Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT2-2.4011.319.2019.1.AKR
z 3 lipca 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 13 maja 2019 r. (data wpływu 17 maja 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 maja 2019 r. wpłynął do Organu podatkowego wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe:

Wnioskodawczyni oraz Jej mąż zawarli związek małżeński w dniu 4 października 1984 r. W trakcie trwania związku małżeńskiego nie zawierali między sobą umów majątkowych, mających wpływ na ustrój wspólnego majątku małżeńskiego. Wnioskodawczyni oraz Jej mąż użytkowali wspólnie nieruchomość położoną w W. przy ul. B., oznaczoną jako działka nr 57, z obrębu …, o pow. 2 652 m2. Na nieruchomości tej znajduje się dom jednorodzinny. Z dniem 1 stycznia 1993 r. Wnioskodawczyni oraz Jej mąż, na zasadach wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej, nabyli ww. nieruchomość, w drodze zasiedzenia.

W dalszym czasie, tj. w 2001 r. na wniosek Wnioskodawczyni oraz Jej męża, z ww. działki nr 57 wydzielono:

  • niezabudowaną działkę nr 57/1 o powierzchni 426 m2,
  • zabudowaną działkę nr 57/2 o powierzchni 478 m2,, na której znajduje się ww. dom mieszkalny,
  • niezabudowaną działkę nr 57/3 o powierzchni 522 m2,,
  • niezabudowaną działkę nr 57/4 o powierzchni 168 m2,,
  • niezabudowaną działkę nr 57/5 o powierzchni 1 058 m2,.

Istniejący dom jednorodzinny został następnie nadbudowany i oddany do użytku w dniu 30 marca 2013 r. Wnioskodawczyni ani Jej małżonek nie prowadzili zarobkowej działalności gospodarczej, w szczególności związanej z ww. nieruchomością.

Mąż Wnioskodawczyni zmarł w dniu 8 sierpnia 2016 r. będąc w związku małżeńskim z Wnioskodawczynią. Spadek po nim nabyła w całości Wnioskodawczyni. Po śmierci męża Wnioskodawczyni ponownych związków małżeńskich nie zawierała. Wnioskodawczyni nie prowadzi obecnie żadnej zarobkowej działalności gospodarczej.

Wnioskodawczyni w dniu 16 kwietnia 2019 r. zawarła umowę przedwstępną sprzedaży niezabudowanej nieruchomości oznaczonej jako działka nr 57/5. Wnioskodawczyni zobowiązała się, po spełnieniu warunków określonych w tej umowie, do odpłatnego przeniesienia własności tej działki na rzecz nabywcy do dnia 30 września 2019 r.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy czynność planowanego odpłatnego zbycia nieruchomości oznaczonej jako działka nr 57/5 będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawczyni, czynność planowanego odpłatnego zbycia nieruchomości oznaczonej jako działka nr 57/5 nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1509, z późn. zm.), gdyż udział Wnioskodawczyni we wspólności majątkowej małżeńskiej obejmującej przedmiotową nieruchomość, odpowiadający 1/2 jej części, nabyła jako współmałżonek z dniem 1 stycznia 1993 r., tj. z datą, w której Wnioskodawczyni i Jej mąż nabyli nieruchomość przez zasiedzenie oraz udział zmarłego małżonka we wspólności majątkowej małżeńskiej obejmującej przedmiotową nieruchomość, odpowiadający pozostałej 1/2 jej części, Wnioskodawczyni nabyła jako jedyny spadkobierca po zmarłym współmałżonku, z chwilą nabycia przez spadkodawcę, czyli z dniem 1 stycznia 1993 r., tj. z datą, w której Wnioskodawczyni i Jej mąż nabyli nieruchomość przez zasiedzenie.

Z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że za źródło przychodów uznaje się odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ponieważ Wnioskodawczyni nabyła nieruchomość z datą, w której Wnioskodawczyni i Jej mąż nabyli nieruchomość przez zasiedzenie, czyli z dniem 1 stycznia 1993 r., to należy uznać, że planowane zbycie nieruchomości nastąpi po upływie powyższego pięcioletniego okresu. Jednocześnie, wskazany przez Wnioskodawczynię sposób ustalenia daty nabycia przedmiotowej nieruchomości jest zgodny z art. 10 ust. 5 i 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przepisach tych wskazano, że powyższy okres pięcioletni liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło:

  • nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę (w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w drodze spadku), albo w którym
  • nabycie nieruchomości do majątku wspólnego małżonków lub ich wybudowanie w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej (w przypadku ustania wspólności majątkowej małżeńskiej).

Według Wnioskodawczyni, w tym stanie faktycznym i prawnym należy uznać, że z tytułu planowanego odpłatnego zbycia nieruchomości oznaczonej jako działka nr 57/5, Wnioskodawczyni nie będzie podlegała opodatkowaniu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1509, późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,

‒jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Wobec powyższego, odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu, jeżeli zbycie to ma miejsce przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zatem, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma forma prawna ich nabycia oraz moment nabycia.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni oraz Jej mąż zawarli związek małżeński w dniu 4 października 1984 r. W trakcie trwania związku małżeńskiego nie zawierali między sobą umów majątkowych, mających wpływ na ustrój wspólnego majątku małżeńskiego. Wnioskodawczyni oraz Jej mąż użytkowali wspólnie nieruchomość oznaczoną jako działka nr 57, na której znajduje się dom jednorodzinny. Z dniem 1 stycznia 1993 r. Wnioskodawczyni oraz Jej mąż, na zasadach wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej, nabyli ww. nieruchomość, w drodze zasiedzenia. W 2001 r. na wniosek Wnioskodawczyni oraz Jej męża, z ww. działki nr 57 wydzielono: zabudowaną działkę nr 57/2, na której znajduje się ww. dom mieszkalny i niezabudowane działki: nr 57/1, nr 57/3, nr 57/4, nr 57/5. Dom jednorodzinny został nadbudowany i oddany do użytku w dniu 30 marca 2013 r. Wnioskodawczyni ani Jej małżonek nie prowadzili zarobkowej działalności gospodarczej, w szczególności związanej z ww. nieruchomością. Mąż Wnioskodawczyni zmarł w dniu 8 sierpnia 2016 r. Spadek po nim nabyła w całości Wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni nie prowadzi obecnie żadnej zarobkowej działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni w dniu 16 kwietnia 2019 r. zawarła umowę przedwstępną sprzedaży niezabudowanej nieruchomości oznaczonej jako działka nr 57/5 i zobowiązała się, po spełnieniu warunków określonych w tej umowie, do odpłatnego przeniesienia własności tej działki na rzecz nabywcy do dnia 30 września 2019 r.

Na mocy art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2159) do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dodano w artykule 10 między innymi ustępy 5 i 6.

Powyższe przepisy, stosownie do art. 16 ww. ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2019.

Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Natomiast stosownie do art. 10 ust. 6 ww. ustawy, w przypadku odpłatnego zbycia po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej, nabytych do majątku wspólnego małżonków lub wybudowanych w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej nieruchomości lub nabytych do majątku wspólnego małżonków praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie do majątku wspólnego małżonków lub ich wybudowanie w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, a zwłaszcza fakt, że będąca przedmiotem przyszłego odpłatnego zbycia nieruchomość została nabyta przez Wnioskodawczynię oraz Jej męża do majątku wspólnego, a odpłatne zbycie nastąpi po ustaniu wspólności małżeńskiej przez śmierć męża Wnioskodawczyni w rozpatrywanej sprawie zastosowanie znajdzie art. 10 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

We wniosku Wnioskodawczyni wskazała, że będąca przedmiotem przyszłego odpłatnego zbycia nieruchomość została nabyta do majątku wspólnego Wnioskodawczyni i Jej męża w dniu 1 stycznia 1993 r. w drodze zasiedzenia.

W związku z powyższym za datę nabycia przez Wnioskodawczynię nieruchomości będącej przedmiotem przyszłego odpłatnego zbycia należy uznać datę jej nabycia do ustawowej wspólności majątkowej, tj. 1 stycznia 1993 r., stosownie do art. 10 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji przyszłe odpłatne zbycie przez Wnioskodawczynię nieruchomości oznaczonej jako działka nr 57/5 nie będzie stanowiło źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ odpłatne zbycie tej nieruchomości nastąpi po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym doszło do jej nabycia. Zatem, uzyskana z ww. odpłatnego zbycia kwota nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawczyni uznane zostało za prawidłowe.

Jednocześnie Organ zauważa, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) jest sam przepis prawa. Jeżeli zatem, przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie różniło się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawczyni w zakresie rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy Ordynacja podatkowa przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego….., za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj