Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB3-1.4012.249.2019.2.WN
z 10 lipca 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 11 kwietnia 2019 r. (data wpływu 24 kwietnia 2019 r.), uzupełnionym pismem z 24 czerwca 2019 r. (data wpływu 1 lipca 2019 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych ciążących na Wnioskodawcy jako Uczestniku Systemu z tytułu czynności związanych z funkcjonowaniem struktury cash-poolingu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 kwietnia 2019 r. został złożony ww. wniosek, o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych ciążących na Wnioskodawcy jako Uczestniku Systemu z tytułu czynności związanych z funkcjonowaniem struktury cash-poolingu.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 24 czerwca 2019 r. (data wpływu 1 lipca 2019 r.), przesłanym w związku z wezwaniem tut. organu z 13 czerwca 2019 r. znak: 0111- 0111-KDIB3-1.4012.249.2019.1.WN.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (zwany dalej również Spółką) należy do międzynarodowej grupy kapitałowej, w skład której wchodzą także spółki z siedzibą w innych krajach. Bezpośrednim i jedynym akcjonariuszem Spółki jest A z siedzibą w Szwajcarii („A”). która jest rezydentem podatkowym Szwajcarii. Ostatecznym (obecnie pośrednim) akcjonariuszem Spółki jest C („C”), spółka dominująca w Grupie M. (która jest bezpośrednim akcjonariuszem A) będąca rezydentem podatkowym we Francji i notowana na paryskiej giełdzie papierów wartościowych.

A pełni dwie główne funkcje biznesowe: (i) funkcja holdingowa: posiada udziały w Spółce i innych spółkach zależnych M. w różnych krajach, jak również (ii) funkcja zarządzania płynnością (treasury) / finansowa: A jest wewnętrznym „bankiem” Grupy M. W tym celu A od dziesięcioleci (od lat 60-tych) prowadzi w Szwajcarii rzeczywistą działalność gospodarczą w rozumieniu art. 24a ust. 18 i 18a ustawy o C1T (w szczególności A zatrudnia w Szwajcarii ok. 60 pracowników, którzy mają zapewnioną odpowiednią infratrukturę, w tym biurową w Szwajcarii). Około połowy wartości aktywów A (o łącznej wartości kilku miliardów CHF), przypada na wewnętrzne operacje finansowe / zarządzania płynnością.

Cash Pooling - stan obecny

Od prawie 10 lat Spółka jest uczestnikiem systemu zarządzania płynnością w Grupie M. (dalej: „Cash-Pool” lub „System”). Cash-Pool został wdrożony w oparciu o rozwiązania oferowane przez C. (zwany dalej „Bankiem”), w którym spółki Grupy M. (w tym Spółka) posiadają rachunki bankowe wykorzystywane w ramach Systemu. Bank nie jest podmiotem powiązanym w rozumieniu ustawy o CIT w stosunku do żadnej spółki z Grupy M. Bank otrzymuje wynagrodzenie za usługi związane z Cash-Poolem.

W ramach Systemu, rachunki bankowe w Banku należące do każdego podmiotu uczestniczącego w Cash-Poolu („Uczestnik”) są zerowane na koniec dnia (tzw. zero balancing Cash pooling), tj. przelewane/konsolidowane na rachunkach bankowych w poszczególnych walutach otwieranych w Banku przez Cash-Pool liderów (zgodnie z wyjaśnieniami w dalszej części opisu stanu faktycznego / zdarzenia przyszłego). Cash-Pool lider prowadzi wewnątrzgrupowy system rozliczeń w formie księgowych rachunków rozliczeniowych (zwanych dalej „Rachunkami Rozliczeniowymi”), który pozwala na kontrolowanie wzajemnych rozliczeń podmiotów Grupy M. w ramach Systemu Cash-Pool. System umożliwia Spółce i pozostałym uczestnikom optymalizację zarządzania płynnością krótkoterminową w ramach Grupy M., redukcję kosztów finansowania zewnętrznego i krótkoterminowych kosztów finansowania wewnątrzgrupowego (a tym samym umożliwia efektywne zarządzanie krótkoterminowymi nadwyżkami finansowymi przy jednoczesnej minimalizacji kosztów związanych z krótkoterminowymi potrzebami płynnościowymi) oraz umożliwia szybkie zaspokajanie przez Cash-Pool lidera krótkoterminowych potrzeb płynnościowych Uczestników (w tym Spółki).

Poza Spółką, pozostałymi Uczestnikami Systemu są inne spółki z Grupy M. będące rezydentami podatkowymi państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii (zwane dalej „Uczestnikami z UE/EOG”) lub rezydentami podatkowymi w innych krajach (zwane dalej „Uczestnikami spoza UE/EOG"). Wszyscy Uczestnicy są spółkami prowadzącymi rzeczywistą działalność gospodarczą (spółki produkcyjne lub świadczące usługi w ramach Grupy M.) i posiadającymi odpowiednie zasoby biznesowe (materialne i kadrowe) dla prowadzenia takiej działalności.

System jest obecnie podzielony na dwa podsystemy (zwane dalej „Sub-Poolanii”), które są prowadzone przez wyznaczone spółki z Grupy, tzw. Sub-Pool Liderów. Spółka obecnie uczestniczy w Sub-Poolu, w którym funkcję Sub-Pool Lidera pełni szwajcarska spółka. Sub-Pool przeznaczony dla pozostałych Uczestników jest prowadzony przez inną szwajcarską. Stopa procentowa stosowana do oprocentowania środków ewidencjonowanych na Rachunkach Rozliczeniowych jest ustalana przez strony na poziomie rynkowym. Konsolidacja obu Sub-Pooli jest przeprowadzana przez A. w celu, między innymi, zapewnienia Systemowi dodatkowej płynności z kredytów Banku lub z innych źródeł w przypadku, gdy środki dostępne w ramach Systemu okażą się niewystarczające.

Zmiany w Systemie począwszy od maja/czerwca 2019 r.

Począwszy od maja/czerwca 2019 r. Sub-Poole zostaną w pełni skonsolidowane, co oznacza, że A. stanie się jedynym Cash-Pool Liderem i będzie prowadzić Rachunki Rozliczeniowe dla wszystkich Uczestników partycypujących w Systemie. Ogólne zasady zarządzania środkami pieniężnymi przez A. jako Cash-Pool Lidera będą regulowane w Multi-Currency Cash Management Agreement, na podstawie umowy, która zostanie zawarta pomiędzy A. a Spółką (oraz pomiędzy A. i innymi Uczestnikami) i będzie regulować funkcjonowanie Rachunków Rozliczeniowych (tj. rachunków bieżących prowadzonych w księgach A., na których będą rejestrowane wszystkie transakcje/salda w ramach Systemu wynikające z codziennych przelewów sald pomiędzy rachunkami bankowymi Uczestników a rachunkiem bankowym A. w celu wyzerowania sald rachunków bankowych Uczestników).

Ponadto, należy wskazać, że Grupa M. planuje dokonanie reorganizacji swojej struktury w 2020 r. m.in. poprzez przeniesienie udziałów/akcji posiadanych obecnie przez A. na CGE.

Reorganizacja odbędzie się w trzech etapach:

  1. Z dniem 1 stycznia 2020 r. wszystkie wewnętrzne operacje bankowe/finansowe A. (tj. funkcja zarządzania płynnością (treasury)/finansowa) zostaną przeniesione do szwajcarskiej spółki zależnej A. („Nowa A.”). Nowa A. będzie prowadzić rzeczywistą działalność gospodarczą w Szwajcarii w rozumieniu art. 24a ust. 18 i 18a ustawy o CIT (w szczególności zatrudni 60 pracowników przeniesionych z A., przejmie aktywa, funkcje i umowy A. oraz będzie miała bardzo istotne kapitały własne).
  2. W marcu 2020 r. siedziba A. zostanie przeniesiona ze Szwajcarii do Francji (A. stanie się również francuskim rezydentem podatkowym).
  3. W czerwcu 2020 r. nastąpi połączenie A. i CGE, w wyniku którego A. będzie spółką przejmowaną tracącą byt prawny, a CGE - spółką przejmującą. W rezultacie udziały w Spółce zostaną z mocy prawa przeniesione na CGE, która stanie się jedynym, bezpośrednim akcjonariuszem Spółki.

W wyniku powyższego od maja/czerwca 2019 r. do końca 2019 r. A. będzie spółką finansową Grupy M. i Cash-Pool Liderem w ramach Systemu. W tym okresie A. będzie również jedynym lub dominującym (będzie posiadać nie mniej niż 25% akcji lub udziałów) akcjonariuszem Spółki i wielu Uczestników.

Począwszy od 1 stycznia 2020 r. Nowa A. będzie spółka finansową Grupy M. oraz Cash-Pool Liderem w ramach Systemu. W okresie od 1 stycznia 2020 r. do 1 czerwca 2020 r. A. pozostanie jedynym lub dominującym (będzie posiadał nie mniej niż 25% swoich akcji lub udziałów) akcjonariuszem Spółki, wielu Uczestników i Nowej A..

Począwszy od 1 czerwca 2020 r. CGE stanie się bezpośrednio jedynym/dominującym (będzie posiadał nie mniej niż 25% swoich akcji lub udziałów) akcjonariuszem Spółki, wielu Uczestników i Nowej A.. Oznacza to, że Spółka, Nowy A. (Cash-Pool Lider) oraz wielu Uczestników będzie spółkami siostrzanymi.

Cash-Pool status od maja/czerwca 2019 r.

Spółka, jak również inni Uczestnicy, będą korzystali z rachunków operacyjnych prowadzonych dla nich przez oddziały Banku, tj. rachunków bankowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej. W przypadku Spółki rachunki operacyjne (służące np. do wpłat należności przez kontrahentów, jak również płatności na rzecz sprzedawców itp.) będą prowadzone przez oddziały/spółki zależne Banku w Londynie (lira turecka - TRY i USD), Amsterdamie (EUR) i Warszawie (PLN, EUR, USD) (zwane dalej „Rachunkami Operacyjnymi”).

Ponadto dla Spółki będą otwierane rachunki na potrzeby Systemu prowadzone w oddziałach/spółkach zależnych Banku w Amsterdamie (EUR), Londynie (PLN, USD i TRY) i Warszawie (PLN, USD, EUR) (dalej: „Rachunki Systemowe”). Może się zdarzyć, że Rachunki Operacyjne mogą być jednocześnie wykorzystywane jako Rachunki Systemowe dla niektórych walut.

W ramach Systemu, w przypadku wystąpienia na koniec dnia dodatniego salda (powyżej 0) na Rachunku Operacyjnym Spółki w danej walucie, kwota salda będzie codziennie przelewana na odpowiednie Konto Systemowe Spółki (w tej samej walucie). Podobnie w przypadku wystąpienia ujemnego salda (poniżej 0) na Rachunku Operacyjnym Spółki, kwota równa niedoborowi będzie codziennie przelewana z Konta Systemowego Spółki (w tej samej walucie). W rezultacie w każdym przypadku saldo na Rachunku Operacyjnym Spółki w każdej walucie będzie sprowadzane do zera na koniec każdego dnia.

Konsolidacja środków z Rachunków Systemowych Spółki oraz Rachunków Systemowych pozostałych Uczestników będzie dokonywana na rachunkach bankowych (oddzielny rachunek dla każdej waluty) Cash-Pool Lidera w Banku (zwanych dalej „Rachunkami Głównymi”), na których będą „poolowane” środki wszystkich Uczestników. Oznacza to, że w przypadku wystąpienia dodatniego salda (powyżej 0) na Rachunku Systemowym Spółki, kwota równa nadwyżce będzie codziennie przelewana na Rachunek Główny (w tej samej walucie). Podobnie, jeżeli na Rachunku Systemowym Spółki wystąpi saldo ujemne (poniżej 0), kwota równa niedoborowi będzie codziennie przelewana z Rachunku Głównego (w tej samej walucie). W rezultacie w każdym przypadku saldo na Rachunku Systemowym Spółki w każdej walucie będzie sprowadzane do zera na koniec każdego dnia.

Powyższe przelewy z Rachunków Systemowych Spółki na Rachunki Główne będą rejestrowane jako depozyty/zadłużenie pomiędzy Spółką a Cash Pool Liderem, rejestrowane na odpowiednich Rachunkach Rozliczeniowych (oddzielnych dla każdej waluty), tj. rachunkach bieżących prowadzonych dla Spółki w księgach rachunkowych Cash-Pool Lidera. Cash-Pool Lider będzie odpowiednio ewidencjonował na Rachunkach Rozliczeniowych przelewy dokonywane przez / na rzecz Uczestników, co pozwoli na kontrolę wzajemnych rozliczeń podmiotów w ramach Grupy M. Rachunki Rozliczeniowe Spółki w różnych walutach (PLN, USD, EUR, TRY) stanowią jeden rachunek bieżący Spółki w księgach Cash Pool Lidera zgodnie z prawem szwajcarskim.

W związku z powyższym, jak wskazano powyżej, w ramach Systemu następuje jednokierunkowy przepływ środków na Rachunki Główne przy wyzerowaniu Rachunków Systemowych uczestników na koniec każdego dnia. W ramach Systemu środki zgromadzone na Rachunkach Głównych nie powracają następnego dnia na Rachunki Systemowe uczestników, lecz pozostają na Rachunku Głównym. W rezultacie saldo otwarcia Kont Systemowych Spółki jest zawsze zerowe następnego dnia rano.

Na przykład, gdyby Spółka miała dodatnie saldo w wysokości 1.000 EUR, które zostało przelane na Rachunek Główny w EUR (z Rachunku Systemowego EUR Spółki), środki przeniesione w ramach Systemu na Rachunek Główny nie powróciłyby następnego dnia rano na Rachunek Systemowy w EUR Spółki lub Rachunek Operacyjny w EUR Spółki, ale pozostałyby na Rachunku Głównym w EUR. Następnego dnia rano saldo otwarcia na Rachunku Systemowym w EUR Spółki oraz Rachunku Operacyjnym w EUR Spółki wynosiłoby zero. Przelew z Rachunku Operacyjnego Spółki (poprzez Rachunki Systemowe Spółki) na Rachunek Główny będzie rejestrowany na Koncie Rozliczeniowym jako depozyt Spółki złożony u Cash-Pool Lidera.

Z drugiej strony, w przypadku ujemnego salda na Rachunku Operacyjnym Spółki zostanie ono wyrównane z odpowiedniego Rachunku Głównego, poprzez przelew środków z odpowiedniego Rachunku Głównego na Rachunek Systemowy Spółki, a następnie na Rachunek Operacyjny Spółki. Przykładowo, jeżeli saldo ujemne wynosi 1.000 EUR, Spółka otrzyma z Rachunku Głównego w EUR (poprzez Konto Systemowe EUR Spółki) kwotę 1.000 EUR w celu zbilansowania salda ujemnego do 0. Spółka nie będzie zobowiązana do przekazania tych środków z powrotem na Konto Główne EUR w następnym dniu. Następnego dnia rano saldo otwarcia na Rachunku Systemowym i Rachunku Operacyjnym w EUR Spółki będzie wynosić zero. Przelew z Rachunku Głównego EUR na Rachunek Systemowy EUR Spółki zostanie natomiast zaewidencjonowany na Rachunku Rozliczeniowym jako zadłużenie Spółki.

Cash-Pool Lider (A., a następnie Nowa A.) również angażuje (wprowadza) do Systemu (poprzez Konto Główne) dodatkowe środki pozyskane z kredytu z Banku lub z innych (np. własnych) źródeł w przypadku, gdy środki pozyskane przez Cash-Pool Lidera z dodatnich sald Uczestników w danej walucie w ramach Systemu (depozytów, czyli środków pieniężnych przyjętych przez Cash-Pool Lidera od Uczestników, stanowiących zobowiązanie Cash-Pool Lidera wobec tych Uczestników) okażą się niewystarczające do pokrycia przez Cash-Pool Lidera ujemnych sald pozostałych Uczestników w tej samej walucie.

Jednocześnie, w zależności, od tego czy w danym okresie saldo na Rachunku Systemowym Spółki jest dodatnie czy też ujemne. Spółka jest uprawniona do uzyskania odsetek albo też obciąża ją kwota odsetek z tytułu środków które zostały pobrane z Rachunku Systemowego/ uzupełniły Rachunek Systemowy (do zera).

Przy czym, podczas gdy przelewy z i na Rachunki Główne będą dokonywane codziennie, odsetki naliczone na Rachunkach Rozliczeniowych są kapitalizowane raz w miesiącu.

Cash-Pool Lider będzie uwzględniał przelewy wynikające z Systemu w miesięcznych raportach z operacji na Rachunkach Rozliczeniowych. Każda pożyczona lub zdeponowana przez Uczestników w ramach Systemu kwota będzie oprocentowana według obowiązującej stopy procentowej wskazanej w Umowie MCC (debetowej lub kredytowej), oddzielnie dla każdej waluty, wyrażonej w stosunku rocznym i płatnej z dołu w okresach miesięcznych na podstawie liczby dni, które upłynęły w roku liczącym 360 dni. Cash-Pool Lider dostarczy Uczestnikom okresowe raporty z operacji zarejestrowanych na Rachunkach Rozliczeniowych.

Wnioskodawca uzupełnił opis sprawy odnosząc się do pytań ww. wezwania w następujący sposób:

ad. 1 Podmiot organizujący System cash-pooling

System cash-pooling jest produktem bankowym oferowanym przez banki. Bank organizuje tę usługę, dostarcza rozwiązania technologiczne i zapewnia obsługę spółek uczestniczących (prowadzi rachunki bankowe, wykonuje przelewy, dostarcza dane, wykonuje rozliczenia). Wśród klientów banku - uczestników systemu - jeden pełni funkcję lidera. W przypadku Cash-Poola wdrożonego przez Grupę M., którego uczestnikiem jest Wnioskodawca bankiem zapewniającym jego obsługę (tj. bankiem, w którym spółki Grupy M. (w tym Spółka) posiadają rachunki bankowe wykorzystywane w ramach Cash-Poola) jest B. (zwany dalej „Bankiem”). Należy podkreślić, że Bank otrzymuje wynagrodzenie za usługi związane z Cash-Poolem.

Z kolei Cash-Pool Liderem jest spółka A. z uwagi na posiadane kompetencje oraz kapitały. Cash-Pool jest zatem organizowany przez Bank, który zarządza nim w zakresie funkcji wypełnianych przez bank, zaś Cash-Pool lider jest posiadaczem Rachunku Głównego, w ramach którego są konsolidowane oraz jest odpowiedzialny za rozliczanie cash-poolingu w oparciu o dane dostarczane przez Bank. Cash-Pool Lider nie otrzymuje odrębnego wynagrodzenia za te funkcje - natomiast osiąga dochody wynikające z uczestnictwa w Cash-Poolu. Stawki odsetek płaconych przez Uczestników wykazujących w danej walucie saldo ujemne są bowiem wyższe niż stawki odsetek otrzymywanych przez innych Uczestników wykazujących w tej walucie saldo dodatnie. Tytułem przykładu, stopa odsetek płaconych przez Uczestnika (wykazującego saldo ujemne) za finansowanie otrzymane w PLN może wynosić np. WIBOR + 1%, zaś stopa odsetek otrzymywanych przez innego Uczestnika (wykazującego saldo dodatnie) za finansowanie udzielone w PLN może wynosić WIBOR - 1%. Zatem w tym przykładzie różnica pomiędzy wysokością odsetek płaconych przez jednego Uczestnika, a uzyskiwanych przez innego Uczestnika, wynosiłaby 2% (1%+1%).

Odsetki w części stanowiącej różnicę pomiędzy:

  • odsetkami płaconymi do Systemu przez Uczestnika otrzymującego finansowanie (czyli odsetkami stanowiącymi koszt tego Uczestnika), a
  • odsetkami otrzymywanymi przez Uczestnika udzielającego finansowania (czyli odsetkami stanowiącymi przychód tego Uczestnika)

ekonomicznie należą do Cash-Pool Lidera i stanowią jego dochód („Marża”), który może służyć m.in. pokryciu kosztów finansowania uzyskanego w Banku w przypadku, gdy niedobór środków w Systemie w danej walucie Cash-Pool Lider finansuje ze środków pozyskanych z Banku. Innymi słowy, w każdym przypadku, gdy Spółka jako Uczestnik Systemu płaci odsetki z tytułu wykorzystanego finansowania, część płaconych odsetek ekonomicznie (i ostatecznie) uzyskuje Cash-Pool Lider (w postaci Marży), nawet jeśli finansowanie wykorzystane przez Spółkę było pokryte z depozytów innych Uczestników Systemu. W zakresie, w jakim Cash-Pool Lider finansuje zadłużenie Spółki z własnych środków, całość odsetek płaconych przez Spółkę stanowi ekonomiczne i ostateczne przysporzenie Cash-Pool Lidera.

ad. 2 Siedziba i miejsce prowadzenia działalności przez Bank

Bank będący stroną umowy cash-poolingu ze spółkami M. ma siedzibę w Szwajcarii i nie ma stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce. W Polsce grupa B. działa poprzez Bank H. w W. S.A.

ad. 3 Siedziba i miejsce prowadzenia działalności przez Wnioskodawcę

Wnioskodawca nie posiada poza Polską miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

ad. 4 Miejsce prowadzenia działalności przez Wnioskodawcę poza Polską

Nie dotyczy.

ad. 5, 6, 7 i 8 Transakcje finansowe Wnioskodawcy i innych stron w ramach cash-pooling.

Wnioskodawca nie zawiera żadnych bezpośrednich transakcji finansowych z innymi Uczestnikami, w tym z Cash-Pool Liderem, oprócz uczestnictwa w systemie Cash-Pooling jak opisano we wniosku i niniejszym uzupełnieniu.

Wnioskodawca posiada środki pieniężne na rachunkach bankowych prowadzonych przez Bank lub inne banki / oddziały z grupy B. dla Wnioskodawcy (opisane we wniosku). W razie potrzeby Wnioskodawca korzysta ze środków pieniężnych dostarczanych na te konta z Systemu. Analogicznie działają pozostali uczestnicy Cash-Poola. 

Wnioskodawca oraz inni Uczestnicy nie uzyskują żadnego wynagrodzenia za udział w Systemie. Otrzymują jedynie odsetki od środków ulokowanych w Cash-Poolu, w razie wystąpienia w okresie rozliczeniowym odpowiedniej nadwyżki środków finansowych. Wnioskodawca oraz inni Uczestnicy nie ponoszą opłat za korzystanie z systemu cash-pooling na rzecz pozostałych Uczestników, w tym Cash-Pool Lidera. Jak wskazano powyżej, Cash-Pool Lider w ramach uczestnictwa w Systemie uzyskuje Marżę, którą zarabia on na skutek różnic w wysokości oprocentowania sald dodatnich i sald ujemnych Uczestników systemu konsolidowanych na Rachunku Głównym prowadzonym przez Bank dla Cash-Pool Lidera. Marża pokrywa koszty uczestnictwa Cash-Pool Lidera w Systemie oraz zapewnia odpowiednie wynagrodzenie.

Opłaty są natomiast ponoszone na rzecz Banku z tytułu organizacji systemu Cash-Pool oraz na rzecz banków / oddziałów B., w których dany uczestnik posiada rachunki bankowe.

W związku z powyższym Wnioskodawca zadał następujące pytania:

  1. Czy Wnioskodawca będzie świadczyć na rzecz Cash-Pool Lidera lub innych Uczestników czynności podlegające VAT, w szczególności czynności odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 Ustawy o VAT?
  2. Czy Wnioskodawca będzie nabywać usługi podlegające VAT od Cash-Pool Lidera lub innych Uczestników, które powinny zostać uznane za import usług?

Stanowisko Wnioskodawcy.

  1. Wnioskodawca nie będzie świadczyć na rzecz Cash-Pool Lidera lub innych Uczestników czynności podlegających VAT, w szczególności nie będzie dokonywał odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 Ustawy o VAT.
  2. Wnioskodawca nie będzie nabywać od Cash-Pool Lidera lub innych Uczestników usług które powinny zostać uznane za import usług.

UZASADNIENIE

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z czynnościami wykonywanymi w ramach powyższej struktury cash poolingu Spółka nie będzie świadczyła jakiejkolwiek usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, a tym samym nie będzie działać w charakterze podatnika podatku od towarów i usług z tego tytułu. Usługi takie nie będą również świadczone na rzecz Spółki przez innych Uczestników Systemu, w tym Cash-Pool Lidera.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z przepisem art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Art. 8 ust. 1 ustawy o VAT wskazuje, że przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Definicja świadczenia usług ma charakter dopełniający definicję dostawy towarów i jest wyrazem realizacji powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji wykonywanych przez podatnika w ramach działalności gospodarczej.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że każde świadczenie niebędące dostawą towarów polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu czyjegoś zachowania stanowi, co do zasady, usługę w rozumieniu ustawy o VAT. Niemniej muszą być przy tym spełnione następujące warunki:

  • w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona (wierzyciel/nabywca) jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia,
  • świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).

Należy podkreślić, że oba ww. warunki powinny być spełnione łącznie, aby świadczenie podlegało, jako usługa, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tymczasem umowa cash-poolingu stanowi formę efektywnego zarządzania środkami finansowymi stosowaną przez podmioty należące do jednej grupy kapitałowej, lub podmioty powiązane ekonomicznie w inny sposób. Polega ona na koncentrowaniu środków pieniężnych z jednostkowych rachunków poszczególnych podmiotów na rachunkach Cash-Pool Lidera i zarządzaniu zgromadzoną w ten sposób kwotą przy wykorzystaniu korzyści skali. Umożliwia to kompensowanie przejściowych nadwyżek, wskazywanych przez jedne z podmiotów, z przejściowymi niedoborami zaistniałymi u innych podmiotów. Główną korzyścią stosowania tej metody jest minimalizacja kosztów kredytowania działalności podmiotów z grupy, poprzez kredytowanie się przy wykorzystaniu środków własnych grupy. Cash-Pool Lider w ramach umowy zapewnia dla wszystkich uczestników systemu środki finansowe na pokrycie sald ujemnych, a w przypadku wystąpienia sald dodatnich na rachunkach uczestników to na jego rachunek trafiają środki finansowe.

Czynności realizowane w związku cash-poolingiem nie stanowią usługi wykonywanej przez Spółkę ani też przez żadnego innego Uczestnika, w tym Cash-Pool Lidera. Mając na uwadze cechy charakterystyczne cash-poolingu należy stwierdzić, że w przedmiotowym stanie faktycznym w roli usługodawcy występuje jedynie Bank. Główne czynności związane z funkcjonowaniem cash-poolingu, tj. transfer środków pomiędzy rachunkami Uczestników a Rachunkiem Głównym, będą leżały w zakresie obowiązków Banku. Z tytułu przedmiotowej usługi Bank otrzymuje wynagrodzenie.

Czynności wykonywane przez Spółkę oraz przez innych Uczestników w ramach Systemu (w tym transfery środków pomiędzy rachunkami czy też rozliczenie odsetek) będą stanowiły jedynie techniczne elementy pomocnicze, konieczne dla efektywnego zorganizowania przez Bank cash-poolingu.

W związku z powyższym, w ramach Systemu wyłącznie Bank będzie świadczył usługę w rozumieniu art. 8 ustawy o VAT, nie zaś którykolwiek z innych podmiotów zaangażowanych w System. Pozostałe podmioty zaangażowane w cash-pooling będą usługobiorcami.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż podmiotem, u którego wystąpi obrót z tytułu wykonania usługi określanej jako cash-pooling, jest Bank, nie zaś spółka z Grupy uczestnicząca w Systemie. Obrotem Banku będzie wynagrodzenie należne od Uczestników Systemu. Tymczasem transfery środków pomiędzy rachunkami, jak i rozliczenie odsetek w ogóle nie stanowią obrotu w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o VAT dla żadnego z podmiotów zaangażowanych w System (ani Banku, ani Spółki ani pozostałych uczestników). W konsekwencji Spółka nie będzie zobowiązana uwzględnić żadnych przepływów dokonywanych w ramach cash-poolingu przy wyliczaniu wskaźnika proporcji, o którym mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT.

Powyższa kwestia jest potwierdzana w indywidualnych interpretacjach przepisów prawa podatkowego. Dla przykładu, w interpretacji wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 21 marca 2019 r., sygn. 0112-KDIL1-3.4012.786.2018.2.JN wskazano:

„Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że działania podejmowane przez Wnioskodawcę w związku z przystąpieniem do umowy cash poolingu stanowią jedynie czynności pomocnicze, konieczne dla efektywnego i prawidłowego wykonywania przez Bank usługi zarządzania płynnością finansową grupy. Odsetki związane z realizacją operacji pomiędzy rachunkami Uczestników nie stanowią wynagrodzenia z tytułu świadczenia usług. W związku z tym, podejmowane przez Wnioskodawcę czynności nie stanowią odpłatnego świadczenia usług, w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy, lecz jedynie elementy pomocnicze, konieczne dla świadczenia usługi cash poolingu. Podejmowane przez Wnioskodawcę w ramach umowy czynności nie stanowią również nieodpłatnego świadczenia usług zrównanego z odpłatnym świadczeniem, o którym mowa w art. 8 ust. 2 ustawy, gdyż treść wniosku nie wskazuje, by służyły one do celów innych niż działalność gospodarcza Wnioskodawcy.” oraz „Mając zatem na uwadze przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że działania podejmowane przez Agenta w ramach zawartej umowy cash poolingu stanowią jedynie czynności dodatkowe, konieczne do efektywnego i prawidłowego wykonywania przez Bank usługi zarządzania płynnością finansową grupy. Ponadto, z opisu sprawy wynika, że poza odsetkami należnymi Agentowi nie otrzymuje on odrębnego wynagrodzenia z tytuły podejmowanych czynności ani od Wnioskodawcy, ani od Banku. Natomiast odsetki związane z realizacją operacji pomiędzy rachunkami uczestników nie stanowią wynagrodzenia z tytułu świadczenia usług.”

Natomiast w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 marca 2019 r., sygn. 0114-KDIP4.4012.829.2018.2.BS wskazano:

„Mając na względzie treść przepisów art. 5 ust. 1 oraz art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, powołanych na wstępie, należy wskazać, że w niniejszej sprawie, Spółka będzie odbiorcą usługi. Spółka nie będzie wykonywała żadnej z czynności, o których mowa w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, w tym nie będzie dokonywała odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 tej ustawy, lecz jedynie elementy pomocnicze konieczne dla efektywnego świadczenia przez inny podmiot -usług w ramach umowy cash pooling. W konsekwencji odsetki otrzymane przez Wnioskodawcę w związku z jego uczestnictwem w systemie cash pooling, nie będą stanowiły wynagrodzenia Spółki z tytułu jakichkolwiek świadczeń. Zatem otrzymane przez Spółkę odsetki od udostępnionych A PL nadwyżek finansowych w ramach umowy cash pooling nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.”

Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie również w interpretacji wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dnia 13 kwietnia 2018 roku, nr 0114-KDIP1- 3.4012.74.2018.4.JF, a także interpretacji wydanej dnia 14 listopada 2018 r., nr 0115-KDIT1- 1.4012.682.2018.3.KM.

Ponadto, Wnioskodawca uzyskał w powyższym zakresie pozytywną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy dnia 31 marca 2009 roku, nr ITPP1/443-27/09/KM.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zakres tych czynności sformułowany został odpowiednio w art. 7 i w art. 8 ww. ustawy.

I tak, stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…). Przy czym towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 cyt. ustawy).

W myśl natomiast art. 8 ust. 1 powołanej ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Pod pojęciem usługi należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź też tolerowanie). Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa zalicza do grona usług każde świadczenie, które nie jest dostawą towarów w myśl art. 7 ustawy. Każde świadczenie niebędące dostawą towarów polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu czyjegoś zachowania stanowi zatem co do zasady usługę w rozumieniu ustawy, niemniej jednak muszą być przy tym spełnione następujące warunki:

  • w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, nabywca jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia,
  • świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).

Należy podkreślić, że oba ww. warunki winny być spełnione łącznie, aby świadczenie podlegało jako usługa, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Przy czym z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług co do zasady podlegają opodatkowaniu VAT wówczas, gdy są wykonywane odpłatnie (z wyjątkiem przypadków ściśle określonych w art. 7 ust. 2 oraz w art. 8 ust. 2 cyt. ustawy).

Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Przy czym przepisy ustawy nie określają postaci wynagrodzenia.

W dorobku orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (np. wyrok z dnia 8 marca 1988 r. w sprawie C-102/86 Apple and Pear Development Council przeciwko Commissioners of Customs and Excise), przyjmuje się, że odpłatność ma miejsce wtedy, gdy istnieje bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usług a otrzymanym wynagrodzeniem, przy czym wynagrodzenie jakkolwiek musi być wyrażone w pieniądzu, to jednak nie musi być w tej formie dokonane. Należy podkreślić, że na gruncie przepisów o podatku od towarów i usług bez znaczenia pozostaje to, czy kwota uzyskanego wynagrodzenia (cena) została skalkulowana tak, że stanowi tylko koszt wytworzenia towaru lub wykonania usługi, czy została powiększona także o zysk sprzedającego.

Skoro przepisy nie określają formy zapłaty za świadczoną usługę, należy uznać, że zobowiązanie usługobiorcy może mieć postać świadczenia nie tylko określonej sumy pieniędzy, ale także świadczenie innej usługi (usługi wzajemnej). Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę. Ponadto, aby dana czynność (świadczenie) podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, musi istnieć bezpośredni związek o charakterze przyczynowym pomiędzy świadczoną usługą a świadczeniem wzajemnym. Otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonania świadczenia.

Odpłatność określana jest przez strony umowy i jeśli strony ustalą zapłatę, wówczas wykonane świadczenie staje się odpłatne. W przypadku istnienia świadczenia wzajemnego otrzymanego przez świadczącego usługę, należy uznać czynności wykonywane w ramach zawartej umowy za odpłatne świadczenie usług określone w art. 8 ust. 1 ustawy, podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Zatem za czynność podlegającą opodatkowaniu VAT uważane mogą być takie sytuacje, w których:

  • istnieje związek prawny między usługodawcą i usługobiorcą, w ramach którego następuje świadczenie wzajemne,
  • wynagrodzenie otrzymane przez usługodawcę stanowi wartość faktycznie przekazaną w zamian za usługi świadczone na rzecz usługobiorcy,
  • istnieje bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść po stronie dostawcy towaru lub usługi,
  • odpłatność za otrzymane świadczenie (towar lub usługę) pozostaje w bezpośrednim związku z czynnością, która miałaby być opodatkowana tym podatkiem,
  • istnieje możliwość wyrażenia w pieniądzu wartości tego świadczenia wzajemnego.

Należy wskazać, że zakres opodatkowania podatkiem VAT wyznacza nie tylko czynnik przedmiotowy – opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług, ale także czynnik podmiotowy – czynności muszą być wykonywane przez podatnika.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – według ust. 2 powołanego artykułu – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Należy zauważyć, że polskie przepisy podatkowe nie zawierają regulacji dotyczących umowy cash poolingu. Występująca w obrocie prawnym jako umowa nienazwana – umowa cash poolingu porównywana jest często z umową pożyczki. Chociaż umowa ta do pewnego stopnia przypomina w swym charakterze uregulowaną w polskim prawie umowę pożyczki, jednak nie wyczerpuje istotnych jej znamion. Nie dochodzi w tym przypadku do zawarcia umowy pożyczki, ponieważ brak jest zobowiązania do przeniesienia określonej ilości pieniędzy na określony w umowie podmiot.

Umowa „cash-poolingu” jest formą efektywnego zarządzania środkami finansowymi, stosowaną przez podmioty należące do jednej grupy kapitałowej, lub podmioty powiązane ekonomicznie w jakikolwiek inny sposób.

Sprowadza się ona do koncentrowania środków pieniężnych z jednostkowych rachunków poszczególnych podmiotów na wspólnym rachunku grupy i zarządzaniu zgromadzoną w ten sposób kwotą, przy wykorzystaniu korzyści skali. Pozwala to na kompensowanie przejściowych nadwyżek, wykazywanych przez jedne z podmiotów, z przejściowymi niedoborami zaistniałymi u innych podmiotów. Dzięki temu dochodzi do minimalizowania kosztów kredytowania działalności podmiotów z grupy poprzez kredytowanie się przy wykorzystaniu środków własnych grupy. W ramach porozumienia cash-poolingu uczestnicy wskazują podmiot organizujący cash pooling i zarządzający systemem. Zarządzający systemem w ramach umowy zapewnia dla wszystkich uczestników systemu środki finansowe na pokrycie sald ujemnych, a w przypadku wystąpienia sald dodatnich na rachunkach uczestników, to na jego rachunek trafiają środki finansowe.

Usługa cash poolingu jest zatem usługą zazwyczaj wykonywaną przez bank. Natomiast uczestnictwo w strukturze cash poolingu nie jest żadnym świadczeniem. Należy pamiętać, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów/świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi bowiem być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonywaniem działa jako podatnik podatku VAT.

Ponadto należy wskazać, że w przypadku świadczenia usług gdy jeden z kontrahentów posiada siedzibę poza terytorium kraju, istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dana usługa podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

W myśl art. 28a ustawy, na potrzeby stosowania przepisów regulujących miejsce świadczenia przy świadczeniu usług:

  1. ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:
    1. podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,
    2. osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;
  2. podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

W oparciu o zasadę ogólną zawartą w art. 28b ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n.

Stosownie do art. 2 pkt 9 ustawy, przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.

Przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, wskazuje, że podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4,
  2. usługobiorcą jest:
    • w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b - podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4,
    • w pozostałych przypadkach - podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4.


Zgodnie z art. 17 ust. 2 ustawy, w przypadkach wymienionych w ust. 1 pkt 4, 5, 7 i 8, usługodawca lub dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego.

Ponadto, w myśl art. 17 ust. 1a ustawy, przepisy ust. 1 pkt 4 i 5 oraz ust. 2 stosuje się również, w przypadku gdy usługodawca lub dokonujący dostawy towarów posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, przy czym to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej lub inne miejsce prowadzenia działalności gospodarczej usługodawcy lub dokonującego dostawy towarów, jeżeli usługodawca lub dokonujący dostawy towarów posiada takie inne miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, nie uczestniczy w tych transakcjach.

Z okoliczności sprawy przedstawionych w złożonym wniosku wynika, że Spółka jest uczestnikiem systemu zarządzania płynnością w Grupie M.

Bank będący stroną umowy cash-poolingu ze spółkami M. ma siedzibę w Szwajcarii i nie ma stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce. W Polsce grupa B. działa poprzez Bank H. w W. S.A.

Wnioskodawca nie zawiera żadnych bezpośrednich transakcji finansowych z innymi Uczestnikami, w tym z Cash-Pool Liderem, oprócz uczestnictwa w systemie Cash-Pooling jak opisano we wniosku.

Wnioskodawca posiada środki pieniężne na rachunkach bankowych prowadzonych przez Bank lub inne banki / oddziały z grupy B. dla Wnioskodawcy (opisane we wniosku). W razie potrzeby Wnioskodawca korzysta ze środków pieniężnych dostarczanych na te konta z Systemu. Analogicznie działają pozostali uczestnicy Cash-Poola. 

Wnioskodawca oraz inni Uczestnicy nie uzyskują żadnego wynagrodzenia za udział w Systemie. Otrzymują jedynie odsetki od środków ulokowanych w Cash-Poolu, w razie wystąpienia w okresie rozliczeniowym odpowiedniej nadwyżki środków finansowych. Wnioskodawca oraz inni Uczestnicy nie ponoszą opłat za korzystanie z systemu cash-pooling na rzecz pozostałych Uczestników, w tym Cash-Pool Lidera. Jak wskazano powyżej, Cash-Pool Lider w ramach uczestnictwa w Systemie uzyskuje Marżę, którą zarabia on na skutek różnic w wysokości oprocentowania sald dodatnich i sald ujemnych Uczestników systemu konsolidowanych na Rachunku Głównym prowadzonym przez Bank dla Cash-Pool Lidera. Marża pokrywa koszty uczestnictwa Cash-Pool Lidera w Systemie oraz zapewnia odpowiednie wynagrodzenie.

Opłaty są natomiast ponoszone na rzecz Banku z tytułu organizacji systemu Cash-Pool oraz na rzecz banków / oddziałów B., w których dany uczestnik posiada rachunki bankowe.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą wyłącznie skutków podatkowych ciążących na Wnioskodawcy jako Uczestniku Systemu z tytułu czynności związanych z funkcjonowaniem struktury cash-poolingu w relacjach z Cash-Pool Liderem lub innymi Uczestnikami.

W tym miejscu należy jeszcze raz wskazać, że usługa cash pooling, nie została uregulowana prawnie przez polskiego ustawodawcę, dlatego jej zasady tworzone są w oparciu o zasadę swobody kontraktowania. To bank zwykle wykonuje na rzecz uczestników szereg czynności składających się łącznie na jedną usługę w postaci kompleksowej usługi zarządzania płynnością finansową, czyli cash pooling. W praktyce więc, to bank jako usługodawca, a więc podmiot organizujący operacje konsolidacji środków pieniężnych podmiotów uczestniczących w strukturze cash poolingu, dla tych usług jest podatnikiem VAT.

Z uwagi na cechy charakterystyczne systemu cash poolingu należy zauważyć, że w niniejszej sprawie, w roli usługodawcy występuje jedynie Bank, który będzie obsługiwał umowę cash poolingu.

Odsetki otrzymywane przez Wnioskodawcę od nadwyżek naliczane w konsekwencji zarządzania przez Bank środkami na rachunkach, nie będą stanowiły wynagrodzenia za świadczenie skonkretyzowanych usług dla konkretnego usługobiorcy.

Usługa cash poolingu jest usługą wykonywaną przez Bank. Natomiast uczestnictwo w strukturze cash poolingu nie jest żadnym świadczeniem. Należy pamiętać, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów/świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonywaniem działa jako podatnik podatku VAT.

Wnioskodawca uczestnicząc w systemie cash poolingu organizowanym przez Bank, nie będą świadczyć usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy, lecz będą jedynie wykonywać elementy pomocnicze, konieczne dla efektywnego wyświadczenia przez Bank usługi kompleksowego zarządzania płynnością finansową. W przedmiotowej sprawie, jak wynika z wniosku, w ramach opisanej struktury cash poolingu Wnioskodawca, jako uczestnik tej struktury, nie będzie zawierał odrębnych transakcji z innymi uczestnikami, jak też nie będzie świadczył na rzecz pozostałych uczestników, w tym na rzecz Cash-Pool Lidera, innych usług (a w konsekwencji nie będzie otrzymywał z tego tytułu wynagrodzenia).

Zatem należy stwierdzić, że w świetle art. 5 ust. 1 ustawy, z perspektywy Wnioskodawcy jako uczestnika umowy zarządzania płynnością finansową, czynności wykonywane przez niego w ramach tej umowy, pozostają poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Zatem otrzymane odsetki od nadwyżek środków pieniężnych na rachunku nie będą stanowiły wynagrodzenia z tytułu świadczenia usług podlegających opodatkowaniu VAT. Transfer środków pieniężnych przez innych Uczestników w tym Cash-Pool Lidera udostępniających środki do Spółki lub przez Spółkę na rzecz Uczestników w tym Cash-Pool Lidera nie będzie stanowił usług opodatkowanych podatkiem VAT.

Tym samym Wnioskodawca nie będzie nabywać od ww. podmiotów usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

A zatem w przedmiotowej sprawie nie wystąpi również import usług, o którym mowa w art. 2 pkt 9 ustawy, z tytułu którego Wnioskodawca miałby obowiązek rozliczenia podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Wobec powyższego przedstawione we wniosku stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Przedmiotem interpretacji nie była ocena ewentualnych skutków podatkowych ciążących na Wnioskodawcy z tytułu czynności związanych z funkcjonowaniem struktury cash-poolingu świadczonych na rzecz Wnioskodawcy przez dwa banki: Bank z siedzibą w Polsce oraz Bank z siedzibą w Szwajcarii, gdyż w tym zakresie Wnioskodawca nie zadał pytania i nie przedstawił własnego stanowiska.

Interpretacja rozstrzyga ściśle w zakresie sformułowanych pytań, stąd wszelkie inne kwestie poruszone w stanowisku, a nie objęte pytaniem nie były przedmiotem rozstrzygnięcia.

Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj