Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB4.4014.446.2018.6.MCZ
z 28 lutego 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 13 grudnia 2018 r. (data wpływu – 17 grudnia 2018 r), uzupełnionym 28 grudnia 2018 r. oraz 30 stycznia 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z prawem własności posadowionych na nim budynków – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 grudnia 2018 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z prawem własności posadowionych na nim budynków.

Wniosek został uzupełniony 28 grudnia 2018 r.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w piśmie z 16 stycznia 2019 r. znak: 0114-KDIP1-1.4012.780.2018.3.RR oraz znak: 0111-KDIB4.4014.446.2018.4.MCZ wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 30 stycznia 2019 r.

We wniosku złożonym przez:

- Zainteresowanego będącego stroną postępowania:

Sp. z o.o. sp. k. (Zbywca, Sprzedający);

- Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

Sp. z o.o. (Nabywca, Kupujący, Spółka)

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Zainteresowany będący stroną postępowania Sp. z o.o. Sp. k. (dalej „Sprzedający”) jest spółką osobową prawa polskiego z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce.

Sprzedający został zawiązany (powstał) w wyniku przekształcenia w trybie art. 551 § 1, art. 552, art. 553 oraz art. 555 ustawy Kodeks spółek handlowych, na mocy uchwały nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki T. Sp. z o.o. S.K.A., z 21 grudnia 2015 r. (przekształcenie spółki). Powyższa zmiana została ujawniona w informacji w Krajowym Rejestrze Sądowym (dalej jako: KRS) dla Sprzedającego.

T. Sp. z o.o. S.K.A. została wpisana do KRS (dalej „Spółka Przekształcana”). Ponieważ zgodnie z art. 553 § 1 Kodeksu spółek handlowych spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki Spółki Przekształcanej, Sprzedający wskazuje, iż wstąpił on we wszystkie prawa i obowiązki Spółki Przekształcanej.

Rejestracja Sprzedającego w KRS została dokonana 31 grudnia 2015 r. Od tego czasu Sprzedający nieprzerwanie prowadzi działalność gospodarczą.

Spółka Przekształcana 19 kwietnia 2007 r., na podstawie umowy sprzedaży sporządzonej przez notariusza (dalej „Akt”), nabyła od Sp. z o.o. prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z własnością budynku na nim posadowionego. Zgodnie z Aktem, na nieruchomość, o której mowa w zdaniu poprzednim składały się:

  1. prawo użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiącej działkę gruntu, oznaczonej nr ewid. 91, o łącznej powierzchni 499 m2, zgodnie z księgą wieczystą, prowadzoną przez Sąd Rejonowy (zwane dalej „Gruntem”);
  2. budynek stanowiący odrębną nieruchomość przeznaczony na cele biurowe, którego powierzchnia użytkowa wskazana w treści księgi wieczystej wynosi 1675,5 m2 (zwany dalej „Budynkiem”).

Transakcja nabycia Gruntu i Budynku przez Spółkę Przekształcaną nie była opodatkowana podatkiem od towarów i usług, o którym mowa w ustawie o podatku od towarów i usług (dalej jako: podatek VAT), lecz zgodnie z treścią Aktu podlegała zwolnieniu z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług w ówczesnym brzmieniu.

Wobec powyższego sprzedaż Gruntu i Budynku, która nastąpiła 19 kwietnia 2007 r., opodatkowana była podatkiem od czynności cywilnoprawnych, o którym mowa w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. W związku z transakcją Spółka Przekształcana odprowadziła, do właściwego urzędu skarbowego, podatek od czynności cywilnoprawnych i nie dokonała odliczenia podatku VAT.

Oprócz Budynku, na Gruncie posadowiony jest również budynek niemieszkalny o niewielkiej powierzchni, wykorzystywany do składowania narzędzi i innych przedmiotów (zwany dalej: „Pomieszczenie Gospodarcze”). Mimo, że Pomieszczenie Gospodarcze było już posadowione na Gruncie 19 kwietnia 2007 r., tj. w dniu zawarcia Aktu, nie zostało ono ujawnione w treści księgi wieczystej prowadzonej dla Gruntu. Własność Pomieszczenia Gospodarczego została nabyta przez Spółkę wraz z zawarciem Aktu.

Grunt, Budynek oraz Pomieszczenie Gospodarcze zwane są dalej łącznie „Nieruchomością”.

Sprzedający prowadzi działalność gospodarczą, obejmującą m.in. zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKD 68.20.Z). Sprzedający posiada siedzibę w innym miejscu niż położenie Nieruchomości, ale prowadzi działalność gospodarczą z wykorzystaniem Nieruchomości. Przedmiotem działalności Sprzedającego, a wcześniej Spółki Przekształcanej, jest/był wynajem powierzchni najemcom komercyjnym (wyłącznie prowadzącym działalność gospodarczą) w Nieruchomości. Działalność ta jest prowadzona stale od dnia nabycia przez Spółkę Przekształcaną Nieruchomości, a Sprzedający planuje kontynuować ją do dnia planowej sprzedaży Nieruchomości. Nieruchomość nie była wykorzystywana przez Sprzedającego (jak również jego poprzednika) do czynności zwolnionych z opodatkowania.

Kupującym Nieruchomość jest Zainteresowany niebędący strona postępowania – Sp. z. o. o., zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców prowadzonym przez Sąd Rejonowy (dalej „Kupujący”). Kupujący i Sprzedający są w dalszej części zwani również „Stronami” lub „Zainteresowanymi”.

Kupujący jest spółką kapitałową prawa polskiego z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i na dzień zawarcia Umowy Przyrzeczonej będzie zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce. W dniu 12 grudnia 2018 r., Kupujący złożył zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług (formularz VAT-R). Na dzień złożenia wniosku Kupujący nie jest jeszcze zarejestrowany jako czynny podatnik podatku VAT.

Kupujący planuje po zawarciu Umowy Przyrzeczonej (zdefiniowanej poniżej) prowadzić w ramach Nieruchomości działalność polegającą na najmie komercyjnym. Nieruchomość będzie wykorzystywana wyłącznie do działalności opodatkowanej.

Od chwili nabycia Budynku Spółka Przekształcana, a następnie Sprzedający, ponosili nakłady na Budynek, stanowiące ponad 30% wartości początkowej Budynku. Kwota wydatków stanowiąca 30% wartości początkowej Budynku została osiągnięta i przekroczona na ponad dwa lata przed dniem złożenia wniosku (dalej: „Data Ulepszenia Budynku”). Po Dacie Ulepszenia Budynku Spółka Przekształcana i Sprzedający ponosili dalsze nakłady na Budynek (jednak w kwocie nieprzekraczającej 30% wartości początkowej Budynku, jak również użytkowali Budynek wyłącznie na cele prowadzonej działalności gospodarczej, podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT (co istotne po Dacie Ulepszania Budynku był on wykorzystywany do czynności opodatkowanych podatkiem VAT, tj. najmu komercyjnego, przez okres przekraczający 5 lat). Dodatkowo Sprzedającemu (oraz według najlepszej wiedzy Zainteresowanych, również Spółce Przekształcanej) przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu ulepszeń Budynku.

Pomieszczenie Gospodarcze nie zostało nigdy ujęte (ani przez Spółkę Przekształcaną ani przez Sprzedającego) w rejestrze środków trwałych.

Strony planują zawarcie pomiędzy Sprzedającym a Kupującym przedwstępnej umowy sprzedaży Nieruchomości („Umowa Przedwstępna”). W ramach Umowy Przedwstępnej, Sprzedający zobowiąże się zawrzeć umowę właściwą przenoszącą na Kupującego prawo użytkowania wieczystego do Gruntu wraz z posadowionymi na Gruncie Budynkiem oraz Pomieszczeniem Gospodarczym, w okresie wskazanym w Umowie Przedwstępnej, a Kupujący zobowiąże się nabyć Nieruchomość za określoną cenę (dalej „Umowa Przyrzeczona”).

Zarówno Sprzedający jak i Kupujący będą na moment dokonania Transakcji (zawarcia Umowy Przyrzeczonej) czynnymi podatnikami podatku VAT.

W związku z tym, że Sprzedający posiada i będzie posiadał status podatnika podatku VAT oraz prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem VAT, a Kupujący również będzie na dzień nabycia Nieruchomości podatnikiem podatku VAT prowadzącym działalność gospodarczą, intencją stron jest, aby sprzedaż Nieruchomości została udokumentowana stosowną fakturą VAT.

Ponadto Sprzedający i Kupujący, przed dniem zbycia Nieruchomości w ramach Umowy Przyrzeczonej, złożą do właściwego naczelnika urzędu skarbowego zgodne oświadczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 10 pkt 2 i ust. 11 ustawy o podatku VAT, tj. w zakresie, w jakim dostawa Nieruchomości będzie zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku VAT.

Jak wskazywano, Nieruchomość od chwili jej nabycia jest przedmiotem najmu, przy czym umowy najmu obejmują przeważającą część Nieruchomości (w tym Budynku). Ponadto cała Nieruchomość (w tym Budynek i Pomieszczenie Gospodarcze) była i jest wykorzystywana przez Sprzedawcę (a wcześniej przez Spółkę Przekształcaną) do prowadzenia opodatkowanej podatkiem VAT działalności gospodarczej – w tym, zgodnie z najlepszą wiedzą Zainteresowanych, Budynek jest wykorzystywany w ten sposób od chwili zawarcia Aktu, natomiast Pomieszczenie Gospodarcze od co najmniej 2014 r.

W szczególności, powierzchnie Budynku, które nie były przedmiotem umów najmu, stanowią powierzchnie techniczne umożliwiające prawidłowe funkcjonowanie Budynku i tym samym również były i są wykorzystywane na potrzeby wykonywanej przez Zainteresowanego działalności. Pomieszczenie Gospodarcze było i jest wykorzystywane na cele związane z działalnością gospodarczą, tj. do składowania narzędzi i innych przedmiotów.

Obecnie Sprzedający jest stroną kilkunastu umów najmu, zawartych z różnymi podmiotami w różnych latach (poczynając od 2009 roku) (dalej: „Aktualne Umowy Najmu”).

Aktualne Umowy Najmu, w okresie pomiędzy zawarciem Umowy Przedwstępnej a Umowy Przyrzeczonej, nie zostaną wypowiedziane lub rozwiązane. Aktualne Umowy Najmu przejdą na Kupującego zgodnie z art. 678 § 1 ustawy Kodeks cywilny, tj. Kupujący wstąpi w stosunek najmu w miejsce Sprzedającego.

Ponadto Sprzedający albo Spółka Przekształcana zawarli również następujące umowy, które dotyczą Nieruchomości:

  1. Umowy na dostawę mediów:
    1. umowa sprzedaży energii elektrycznej;
    2. umowa kompleksowa dostarczania ciepła;
    3. umowa na dostawę wody i odprowadzanie ścieków;
  2. Umowy na świadczenie usług:
    1. umowa na świadczenie usług operatorskich;
    2. umowa o wykonanie usług ochrony w formie bezpośredniej ochrony fizycznej;
    3. umowa o świadczenie usług sprzątania;
    4. umowa na usługi zarządzania nieruchomością;
    5. umowa na usługi zarządzania aktywami;
    6. umowa na usługi zarządzania aktywami;
    7. umowa o zachowaniu poufności;

zwane dalej łącznie „Umowami Wspomagającymi”.

Umowy Wspomagające służą prawidłowemu funkcjonowaniu Nieruchomości jako obiektu przeznaczonego do najmu. W okresie pomiędzy zawarciem Umowy Przedwstępnej a Umowy Przyrzeczonej, Sprzedający wypowie wszystkie Umowy Wspomagające. Wypowiedzenie lub rozwiązanie tych umów powinno nastąpić w ciągu 30 dni od dnia zawarcia Umowy Przyrzeczonej, z uwagi na terminy wypowiedzenia niektórych Umów Wspomagających. Tym samym Kupujący, we własnym zakresie i własnymi siłami, celem prowadzenia działalności polegającej na wynajmie powierzchni komercyjnych Nieruchomości, zawrze nowe umowy zapewniające konserwację i utrzymanie Nieruchomości. Kupujący będzie posiadał pełną dowolność w zakresie wyboru kontrahentów oraz rozwiązania umów z najemcami.

Sprzedający nie prowadzi odrębnej rachunkowości w stosunku do Nieruchomości, pozwalającej na wydzielenie przychodów, kosztów, należności oraz zobowiązań związanych z Nieruchomością.

Nieruchomość nie została również wydzielona organizacyjnie w strukturze Sprzedającego jako np. dział, wydział, oddział Sprzedającego itp.

Co więcej Sprzedający, w ramach planowanej transakcji, Umową Przyrzeczoną nie przeniesie na Kupującego:

  1. oznaczenia indywidualizującego przedsiębiorstwo – nazwy;

  2. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środków pieniężnych;

  3. koncesji, licencji i zezwoleń;

  4. patentów i innych praw własności przemysłowej;

  5. majątkowych praw autorskich i majątkowych praw pokrewnych, z wyjątkiem autorskich praw majątkowych do projektu budowlanego;

  6. tajemnicy przedsiębiorstwa z wyjątkiem dotyczącej Nieruchomości;

  7. ksiąg rachunkowych i dokumentów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej;

  8. praw i obowiązków wynikających z umów zawartych z kontrahentami, z wyjątkiem Aktualnych Umów Najmu;

  9. środków pieniężnych, z wyjątkiem kaucji związanych z Aktualnymi Umowami Najmu i wpłaconych przez Najemców;

  10. dokumentacji innej niż bezpośrednio związanej z Nieruchomością, która będzie obejmować: (i) Aktualne Umowy Najmu, (ii) projekt budowlany;

  11. umów dotyczących finansowania nabycia Nieruchomości (w tym umów kredytowych);
  12. należności oraz zobowiązań Sprzedającego (wszelkie zobowiązania i wierzytelności wykazane w księgach Sprzedającego do dnia sprzedaży, pozostaną zobowiązaniami Sprzedającego).

W uzupełnieniu wniosku Zainteresowani m.in. wskazali, że Pomieszczenie Gospodarcze, opisane we wniosku, spełnia definicję budynku w rozumieniu ustawy Prawo budowlane.

Zainteresowani podnieśli, że Pomieszczenie Gospodarcze jest obiektem budowlanym trwale związanym z gruntem, wydzielonym z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Tym samym Pomieszczenie Gospodarcze spełnia przesłanki warunkujące uznanie danego obiektu budowlanego za budynek w świetle art. 3 pkt 2) ustawy Prawo Budowlane. Przedmiotową okoliczność potwierdza m.in. wpis Pomieszczenia Gospodarczego do kartoteki budynków, prowadzonej przez Prezydenta Miasta.

Zainteresowani dodali, że nieruchomościami, w rozumieniu ustawy Kodeks cywilny, są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Częścią składową rzeczy, zgodnie z art. 47 Kodeksu cywilnego, jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia, lub istotnej zmiany całości, albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego, a część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych.

Zgodnie z art. 235 § 2 Kodeksu cywilnego, przysługująca wieczystemu użytkownikowi własność budynków i urządzeń na użytkowanym gruncie, jest prawem związanym z użytkowaniem wieczystym.

Tym samym w ocenie Zainteresowanych Pomieszczenie Gospodarcze stanowi nieruchomość w rozumieniu art. 46 Kodeksu cywilnego. Własność tej nieruchomości budynkowej przysługuje natomiast Sprzedającemu, zgodnie z art. 235 § 2 Kodeksu cywilnego.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku nabycie przez Kupującego Nieruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w związku z faktem, że będzie ono podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Zdaniem Zainteresowanych, w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku, nabycie przez Kupującego Nieruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w związku z faktem, że będzie ono podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Uzasadniając swoje stanowisko Zainteresowani przywołali treść art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a), art. 2 pkt 4 , art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Następnie Zainteresowani wskazali, że:

  • do Transakcji dotyczącej dostawy Budynku i Pomieszczenia Gospodarczego wchodzących w skład Nieruchomości znajdzie zastosowanie zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 tej ustawy, a w związku z tym, że Sprzedający i Kupujący złożą do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, przed dniem dokonania sprzedaży Nieruchomości, oświadczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 10 pkt 2 i ust. 11 ustawy o podatku VAT – przedmiotowa transakcja będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki podstawowej (obecnie 23%),
  • zgodnie z dyspozycją art. 29a ust. 8 ww. ustawy również dostawa Gruntu, na którym znajduje się Budynek i Pomieszczenie Gospodarcze, będzie opodatkowana podatkiem VAT według stawki podstawowej (obecnie 23%),

przez co – w ocenie Zainteresowanych – transakcja sprzedaży Nieruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnej, w związku z faktem, że będzie ono podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Na potwierdzenie swego stanowiska Zainteresowani powołali interpretację indywidualną dotyczącą poruszonego we wniosku zagadnienia.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji, przywołano powyżej tę część stanowiska Zainteresowanych, która objęta jest zakresem niniejszej interpretacji, tj. odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych (pytanie oznaczone we wniosku nr 3).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest wyłącznie ocena stanowiska Zainteresowanych zajęta na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydano odrębne rozstrzygnięcie, interpretację – z 28 lutego 2019 r. znak: 0114-KDIP1-1.4012.780.2018.6.RR.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1150, ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy – podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Zgodnie z art. 1 ust. 4 tej ustawy, czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, z zastrzeżeniem ust. 4a i 5, jeżeli ich przedmiotem są:

  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Stosownie do zapisu art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży – stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnej stawki podatku od umowy sprzedaży wynoszą:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym - 2%,
  2. innych praw majątkowych - 1%.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo wieczystego użytkowania. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w tym zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r., poz. 710, ze zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Sprzedający (Zainteresowany będący stroną postępowania) zamierza w drodze umowy sprzedaży przenieść prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z prawem własności posadowionego na nim budynku biurowego i budynku gospodarczego („Nieruchomość”), na Kupującego (Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania). Kwestią do rozstrzygnięcia jest fakt, czy powyższa umowa sprzedaży będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej z 28 lutego 2019 r., znak: 0114-KDIP1-1.4012.780.2018.6.RR, w zakresie podatku od towarów i usług, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że:

  • dostawa Nieruchomości nastąpi po pierwszym zasiedleniu i w okresie dłuższym niż 2 lata od tego momentu, a tym samym dostawa Nieruchomości będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, jednakże przy spełnieniu warunków wynikających z art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług Sprzedawca Nieruchomości może z niego zrezygnować,
  • w konsekwencji, w sytuacji kiedy Sprzedawca i Kupujący jako nabywający przedmiotową Nieruchomość złożą do właściwego dla nabywcy naczelnika urzędu skarbowego, przed dniem dokonania dostawy tej Nieruchomości zgodne oświadczenie o wyborze opodatkowania sprzedaży Nieruchomości korzystającej ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT to przedmiotowa dostawa nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku i podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT według właściwej stawki podatku VAT na mocy art. 41 ust. 1 w związku z art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Taką samą stawką podatku VAT w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT objęta będzie dostawa prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej na której znajduje się ww. Nieruchomość.

A zatem, skoro omawiana transakcja, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według właściwych stawek (z uwagi na fakt, że Zainteresowani złożą oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług), to umowa sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z posadowionymi na tym gruncie budynkami, zgodnie z uregulowaniem zawartym w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. To oznacza, że do całej transakcji sprzedaży znajdzie zastosowanie wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego stanowisko Zainteresowanych można uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2018 r., poz. 1302, ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj