Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-2.4012.458.2019.2.RD
z 23 października 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 sierpnia 2019 r. (data wpływu 12 sierpnia 2019 r.), uzupełnionym w dniu 14 października 2019 r. (data wpływu 15 października 2019 r.) na wezwanie Organu z dnia 4 października 2019 r. (skutecznie doręczone w dniu 7 października 2019 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wnoszonych opłat członkowskich za wynagrodzenie za świadczoną usługę – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 sierpnia 2019 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wnoszonych opłat członkowskich za wynagrodzenie za świadczoną usługę.


Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 14 października 2019 r. złożonym w dniu 14 października 2019 r. (data wpływu 15 października 2019 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 4 października 2019 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca B. posiada osobowość prawną (...) i jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny (art. 96 ust. 4 ustawy o VAT) oraz podatnik VAT UE (art. 97 ust. 4 ustawy o VAT). Podstawowym celem działalności Wnioskodawcy jest (...)

Wnioskodawca wypełnia zadania określone w (...)


Z dniem (...) 2017 r. Wnioskodawca przystąpił do A. („A.”).

(A.) jest organizacją z siedzibą w Wielkiej Brytanii, będącą niezależnym forum dialogu i badań w dziedzinach (...)


Badania ekonomiczne, będące podstawowym obszarem aktywności A., obejmują zagadnienia istotne dla instytucji członkowskich oraz kontrahentów z sektora publicznego i prywatnego. Głównym przedmiotem analizy są zagadnienia związane z działalnością globalnych inwestorów (...)


Spotkania odbywają się m.in. w (...) oraz stwarzają możliwość aktywnego uczestnictwa poprzez wymianę poglądów/doświadczeń/informacji pomiędzy uczestnikami oraz ich czynny udział w kształtowaniu stanowisk i opinii.


Członkostwo Wnioskodawcy w A. obejmuje tzw. średni szczebel współpracy i przyjmuje m.in. następujące formy:

  • udział pracowników Wnioskodawcy w stażach i wizytach studyjnych organizowanych przez A.;
  • wspólne spotkania i seminaria na tematy będące przedmiotem obopólnego zainteresowania;
  • publikację artykułów (...)
  • udział przedstawicieli Wnioskodawcy w licznych wydarzeniach organizowanych przez A. (w tym w roli prelegentów), który pozwala Wnioskodawcy formułować opinie na forum międzynarodowym w istotnych dla Wnioskodawcy kwestiach;
  • dostęp do raportów A. na temat kluczowych zagadnień ekonomicznych i finansowych;
  • otrzymywanie biuletynów A. zawierających komentarze i analizy dotyczące wydarzeń zachodzących na rynkach finansowych i kapitałowych, oraz cyklicznych komentarzy A.;
  • udział w briefingach telefonicznych dotyczących tematów makroekonomicznych i politycznych.


Jednocześnie dostęp do określonych materiałów realizowany jest elektronicznie oraz dodatkowo - w zakresie wybranych publikacji udostępnionych elektronicznie - również w formie publikacji drukowanych. W zakresie publikacji elektronicznych umowa członkostwa przewiduje dostęp Wnioskodawcy do tzw. analiz A. (A...), które obejmują:

  • raporty A. dot. kluczowych tematów ekonomicznych i finansowych (dostęp po zalogowaniu do panelu członkowskiego na stronie www),
  • biuletyn A., zawierający pogłębione analizy bieżących wydarzeń na globalnych rynkach kapitałowych i w szeroko pojętej branży finansowej (przekazywany w formie mailowej do subskrybentów),
  • cotygodniowe podsumowania wydarzeń - cotygodniowe analizy dot. wydarzeń gospodarczych i finansowych (przekazywane w formie mailowej do subskrybentów),
  • cykliczne komentarze A. - krótkie analizy dot. wydarzeń gospodarczych i finansowych (przekazywane w formie mailowej do subskrybentów).


Z kolei w zakresie publikacji drukowanych Wnioskodawcy doręczane są kwartalne publikacje (...) (dostępne również elektronicznie).

Bezpłatny dostęp do wybranych publikacji A. (przekazywanych w formie mailowej do subskrybentów) możliwy jest dla każdego zainteresowanego po zamówieniu subskrypcji tych treści na stronach www.

Jednocześnie, wśród głównych korzyści, które zadecydowały o członkostwie Wnioskodawcy w A., wskazać należy w szczególności:

  • możliwość wymiany doświadczeń między instytucjami, możliwość prezentowania badań Wnioskodawcy na forum międzynarodowym, udział w kształtowaniu stanowisk i opinii oraz rozwoju działalności badawczej Wnioskodawcy (tematy zainteresowania A. wpisują się w obszary badawcze Wnioskodawcy),
  • zwiększenie obecności Wnioskodawcy w mediach zagranicznych(...),
  • zapewnienie opieki merytorycznej nad stażystami Wnioskodawcy w Londynie.


Z tytułu przystąpienia do A., B. zobowiązany jest do ponoszenia płatnej z góry, rocznej opłaty członkowskiej. Zgodnie z warunkami umowy członkowskiej, kwota opłaty członkowskiej stanowi jednolitą kwotę, z której nie wyodrębniono kwot dotyczących poszczególnych/skonkretyzowanych świadczeń wynikających z członkostwa.

Składki członkowskie dokumentowane są przez A. fakturami. Podkreślić należy, iż na fakturach dokumentujących składki członkowskie za lata 2017 oraz 2018 zamieszczono adnotacje, w których wyszczególniono części z ogólnej kwoty składki członkowskiej, które związane są odpowiednio z usługami cyfrowymi (elektronicznym dostępem do publikacji A.) i dostarczanymi publikacjami drukowanymi oraz zamieszczono w odniesieniu do nich adnotację o zastosowaniu rozliczenia VAT w procedurze odwrotnego obciążenia. Faktura dokumentująca składkę członkowską za rok 2019 nie zawiera wskazanego wyszczególnienia i adnotacji.

W uzupełnieniu do wniosku, na pytanie Organu „czy opłaty będące przedmiotem pytań dokonywane za lata 2017, 2018 oraz 2019 wynikają z zawartej umowy ustnej/pisemnej z A., statutu/regulaminu A.”, Wnioskodawca wskazał, że opłaty dokonane za lata 2017, 2018 oraz 2019 wynikają z pisemnej umowy regulującej zasady członkostwa, zawartej pomiędzy A. oraz B., co zostało wskazane we Wniosku (str. 4): „Zgodnie z warunkami umowy członkowskiej, kwota opłaty członkowskiej stanowi jednolitą kwotę, z której nie wyodrębniono kwot dotyczących poszczególnych/ skonkretyzowanych świadczeń wynikających z członkostwa”.

Na pytanie Organu „jaki charakter mają ponoszone przez Wnioskodawcę na rzecz A. (A.) opłaty będące przedmiotem pytań dokonywane za lata 2017, 2018 oraz 2019”, Wnioskodawca wskazał, że opłaty mają charakter opłat członkowskich, tj. płatności, do uiszczania której zobowiązany jest B. w celu posiadania statusu członka A..

Na pytanie Organu „w jaki sposób jest ustalana/określona wysokość opłat będących przedmiotem pytań dokonywanych za lata 2017 2018 oraz 2019, od czego zależna jest opłata (wysokość opłaty) ponoszona przez Wnioskodawcę za lata 2017, 2018 oraz 2019, czy wielkość opłaty uzależniona jest od poziomu korzyści wynikających z członkostwa, czy wysokość opłaty jest taka sama dla każdego członka, jeśli wysokość opłaty jest różna dla poszczególnych członków należy wskazać od czego zależy jej wysokość dla danego członka (z czego wynika różnica w wysokości opłat)”, Wnioskodawca wskazał, że sposób ustalenia/określenia wysokości opłat dokonanych za lata 2017, 2018 oraz 2019 leży w gestii A., nie wynika z umowy regulującej zasady członkostwa, a B. nie ma wpływu oraz wiedzy w zakresie przyjętego przez A. sposobu kalkulacji wysokości opłat.

Wysokość opłat dokonanych za lata 2017, 2018 oraz 2019 została określona w umowie regulującej zasady członkostwa, zawartej pomiędzy A. oraz B., jako stała kwota, która nie była zależna od stopnia i zakresu korzystania z opisanych we Wniosku przywilejów przysługujących członkom A.

Wysokość opłat nie jest uzależniona od poziomu korzyści wynikających z członkostwa. Jak wskazano we Wniosku (str. 7): Składki członkowskie to obowiązkowe wpłaty podmiotów, które uzyskują status członka A.. Natomiast sam poziom składki członkowskiej w żaden sposób nie jest uzależniony od poziomu późniejszych korzyści wynikających z członkostwa, czy stopnia wykorzystania możliwości wynikających z ich uiszczenia.

B. nie dysponuje wiedzą w zakresie warunków, w tym finansowych, uczestnictwa w A. pozostałych członków, w szczególności na temat wysokości uiszczanych przez nich opłat członkowskich.

Na pytanie Organu „czy opłaty będące przedmiotem pytań dokonywane za lata 2017, 2018 oraz 2019 uprawniają Wnioskodawcę tylko do bycia członkiem A. przez określony okres, którego dotyczy opłata (np. przez dany rok)” Wnioskodawca wskazał, że opłaty dokonane za lata 2017, 2018, oraz 2019 uprawniały/uprawniają B. wyłącznie do bycia członkiem A. przez określony czas, którego one dotyczyły (rok kalendarzowy) oraz korzystania z przywilejów przysługujących członkom A., które zostały opisane we Wniosku.

Na pytanie Organu „czy ostatni dzień roku objętego opłatą oznacza dzień zakończenia bycia członkiem A. w przypadku nieuiszczenia opłaty na kolejny rok” Wnioskodawca wskazał, że ostatni dzień roku kalendarzowego objętego opłatą oznacza ostatni dzień członkostwa w A. w przypadku nieuiszczenia opłaty na kolejny okres (rok kalendarzowy).

Na pytanie Organu „ do jakich konkretnie czynności w latach 2017, 2018 oraz 2019 zobowiązany był/jest Wnioskodawca z tytułu bycia członkiem A.”, Wnioskodawca wskazał, że w związku z członkostwem w A. w latach 2017, 2018 oraz 2019, B. zobowiązany był do uiszczenia opłat członkowskich w ustalonych terminach, co zostało wskazane we Wniosku (str. 4): „Z tytułu przystąpienia do A., B. zobowiązany jest do ponoszenia płatnej z góry, rocznej opłaty członkowskiej”.


Na pytanie Organu „do wykonania jakich konkretnie czynności na rzecz Wnioskodawcy w ramach członkostwa za lata 2017, 2018 2019 zobowiązany był/jest A.” Wnioskodawca wskazał, że jak wskazano we Wniosku (str. 4): „Członkostwo B. w A. obejmuje tzw. średni szczebel współpracy i przyjmuje m.in. następujące formy:

  • udział pracowników B. w stażach i wizytach studyjnych organizowanych przez A.;
  • wspólne spotkania i seminaria na tematy będące przedmiotem obopólnego zainteresowania;
  • publikację artykułów (…) co przyczynia się do zwiększenia obecności B. w mediach zagranicznych;
  • udział przedstawicieli B. w licznych wydarzeniach organizowanych przez A. (w tym w roli prelegentów), który pozwala B. formułować opinie na forum międzynarodowym w istotnych dla B. kwestiach;
  • dostęp do raportów A. na temat kluczowych zagadnień ekonomicznych i finansowych;
  • otrzymywanie biuletynów A. zawierających komentarze i analizy dotyczące wydarzeń zachodzących na rynkach finansowych i kapitałowych, oraz cyklicznych komentarzy A.;
  • udział w briefingach telefonicznych dotyczących tematów makroekonomicznych i politycznych.


Zatem, w ramach opłaty członkowskiej A. zobowiązany był/jest zapewnić swoim członkom (w tym B.) możliwości skorzystania z przywilejów wynikających z tego członkostwa.


Na pytanie Organu „czy opłaty będące przedmiotem pytań dokonywane za lata 2017, 2018 oraz 2019 związane są ze świadczeniem przez A. określonej usługi/usług” Wnioskodawca wskazał, że opłaty dokonane za lata 2017, 2018 oraz 2019 nie stanowiły/stanowią wynagrodzenia za wykonanie przez A. na rzecz B. określonych usług, lecz mają charakter opłat członkowskich. Z tytułu ich uiszczenia B. posiadał/posiada status członka A., co wiązało/wiąże się z możliwością korzystania przez B. z przywilejów przysługujących członkom A., które zostały opisane we Wniosku.

Na pytanie Organu „czy w odniesieniu do 2019 r. Wnioskodawca podobnie jak w latach 2017 -2018 ma elektroniczny dostęp do publikacji A. oraz dostarczanych publikacji drukowanych, jeśli tak to z czego wynika różnica w wystawieniu faktur dokumentujących zapłaconą składkę za rok 2019 w porównaniu do faktur wystawionych za lata 2017 oraz 2018”, Wnioskodawca wskazał, że w ramach członkostwa Wnioskodawca posiada w 2019 r., analogicznie jak posiadał w latach 2017 - 2018, m.in. dostęp elektroniczny do publikacji A. oraz dostarczanych publikacji drukowanych. Jak zostało wskazane we Wniosku: „ (...) bezpłatny dostęp do wybranych publikacji A. (przekazywanych w formie mailowej do subskrybentów) możliwy jest dla każdego zainteresowanego po zamówieniu subskrypcji tych treści na stronach www”.

Różnica w wystawieniu faktur dokumentujących składkę za 2019 r., w porównaniu do faktur wystawionych za lata 2017 oraz 2018 wynika z przyjętego, odmiennego sposobu dokumentowania składek przez A.

Na pytanie Organu „czy poza opłatami będącymi przedmiotem pytań dokonywanymi za lata 2017 2018 oraz 2019 Wnioskodawca uiszczał inne opłaty na rzecz A. w związku z członkostwem, jeśli tak należy krótko wskazać jakie i za co” Wnioskodawca wskazał, że w związku z członkostwem, B. nie uiszczał na rzecz A. opłat innych niż opłaty członkowskie dokonane za lata 2017, 2018 oraz 2019.

Na pytanie Organu „czy A. na rzecz którego Wnioskodawca ponosi opłaty (składki członkowskie) nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski” Wnioskodawca wskazał, że A. nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Wnioskodawca ma wątpliwości dotyczące obowiązku opodatkowania składek wypłacanych na rzecz A. jako ewentualne wynagrodzenie za czynności podlegające opodatkowaniu.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy zapłacone przez B. składki członkowskie w A. za lata 2017 r. i 2018 r. uznać należy za wynagrodzenie za czynności podlegające opodatkowaniu VAT?
  2. Czy zapłaconą przez B. składkę członkowską w A. za 2019 r. uznać należy za wynagrodzenie za czynności podlegające opodatkowaniu VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy, zapłacone przez Wnioskodawcę składki członkowskie w A., zarówno za 2017 r. i 2018 r., jak i za 2019 r., nie stanowią na gruncie VAT wynagrodzenia za czynności objęte przedmiotem opodatkowania tym podatkiem. W ramach członkostwa nie ma miejsca dostawa towarów, ani świadczenie usług przez A.. Składki członkowskie nie mogą zostać uznane za wynagrodzenie za czynności objęte opodatkowaniem VAT, gdyż nie wiążą się one z możliwością żądania jakichkolwiek konkretnych świadczeń.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie zaś do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z powołanych powyżej regulacji wynika, że usługą jest każde świadczenie wykonane przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, które nie jest dostawą towarów, w tym m.in. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji. Zakres pojęcia świadczenia usług zdefiniowany został maksymalnie szeroko i obejmuje te czynności, które nie stanowią dostawy towarów.

Dychotomiczny podział na gruncie VAT na świadczenie usług i dostawę towarów nie oznacza jednak, że wypełnia on wszelkie przejawy aktywności podmiotów gospodarczych, a każdy przepływ środków finansowych, odbywający się w ramach relacji pomiędzy podatnikami VAT, musi być przyporządkowany świadczeniu usług lub dostawie towarów.

Z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (vide np. sprawy C-154/80, C-89/81, C-16/93, C-498/99; „TSUE”) wynika, że za świadczenie usług za wynagrodzeniem, a więc czynności opodatkowane VAT, uważane mogą być sytuacje, w których:

  • istnieje związek prawny między usługodawcą i usługobiorcą, w ramach którego następuje wzajemne świadczenie;
  • wynagrodzenie otrzymane przez usługodawcę stanowi wartość faktycznie przekazaną w zamian za usługi świadczone na rzecz usługobiorcy;
  • istnieje bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść po stronie dostawcy towaru lub usługi. Istotne jest to, że odpłatność za otrzymane świadczenie (towar lub usługę) ma pozostawać w bezpośrednim związku z czynnością, która miałaby być opodatkowana VAT, a także istnieje możliwość wyrażenia w pieniądzu wartości świadczenia wzajemnego.

Biorąc pod uwagę powyższe, na tle zaprezentowanego stanu faktycznego należy wskazać, iż B. niewątpliwie uzyskuje szereg korzyści w związku z członkostwem w A., w szczególności dostęp do nowych badań oraz wiedzy z zakresu zainteresowania (…) (uczestnictwo w spotkaniach/ stażach). Bez wątpienia uczestnictwo B. w A. wspiera oraz zwiększa efektywność realizacji i rozwoju celów ustawowych Wnioskodawcy m.in. w zakresie działalności badawczej, działalności inwestycyjnej. Niemniej jednak powyższe możliwości związane z członkostwem w A. nie stanowią skonkretyzowanych świadczeń o jednoznacznie określonej wartości. Brak jest możliwości zidentyfikowania konkretnych świadczeń, jakie A. faktycznie realizować będzie na rzecz Wnioskodawcy. Nie sposób bowiem określić skalę korzyści oraz zidentyfikować konkretne świadczenia w przypadku oferowanej członkom A. możliwości wymiany doświadczeń między instytucjami, możliwości prezentowania badań na forum międzynarodowym, udziału w kształtowaniu stanowisk i opinii, czy też związanej z tymi aktywnościami zwiększonej obecności w mediach zagranicznych. Również dostęp do określonych analiz/badań (w wymiarze elektronicznym lub drukowanym), nie powinien być traktowany jako mierzalne świadczenie, przez wzgląd na brak ekwiwalentności opłaty członkowskiej z korzyścią osiągniętą z tytułu jego uzyskania. Argumentem potwierdzającym prezentowaną powyżej tezę, jest również fakt, iż dostęp do znaczonej części treści zawartych w materiałach udostępnianych elektronicznie i częściowo w formie drukowanej możliwy jest również dla szerokiego grona odbiorców, również tych niebędących członkami A.. Jak wskazano w stanie faktycznym, dostęp do wybranych publikacji A. (przekazywanych w formie elektronicznej do subskrybentów) możliwy jest dla każdego zainteresowanego, po zamówieniu subskrypcji na stronach www. Tym samym wnoszona opłata członkowska nie może być uznana za wynagrodzenie za określone treści (elektroniczne, ewentualnie drukowane), gdyż treści te co do zasady dystrybułowane są bezpłatnie.

Dodatkowo należy zauważyć, że sam sposób kalkulacji opłaty członkowskiej wynikający z umowy członkowskiej wskazuje, iż nie jest ona skorelowana z żadnym konkretnym świadczeniem, a jej wysokość nie jest pochodną aktywności A. w stosunku do Wnioskodawcy w danym roku kalendarzowym. Brak jest w związku z powyższym podstaw prawnych dla sposobu alokacji składki członkowskiej wynikającego z adnotacji zamieszonych na wybranych fakturach wystawionych przez A. (dot. dwóch z trzech wystawionych faktur, dotyczących składek członkowskich za 2017 r. i 2018 r.). W konsekwencji przyjąć należy, iż opłata członkowska nie stanowi ekwiwalentu korzyści otrzymywanych przez Wnioskodawcę od A. w związku z członkostwem. Uiszczana roczna opłata członkowska nie ma charakteru zapłaty za świadczenie podlegające opodatkowaniu, ponieważ brak jest bezpośredniego związku pomiędzy dokonaną opłatą członkowską a otrzymanym świadczeniem, które przynosi bezpośrednie i skonkretyzowane korzyści Wnioskodawcy. Nie jest możliwe określenie, czy dana część składki przypada na konkretne korzyści otrzymywane przez członka A.. Składki członkowskie to obowiązkowe wpłaty podmiotów, które uzyskują status członka A.. Natomiast sam poziom składki członkowskiej w żaden sposób nie jest uzależniony od poziomu późniejszych korzyści wynikających z członkostwa, czy stopnia wykorzystania możliwości wynikających z ich uiszczenia.


W świetle powyższego, w ocenie B., uzasadnione jest przyjęcie, że opłata członkowska wnoszona do A. nie stanowi wynagrodzenia za odpłatną usługę podlegającą opodatkowaniu VAT ze względu na:

  • brak konkretnego świadczenia uzyskiwanego w związku z członkostwem, oraz
  • brak ekwiwalentności opłaty członkowskiej z korzyściami osiąganymi przez członków A.

Zaprezentowane stanowisko pozostaje spójne z praktyką orzeczniczą TSUE w zakresie opodatkowania opłat członkowskich. Zgodnie z prezentowaną przez TSUE wykładnią, opłaty członkowskie o ogólnym charakterze nie stanowią wynagrodzenia za czynność podlegającą opodatkowaniu VAT. Takie stanowisko znalazło odzwierciedlenie w orzeczeniu TSUE z dnia 8 marca 1986 r. w sprawie 102/86 (Apple and Pear Development Council v. Commissioners of Customs end Excise), w którym TSUE uznał, że obowiązkowe składki uiszczane przez członków zrzeszenia, jeżeli przeznaczane są na dowolne cele statutowe, a członkowie nie mają wpływu na ich przeznaczenie, nie są uznawane za wynagrodzenie.


Również orzecznictwo krajowych organów podatkowych w zakresie opodatkowania opłat członkowskich (lub opłat o podobnym charakterze) potwierdza stanowisko, iż tego typu opłaty nie stanowią wynagrodzenia za świadczenia podlegające opodatkowaniu VAT. Przykładowo:

  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 25 maja 2016 r., sygn. ITPP2/4512-214/16/AK - „(...) kwota pobieranej składki w zamian za członkostwo w SAB nie będzie stanowiła wynagrodzenia za usługi, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy. (...) obowiązek wniesienia składki członkowskiej wynika z faktu przystąpienia do SAB i jest ona jedynie związana z pozostawaniem jej członkiem. Nie występuje wzajemność świadczeń, tj. poprzez wniesienie składki członkowskiej nie powstanie pomiędzy członkiem a SAB stosunek prawny, przedmiotem którego byłoby żądanie ze strony członka wyświadczenie konkretnej usługi przez Spółkę na jego rzecz (...)”.
  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 27 września 2016 r., sygn. ITPP1/4512-499/16-3/MN - „(...) co do zasady nie jest wynagrodzeniem w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług płatność (składka członkowska), która dokonywana jest jedynie w związku z przynależnością do określonej organizacji. Szczególnie gdy organizacja ma dowolność co do przeznaczenia otrzymanych środków, zaś jej członkowie nie mają bezpośredniego wpływu na ich spożytkowanie. W tym bowiem przypadku nie można uznać, że składka członkowska ma charakter zapłaty za usługę, bowiem brak jest bezpośredniego związku pomiędzy płatnością, a korzyściami jakie osiągają poszczególni jej członkowie. Zasadniczo zatem uiszczane przez członków składki nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, pod warunkiem jednak, że nie można im przypisać konkretnego świadczenia wynikającego z opłacenia składki. W sytuacji jednak, gdy stanowić one będą wynagrodzenie za otrzymane przez członka świadczenie, zastosowanie znajdą przepisy ustawy o podatku od towarów i usług”.
  • interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 27 lipca 2017 r., sygn. 0114-KDIP1-3.4012.115.2017.1.KC - „(...) Zapłata składki członkowskiej związana jest jedynie z formalnym członkostwem w samorządzie zawodowym i nie występuje tu wzajemność świadczeń, tj. poprzez wniesienie składki członkowskiej nie powstanie pomiędzy Wnioskodawcą a fizjoterapeutą stosunek prawny, przedmiotem którego byłoby żądanie ze strony płacącego składkę wyświadczenia konkretnej usługi przez Wnioskodawcę na jego rzecz. Wobec powyższego, (...) nie dochodzi do świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy, tym samym Wnioskodawca w świetle ustawy o podatku od towarów i usług nie będzie obowiązany do opodatkowania przedmiotowych składek członkowskich”.
  • interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 2 stycznia 2018 r., sygn. 0112-KDIL1-3.4012.499.2017.2.KM - „(...) W świetle powyższego, brak elementu wzajemności w przypadku składek członkowskich oznacza, że składki te nie będą stanowiły odpłatności za jakąkolwiek dostawę towarów czy świadczenie usług przez Stowarzyszenie, w efekcie nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, tj. będą pozostawały poza zakresem obowiązywania ustawy o podatku od towarów i usług (...)”.
  • interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 2 stycznia 2018 r., sygn. 0112-KDIL1-3.4012.499.2017.2.KM - „(...) składki członkowskie przeznaczone na bieżące funkcjonowanie Stowarzyszenia, w tym realizację celów statutowych, nie będą miały charakteru ekwiwalentnego - nie będą upoważniały członków Stowarzyszenia, którzy te składki wniosą, do żadnego konkretnego świadczenia ze strony Stowarzyszenia. Składki członkowskie przeznaczone będą ogólnie na cele statutowe, a członkowie nie będą mieli wpływu na ich przeznaczenie. Składek tych nie można więc uznać za wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług, gdyż nie istnieje bezpośredni związek pomiędzy świadczonymi usługami na rzecz konkretnego członka Stowarzyszenia, a otrzymanym z tego tytułu wynagrodzeniem”,
  • interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 9 sierpnia 2018 r., sygn. 0114-KDIP1-2.4012.338.2018.2.RD - „(...) kwota pobieranej opłaty w zamian za członkostwo w E. (międzynarodowym stowarzyszeniu zlokalizowanym w Brukseli działającym na rzecz sektora elektroenergetycznego) nie będzie stanowiła wynagrodzenia za usługi o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy. Wnioskodawca zobowiązany do uiszczenia opłaty członkowskiej (opłaty rocznej) nie może być uznany za usługobiorcę usług świadczonych przez E. Roczne opłaty członkowskie wnoszone przez Wnioskodawcę na rzecz E nie są związane ze świadczeniem przez E konkretnej usługi. Statut E. jako stowarzyszenia non-profit nie wskazuje na specyficzne korzyści, w tym konkretne usługi, jakie by realizowano w związku z członkostwem. Roczne opłaty członkowskie wynikają z faktu przynależności do E. i nie skutkują żadnymi świadczeniami zwrotnymi ze strony E., poza faktem bycia członkiem tej organizacji, jak wskazuje Wnioskodawca E. nie jest zobowiązany do żadnych konkretnych działań na rzecz Wnioskodawcy w związku z wniesieniem opłaty (...)”


Mając na uwadze powyższe B. stoi na stanowisku, iż roczna opłata członkowska wnoszona przez do A. nie powinna być kwalifikowana jako wynagrodzenie za czynność podlegającą opodatkowaniu VAT. Tym samym B. nie jest zobowiązany dokonywać samonaliczenia VAT w Polsce w związku z wnoszeniem tej opłaty. Tym samym zapłacone przez B. na rzecz A. składki członkowskie za lata 2017-2019 r. nie stanowią wynagrodzenia za czynności podlegające opodatkowaniu VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174 z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Towarami, stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.


W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.


Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy – podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.


Stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy – działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z powołanych regulacji wynika, że usługą jest każde świadczenie wykonane przez podatnika w ramach działalności gospodarczej, które nie jest dostawą towarów, w tym m.in. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji. Zatem na zachowanie to składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie (nieczynienie, bądź też tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy). W przypadku uznania danego świadczenia za usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy, winien istnieć bezpośredni konsument, beneficjent świadczenia, odnoszący wymierną korzyść.

Dana czynność podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności. Przy czym związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można stwierdzić, że płatność następuje w zamian za to świadczenie.

Wskazać należy, że kwestia odpłatności była wielokrotnie przedmiotem rozstrzygnięć Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I tak, przykładowo w wyroku z dnia 8 marca 1988 r. w sprawie C-102/86 Apple and Pear Development Council przeciwko Commissioners of Customs and Excise, TSUE uznał, że określoną czynność można uznać za wykonaną odpłatnie, jeśli istnieje bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść po stronie dostawcy towaru lub usługi, a ponadto gdy odpłatność za otrzymane świadczenie pozostaje w bezpośrednim związku z czynnością, która miała być opodatkowana VAT.

Na uwagę zasługuje także orzeczenie z dnia 3 marca 1994 r. w sprawie C-16/93 R. J. Tolsma przeciwko Inspecteur der Omzetbelasting Leeuwarden, gdzie podkreślono, że usługi świadczone są za wynagrodzeniem, wyłącznie jeżeli istnieje stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a jej odbiorcą, na mocy którego występuje świadczenie wzajemne, przy czym wynagrodzenie otrzymane przez świadczącego usługę stanowi wartość przekazywaną w istocie w zamian za usługę wyświadczoną jej odbiorcy.

Uwzględniając powyższe, jak również stanowisko Trybunału zaprezentowane w sprawie C-102/86 Apple and Pear Development, zgodnie z którym korzyści wynikające z wykonywanych przez usługodawcę zadań muszą mieć bezpośredni związek z usługobiorcą, zaś w sytuacji, gdy taki związek nie istnieje (np. związek ma wyłącznie charakter pośredni, bo usługobiorcą jest cała branża a nie konkretny plantator), nie można uznać takich czynności za usługi opodatkowane VAT, stwierdzić należy, że co do zasady nie jest wynagrodzeniem w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług płatność (składka członkowska), która dokonywana jest jedynie w związku z przynależnością do określonej organizacji. Szczególnie gdy, jak w ostatnim z powołanych wyroków, organizacja ma dowolność co do przeznaczenia otrzymanych środków, zaś jej członkowie nie mają bezpośredniego wpływu na ich spożytkowanie. W tym bowiem przypadku nie można uznać, że składka członkowska ma charakter zapłaty za usługę, bowiem brak było bezpośredniego związku pomiędzy płatnością a korzyściami jakie osiągają poszczególni jej członkowie. Powyższe rozważania nie mogą być jednak, co do zasady, stosowane wobec wszystkiego rodzaju składek członkowskich. Jeżeli bowiem określona organizacja została utworzona także w celu wykonywania na rzecz swoich członków jednego, czy kilku konkretnych świadczeń, to w tym przypadku składkę na jej rzecz można potraktować jako zapłatę za określone świadczenie (usługę).


W przypadku świadczenia usług, istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależy, czy dana usługa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.


Kwestia określenia miejsca świadczenia przy świadczeniu usług została uregulowana w Rozdziale 3 Dział V ustawy o podatku od towarów i usług.

Na potrzeby stosowania przepisów ustawy dot. miejsca świadczenia, zgodnie z art. 28a ustawy,

  1. ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:

    1. podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,
    2. osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;
  2. podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.


Powyższy artykuł wprowadza w ustawie drugą definicję podatnika. Definicja ta ma zastosowanie tylko w przypadku ustalenia miejsca świadczenia usług.


Generalna zasada dotycząca miejsca świadczenia usług (na rzecz podatników w rozumieniu art. 28a ustawy) została określona w art. 28b ust. 1 ustawy. W oparciu o ten przepis, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n.

Przy czym w myśl art. 28b ust. 2 ustawy w przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 2 pkt 9 ustawy, przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.

Zgodnie zaś z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2018 r., podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4,
  2. usługobiorcą jest:

    • w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b – podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4,
    • w pozostałych przypadkach – podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4.

Natomiast art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2019 r. stanowi, że podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4,
  2. usługobiorcą jest:
    • w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b - podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4,
    • w przypadku transferu bonów jednego przeznaczenia, w przypadku których miejscem świadczenia usług, których te bony dotyczą, jest terytorium kraju - podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15,
    • w pozostałych przypadkach - podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4.


Stosownie do art. 17 ust. 2 ustawy, w przypadkach wymienionych w ust. 1 pkt 4, 5, 7 i 8, usługodawca lub dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego.

Powołany art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy wskazuje na sytuację, w której podatnikiem staje się nabywca usługi, jeśli dokonał on nabycia usługi od dostawcy spoza terytorium Polski. Przepis wprowadza mechanizm tzw. odwrotnego obciążenia, który polega na opodatkowaniu usług przez usługobiorcę. Warunkiem zastosowania odwrotnego obciążenia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy względem usług jest spełnienie warunków dotyczących usługodawcy jak i usługobiorcy.

Z opisu sprawy wynika, że z dniem 1 stycznia 2017 r. B. przystąpił do A. („A.”). A. jest organizacją z siedzibą w Wielkiej Brytanii, będącą niezależnym forum dialogu i badań w dziedzinach (...), celem której jest promowanie wymiany informacji i najlepszych praktyk. A. zrzesza członków będących (...). A. w zakresie swojej aktywności koncentruje się na polityce globalnej oraz tematach dotyczących inwestycji, w szczególności w zakresie: zarządzania aktywami, rynków kapitałowych oraz nadzoru i regulacji finansowych oraz zakłada współpracę w dwóch podstawowych formach tj. w ramach prowadzonych badań oraz organizowanych spotkań. Badania ekonomiczne, będące podstawowym obszarem aktywności A., obejmują zagadnienia istotne dla instytucji członkowskich oraz kontrahentów z sektora publicznego i prywatnego. Głównym przedmiotem analizy są zagadnienia związane z działalnością (...). Członkostwo B. w A. obejmuje tzw. średni szczebel współpracy i przyjmuje m.in. następujące formy: udział pracowników B. w stażach i wizytach studyjnych organizowanych przez A., wspólne spotkania i seminaria na tematy będące przedmiotem obopólnego zainteresowania, publikację artykułów (...) co przyczynia się do zwiększenia obecności B. w mediach zagranicznych, udział przedstawicieli B. w licznych wydarzeniach organizowanych przez A. (w tym w roli prelegentów), który pozwala B. formułować opinie na forum międzynarodowym w istotnych dla B. kwestiach, dostęp do raportów A. na temat kluczowych zagadnień ekonomicznych i finansowych, otrzymywanie biuletynów A. zawierających komentarze i analizy dotyczące wydarzeń zachodzących na rynkach finansowych i kapitałowych, oraz cyklicznych komentarzy A., udział w briefingach telefonicznych dotyczących tematów makroekonomicznych i politycznych. Jednocześnie dostęp do określonych materiałów realizowany jest elektronicznie oraz dodatkowo - w zakresie wybranych publikacji udostępnionych elektronicznie - również w formie publikacji drukowanych. W zakresie publikacji elektronicznych umowa członkostwa przewiduje dostęp B. do tzw. analiz A. (A...), które obejmują: raporty A. dot. kluczowych tematów ekonomicznych i finansowych (dostęp po zalogowaniu do panelu członkowskiego na stronie www), biuletyn A., zawierający pogłębione analizy bieżących wydarzeń na globalnych rynkach kapitałowych i w szeroko pojętej branży finansowej (przekazywany w formie mailowej do subskrybentów), cotygodniowe podsumowania wydarzeń - cotygodniowe analizy dot. wydarzeń gospodarczych i finansowych (przekazywane w formie mailowej do subskrybentów), cykliczne komentarze A. - krótkie analizy dot. wydarzeń gospodarczych i finansowych (przekazywane w formie mailowej do subskrybentów). Z kolei w zakresie publikacji drukowanych B. doręczane są kwartalne publikacje (...) (dostępne również elektronicznie). Bezpłatny dostęp do wybranych publikacji A. (przekazywanych w formie mailowej do subskrybentów) możliwy jest dla każdego zainteresowanego po zamówieniu subskrypcji tych treści na stronach www. Wśród głównych korzyści, które zadecydowały o członkostwie B. w A., znajdują się w szczególności: możliwość wymiany doświadczeń między instytucjami, możliwość prezentowania badań B. na forum międzynarodowym, udział w kształtowaniu stanowisk i opinii oraz rozwoju działalności badawczej B. (tematy zainteresowania A. wpisują się w obszary badawcze B.), zwiększenie obecności B. w mediach zagranicznych (...), zapewnienie opieki merytorycznej nad stażystami B. w Londynie.

Z tytułu przystąpienia do A., B. zobowiązany jest do ponoszenia płatnej z góry, rocznej opłaty członkowskiej. Zgodnie z warunkami umowy członkowskiej, kwota opłaty członkowskiej stanowi jednolitą kwotę, z której nie wyodrębniono kwot dotyczących poszczególnych/skonkretyzowanych świadczeń wynikających z członkostwa. Opłaty mają charakter opłat członkowskich, tj. płatności, do uiszczania której zobowiązany jest B. w celu posiadania statusu członka A.. Wysokość opłat dokonanych za lata 2017, 2018 oraz 2019 została określona w umowie regulującej zasady członkostwa, zawartej pomiędzy A. oraz B., jako stała kwota, która nie była zależna od stopnia i zakresu korzystania z opisanych we Wniosku przywilejów przysługujących członkom A. Wysokość opłat nie jest uzależniona od poziomu korzyści wynikających z członkostwa. Opłaty dokonane za lata 2017, 2018, oraz 2019 uprawniały/uprawniają B. wyłącznie do bycia członkiem A. przez określony czas, którego one dotyczyły (rok kalendarzowy) oraz korzystania z przywilejów przysługujących członkom A.. Ostatni dzień roku kalendarzowego objętego opłatą oznacza ostatni dzień członkostwa w A. w przypadku nieuiszczenia opłaty na kolejny okres (rok kalendarzowy). W związku z członkostwem w A. w latach 2017, 2018 oraz 2019, B. zobowiązany był do uiszczenia opłat członkowskich w ustalonych terminach. Z tytułu opłat B. posiadał/posiada status członka A., co wiązało/wiąże się z możliwością korzystania przez B. z przywilejów przysługujących członkom A.. W ramach członkostwa Wnioskodawca posiada w 2019 r., analogicznie jak posiadał w latach 2017 - 2018, m.in. dostęp elektroniczny do publikacji A. oraz dostarczanych publikacji drukowanych. Składki członkowskie dokumentowane są przez A. fakturami. Na fakturach dokumentujących składki członkowskie za lata 2017 oraz 2018 zamieszczono adnotacje, w których wyszczególniono części z ogólnej kwoty składki członkowskiej, które związane są odpowiednio z usługami cyfrowymi (elektronicznym dostępem do publikacji A.) i dostarczanymi publikacjami drukowanymi oraz zamieszczono w odniesieniu do nich adnotację o zastosowaniu rozliczenia VAT w procedurze odwrotnego obciążenia. Faktura dokumentująca składkę członkowską za rok 2019 nie zawiera wskazanego wyszczególnienia i adnotacji. Różnica w wystawieniu faktur dokumentujących składkę za 2019 r., w porównaniu do faktur wystawionych za lata 2017 oraz 2018 wynika z przyjętego, odmiennego sposobu dokumentowania składek przez A.. W związku z członkostwem, B. nie uiszczał na rzecz A. opłat innych niż opłaty członkowskie dokonane za lata 2017, 2018 oraz 2019. A. nie posiada w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.


W związku z przedstawionym stanem faktycznym Wnioskodawca ma wątpliwości dotyczące obowiązku opodatkowania składek członkowskich wypłacanych na rzecz A. za lata 2017, 2018 oraz 2019 r. jako ewentualnego wynagrodzenia za czynności podlegające opodatkowaniu.


Jak już wskazywano, dana czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, wówczas gdy istnieje bezpośredni związek o charakterze przyczynowym pomiędzy wykonaną czynnością a otrzymanym świadczeniem wzajemnym w ten sposób, że zapłacone kwoty stanowią rzeczywiste wynagrodzenie za świadczenie usług w ramach stosunku prawnego na podstawie którego wykonywana jest usługa (musi wynikać wyraźna bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę).

Analiza okoliczności faktycznych sprawy w kontekście obowiązujących w tym zakresie przepisów pozwala stwierdzić, że opłaty członkowskie w A. za lata 2017, 2018 oraz 2019 r. nie stanowią wynagrodzenia za usługi, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy.

Wnioskodawca, zobowiązany do uiszczania opłaty członkowskiej za 2017, 2018 jak również 2019 r. w celu posiadania statusu członka A., nie może być uznany za usługobiorcę usług świadczonych przez A. - organizację z siedzibą w Wielkiej Brytanii, będącą niezależnym forum dialogu i badań w dziedzinach (...) Opłaty członkowskie za 2017 r., 2018 r. oraz 2019 r. wnoszone przez Wnioskodawcę na rzecz organizacji A. nie są bowiem związane ze świadczeniem przez tą organizację konkretnych usług na rzecz Wnioskodawcy. Jak wskazał Wnioskodawca, opłaty ponoszone w 2017 r., 2018 r. oraz 2019 r. mają charakter opłat członkowskich, tj. płatności, do uiszczania której zobowiązany jest Wnioskodawca w celu posiadania statusu członka A.. Wysokość opłat dokonanych za lata 2017, 2018 oraz 2019 została określona w umowie regulującej zasady członkostwa, zawartej pomiędzy A. oraz B., jako stała kwota, która nie była zależna od stopnia i zakresu korzystania z przywilejów przysługujących członkom A.. Wysokość opłat nie jest uzależniona od poziomu korzyści wynikających z członkostwa. Jak wskazuje Wnioskodawca, opłaty dokonane za lata 2017, 2018, oraz 2019 uprawniały/uprawniają B. wyłącznie do bycia członkiem A. przez określony czas, którego one dotyczyły (rok kalendarzowy) oraz korzystania z przywilejów przysługujących członkom A.. Członkostwo obejmuje tzw. średni szczebel współpracy i przyjmuje m.in. następujące formy: udział pracowników Wnioskodawcy w stażach i wizytach studyjnych organizowanych przez A., wspólne spotkania i seminaria na tematy będące przedmiotem obopólnego zainteresowania, publikację artykułów (...), co przyczynia się do zwiększenia obecności B. w mediach zagranicznych, udział przedstawicieli B. w licznych wydarzeniach organizowanych przez A. (w tym w roli prelegentów), który pozwala B. formułować opinie na forum międzynarodowym w istotnych dla B. kwestiach, dostęp do raportów A. na temat kluczowych zagadnień ekonomicznych i finansowych, otrzymywanie biuletynów A. zawierających komentarze i analizy dotyczące wydarzeń zachodzących na rynkach finansowych i kapitałowych, oraz cyklicznych komentarzy A., udział w briefingach telefonicznych dotyczących tematów makroekonomicznych i politycznych. W ramach członkostwa Wnioskodawca posiada w 2019 r., analogicznie jak posiadał w latach 2017 - 2018, m.in. dostęp elektroniczny do publikacji A. oraz dostarczanych publikacji drukowanych.

W przedmiotowej sprawie nie występuje zatem wzajemność świadczeń, tj. poprzez wniesienie opłaty członkowskiej za 2017 r. 2018 r. oraz 2019 r. nie powstanie między Wnioskodawcą a A. stosunek prawny, przedmiotem którego byłoby żądanie ze strony Wnioskodawcy wyświadczenia skonkretyzowanej usługi przez A. na jego rzecz. Uiszczana roczna opłata członkowska za 2017 r. 2018 r. oraz 2019 r. nie ma charakteru zapłaty za usługę, ponieważ brak jest bezpośredniego związku pomiędzy dokonaną opłatą członkowską a otrzymanym świadczeniem, które przynosi bezpośrednie i skonkretyzowane korzyści Wnioskodawcy.

Wobec powyższego skoro – jak wskazano wyżej – w okolicznościach niniejszej sprawy nie dochodzi do świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy, to tym samym Wnioskodawca w świetle ustawy o podatku od towarów i usług nie jest obowiązany do opodatkowania rocznych opłat członkowskich za 2017 r. 2018 r. oraz 2019 r. uiszczanych na rzecz A. poprzez rozpoznanie importu usług, o którym mowa w art. 2 pkt 9 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy.


Reasumując, zapłacone przez Wnioskodawcę składki członkowskie za 2017 r. 2018 r. oraz 2019 r. nie stanowią wynagrodzenia czy czynności podlegające opodatkowaniu.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 i 2 należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Tut. Organ informuje, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj