Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB3/423-331/12-7/KJ
z 8 maja 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPB3/423-331/12-7/KJ
Data
2013.05.08



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych --> Osoby prawne i spółki nieposiadajace osobowości prawnej


Słowa kluczowe
łączenie spółek
następstwo prawne
skutki interpretacji
sukcesja


Istota interpretacji
Czy, na płaszczyźnie przedstawionego zdarzenia przyszłego, spółka powstała w wyniku połączenia przez zawiązanie nowej spółki będzie korzystać z ochrony prawnej gwarantowanej w rezultacie zastosowania się przez Spółkę do wydanych na Jej rzecz indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego?



Wniosek ORD-IN 194 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, mając na uwadze postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi działającego w imieniu Ministra Finansów jako organ drugiej instancji z dnia 25 lutego 2013 r., nr IPTPB3/423Z-1/13-2/KJ (doręczone w dniu 28 lutego 2013 r.), uchylające w całości postanowienie z dnia 17 grudnia 2012 r., nr IPTPB3/423-331/12-2/KJ o odmowie wszczęcia postępowania oraz przekazujące sprawę do ponownego rozpatrzenia stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (…), reprezentowanej przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 19 września 2012 r. (data wpływu 24 września 2012 r.), uzupełnione pismem z dnia 7 marca 2013 r. (data wpływu 11 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej Ordynacji podatkowej w zakresie przejścia praw wynikających z interpretacji indywidualnych wydanych dla łączącej się spółki na następcę prawnego tej spółki (pytanie nr 2) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 września 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przejścia na następcę prawnego praw wynikających z interpretacji indywidualnych wydanych dla Spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej również: „Spółka”) planuje dokonać połączenia z inną spółką prawa handlowego w trybie art. 492 § 1 pkt 2 Kodeksu spółek handlowych, tj. przez zawiązanie nowej spółki kapitałowej, na którą przejdzie majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki (tzw. łączenie się przez zawiązanie nowej spółki). Łączące się spółki zostaną rozwiązane, bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, w dniu wykreślenia z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Z dniem połączenia nowo zawiązana spółka wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki łączących się spółek, w tym prawa i obowiązki Wnioskodawcy, przewidziane w przepisach prawa podatkowego.

Spółka jest podatnikiem m.in. podatku dochodowego od osób prawnych, amortyzując posiadane środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne.

Przed planowanym połączeniem, Spółka w celu potwierdzenia poprawności zastosowania przepisów podatkowych występowała do Ministra Finansów z indywidualnymi wnioskami o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego.

W otrzymanych interpretacjach stanowisko Spółki na tle przedstawionych zdarzeń przyszłych zostało uznane za prawidłowe. Wnioskodawca zastosował się do udzielonych na Jego rzecz interpretacji indywidualnych, zgodnie z ich treścią.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy, na płaszczyźnie przedstawionego zdarzenia przyszłego, spółka powstała w wyniku połączenia przez zawiązanie nowej spółki będzie następcą (sukcesorem) wszystkich przewidzianych w przepisach prawa podatkowego praw i obowiązków przysługujących Wnioskodawcy przed połączeniem, w tym w zakresie podatkowej amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych...
  2. Czy, na płaszczyźnie przedstawionego zdarzenia przyszłego, spółka powstała w wyniku połączenia przez zawiązanie nowej spółki będzie korzystać z ochrony prawnej gwarantowanej w rezultacie zastosowania się przez Spółkę do wydanych na Jej rzecz indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego...

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 2.

Wniosek Spółki w zakresie pytania nr 1 zostanie rozpatrzony odrębnie.

Zdaniem Wnioskodawcy, na płaszczyźnie przedstawionego zdarzenia przyszłego spółka powstała w wyniku połączenia przez zawiązanie nowej spółki będzie korzystać z pełnej ochrony prawnej gwarantowanej w rezultacie zastosowania się przez Spółkę do wydanych na Jej rzecz indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Przedmiotem opisanej w art. 93 ustawy Ordynacja podatkowa podatkowej sukcesji generalnej są prawa i obowiązki wynikające z przepisów prawa podatkowego, tj. prawa i obowiązki wynikające z aktów normatywnych prawa podatkowego, w tym również prawa i obowiązki przewidziane w ustawie Ordynacja podatkowa.

Przechodząc do kwestii sukcesji ochrony podatkowej wynikającej z interpretacji indywidualnych (uregulowanej w art. 14k-14n Ordynacji podatkowej), na wstępie należy zauważyć, że ochrona taka przysługuje w zakresie objętym przepisami o interpretacjach wówczas, gdy zainteresowany zastosuje się do treści interpretacji pisemnej. Punktem odniesienia dla uprawnień i obowiązków, o których mowa w przepisach art. 14k - 14n Ordynacji podatkowej jest zatem zachowanie się zgodnie z interpretacją podatkową. Skoro zatem interpretacja stanowiła przyczynę sprawczą podjęcia przez podmiot ją otrzymujący określonych działań faktycznych lub prawnych, kształtujących podatkowo-prawny stan faktyczny, to ochrona podatnika wynikająca z tych działań, opartych na zaufaniu do organu wydającego interpretację musi być pełna.

Powyższe prowadzi do konkluzji, że prawo do ochrony na podstawie art. 14k- 14n Ordynacji podatkowej przechodzi na następcę (nowo zawiązaną spółkę), o ile przysługiwało poprzednikowi (Spółce), co miało miejsce w niniejszej sprawie. Przedmiotowa ochrona jest gwarantowana zatem temu podatnikowi, który zastosuje się do niej. Aby takie prawo do ochrony przeszło na następcę w drodze sukcesji, poprzednik musi zastosować się do interpretacji indywidualnej.

W rezultacie, skoro Spółka w skuteczny sposób zastosowała się do udzielonych na Jej rzecz interpretacji indywidualnych, nabywając tym samym ochronę podatkowo-prawną wynikającą z tych interpretacji, to z tej podatkowo-prawnej ochrony będzie również korzystać następca prawny Spółki, powstały na skutek połączenia przez zawiązanie nowej spółki.

Stanowisko zaprezentowane w niniejszym wniosku jest zbieżne z treścią interpretacji indywidualnej z dnia 31 maja 2011 r., sygn.: ILPB3/423-100/11-2/DS, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu.

Podsumowując, zdaniem Spółki, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, wydał w dniu 17 grudnia 2012 r. postanowienie nr IPTPB3/423-331/12-2/KJ w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie podatku dochodowego od osób prawnych.

W powyższym postanowieniu stwierdzono, iż Wnioskodawca nie jest Zainteresowanym w sprawie.

Na ww. postanowienie Pełnomocnik Wnioskodawcy wniósł zażalenie z dnia 27 grudnia 2012 r. (data wpływu 31 grudnia 2012 r.).

Po ponownej analizie zarzutów podniesionych przez Spółkę w zażaleniu, oceniając ponownie cel złożonego wniosku o wydanie interpretacji w indywidualnej sprawie, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, działając w imieniu Ministra Finansów postanowieniem z dnia 25 lutego 2013 r., nr IPTPB3/423Z-1/13-2/KJ (doręczonym w dniu 28 lutego 2013 r.) uchylił w całości postanowienie organu pierwszej instancji z dnia 17 grudnia 2012 r., nr IPTPB3/423-331/12-2/KJ i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji.

Na ww. postanowienie Wnioskodawca w ustawowo określonym terminie nie wniósł skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Mając powyższe na uwadze tut. Organ stwierdza, iż ponownemu rozpatrzeniu podlega wniosek z dnia 19 września 2012 r. (data wpływu 24 września 2012 r.), uzupełniony pismem z dnia 7 marca 2013 r. (data wpływu 11 marca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej Ordynacji podatkowej.

Biorąc powyższe pod uwagę, tut. Organ dokonał ponownej analizy sprawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie pytania nr 2 uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj