Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB4.4014.64.2019.3.LB
z 13 maja 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2018 r., poz. 800, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 13 marca 2019 r. (data wpływu – 14 marca 2019 r.), uzupełnionym 29 kwietnia 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności budynków oraz budowli na tym gruncie – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 marca 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności budynków oraz budowli na tym gruncie.

Jako, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych (zawierał braki), w piśmie z 16 kwietnia 2019 r. znak: 0111-KDIB4.4014.64.2019.2.LB wezwano o jego uzupełnienie.

Wniosek uzupełniono 29 kwietnia 2019 r.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania: M. Sp. z o.o. (Zainteresowany 1, Nabywca);
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: B. Sp. z o.o. (Zainteresowany 2, Zbywca, Spółka)

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

B. Sp. z o.o. (dalej: ,,Zainteresowany niebędący stroną postępowania”, ,,Zbywca”, „Spółka”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, mającym siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podlega on opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Zbywca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Działalność prowadzona przez Zbywcę polega na wynajmie powierzchni użytkowej m.in. w Centrum Logistycznym, tj. obiekcie magazynowo-biurowym zlokalizowanym w K. Obiekt wykorzystywany jest do prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

Centrum Logistyczne posadowione jest na gruntach będących przedmiotem prawa użytkowania wieczystego należącego do Zbywcy o numerach ewidencyjnych: 17/12 oraz 17/13 ujętych w księdze wieczystej (dalej: „Grunt”).

Centrum Logistyczne posadowione na Gruncie składa się ze stanowiących odrębny przedmiot własności i należących do Zbywcy budynku magazynowego (dalej: „Budynek A”, który znajduje się na działkach gruntu o numerach ewidencyjnych 17/12 oraz 17/13) oraz dwóch budynków portierni (dalej: „Budynek B”, który znajduje się na działce gruntu o numerze ewidencyjnym 17/12 oraz „Budynek C”, który znajduje się na działce gruntu o numerze ewidencyjnym 17/13; łącznie Budynek A, Budynek B i Budynek C dalej: „Budynki”).

Na Gruncie znajdują się również stanowiące odrębny przedmiot własności i należące do Zbywcy budowle w postaci m.in. zbiornika przeciwpożarowego, portierni, stacji transformatorowej, masztu informacyjnego oraz przynależna infrastruktura techniczna w postaci m.in. agregatu prądotwórczego, telewizji przemysłowej, systemu CCTV, urządzenia klimatyzacyjno-grzewczego, fundamentu LPG, centrali telefonicznej (dalej: „Budowle” oraz dalej łącznie Grunt, Budynki i Budowle: „Nieruchomość”).

Zbywający nabył 31 października 2014 r. od B. S.A. (dalej: „BSA”) prawo użytkowania wieczystego Gruntu oraz prawo własności Budynków i Budowli w ramach aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa wniesionego przez BSA w zamian za pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Zbywającego.

BSA nabył prawo użytkowania wieczystego Gruntu na podstawie umowy sprzedaży w 2005 roku – nabycie to podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej. Następnie BSA wybudował na Gruncie Budynki i Budowle na podstawie pozwolenia na budowę udzielonego na podstawie decyzji z 23 marca 2006 r. BSA uzyskał pozwolenie na użytkowanie w odniesieniu do ww. Budynków i Budowli na podstawie decyzji z 29 marca 2007 r.

BSA przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług z tytułu nabycia Gruntu oraz do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego z tytułu wydatków poniesionych na wzniesienie ww. Budynków i Budowli na Gruncie.

Ww. Budynki i Budowle zostały wybudowane przez BSA w celu oddania Nieruchomości w najem podmiotom trzecim na podstawie odpłatnych umów najmu. Nieruchomość była począwszy od 2007 roku oddawana najemcom w najem na podstawie opłatnych umów najmu. Na dzień Transakcji Nieruchomość będzie co najmniej w części przedmiotem odpłatnych umów najmu.

Nieruchomość była i jest przedmiotem ulepszeń, jednakże wartość tych ulepszeń nie przekroczyła i nie przekroczy na dzień Transakcji 30% wartości początkowej poszczególnych obiektów budowlanych znajdujących się na Nieruchomości.

Zbywca zamierza sprzedać (dalej: „Transakcja”) na rzecz M. Sp. z o.o. (dalej: ,,Nabywca”) – spółki z siedzibą w Polsce, będącej czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług – prawo użytkowania wieczystego Gruntu oraz prawo własności Budynków i Budowli posadowionych na Gruncie (dalej: „Przedmiot Transakcji”).

Strony – w celu dokonania Transakcji – planują w najbliższej przyszłości zawrzeć umowę przedwstępną (dalej: „Umowa Przedwstępna”). Umowa przyrzeczona ma zaś zostać zawarta (dalej: „Data Zamknięcia”) w pierwszej połowie 2019 roku.

Zainteresowani nie są podmiotami powiązanymi.

Wraz ze sprzedażą prawa użytkowania wieczystego Gruntu oraz prawa własności Budynków i Budowli posadowionych na Gruncie na rzecz Nabywcy, Zbywca przeniesie w ramach Ceny następujące składniki majątku:

  • prawa i obowiązki wynikające z istniejących Umów Najmu (tj. umów najmu zawartych pomiędzy Zbywcą i najemcami przed datą zawarcia Umowy Przedwstępnej) oraz Nowych Umów Najmu (tj. umów najmu zawartych pomiędzy Zbywcą, a najemcami między datą zawarcia Umowy Przedwstępnej, a Datą Zamknięcia, w tym również aneksów do istniejących umów najmu, które zostaną zawarte za uprzednią zgodą Nabywcy lub będą spełniały warunki, które zostaną określone w Umowie Przedwstępnej), włączając w to prawa i obowiązki wynikające z tychże Umów Najmu, które odnoszą się do Pomieszczeń, które nie zostały wydane Najemcom do Daty Zamknięcia,
  • prawa, roszczenia i zobowiązania na podstawie Zabezpieczeń Najmów (np. gwarancji bankowych),
  • autorskie prawa majątkowe oraz prawa z nimi związane na podstawie Umów z Architektami (ze zmianami na podstawie Aneksów do Umów z Architektami),
  • zabezpieczenia Gwarancji Budowlanych,
  • prawa przysługujące na podstawie Gwarancji Budowlanych,
  • autorskie prawa majątkowe oraz prawa z nimi związane na podstawie Umów o Roboty Budowlane w zakresie w jakim odnoszą się do autorskich praw majątkowych do planów i projektów przygotowanych w wykonaniu Umów o Roboty Budowlane (o ile będą przysługiwały Zbywcy na Datę Zamknięcia),
  • ruchomości wskazane dla należytego funkcjonowania i obsługi Nieruchomości, włączając Budynki oraz przynależności Budynków, zgodnie z ich przeznaczeniem, które mogą być w posiadaniu Zbywcy na Datę Zamknięcia,
  • dokumenty związane z Nieruchomością,
  • przejęte zobowiązania pieniężne Zbywcy brutto z umów najmu, w tym zobowiązania dotyczące zwrotu najemcom kaucji gotówkowych (podobnie w przypadku zabezpieczeń gwarancji budowlanych w postaci kaucji gotówkowych, o ile Zbywca będzie takie posiadał na Datę Zamknięcia), zobowiązania z umów o świadczenie usług i innych umów (w tym zobowiązania dotyczące zwrotu kwot zatrzymanych), które Nabywca przejmie w ustalonym przez Strony zakresie,
  • prawa i obowiązki wynikające z dotychczasowych pozwoleń dotyczących Przedmiotu Transakcji.

Lista elementów, które nie zostaną przeniesione na Nabywcę w wyniku Transakcji obejmuje w szczególności składniki tj.:

  • prawa i zobowiązania z tytułu kredytów inwestycyjnych udzielonych Zbywcy przez Bank Hipoteczny,
  • prawa i obowiązki wynikające z tzw. umowy wsparcia dotyczących udzielonych Zbywcy kredytów, zawartej ze spółką BSA,
  • prawa i zobowiązania z tytułu pożyczek pieniężnych udzielonych Zbywcy przez spółkę BSA,
  • prawa i obowiązki wynikające z tytułu pożyczek pieniężnych udzielonych BSA przez Zbywcę,
  • prawa i obowiązki wynikające z umowy o zarządzanie Nieruchomością,
  • umowy o otwarcie i prowadzenie rachunków bankowych,
  • umowy rachunków bankowych Zbywcy,
  • umowy o zarządzanie spółką Zbywcy (w ramach której na rzecz Zbywcy są świadczone m.in. usługi obsługi księgowej, kadrowej, prawnej, administracyjnej itp.),
  • tajemnice przedsiębiorstwa Zbywcy oraz know-how, związany z wyszukiwaniem i utrzymaniem portfolio najemców,
  • umowy ubezpieczenia,
  • umowy dotyczące komercjalizacji Nieruchomości (włączając umowy agencyjne),
  • umowy dotyczące wykonania takich prac wykończeniowych, które nie zostały ukończone przed datą dokonania Transakcji, chyba że Strony uzgodnią inaczej,
  • zobowiązania podatkowe i inne zobowiązania publicznoprawne Zbywcy, o ile będą występowały na dzień dokonania Transakcji,
  • prawa i obowiązki wynikające z umów serwisowych – w dacie zamknięcia Zbywca złoży pisemne wypowiedzenia wszystkich umów o dostawę usług i mediów dotyczących dostaw mediów do Nieruchomości oraz świadczenia usług związanych z utrzymaniem i zarządzaniem Nieruchomością.

Po Transakcji, na Nabywcy będzie spoczywał obowiązek zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Nieruchomości. Nabywca zawrze nowe umowy dotyczące zapewnienia prawidłowego ich funkcjonowania w zakresie, w jakim uzna to za uzasadnione. Jednocześnie ze względów biznesowych część z nowo zawartych przez Nabywcę umów może zostać zawarta z dotychczasowymi dostawcami usług na rzecz Zbywcy. Jednakże nie jest to opcja preferowana przez Strony Transakcji i jeśli będzie miała miejsce, to będzie miała charakter wyjątkowy.

Na dzień dokonania Transakcji Zbywca nie będzie zatrudniał pracowników na podstawie umowy o pracę, dla których Nieruchomość stanowiłaby zakład pracy zgodnie z obowiązującym prawem.

Po przeprowadzeniu planowanej Transakcji Nieruchomość nie będzie również stanowić formalnie i organizacyjnie wydzielonej części przedsiębiorstwa Nabywcy w działalności gospodarczej prowadzonej przez Nabywcę.

Po nabyciu Nieruchomości od Zbywcy, Nabywca zamierza prowadzić podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług działalność gospodarczą, przy wykorzystaniu własnych zasobów (względnie, przy pomocy profesjonalnych usługodawców) oraz w oparciu o własny know-how w tym zakresie.

Zgodnie z obecnym zamiarem Stron, Zbywca podpisze z Nabywcą umowę gwarancji, zgodnie z którą Zbywca udzieli gwarancji na uzyskanie przez Spółkę określonych przychodów z niewynajętych pomieszczeń (tj. powierzchnie, w stosunku do których na Datę Zamknięcia nie obowiązuje żadna istniejąca umowa najmu, ani nowa umowa najmu, jak również pomieszczenia objęte istniejącymi umowami najmu, na okres odpowiednio: (i) dwóch lat od daty Transakcji lub na okres (ii) od dnia wygaśnięcia danej istniejącej umowy najmu do dnia przypadającego dwa lata od daty Transakcji w ustalonych przez Strony kwotach).

Nabywca zawrze z poręczycielem umowę poręczenia, na podstawie której poręczyciel poręczy należyte wykonanie wszelkich zobowiązań Zbywcy wynikających z umowy przyrzeczonej, gwarancji wynajmu.

Strony ustaliły, że Zbywca będzie uprawniony do wystawienia faktur wobec najemców zgodnie z umowami najmu i pobrania od nich czynszu, opłat eksploatacyjnych i innych należności do dnia poprzedzającego datę zamknięcia (bez tego dnia) a Nabywca przekaże Zbywcy wszelkie kwoty uzyskane od najemców (pomyłkowo lub w inny sposób) z tytułu takich płatności za okres do tej daty. Z kolei Zbywca powstrzyma się od wystawienia faktur oraz pobrania czynszu, opłat eksploatacyjnych i innych należności od Najemców za okres rozpoczynający się w dacie zamknięcia i przekaże na rzecz Nabywcy wszelkie kwoty otrzymane od Najemców (pomyłkowo lub w inny sposób) z tytułu takich płatności począwszy od daty zamknięcia.

W związku z Transakcją zarówno Zbywca jak i Nabywca są zainteresowani co do właściwego sposobu opodatkowania Przedmiotu Transakcji.

Nabywca i Zbywca zamierzają zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług i wybrać opodatkowanie podatkiem od towarów i usług w odniesieniu do dostawy Nieruchomości.

Przed dniem Transakcji Nabywca i Zbywca złożą właściwemu dla Nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie podatkiem od towarów i usług Transakcji, spełniając wymogi określone w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług (Zainteresowani na moment składania przedmiotowego oświadczenia będą czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług).

W związku ze sprzedażą Nieruchomości, Zbywca zamierza wystawić na Nabywcę stosowną fakturę VAT.

W uzupełnieniu Zainteresowani wskazali, że naniesienia inne niż Budynek A, Budynek B i Budynek C, posadowione na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym (działce nr 17/12 oraz 17/13) określone we wniosku jako „Budowle” nie stanowią nieruchomości (budynku) w rozumieniu prawa budowlanego. Wśród Budowli omyłkowo została wymieniona portiernia, która już wcześniej została wskazana jako element Budynku B.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy sprzedaż Nieruchomości w ramach Transakcji nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w związku z faktem, że będzie ona, w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4).

Zdaniem Zainteresowanych, przedmiotowa Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zainteresowani wskazali, że zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlegają między innymi umowy sprzedaży rzeczy, do których zaliczane są również nieruchomości. Niemniej, zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ww. ustawy, podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Zgodnie zaś z art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu nie podlegają czynności cywilnoprawne jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. A zatem, aby planowana

Transakcja nie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych, powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jak wskazano – w opinii Zainteresowanych – Transakcja będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej, w związku z powyższym nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (zgodnie z art. 2 pkt 4) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

A zatem, w ocenie Zainteresowanych, planowana Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych z uwagi na opodatkowanie tej Transakcji podatkiem od towarów i usług w wyniku złożenia przez Strony oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia od podatku od towarów i usług i wyboru opodatkowania Transakcji tym podatkiem.

Na potwierdzenie swego stanowiska Zainteresowani przywołali interpretacje indywidualne oraz orzeczenie sądu.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych tylko w zakresie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja indywidualna z 10 maja 2019 r., znak: 0114-KDIP1-1.4012.135.2019.2.KBR.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1150) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy – podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy – obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo wieczystego użytkowania. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r., poz. 710, ze zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że opisana we wniosku transakcja sprzedaży, będąca przedmiotem zapytania w podatku od czynności cywilnoprawnych, obejmie przeniesienie na Nabywcę prawa użytkowania wieczystego gruntu (działki 17/12 oraz 17/13) wraz z prawem własności posadowionych na nim budynków oraz budowli (Nieruchomość).

W związku z powyższym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja sprzedaży – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia transakcji sprzedaży nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem w podatku od towarów i usług skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dostawa Nieruchomości w ramach opisanej we wniosku Transakcji podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z zastosowaniem właściwej (podstawowej) stawki podatku od towarów i usług – co zostało potwierdzone interpretacją indywidualną wydaną 10 maja 2019 r., znak: 0114-KDIP1-1.4012.135.2019.2.KBR, w której wskazano, że: ,,(…) przedmiotowa Transakcja będzie stanowiła odpłatną dostawę towarów w rozumieniu przepisów art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT i jednocześnie nie będzie mieściła się w katalogu czynności niepodlegających przepisom ustawy o VAT określonym w art. 6 pkt 1 tej ustawy. Dodatkowo nabycie Nieruchomości będzie opodatkowane podatkiem VAT zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, gdyż intencją Stron jest rezygnacja ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT na podstawie art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o VAT w zakresie w jakim zbycie Nieruchomości będzie korzystać ze zwolnienia na podstawie ww. przepisu. W konsekwencji, Transakcja w całości będzie opodatkowana podatkiem VAT w wysokości 23%”.

A zatem, skoro omawiana we wniosku transakcja – sprzedaż Nieruchomości będzie faktycznie opodatkowana podatkiem od towarów i usług (nie będzie z tego podatku zwolniona z uwagi na rezygnację przez Strony Transakcji ze zwolnienia w zakresie, w jakim zwolnienie z podatku od towarów i usług będzie im przysługiwało), to do opisanej we wniosku umowy sprzedaży Nieruchomości znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2018 r., poz. 1302, ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj