Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP4.4012.258.2019.1.AS
z 21 czerwca 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 kwietnia 2019 r. (data wpływu 24 kwietnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dostawy nieruchomości oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego od planowanej transakcji – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 kwietnia 2019 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dostawy nieruchomości oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego od planowanej transakcji.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

„Spółka” jest spółką z siedzibą na terytorium Polski. Przedmiotem działalności Spółki jest obrót nieruchomościami oraz działalność developerska związana ze wznoszeniem budynków.

Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka planuje nabycie 2 nieruchomości gruntowych wraz z naniesieniami położonych w, stanowiących działki o numerach ewidencyjnych 31/1 oraz 32/2 (dalej jako: „Transakcja”).

Opis Nieruchomości

Przedmiotem planowanej Transakcji są nieruchomości gruntowe wraz z naniesieniami, stanowiące działki o numerach ewidencyjnych 31/1 oraz 32/2 (dalej jako: „Nieruchomość”).

Właścicielem działek o numerach ewidencyjnych 31/1 oraz 32/2 jest J. sp. z o.o. (dalej jako: „Sprzedawca”). Obydwie działki w dalszej części wniosku będą łącznie określane jako „Grunt”.

Grunt zabudowany jest:

  1. częścią budynku stanowiącą pozostałość po budynku rozebranym na sąsiedniej działce (dalej jako: „Budynek”)
  2. budowlą, w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tj. Dz. U. z 2018 r., poz. 1202 z późn. zm.; dalej jako: „Prawo budowlane”) tj. parkingiem asfaltowym (dalej jako: „Parking”);
  3. urządzeniem budowlanym, w rozumieniu art. 3 pkt 9 Prawa budowlanego, tj. ogrodzeniem;
  4. tymczasowym obiektem budowlanym, w rozumieniu art. 3 pkt 5 Prawa budowlanego tj. kioskiem dla strażnika parkingu oraz pawilonem handlowym niezwiązanym trwale z gruntem.
  5. pylonem reklamowym z demontowalnych elementów, niezwiązany trwale z gruntem. Pylon reklamowy nie stanowi własności Sprzedawcy i nie stanowi przedmiotu Transakcji.

Na działce o numerze ewidencyjnym 31/1 znajduje się fragmentu budynku, który w znacznej większości znajdował się na sąsiedniej działce nr 30 oraz częściowo na działce 31/1. Budynek ten został rozebrany na działce o numerze ewidencyjnym 30 natomiast na działce o numerze ewidencyjnym 31/1 pozostał jego fragment, który nie posiada żadnej wartości. Pozostałość budynku nie jest zdatna do użytku.

Na działkach o numerach ewidencyjnych 31/1 oraz 32/2 znajduje się budowla oraz urządzenia budowlane. Jedno z urządzeń budowlanych na działce 31/1 stanowi pawilon handlowy, w którym prowadzona jest gastronomia. Pawilon handlowy nie jest trwale związany z gruntem i stanowi obiekt tymczasowy. Nie jest on zakwalifikowany jako budynek i nie widnieje w ewidencji budynków.

Parking, stanowiący asfaltowy plac, obejmuje powierzchnię obydwu działek, całą działkę 32/2 oraz działkę 31/1 w części niezajętej przez pawilon handlowy oraz Budynek. Zgodnie z ustaleniami Spółki Parking ten był odpłatnie udostępniany na rzecz podmiotu prowadzącego Parking co najmniej od 2015 r. przez poprzednich właścicieli działki. Ostatnia umowa dzierżawy Parkingu została zawarta przez Sprzedawcę w dniu 12 grudnia 2018 r.

Na działce 32/2 na Parkingu posadowiony jest również Pylon Reklamowy oraz kiosk strażnika parkingu. Pylon Reklamowy posadowiony jest na podstawie umowy powierzenia z tytułu której właściciel działki 32/2 pobiera wynagrodzenie. Pylon Reklamowy nie stanowi własności J. z o.o. i nie będzie przedmiotem transakcji. Grunt ogrodzony jest ogrodzeniem z siatki. Kiosk strażnika parkingu stanowi obiekt tymczasowy niezwiązany trwale z gruntem. Spółka nie posiada informacji, aby w ciągu ostatnich 5 lat Budynek, pawilon handlowy oraz Parking były ulepszane w stopniu przekraczającym 30% ich wartości początkowej.

Spółka wskazuje, że Grunt nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dla Gruntu nie zostały wydane również decyzje o warunkach zabudowy. Aktualnie zostały złożone wnioski o wydanie decyzji określających warunki zabudowy dla działek o nr 31/1, 32/2, 33/2, 31/2, 33/2, 33/1, 32/1, a zatem wniosek obejmuje również Grunt.

Spółka podkreśla, że transakcja nabycia Gruntu będzie przeprowadzona dopiero po uzyskaniu decyzji o warunkach zabudowy.


Na Gruncie Spółka planuje budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego wraz z funkcją biurowo-usługowo-handlową garażem podziemnym oraz infrastrukturą towarzyszącą lub też budynku hotelowego wraz z garażem podziemnym oraz infrastrukturą towarzyszącą.


Historia nabycia przedmiotu Transakcji oraz jego wykorzystanie w działalności gospodarczej

Nabycie przedmiotu Transakcji przez Sprzedawcę.


  1. J. sp. z o.o. (dalej jako: „Sprzedawca”) nabyła działkę 32/2 na której znajduje się budowla, urządzenie budowlane oraz tymczasowy obiekt budowlany w dniu 30 października 2018 r. od osób fizycznych. Sprzedaż nieruchomości przez osoby fizyczne nie była dokonana w ramach ich działalności gospodarczej w związku z czym transakcja nie była opodatkowana podatkiem VAT;
  2. Sprzedawca nabył działkę 31/1 na której znajduje się budynek, budowla, obiekt tymczasowy oraz urządzenia budowlane w dniu 6 lipca 2018 r. od:
    • osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą - udział w wysokości 3/16,
    • osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej - udział w wysokości 6/16,
    • spółki sp. z o.o. - udział w wysokości 7/16.


Nabycie nieruchomości było częściowo opodatkowane podatkiem VAT w części nabytej od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą oraz sp. z o.o.


Wykorzystanie przedmiotu Transakcji w działalności gospodarczej Sprzedawcy


Sprzedawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie obrotu nieruchomościami.


Sprzedawca jest stroną 3 umów związanych z Gruntem:

  • umowy przechowania na podstawie której na działce 32/2 przechowywany jest pylon reklamowy, zawartej w dniu 29 września 2005 r. przez ówczesnych właścicieli działki. Sprzedawca stał się stroną umowy w momencie nabycia działki.
  • umowy dzierżawy na podstawie której dzierżawiony jest pawilon handlowy na działce 31/1, na prowadzenie działalności gastronomicznej, zawartej w dniu 6 października 2016 r. przez ówczesnego właściciela. Sprzedawca stał się stroną umowy w momencie nabycia działki.
  • umowy dzierżawy działki 31/1 oraz 32/2 w części nieobjętej umową dzierżawy budynku oraz miejsca pod pylon reklamowy. Na dzierżawionych działkach prowadzony jest parking, na podstawie umowy zawartej przez Sprzedawcę w dniu 12 grudnia 2018 r.

Działalność prowadzona w powyższym zakresie przez Sprzedawcę podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.


Wskazane umowy po dokonaniu transakcji nabycia Gruntu przez Spółkę zostaną rozwiązane w związku z planowaną na gruntach objętych przedmiotowym wnioskiem inwestycją budowlaną.


Sprzedający i Spółka zrezygnują ze zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. 2018 r.. poz. 2174, ze zm.; dalej jako: „ustawa o VAT”) i dokonają wyboru opodatkowania podatkiem VAT dostawy Parkingu wchodzącego w skład Nieruchomości przez złożenie przed dniem planowanej Transakcji zgodnego oświadczenia Sprzedającego oraz Spółki na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT w zw. z art. 43 ust. 11 ustawy o VAT, że wybierają opodatkowanie dostawy Parkingu wchodzącego w skład Nieruchomości.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy w okolicznościach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego, tj. w szczególności mając na uwadze rezygnację przez Sprzedającego i Spółkę ze zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT i wybór opodatkowania podatkiem VAT dostawy Parkingu wchodzącego w skład Nieruchomości przez złożenie zgodnego oświadczenia na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT w zw. z art. 43 ust. 11 ustawy o VAT, o wyborze opodatkowanie podatkiem VAT dostawy Parkingu wraz z gruntami na których jest położony wchodzących w skład Nieruchomości, sprzedaż Nieruchomości w ramach planowanej Transakcji będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki 23%?
  2. Czy w okolicznościach w skazanych w opisie zdarzenia przyszłego, po dokonaniu planowanej Transakcji oraz otrzymaniu prawidłowo wystawionej faktury potwierdzającej jej faktyczne dokonanie, Spółka będzie uprawniona do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego z tytułu Transakcji (zgodnie z art. 86 ust. 1, ust. 10, ust. 10b pkt 1 i ust. 11 ustawy o VAT)?

Zdaniem Wnioskodawcy:


  1. W okolicznościach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego, tj. w szczególności mając na uwadze rezygnację przez Sprzedającego i Spółkę ze zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT i wybór opodatkowania podatkiem VAT dostawy Parkingu wraz z Gruntem oraz pozostałymi naniesieniami wchodzących w skład Nieruchomości przez złożenie zgodnego oświadczenia Sprzedającego i Spółki na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT w zw. z art. 43 ust. 11 ustawy o VAT że wybierają opodatkowanie podatkiem VAT Transakcji, sprzedaż Nieruchomości w ramach planowanej Transakcji będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki 23%.
  2. W okolicznościach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego, po dokonaniu planowanej Transakcji oraz otrzymaniu prawidłowo wystawionej faktury potwierdzającej jej faktyczne dokonanie, Kupujący będzie uprawniony do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego z tytułu Transakcji (zgodnie z art. 86 ust. 1, ust. 10, ust. 10b pkt 1 i ust. 11 ustawy o VAT)

Pytanie. 1

Sprzedaż Nieruchomości w ramach planowanej Transakcji stanowi dostawę Gruntu wraz z posadowionym na nim Budynkiem, Parkingiem, Pawilonem handlowym, Kioskiem strażnika parkingu oraz Urządzeniem Budowlanym.

Zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Sprzedaż Gruntu wchodzącego w skład Nieruchomości będzie zatem dzieliła traktowanie VAT właściwe dla dostawy Budynku i Budowli znajdujących się na Gruncie. Jednocześnie, mając na uwadze, że Urządzenia Budowlane są związane z Budynkiem i Parkingiem oraz zapewniają możliwość użytkowania ich zgodnie z jego przeznaczeniem, należy opodatkować je według stawek podatku VAT właściwych dla dostawy Budynku oraz Parkingu.

Co do zasady, podstawowa stawka podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT - wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Przy czym stosownie do art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do końca roku następującego po roku, dla którego wartość relacji, o której mowa w art. 38a pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, jest nie większa niż 23% oraz wartość, o której mowa w art. 112aa ust. 5 tej ustawy, jest nie mniejsza niż 6%, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Sprzedaż Nieruchomości w ramach planowanej Transakcji będzie więc opodatkowana VAT jako dostawa towarów, chyba że zastosowanie znalazłoby jedno ze zwolnień przewidzianych w ustawie o VAT.

W przedmiotowym przypadku, sprzedaż Nieruchomości w ramach planowanej Transakcji potencjalnie mogłaby podlegać zwolnieniu, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lub l0a ustawy o VAT lub zwolnieniu określonemu w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. W związku z powyższym rozważyć należy, czy zastosowanie znajdzie jedno ze wskazanych zwolnień.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Dodatkowo, w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT zwalnia się dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT ma charakter fakultatywny. Zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni i
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Z treści przytoczonych powyżej przepisów wynika, że intencją ustawodawcy było opodatkowanie obrotu nieruchomościami wyłącznie na pierwszym etapie obrotu lub po gruntownej ich modernizacji („ulepszeniu” w rozumieniu ustawy o VAT i przepisów ustaw o podatku dochodowym). Obrót na dalszych etapach ma podlegać zwolnieniu.

W konsekwencji, dostawy nieruchomości, które są dokonywane przed ich pierwszym zasiedleniem, w jego ramach lub w ciągu dwóch lat od pierwszego zasiedlenia tychże nieruchomości podlegają co do zasady opodatkowaniu. Jedynie w drodze wyjątku, na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, dostawa nieruchomości, która co do zasady powinna być opodatkowana (jako nieobjęta zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10 ze względu na jej dokonywanie przed, w ramach lub w ciągu dwóch lat od pierwszego zasiedlenia) będzie także podlegać zwolnieniu, jeśli łącznie spełnione zostaną dodatkowe przesłanki dotyczące braku gruntownego ulepszenia i braku u sprzedawcy prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w stosunku do nieruchomości będącej przedmiotem dostawy.


Kluczowe znaczenie dla prawnopodatkowej oceny przedstawianego zdarzenia przyszłego ma więc pojęcie „pierwszego zasiedlenia”.


Zgodnie z definicją legalną z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, pierwsze zasiedlenie to oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich wybudowaniu lub ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W świetle powyższej definicji do pierwszego zasiedlenia dochodzi, gdy nieruchomość po jej wybudowaniu (bądź gruntownym ulepszeniu) zostanie oddana do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Użycie we wspomnianej definicji słów „nabywcy lub użytkownikowi” oznacza, że pierwsze zasiedlenie następuje zarówno w sytuacji, gdy nieruchomość zostanie sprzedana (zbyta), jak i wówczas, gdy zostanie oddana do odpłatnego używania wskutek świadczenia opodatkowanej usługi np. najmu lub dzierżawy.

W wyroku z dnia 16 listopada 2017 r. w sprawie Kozuba Premium Selection sp. z o.o. przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-308/16), Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wskazał, że: „Artykuł 12 ust. 1 i 2 oraz art. 135 ust. 1 lit. j) dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej należy interpretować w ten sposób, że sprzeciwiają się one przepisom krajowym, takim jak będące przedmiotem postępowania głównego, które uzależniają zwolnienie z podatku od wartości dodanej w związku z dostawą budynków od spełnienia warunku, zgodnie z którym pierwsze zasiedlenie tych budynków następuje w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu”. Z przedmiotowego wyroku TSUE wynika, że przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć wszelkiego rodzaju wykorzystanie nieruchomości bez względu na to, czy następuje ono w ramach czynności opodatkowanych czy też nie. Zgodnie z interpretacją dokonaną przez TSUE wykorzystanie stanowiące pierwsze zasiedlenie obejmuje także wykorzystanie na własne potrzeby przez podmiot, który budynek lub budowlę wybudował lub nabył. Dokonanie pierwszego zasiedlenia jest równocześnie niezależne od posiadania statusu podatnika VAT lub jego braku.

W ocenie Spółki taką interpretację definicji pierwszego zasiedlenia potwierdza również projekt zmiany ustawy o podatku od towarów i usług i niektórych innych ustaw z dnia 21 marca 2019 r. oraz uzasadnienie do projektu, w którym wskazano, że „odstąpienie od powiązania pojęcia „pierwszego zasiedlenia” z wykonywaniem czynności podlegających opodatkowaniu będzie skutkować w niektórych wypadkach wcześniejszym pierwszym zasiedleniem budynku, budowli lub ich części (np. w przypadku, gdy ich oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi nie następowało w wykonaniu czynności opodatkowanych, albo gdy właściciel po ich wybudowaniu lub ulepszeniu wykorzystywał je na własne potrzeby, a w konsekwencji wpłynie na stosowanie zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a - wprowadzona zmiana wynika z konieczności zapewnienia zgodności wskazanego przepisu z dyrektywą interpretowaną w świetle wyroku C-308/16.”

W kwestii rozumienia definicji pierwszego zasiedlenia wypowiedział się także NSA m.in. w wyroku z dnia 14 maja 2015 r. o sygn. I FSK 382/14. Sąd w wyroku tym stwierdził, że: „Wykładnia językowa, systematyczna i celowościowa dyrektywy 112 wskazuje wyraźnie, że ww. pojęcie należy rozumieć szeroko jako pierwsze zajęcie budynku, używanie. Zatem w taki sposób powinna być odczytywana definicja przewidziana w treści art. 2 pkt 14 ustawy o VAT.”


Odnosząc się do powyższego należy wskazać, czy doszło do pierwszego zasiedlenia w odniesieniu do Nieruchomości będących przedmiotem planowanej Transakcji oraz kiedy do niego doszło.


Działka 31/1


Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego Sprzedawca nabył działkę 31/1, na której znajduje się pozostałość budynku, która nie spełnia cech użytkowych, Parking, Pawilon handlowy oraz ogrodzenie z siatki, w dniu 6 lipca 2018 r. od 2 osób fizycznych (w tym jednej prowadzącej działalność gospodarczą) posiadających udziały w wysokości 3/16 oraz 6/16 części działki oraz od spółki sp. o.o. posiadającej udział w części 7/16, będących współwłaścicielami działki. Sprzedaż nieruchomości była częściowo opodatkowana podatkiem VAT w części nabytej od sp. z o.o. oraz osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą.

Pawilon handlowy znajdujący się na działce 31/1 jest przedmiotem odpłatnej dzierżawy, opodatkowanej VAT, na podstawie umowy z dnia 6 października 2016 r. zawartej pomiędzy dzierżawcą, a sp. z o.o. Pawilon handlowy nie stanowi natomiast budynku ani budowli, ale tymczasowy obiekt budowlany niezwiązany trwale z gruntem, który nie będzie wpływał na sposób opodatkowania dostawy działki na której się znajduje.


Na działce 31/1 znajduje się również Parking stanowiący budowlę na gruncie prawa budowlanego, który został oddany przez Sprzedawcę do odpłatnego używania na podstawie umowy dzierżawy z dnia 12 grudnia 2018 r.


Jak zostało to przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego, zgodnie z ustaleniami Spółki Parking ten był odpłatnie udostępniany na rzecz podmiotu prowadzącego Parking co najmniej od 2015 r.


W konsekwencji, uwzględniając stanowisko Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego, należy stwierdzić, że od pierwszego zasiedlenia Parkingu minęło ponad 2 lata.


W związku z powyższym w przypadku sprzedaży Parkingu znajdującego się na działce 31/1 wraz z gruntem, znajdzie zastosowanie zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 10, w związku z ich dostawą po upływie 2 lat od pierwszego zasiedlenia.


Spółka wskazuje jednocześnie, że Budynek znajdujący się na działce 3l/l stanowi pozostałość po budynku, który znajdował się działkach 30 oraz 3 l/1. Budynek ten został całkowicie rozebrany na sąsiedniej działce o numerze 30 natomiast na działce 3l/l zostały jego pozostałości. Budynek ten nie spełnia swoich cech użytkowych. W związku z powyższym Budynek nie będzie brany pod uwagę, przy ustalaniu czy działka 3l/l stanowi działkę zabudowaną czy też niezabudowaną. Potwierdza to m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 17 października 2014 r. (znak: ILPP1/443-624/14-2/NS)

W konsekwencji do dostawy całości działki 31/1 należy zastosować taką samą stawkę podatku jak do dostawy budowli, która się na niej znajduje, a więc Parkingu.

Działka 32/2

Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego Sprzedawca nabył działkę 32/2 na której znajduje się Parking, Pylon Reklamowy, kiosk ochrony parkingu oraz ogrodzenie w dniu 30 października 2018 r. od osób fizycznych. Sprzedaż nieruchomości przez osoby fizyczne nie była dokonana w ramach ich działalności gospodarczej w związku z czym transakcja nie była opodatkowana podatkiem VAT.

Działka jest przedmiotem odpłatnej dzierżawy pod prowadzony tam Parking oraz umowy przechowania, na podstawie której znajduje się tam Pylon Reklamowy. Umowa przechowania została zawarta w dniu 29 września 2005 r. przez ówczesnych właścicieli (osoby fizyczne). Umowa dzierżawy została zawarta przez Sprzedawcę w dniu 12 grudnia 2018 r.

Wynagrodzenie z tytułu obydwu umów jest opodatkowane podatkiem VAT. Pylon Reklamowy posadowiony jest na części Parkingu, która to część jest wyłączona z umowy dzierżawy. Pylon Reklamowy nie stanowi przedmiotu transakcji, gdyż nie jest własnością Sprzedawcy.


Jak zostało to przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego, zgodnie z ustaleniami Spółki Parking ten był odpłatnie udostępniany na rzecz podmiotu prowadzącego Parking co najmniej od 2014 r.


Uwzględniając stanowisko Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego, należy stwierdzić, że od pierwszego zasiedlenia Parkingu minęło ponad 2 lata.


W konsekwencji transakcja nabycia przez Spółkę Parkingu wraz z gruntem na którym się znajduje będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.


Z uwagi na powyższe, ponieważ intencją Spółki jest opodatkowanie sprzedaży Nieruchomości podatkiem VAT wg stawki 23%, jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Sprzedający i Spółka złożą przed dniem Transakcji zgodne oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT i wyborze opodatkowania dostawy Parkingu (spełniające wymogi określone w art. 43 ust. 10 i ust. 11 ustawy o VAT).


Jednocześnie, mając na uwadze brzmienie art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, skoro dostawa Parkingu posadowionego na Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu według stawki 23%, to również zbycie Gruntu będzie opodatkowane tą samą stawką VAT.


Podsumowując, w ocenie Spółki odpowiadając na zadanie pytanie należy stwierdzić, że nabycie przez Spółkę Parkingu oraz działek 31/1 oraz 32/2, wraz ze znajdującymi się na nich naniesieniami nie stanowiącymi budynków i budowli, będzie podlegało opodatkowaniu 23 % stawką VAT, w przypadku złożenia przez Spółkę oraz Sprzedawcę, zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, zgodnego oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Pytanie 2

Dla oceny, czy Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego należy przeanalizować spełnienie przesłanek, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (z zastrzeżeniami niemającymi zastosowania w sprawie Spółki).

Jednocześnie, zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Jak wskazano powyżej, po nabyciu przedmiotu Transakcji Spółka planuje budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego wraz z funkcją biurowo-usługowo-handlową garażem podziemnym oraz infrastrukturą towarzyszącą lub też budynku hotelowego wraz z garażem podziemnym oraz infrastrukturą towarzyszącą. Po zakończeniu prac budowlanych budynek zostanie sprzedany. Działalność Kupującego w tym zakresie będzie opodatkowana podatkiem VAT.

Należy ponadto uznać, że nie będzie zachodziła żadna okoliczność wyłączająca prawo do odliczenia VAT na podstawie art. 88 ustawy o VAT.

W konsekwencji, Spółce będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z otrzymanej od Sprzedającego faktury dokumentującej (faktur dokumentujących) dostawę przedmiotu Transakcji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj