwo nie należy do żadnej kategorii podmiotów wymienionych w cytowanym wyżej art. 15 ust. 1 ustawy. Powyższe stwarza dla małżonków prowadzących działalność gospodarczą szczególną sytuację prawną, bowiem żaden z przepisów ustawy nie zabrania małżonkom prowadzenia działalności gospodarczej jako odrębnym podatnikom. Nie ma przy tym przeszkód, aby pomiędzy małżonkami prowadzącymi odrębne działalności istniała ustawowa wspólność majątkowa.

Gdy małżonkowie pozostają we współwłasności małżeńskiej i nabywają dobro inwestycyjne, które jest/będzie używane w sposób wyłączny do celów prowadzonej działalności gospodarczej przez jednego z małżonków będących współwłaścicielami, to jedno z nich może korzystać z prawa do odliczenia całości podatku naliczonego, pod warunkiem, że występuje związek pomiędzy poniesionymi wydatkami, a wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Pozbawienie małżonka będącego podatnikiem prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego z faktury wystawionej na oboje małżonków w sytuacji, gdy nabycie ma związek z prowadzoną opodatkowaną działalnością gospodarczą jednego z małżonków, naruszałoby zasadę neutralności – fundamentalną zasadę obowiązującą w podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze przywołane wyżej przepisy prawa w okolicznościach analizowanej sprawy należy zauważyć, że skoro Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług a nabycie od gminy nieruchomości niezabudowanej 2428 oraz działek zabudowanych 2429 i 2430 nastąpiło – jak wskazał Wnioskodawca – z zamiarem wykorzystania ich do działalności gospodarczej, to – co do zasady – spełnione są wymienione w art. 86 ust. 1 ustawy, przesłanki warunkujące prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury otrzymanej przez Wnioskodawcę, dokumentującej przedmiotową transakcję nabycia ww. działek.

Jak wskazał Wnioskodawca, faktura wystawiona przez gminę dokumentowała nabycie udziału w niezabudowanej działce 2428 opodatkowane 23% VAT i nabycie udziału w działkach 2429 i 2430, które korzystało ze zwolnienia od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a w zw. z art. 43 ust. 7a i art. 29a ust. 8 ustawy. A zatem wykazany na fakturze podatek dotyczył wyłącznie nabycia działki niezabudowanej.

Podsumowując, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturze wystawionej przez gminę na oboje małżonków (wraz z notą korygującą uzupełniającą dane nabywcy o NIP Wnioskodawcy), pod warunkiem jednak, że aport nieruchomości był czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego we wniosku jako nr 1, oceniono jako prawidłowe.

Zaznacza się także, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa Wnioskodawcy do odliczenia podatku naliczonego z faktury otrzymanej z tytułu nabycia udziału w nieruchomości (działce niezabudowanej 2428 oraz działkach zabudowanych 2429 i 2430) (pytanie oznaczone we wniosku nr 1). Natomiast wniosek w zakresie opodatkowania wniesienia nieruchomości aportem do spółki cywilnej (pytanie oznaczone nr 2 we wniosku), zostanie załatwiony odrębnym pismem.

Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o opis sprawy przedstawiony przez Wnioskodawcę, w tym w szczególności o informacje, że dostawa niezabudowanej działki nr 2428 opodatkowana została stawką VAT 23%, dostawa działek zabudowanych 2429 i 2430 korzystała ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a w zw. z art. 43 ust. 7a i art. 29a ust. 8 ustawy. Zatem, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź straci swą aktualność.

Ponadto należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

W związku z powyższym zaznaczenia wymaga, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (pytania) Wnioskodawcy. Inne kwestie przedstawione w opisie stanu faktycznego, bądź we własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być rozpatrzone.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj