Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB4.4014.273.2019.3.LB
z 7 października 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 07 sierpnia 2019 r. (data wpływu – 09 sierpnia 2019 r.), uzupełnionym 11 września 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09 sierpnia 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

Jako, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych (zawierał braki), w piśmie z 04 września 2019 r. znak: 0114-KDIP1-3.4012.348.2019.2.ISK, 0111-KDIB4.4014.273.2019.3.LB wezwano o jego uzupełnienie.

Wniosek uzupełniono 11 września 2019 r.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
    A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dawniej: B. Sp. z o.o.) (Kupujący);
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
    C. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Sprzedający, Spółka)

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

C. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Sprzedająca” lub „Spółka”, „Zainteresowany niebędący stroną postępowania”) jest spółką prawa handlowego, której głównym obszarem działalności, zgodnie z informacjami ujawnionymi w Krajowym Rejestrze Sądowym, jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Spółka jest zarejestrowana jako podatnik od towarów i usług czynny i pozostanie również zarejestrowanym podatnikiem w dacie ziszczenia się zdarzenia przyszłego. Spółka jest spółką celową.

A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Kupująca”, „Zainteresowany będący stroną postępowania”), głównym obszarem działalności spółki jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Kupująca aktualnie nie jest zarejestrowana jako podatnik od towarów i usług czynny, lecz złożyła już wniosek o rejestrację jako czynny podatnik podatku od towarów i usług i w dacie ziszczenia się zdarzenia przyszłego będzie czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Kupująca jest spółką celową.

Kupująca oraz Sprzedająca (dalej łącznie: „Strony”) nie są podmiotami powiązanymi w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2019 r., poz. 865 ze zm.).

Sprzedającej przysługuje prawo własności:

  1. zabudowanej nieruchomości gruntowej stanowiącej działkę gruntu o numerze ewidencyjnym (…), o powierzchni 0,0910 ha, dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą (dalej: „Grunt”),
  2. zlokalizowanego na Gruncie budynku biurowego, znanego na rynku powierzchni biurowych jako „N.K.” (dalej: „Budynek”) oraz związanych z użytkowaniem Budynku aktywów ruchomych i wyposażenia (dalej: „Aktywa”).

Grunt, Budynek oraz Aktywa związane z funkcjonowaniem Budynku będą dalej łącznie określane jako „Nieruchomość”.

Sprzedająca nabyła Nieruchomość w drodze sukcesji uniwersalnej, poprzez przejęcie przedsiębiorstwa dotychczasowego właściciela (D. Sp. z o.o.) wskutek połączenia przez przejęcie w trybie art. 492 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Połączenie zostało zarejestrowane w styczniu 2008 r.

Wcześniej D. Sp. z o.o. nabyła nieruchomość od spółki E. Sp. z o.o. w ramach umowy przeniesienia przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego.

Cała powierzchnia biurowa od wielu lat jest przedmiotem najmu stanowiącego czynność opodatkowaną na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług. W szczególności była ona przedmiotem takiego wynajmu w okresie powyżej 2 lat przed planowaną przez Strony dostawą Nieruchomości stanowiącą przedmiot niniejszego wniosku.

W szczególności, umowy najmu były zawierane w następujących terminach:

  • Parter (przestrzeń handlowa) – był przedmiotem najmu od marca 2014 r.;
  • I piętro (przestrzeń biurowa) – było przedmiotem najmu od marca 2014 r.;
  • II piętro (przestrzeń biurowa) – było przedmiotem najmu od kwietnia 2013r.;
  • III piętro (przestrzeń biurowa) – było przedmiotem najmu od czerwca 2012 r.;
  • IV piętro (przestrzeń biurowa) – było przedmiotem najmu od listopada 2013 r. oraz następnie od marca 2015 r.;
  • V piętro (przestrzeń biurowa) – było przedmiotem najmu od października 2012 r. oraz następnie od sierpnia 2015 r.;
  • VI piętro (przestrzeń biurowa) – było przedmiotem najmu od stycznia 2005 r.;
  • Piętro -1 oraz piwnica (parkingi oraz przestrzenie magazynowe) poszczególne powierzchnie były kolejno wynajmowane w latach 2012-2016, a od października 2016 r. całość powierzchni była przedmiotem najmu.

Na przestrzeni ostatnich trzech lat, tj. w bieżącym 2019 r., 2018 r. i 2017 r. nie doszło do powstania ulepszeń w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowiących co najmniej 30% wartości początkowej, czy też przebudowy powodującej zmianę przeznaczenia Nieruchomości od pierwotnego.

Strony planują zawarcie umowy sprzedaży Nieruchomości (dalej: „Transakcja”). Planowana Transakcja zostanie zawarta w formie aktu notarialnego, a w ramach Transakcji i cenie sprzedaży na Kupującą przejdą:

  • prawo własności Gruntu;
  • prawo własności Budynku;
  • prawo własności Aktywów;
  • majątkowe prawa autorskie do projektów przygotowanych na potrzeby budowy Budynku;
  • prawa wynikające z gwarancji budowlanych;
  • prawa i obowiązki wynikające z zawartych przez Spółkę umów najmu, co nastąpi z mocy prawa, tj. na podstawie art. 678 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2019 r. poz. 1145), jeżeli na dzień sprzedaży umowy te będą obowiązywać (tzn. nie zostaną wcześniej rozwiązane);
  • całość dokumentacji dotyczącej budowy Budynku i naniesień (np. projekty budowlane, decyzje administracyjne);
  • całość dokumentacji dotyczącej obsługi technicznej Budynku;
  • wszystkie egzemplarze umów najmu oraz pozostała dokumentacja związana z tymi umowami;
  • klucze, sterowniki, kody do Budynku;
  • inne dokumenty i przedmioty związane z użytkowaniem Nieruchomości, które zostaną wskazane w umowie sprzedaży.

Przeniesieniu na rzecz Kupującej wraz z Nieruchomością nie będą natomiast podlegać w ramach Transakcji:

  • inne ruchomości niż wskazane wyżej;
  • prawa i obowiązki wynikające z umowy rachunków bankowych Sprzedającej (w tym rachunków bankowych, za pośrednictwem których Sprzedająca dokonuje rozliczeń z najemcami);
  • środki pieniężne Sprzedającej zgromadzone na rachunkach bankowych i w kasie (z wyjątkiem ewentualnie przelewu kaucji najemców, co stanowić będzie konsekwencję wstąpienia w stosunek najmu przez Nabywcę);
  • tajemnice przedsiębiorstwa Sprzedającej oraz know-how Sprzedającej;
  • księgi rachunkowe Sprzedającej i inne dokumenty (np. handlowe, korporacyjne) związane z prowadzeniem przez Sprzedającą działalności gospodarczej;
  • firma przedsiębiorstwa Sprzedającej;
  • prawa i obowiązki wynikające z umów związanych z prowadzeniem bieżącej działalności przez Sprzedającą, w tym w szczególności umów o prowadzenie rozliczeń księgowo-podatkowych, umów o doradztwo podatkowe, umów o doradztwo prawne, itp.;
  • umowy z pracownikami;
  • umowy dotyczące Sprzedającej lub Nieruchomości, w szczególności umowy w zakresie obsługi finansowo-księgowej;
  • pracownicy Spółki;
  • Zarząd Spółki;
  • zobowiązania kredytowe dotyczące finansowania Nieruchomości;
  • prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych przez Sprzedającą o dostawę mediów i innych umów zawartych z usługodawcami; w szczególności, przed zbyciem Nieruchomości Sprzedająca wypowie umowy dotyczące dostaw mediów (takich jak woda, prąd, gaz) do budynku.

Nieruchomość mająca być przedmiotem Transakcji pomiędzy Sprzedającą i Kupującą nie stanowi odrębnej i autonomicznej części wyodrębnionej pod względem organizacyjnym od przedsiębiorstwa Sprzedającej (w tym w szczególności w formie działu/oddziału/wydziału), jak również nie jest finansowo wydzielona dla celów rachunkowości.

Intencją Sprzedającej oraz Kupującej jest jedynie skuteczne przeniesienie prawa do rozporządzania Nieruchomością.

Kupująca będzie wykorzystywać Nieruchomość do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług tj. działalności w zakresie wynajmu nieruchomości opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, i w tym celu zadba we własnym zakresie o odpowiednie warunki prowadzenia działalności. Kupująca zamierza kontynuować działalność w zakresie wynajmu powierzchni Budynku.

W uzupełnieniu wniosku Zainteresowani wskazali m.in., że wyposażenie to aktywa pokroju: instalacja centralnego ogrzewania (w tym poszczególne elementy wchodzące w skład instalacji jak np. kotły CO), elementy instalacji klimatyzacji, elementy instalacji elektrycznej i hydraulicznej. Wyposażenie nie będzie stanowiło rzeczy ruchomych w myśl ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, lecz będzie stanowiło integralną część składową Budynku.

Końcowo wskazać należy, iż pozostała część opisu zdarzenia przyszłego, która została przedstawiona przez Zainteresowanych w treści ww. uzupełnienia wniosku, jako że dotyczy zagadnienia objętego podatkiem od towarów i usług przedstawiona została w interpretacji 03 października 2019 r., znak: 0114-KDIP1-3.4012.348.2019.3.ISK.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w przypadku rezygnacji ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług i wyboru opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży (dostawy) Nieruchomości przez złożenie zgodnego oświadczenia przez Sprzedającą i Kupującą na podstawie art. 43 ust. 10 w związku z art. 43 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług, że wybierają opodatkowanie podatkiem od towarów i usług dostawy Nieruchomości umowa sprzedaży Nieruchomości nie będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (Pytanie oznaczone we wniosku nr 4).

Zdaniem Zainteresowanych, umowa sprzedaży Nieruchomości nie będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Odwołując się do treści art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 1 ust. 4 pkt 1 oraz art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych Zainteresowani wskazują, że w przypadku rezygnacji ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług i wyboru opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży (dostawy) Nieruchomości przez złożenie w ustawowym terminie zgodnego oświadczenia przez Sprzedającą i Kupującą na podstawie art. 43 ust. 10 w związku z art. 43 ust. 10 (winno być 11) ustawy o podatku od towarów i usług, że wybierają opodatkowanie dostawy Nieruchomości podatkiem od towarów i usług, sprzedaż (dostawa) Nieruchomości będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podatkowej, a zatem umowa sprzedaży Nieruchomości nie będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych tylko w zakresie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja indywidualna z 03 października 2019 r., znak: 0114-KDIP1-3.4012.348.2019.3.ISK.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1150, ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy – podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy – obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo wieczystego użytkowania. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r. poz. 710, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że przedmiotowa transakcja sprzedaży obejmie przeniesienie na Kupującą prawa własności zabudowanej nieruchomości gruntowej stanowiącej działkę gruntu o numerze ewidencyjnym (…), zlokalizowanego na tym gruncie budynku biurowego oraz związanych z użytkowaniem ww. budynku aktywów ruchomych i wyposażenia (Nieruchomość).

W związku z powyższym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja sprzedaży – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia transakcji sprzedaży nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem w podatku od towarów i usług skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dostawa Nieruchomości w ramach opisanej we wniosku Transakcji podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług – co zostało potwierdzone interpretacją indywidualną wydaną 03 października 2019 r., znak: 0114-KDIP1-3.4012.348.2019.3.ISK, w której wskazano, że sprzedaż Nieruchomości będzie stanowić w myśl art. 7 ust. 1 ustawy dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 według właściwej stawki podatku od towarów i usług, tj. 23%, która będzie miała zastosowanie do całości transakcji, jeśli strony złożą oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia i opodatkowania do tej części transakcji, która tym zwolnieniem jest objęta.

A zatem, skoro sprzedaż Nieruchomości w ramach omawianej we wniosku Transakcji będzie faktycznie opodatkowana podatkiem od towarów i usług (nie będzie z tego podatku zwolniona z uwagi na rezygnację przez Strony Transakcji ze zwolnienia w zakresie, w jakim zwolnienie z podatku od towarów i usług będzie im przysługiwało), to do opisanej we wniosku sprzedaży Nieruchomości znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tym samym sprzedaż opisanych we wniosku Nieruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U., poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w … za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj