Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP4.4012.817.2018.1.AKO
z 21 lutego 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r. poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 grudnia 2018 r. (data wpływu 11 grudnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadku zakupu towarów lub usług niezbędnych do realizacji patronatu (pytanie oznaczone nr 1) – jest prawidłowe,
  • uznania czynności nieodpłatnego przekazania zakupionych towarów oraz usług na rzecz Szkoły za niepodlegające opodatkowaniu (pytanie oznaczone nr 2) – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 11 grudnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadku zakupu towarów lub usług niezbędnych do realizacji patronatu, a także w zakresie uznania czynności nieodpłatnego przekazania zakupionych towarów oraz usług na rzecz Szkoły za niepodlegające opodatkowaniu.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:


Wnioskodawca – spółka z o.o. (dalej zwana jako „Spółka”), prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego, naprawy i konserwacji urządzeń elektrycznych, a także działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne. Spółka, napotyka istotne trudności w pozyskiwaniu na rynku pracowników o wykształceniu i kwalifikacjach odpowiadających jej profilowi działalności gospodarczej (technik elektronik) i w konsekwencji jest zainteresowana długoterminowym rozwojem klas o tym profilu celem pozyskania jak najlepszych pracowników. Z tego też względu zawarła z Zespołem Szkół (największą w okolicy jednostką systemu oświaty kształcącą uczniów w klasach o profilu odpowiadającym działalności Spółki) (dalej zwana jako „Szkoła”), umowę o współpracy, której celem jest wykorzystanie dorobku i doświadczeń Szkoły, w zakresie kształcenia zawodowego uczniów o profilu odpowiadającym działalności Spółki.

Spółka zobowiązana będzie na podstawie umowy o współpracę do objęcia patronatu nad kształceniem techników elektroników w Szkole, prezentowaniu i propagowaniu w siedzibie Spółki osiągnięć Szkoły, ze szczególnym wskazaniem indywidualnych osiągnięć najlepszych uczniów klas patronackich, przyjmowaniu uczniów Szkoły na praktyki zawodowe, przyjmowaniu w Spółce koordynatora ze strony szkoły lub nauczyciela zawodu w celu weryfikacji przebiegu praktyk, braniu czynnego udziału w spotkaniach z uczniami, ich rodzicami i nauczycielami (np. tzw. Dni Otwarte) celem przybliżenia profilu działalności Spółki i przyszłych możliwości podjęcia w niej pracy.

Z kolei, Szkoła na podstawie zawartej umowy o współpracę, zobowiązana będzie do prowadzenia klas patronackich o profilu odpowiadającym działalności Spółki (technik elektronik), prowadzenia zajęć z przedmiotów zawodowych uwzględniających potrzeby Spółki (m.in. dostosowanie tematyki i materiałów do profilu Spółki), zakupu sprzętu i przygotowania pomieszczeń do zajęć zgodnych z profilem i oczekiwaniami Spółki, zamieszczenia informacji o współpracy i objęciu Szkoły patronatem przez Spółkę na stronie internetowej Szkoły (wraz z linkiem do strony Spółki), w miarę możliwości zatrudnienia, jako nauczycieli osób znających specyfikę Spółki (np. pracowników), spełniających warunki umożliwiające prowadzenie zajęć, które rozwijają praktyczną wiedzę uczniów w zakresie odpowiadającym działalności Spółki.

Współpraca pomiędzy Spółką a Szkołą dotyczyć będzie także zatrudniania absolwentów Szkoły z klas patronackich, wyrażająca się w zobowiązaniu Szkoły do informowania o ofertach pracy Spółki, współorganizowaniu spotkań z absolwentami oraz przekazywaniu materiałów dotyczących Spółki. Spółka zobowiązana będzie do sfinansowania wymienionych działań Szkoły (w szczególności pokrycia kosztów zakupu odpowiedniego sprzętu, wyposażenia, przygotowania pomieszczeń). Warunkiem sfinansowania będzie przedstawienie przez Szkołę zestawienia poniesionych kosztów (co do zasady Szkoła będzie ponosiła koszty, a Spółka będzie je finansowała).


Sporadyczne mogą wystąpić również sytuacje, w których zakup towaru/usługi będzie dokonywany bezpośrednio przez Spółkę. Zakupione towary będą następnie przekazane na rzecz Szkoły, również nabyte przez Spółkę usługi będą wyświadczone bezpośrednio na rzecz Szkoły.


Spółka wystąpiła z wnioskiem do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości ujęcia kosztów poniesionych przez nią w związku z realizacją umowy o współpracę ze Szkołą, o których mowa również powyżej, jako kosztem uzyskania przychodów. W ramach interpretacji indywidualnej z dnia 8 czerwca 2017 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4010.41.2017.1.AT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził możliwość ujęcia ww. kosztów jako kosztów uzyskania przychodów.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy w przypadkach, w których Spółka zakupi towary lub usługi niezbędne do realizacji patronatu, w szczególności poniesie wydatki na zakup podręczników, materiałów szkoleniowych, odpowiedniego sprzętu, wyposażenia lub wydatki na przygotowanie pomieszczeń, Spółce przysługuje prawo obniżenia podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony?
  2. Czy nieodpłatne przekazanie zakupionych przez Spółkę towarów oraz usług na rzecz Szkoły stanowią czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy:


Ad 1)


W ocenie Spółki, w przypadkach, w których zakupi towary lub usługi niezbędne do realizacji patronatu, w szczególności poniesie wydatki na zakup podręczników, materiałów szkoleniowych, odpowiedniego sprzętu, wyposażenia lub wydatki na przygotowanie pomieszczeń, przysługuje jej prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, ponieważ wydatki te związane są pośrednio z działalnością Spółki, która, co do zasady, podlega opodatkowaniu VAT.


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej jako „ustawa o VAT”), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy VAT.


Jedocześnie ustawa o VAT zawiera zamknięty katalog sytuacji, w których nie stosuje się obniżenia podatku należnego (art. 88 ustawy o VAT).


Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione następujące warunki:

  • czynności tej dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, oraz
  • nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, oraz
  • w związku z dokonaną czynnością możliwość obniżenia podatku należnego nie została ograniczona przez postanowienia art. 88 ustawy o VAT.


Jednocześnie należy podkreślić, iż ustawodawca nie stwierdził, że prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przysługuje tylko wówczas, gdy nabywane towary i usługi są bezpośrednio związane z działalnością opodatkowaną VAT. Oznacza to, że dopuszczalne jest odliczenie podatku VAT naliczonego także w przypadku, gdy nabywane towary i usługi wykazują pośredni związek z działalnością opodatkowaną VAT.


Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, a także polskich sądów i organów podatkowych.


Dla przykładu, w interpretacji z dnia 12 lutego 2016 r. (sygn. IPTPP2/4512-648/15-4/IR), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał – „ustawodawca nie precyzuje w jakim zakresie i w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby pozwoliło to podatnikowi na odliczenie podatku naliczonego. Związek ten może być bezpośredni lub pośredni. (...). Ze związkiem pośrednim mamy do czynienia w sytuacji, gdy ponoszone wydatki nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych obrotach, jakkolwiek ich ponoszenie warunkuje uzyskanie obrotu opodatkowanego podatkiem od towarów i usług”.


Biorąc zatem pod uwagę brzmienie art. 86 ust. 1 ustawy VAT oraz stanowisko organów, należy stwierdzić, że prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przysługuje podatnikowi zarówno w przypadku, gdy nabywane towary i usługi są bezpośrednio związane z działalnością gospodarczą, jak i w przypadku, gdy związek ten ma charakter pośredni.

W opinii Spółki, ponoszone przez nią wydatki na realizację patronatu, w szczególności wydatki na zakup podręczników, materiałów szkoleniowych, odpowiedniego sprzętu, wyposażenia lub wydatki na przygotowanie pomieszczeń należy uznać za wydatki pośrednio związane z działalnością gospodarczą która, co do zasady, podlega opodatkowaniu VAT. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT i co do zasady prowadzi działalność opodatkowaną VAT, a realizowany patronat pozostaje w związku z działalnością gospodarczą Spółki. Patronat nie stanowi celu samego w sobie, lecz ma wspierać ogólną działalność Spółki i pośrednio przyczyniać się do generowania obrotów w przyszłości.


Zatrudnianie wyszkolonych osób jest warunkiem koniecznym, aby Spółka mogła realizować podstawową działalność gospodarczą. Odpowiedni poziom zatrudnienia zapewnia właściwe sprawne funkcjonowanie Spółki. Co więcej, wykwalifikowana kadra umożliwia ciągły rozwój Spółki i osiąganie lepszych wyników finansowych.


Poprzez swoje działanie Spółka może zmierzać do pozyskania nowych, zdolnych pracowników, którzy podejmą u niego pracę. Jeśli podatnik prowadzi działalność opodatkowaną to działania mające na celu pozyskiwanie nowych pracowników (szeroko rozumiane) należałoby traktować jako wydatki związane z działalnością opodatkowaną dające prawo do odliczenia. Tu należałoby zwrócić uwagę, że różne są procesy rekrutacji pracowników. Często ten proces rozpoczyna się na etapie szkoły technicznej, próbach pozyskania najzdolniejszych uczniów i poprzez system staży czy też praktyk zawodowych a kończy się zatrudnieniem wykwalifikowanych pracowników gotowych od razu świadczyć pracę. Wtedy wszystkie te działania należałoby uznać za związane z szeroko rozumianą działalnością przedsiębiorstwa (z jego działalnością opodatkowaną).


Zdaniem Spółki, nie ulega wątpliwości, iż wydatki poniesione na pozyskanie pracowników oraz ich rozwój są związane z działalnością przedsiębiorstwa, a wręcz są niezbędne do właściwego funkcjonowania Spółki. W związku z tym, należy uznać, iż podatek VAT naliczony od ww. wydatków ponoszonych przez Spółkę jest związany z podstawową działalnością. Ponadto podkreślenia wymaga fakt, iż nie zachodzą przesłanki ograniczenia prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikające z art. 88 ustawy VAT.


Fakt powiązania ww. wydatków z działalnością gospodarczą Spółki potwierdził w ramach interpretacji indywidualnej z dnia 8 czerwca 2017 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4010.41.2017.1.AT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.


W związku z powyższym Spółka stoi na stanowisku, że w związku z zakupem towarów i usług niezbędnych do realizacji patronatu, w szczególności zakupem podręczników, materiałów szkoleniowych, odpowiedniego sprzętu, wyposażenia oraz wydatków na przygotowanie pomieszczeń, Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego.

Ad 2)


Zdaniem Spółki nieodpłatne przekazanie zakupionych przez Spółkę towarów oraz usług na rzecz Szkoły nie stanowią czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.


Zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem VAT określa m.in. przepis art. 5 ust. 1 tej ustawy, w myśl którego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  • odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  • eksport towarów;
  • import towarów;
  • wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  • wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.


Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.


Zdaniem Spółki opisane powyżej zasady art. 7 ust. 2 ustawy o VAT nie znajdą zastosowania w przedmiotowej sprawie.


Po pierwsze towary zakupione przez Spółkę w celu realizacji patronatu, w szczególności wydatki na zakup podręczników, materiałów szkoleniowych, odpowiedniego sprzętu, wyposażenia nie zostały przekazane ani na cele osobiste Spółki ani na cele osób wymienionych w ww. przepisie. Zakupione przez Spółkę towary zostały przekazane na cele Szkoły.

Po drugie przekazania towarów na rzecz Szkoły nie można uznać za darowiznę. Darowizna ma bowiem charakter jednostronnie zobowiązujący, w którym to darczyńca zobowiązuje się do świadczenia pod tytułem darnym. Zatem darczyńca w zamian za dokonaną darowiznę nie otrzymuje żadnego świadczenia zwrotnego. Zdaniem Spółki w przedmiotowej sprawie nie może być mowy o darowiźnie Spółki na rzecz Szkoły, bowiem realizacja patronatu umożliwi Spółce zapewnienie wykwalifikowanej kadry specjalistów, co niewątpliwie przyczyni się do uzyskania przez Spółkę przychodów. Ponadto zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych darowizny zasadniczo podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów. Natomiast w ramach interpretacji indywidualnej z dnia 8 czerwca 2017 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4010.41.2017.1.AT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził możliwość ujęcia przedmiotowych kosztów jako kosztów uzyskania przychodów.


W związku z powyższym, zdaniem Spółki nieodpłatne przekazanie Szkole towarów w ramach realizacji patronatu nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT.


W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.


Natomiast stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy o VAT za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

  1. użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;
  2. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Z powyższego wynika, że aby nieodpłatne świadczenie usług było objęte opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług, muszą zostać spełnione łącznie warunki wymienione w ww. przepisie, tj. brak związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa oraz przysługiwanie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług.

Za usługi niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy uznać wszelkie usługi, których świadczenie odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności gospodarczej. Niedopełnienie któregokolwiek z warunków określonych w art. 8 ust. 2 ww. ustawy jest podstawą do traktowania nieodpłatnej usługi jako niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z argumentacją Spółki przedstawioną w odpowiedzi na pytanie 1 niniejszego wniosku, Spółka stoi na stanowisku, że zakup usług niezbędnych do realizacji patronatu jest związany z działalnością gospodarczą przez nią prowadzoną. Należy zatem uznać, że w przedmiotowej sprawie nie znajdą zastosowania reguły wynikające z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, a zatem przekazanie usług zakupionych przez Spółkę na rzecz Szkoły nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadku zakupu towarów lub usług niezbędnych do realizacji patronatu (pytanie oznaczone nr 1), oraz nieprawidłowe w zakresie uznania czynności nieodpłatnego przekazania zakupionych towarów oraz usług na rzecz Szkoły za niepodlegające opodatkowaniu (pytanie oznaczone nr 2).


Podstawowa zasada dotycząca odliczania podatku naliczonego została sformułowana w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r. poz. 2174, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT. Zgodnie z tym przepisem, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


Jak stanowi art. 86 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

  1. nabycia towarów i usług,
  2. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).


Przedstawiona zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest podstawowym i fundamentalnym prawem podatnika, wynikającym z samej konstrukcji podatku od towarów i usług. Prawo to przysługuje podatnikowi podatku od towarów i usług prowadzącemu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy. Zapewnia ono neutralność tego podatku dla podatników przy jednoczesnym faktycznym opodatkowaniu konsumpcji. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego ma zapewniać, że podatek VAT płacony przez podatnika w cenie nabywanych towarów i usług wykorzystywanych w działalności opodatkowanej nie będzie stanowił dla niego faktycznego obciążenia finansowego.

Formułując w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.

Należy podkreślić, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 tej ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.


I tak, stosownie do art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.


Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7 – art. 88 ust. 4 cyt. ustawy.


Należy zauważyć, że dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku pomiędzy dokonywanymi zakupami towarów i usług a prowadzoną działalnością opodatkowaną generującą podatek należny. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie precyzują, jaki związek musi istnieć pomiędzy zakupami a sprzedażą, żeby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia. Związek ten może być bezpośredni (wydatek na nabycie towaru, który następnie zostanie przez podatnika sprzedany), bądź pośredni. O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży (towary handlowe) lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio wiążą się więc z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Natomiast pośredni związek nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy występuje wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa – mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganym przez podatnika obrotem opodatkowanym. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług, a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotu.

Powyższe regulacje oznaczają, że aby stwierdzić, czy podatnikowi podatku od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, należy zbadać wyłącznie związek ponoszonych wydatków z wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi, przy czym związek ten musi mieć charakter niewątpliwy, lecz niekoniecznie bezpośredni. Podatnik musi jednak wykazać związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Z opisu sprawy przedstawionego w złożonym wniosku wynika, że Wnioskodawca (Spółka), prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego, naprawy i konserwacji urządzeń elektrycznych, a także działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne. Spółka napotyka istotne trudności w pozyskiwaniu na rynku pracowników o wykształceniu i kwalifikacjach odpowiadających jej profilowi działalności gospodarczej (technik elektronik) i w konsekwencji jest zainteresowana długoterminowym rozwojem klas o tym profilu celem pozyskania jak najlepszych pracowników. Z tego też względu zawarła z Zespołem Szkół (Szkoła), umowę o współpracy, której celem jest wykorzystanie dorobku i doświadczeń Szkoły, w zakresie kształcenia zawodowego uczniów o profilu odpowiadającym działalności Spółki. Spółka zobowiązana będzie na podstawie umowy o współpracę do objęcia patronatu nad kształceniem techników elektroników w Szkole, prezentowania i propagowaniu w siedzibie Spółki osiągnięć Szkoły, ze szczególnym wskazaniem indywidualnych osiągnięć najlepszych uczniów klas patronackich, przyjmowania uczniów Szkoły na praktyki zawodowe, przyjmowania w Spółce koordynatora ze strony Szkoły lub nauczyciela zawodu w celu weryfikacji przebiegu praktyk, brania czynnego udziału w spotkaniach z uczniami, ich rodzicami i nauczycielami (np. tzw. Dni Otwarte) celem przybliżenia profilu działalności Spółki i przyszłych możliwości podjęcia w niej pracy.

Z kolei, Szkoła na podstawie zawartej umowy o współpracę, zobowiązana będzie do prowadzenia klas patronackich o profilu odpowiadającym działalności Spółki (technik elektronik), prowadzenia zajęć z przedmiotów zawodowych uwzględniających potrzeby Spółki (m.in. dostosowanie tematyki i materiałów do profilu Spółki), zakupu sprzętu i przygotowania pomieszczeń do zajęć zgodnych z profilem i oczekiwaniami Spółki, zamieszczenia informacji o współpracy i objęciu Szkoły patronatem przez Spółkę na stronie internetowej Szkoły (wraz z linkiem do strony Spółki), w miarę możliwości zatrudnienia, jako nauczycieli osób znających specyfikę Spółki (np. pracowników), spełniających warunki umożliwiające prowadzenie zajęć, które rozwijają praktyczną wiedzę uczniów w zakresie odpowiadającym działalności Spółki. Współpraca pomiędzy Spółką a Szkołą dotyczyć będzie także zatrudniania absolwentów Szkoły z klas patronackich, wyrażająca się w zobowiązaniu Szkoły do informowania o ofertach pracy Spółki, współorganizowania spotkań z absolwentami oraz przekazywania materiałów dotyczących Spółki. Spółka zobowiązana będzie do sfinansowania wymienionych działań Szkoły (w szczególności pokrycia kosztów zakupu odpowiedniego sprzętu, wyposażenia, przygotowania pomieszczeń). Warunkiem sfinansowania będzie przedstawienie przez Szkołę zestawienia poniesionych kosztów (co do zasady Szkoła będzie ponosiła koszty, a Spółka będzie je finansowała). Sporadyczne mogą wystąpić również sytuacje, w których zakup towaru/usługi będzie dokonywany bezpośrednio przez Spółkę. Zakupione towary będą następnie przekazane na rzecz Szkoły, również nabyte przez Spółkę usługi będą wyświadczone bezpośrednio na rzecz Szkoły.

W przedstawionej sytuacji wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą prawa do obniżenia podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony w przypadkach, w których Spółka zakupi towary lub usługi niezbędne do realizacji patronatu, w szczególności poniesie wydatki na zakup podręczników, materiałów szkoleniowych, odpowiedniego sprzętu, wyposażenia lub wydatki na przygotowanie pomieszczeń.


W odniesieniu do powyższego w pierwszej kolejności należy zbadać, czy w niniejszej sprawie dochodzi do czynności podlegających opodatkowaniu.


Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Jak wynika z art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…). Przy czym towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ww. ustawy).

Pod pojęciem „dostawy towarów” należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Interpretując zawarty w cyt. artykule zwrot „przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel” należy podkreślić, że jest to czynność, która daje otrzymującemu towar prawo do postępowania z nim jak właściciel. Uznaje się przy tym, że chodzi tutaj przede wszystkim o możliwość faktycznego dysponowania rzeczą, a nie rozporządzania nią w sensie prawnym. Istotą dostawy towarów nie jest bowiem przeniesienie prawa własności. Zwrotu „prawo do rozporządzania jak właściciel” nie można interpretować jako „prawo własności”. Istotny jest przede wszystkim aspekt ekonomiczny, a nie prawny transakcji, w ramach której podatnik przenosi na nabywcę prawo do rozporządzania towarami jak właściciel. Akcent sformułowanej definicji położony został głównie na podkreślenie przeniesienia ekonomicznego władztwa nad rzeczą w taki sposób, aby nabywca mógł nią dysponować podobnie jak właściciel.


Natomiast przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 – stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT – rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z tak szeroko sformułowanej definicji wynika, że przez świadczenie usług należy przede wszystkim rozumieć określone zachowanie podatnika na rzecz odrębnego podmiotu, które zasadniczo wynika z dwustronnego stosunku zobowiązaniowego, zakładającego istnienie podmiotu będącego odbiorcą (nabywcą usługi), jak również podmiotu świadczącego usługę. Przez świadczenie usług należy zatem rozumieć każde zachowanie niebędące dostawą towarów i świadczone na rzecz innego podmiotu.

Powołane przepisy wskazują, że pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres, gdyż nie obejmuje wyłącznie działań podatnika, lecz również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonywania czynności lub do tolerowania czynności bądź sytuacji. Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź też tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy). Należy jednak zaznaczyć, że nie każde powstrzymanie się od działania, czy tolerowanie czynności lub sytuacji może zostać uznane za usługę w rozumieniu przepisów ustawy.


Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług co do zasady podlegają opodatkowaniu VAT wówczas, gdy są wykonywane odpłatnie (z wyjątkiem przypadków ściśle określonych w art. 7 ust. 2 oraz w art. 8 ust. 2 cyt. ustawy)


Odpłatność oznacza wykonanie czynności (dostawy towarów oraz świadczenia usług) za wynagrodzeniem. W znaczeniu potocznym wynagrodzenie to zapłata za pracę, należność. Natomiast odpłatny to taki, który wymaga zapłacenia, zwrotu kosztów, płatny. Zatem pod pojęciem odpłatności świadczenia usług rozumieć należy prawo podmiotu sprzedającego towar lub świadczącego usługę do żądania od nabywcy towaru, odbiorcy usługi lub osoby trzeciej zapłaty ceny lub ekwiwalentu (np. w postaci świadczenia wzajemnego).


Należy podkreślić, że przepisy dotyczące funkcjonowania podatku VAT w krajach członkowskich Unii Europejskiej podlegają harmonizacji na zasadach określonych w Dyrektywie 2006/112/WE/Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 str. 1, z późn. zm.).


Uszczegółowieniem zasad obowiązywania i funkcjonowania podatku VAT określonych w dyrektywie są wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).


TSUE, w wyroku z dnia 27 października 2011 r. w sprawie C-93/10 Finanzamt Essen-NordOst przeciwko GFKL Financial Services AG wskazał, że „(…) w ramach systemu podatku VAT czynnościami podlegającymi opodatkowaniu są transakcje między stronami, przewidujące zapłatę ceny lub inne wynagrodzenie. Zatem jeżeli czynność polega jedynie na świadczeniu jednej ze stron, bez bezpośredniego wynagrodzenia, nie ma podstawy opodatkowania, w związku z czym świadczenie takie nie podlega podatkowi VAT (zob. wyrok z dnia 29 października 2009 r. w sprawie C 246/08 Komisja przeciwko Finlandii, Zb.Orz. s. I 10605, pkt 43). W tym świetle świadczenie usługi następuje „odpłatnie” w rozumieniu art. 2 pkt 1 szóstej dyrektywy VAT, a zatem podlega opodatkowaniu, tylko jeżeli pomiędzy usługodawcą a usługobiorcą istnieje stosunek prawny, w ramach którego następuje wymiana świadczeń wzajemnych, gdyż świadczenie otrzymywane przez usługodawcę stanowi rzeczywiste odzwierciedlenie wartości usługi świadczonej usługobiorcy (ww. wyrok w sprawie MKG-Kraftfahrzeuge-Factoring, pkt 47). Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem „świadczenie usług dokonywane odpłatnie” w rozumieniu art. 2 pkt 1 szóstej dyrektywy wymaga bezpośredniego związku między wyświadczoną usługą a otrzymanym wynagrodzeniem (wyrok z dnia 29 lipca 2010 r. w sprawie C 40/09 Astra Zeneca UK, Zb. Orz. s. I 7505, pkt 27 i przytoczone orzecznictwo)” (pkt 17-19).

W wyroku z dnia 27 marca 2014 r. w sprawie C-151/13 Le Rayon d’Or SARL przeciwko Ministre de l’Économie et des Finances Trybunał wskazał, że „(…) aby świadczenie usług mogło być uznane za „odpłatne” w rozumieniu tej dyrektywy, nie wymaga ona, aby świadczenie wzajemne za taką usługę było uzyskane bezpośrednio od jej odbiorcy. Świadczenie wzajemne może pochodzić także od osoby trzeciej (zob. podobnie wyrok Loyalty Management UK i Baxi Group, C 53/09 i C 55/09, EU:C:2010:590, pkt 56)” (pkt 34).

Odpłatność określana jest przez strony umowy i jeśli strony ustalą zapłatę, wówczas wykonane świadczenie staje się odpłatne. W przypadku istnienia świadczenia wzajemnego otrzymanego przez dokonującego dostawy/świadczącego usługę, należy uznać czynności wykonywane w ramach zawartej umowy odpowiednio za odpłatną dostawę towarów/odpłatne świadczenie usług określone w art. 7 i w art. 8 ustawy o VAT, podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych.


Należy również wskazać, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez podatników w rozumieniu ustawy i są wykonywane w ramach działalności gospodarczej.

Pojęcie „dostawa towarów” w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Z kolei każde świadczenie niebędące dostawą towarów polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu czyjegoś zachowania stanowi co do zasady usługę w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.


Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT musi istnieć bezpośredni związek o charakterze przyczynowym, pomiędzy danym świadczeniem, a otrzymanym świadczeniem wzajemnym, w ten sposób, że zapłacone kwoty stanowią rzeczywiste wynagrodzenie za wyodrębnioną czynność świadczoną w ramach stosunku prawnego lub dochodzi do wymiany świadczeń wzajemnych. Otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonania świadczenia. Wynagrodzenie musi być należne za wykonanie tego świadczenia.


Zauważyć należy, że wynagrodzenie (zapłata) może mieć postać zarówno świadczenia pieniężnego, jak i rzeczowego (określonego w naturze), np. dostawy towaru w zamian za świadczenie usługi czy też w sytuacji zamiany towarów bądź usług.


Prawną istotę umowy zamiany regulują przepisy prawa cywilnego, a zwłaszcza art. 603 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2018 r. poz. 1025, z późn. zm.), zgodnie z którym przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Do zamiany stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży – art. 604. Stosownie zatem do art. 535 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju oznaczają wykonanie tych czynności za wynagrodzeniem. Przepisy podatkowe nie zawierają jakichkolwiek ograniczeń co do formy zapłaty. Wynagrodzenie (zapłata) nie musi nastąpić w formie świadczenia pieniężnego. Może to być również świadczenie rzeczowe. Świadczenia rzeczowe mogą również zostać uznane za transakcje barterowe. Barter w polskim prawie uważa się za jeden z rodzajów umowy zamiany. Celem umów barterowych jest niedokonywanie dodatkowych rozliczeń pieniężnych pomiędzy kontrahentami, a w konsekwencji maksymalne uproszczenie obrotu gospodarczego, w tym oczywiście rozliczeń podatkowych. Należy podkreślić, że barter polega nie tylko na równoważącej się wartościowo transakcji towar za towar, lecz również: usługa za usługę, towar za usługę, lub usługa za towar. Podstawowym założeniem i istotą umów barteru jest brak konieczności ponoszenia dodatkowych świadczeń, a to, czy strony umówią się na wymianę towaru za towar, usługi za usługę czy też towaru za usługę nie ma istotnego znaczenia. Barter jest więc pojęciem szerszym, obejmującym swoim zakresem zamianę towarów, usług, zamianę towaru na usługę i usługi na towar. Z punktu widzenia polskiego prawa cywilnego barter jest rodzajem umowy zamiany, polegającej na równoważącej się wartościowo wymianie towaru na towar lub usługi na usługę (ewentualnie usługi na towar lub towaru na usługę), gdzie nie wchodzą w grę dodatkowe rozliczenia pieniężne między kontrahentami.


W przypadku transakcji barterowych, dane świadczenie stanowi zapłatę jeśli zostały spełnione następujące warunki:

  • istnieje bezpośredni związek pomiędzy dokonywanymi wymiennie czynnościami, czyli pomiędzy czynnością opodatkowaną a otrzymaną za nią zapłatą,
  • istnieje możliwość określenia wartości świadczenia w pieniądzu.


Jak wynika z powyższego realizowane w oparciu o umowę zamiany przeniesienie własności towaru lub usługi stanowi zatem czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem jest niczym innym jak dwiema odpłatnymi dostawami towarów, dwoma odpłatnymi świadczeniami usług lub odpłatną dostawą i odpłatnym świadczeniem.

W opisie sprawy Spółka wskazała, że zawarła z Zespołem Szkół (Szkoła), umowę o współpracy, której celem jest wykorzystanie dorobku i doświadczeń Szkoły, w zakresie kształcenia zawodowego uczniów o profilu odpowiadającym działalności Spółki. Na podstawie umowy o współpracę Spółka zobowiązana będzie do objęcia patronatu nad kształceniem techników elektroników w Szkole, prezentowania i propagowaniu w siedzibie Spółki osiągnięć Szkoły, ze szczególnym wskazaniem indywidualnych osiągnięć najlepszych uczniów klas patronackich, przyjmowania uczniów Szkoły na praktyki zawodowe, przyjmowania w Spółce koordynatora ze strony szkoły lub nauczyciela zawodu w celu weryfikacji przebiegu praktyk, brania czynnego udziału w spotkaniach z uczniami, ich rodzicami i nauczycielami (np. tzw. Dni Otwarte) celem przybliżenia profilu działalności Spółki i przyszłych możliwości podjęcia w niej pracy. Z kolei na podstawie zawartej umowy o współpracę Szkoła zobowiązana będzie do prowadzenia klas patronackich o profilu odpowiadającym działalności Spółki (technik elektronik), prowadzenia zajęć z przedmiotów zawodowych uwzględniających potrzeby Spółki (m.in. dostosowanie tematyki i materiałów do profilu Spółki), zakupu sprzętu i przygotowania pomieszczeń do zajęć zgodnych z profilem i oczekiwaniami Spółki, zamieszczenia informacji o współpracy i objęciu Szkoły patronatem przez Spółkę na stronie internetowej Szkoły (wraz z linkiem do strony Spółki), w miarę możliwości zatrudnienia, jako nauczycieli osób znających specyfikę Spółki (np. pracowników), spełniających warunki umożliwiające prowadzenie zajęć, które rozwijają praktyczną wiedzę uczniów w zakresie odpowiadającym działalności Spółki.

Uwzględniając przedstawiony przez Wnioskodawcę opis stanu faktycznego oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie pomiędzy stronami istnieje ekwiwalentność świadczeń. W ramach zawartej umowy Szkoła zobowiązała się do świadczenia określonych czynności na rzecz Spółki, zaś Spółka zobowiązała się do sfinansowania wymienionych działań Szkoły – tj. do pokrycia kosztów poniesionych przez Szkołę (czyli w praktyce do zakupu towarów bądź usług na rzecz Szkoły) lub do bezpośredniego dokonania zakupu towarów/usług i przekazania ich na rzecz Szkoły. W rezultacie, podjęte przez obie strony umowy działania mają charakter wzajemnych świadczeń, między działaniami Szkoły a działaniami Spółki występuje bezpośredni związek prawny, a tym samym ekwiwalentność i wzajemność świadczeń.

Zatem w niniejszej sprawie opisane we wniosku czynności wykonywane przez Spółkę na rzecz Szkoły podlegają opodatkowaniu jako odpłatne dostawy towarów (zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT), bądź odpłatne świadczenia usług (zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT). Jednocześnie w przedstawionym stanie faktycznym nie znajduje zastosowania przepis art. 7 ust. 2 ani przepis art. 8 ust. 2 ustawy o VAT.


W konsekwencji spełnione są przesłanki uprawniające do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z zakupem towarów i usług niezbędnych do realizacji patronatu, ponieważ Wnioskodawca jest podatnikiem VAT czynnym, a nabywane towary i usługi mają związek z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.


Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie przedstawionego stanu faktycznego w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego (pytanie oznaczone nr 1) należało uznać za prawidłowe, natomiast w części dotyczącej uznania czynności przekazania towarów oraz usług na rzecz Szkoły za czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT (pytanie oznaczone nr 2) należało uznać za nieprawidłowe.


Ponadto należy wskazać, że stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Zatem niniejsza interpretacja rozstrzyga przedstawiony stan faktyczny jedynie w zakresie zastosowania przepisów regulujących podatek od towarów i usług względem Wnioskodawcy. Przedmiotowa interpretacja nie rozstrzyga natomiast w zakresie zastosowania przepisów regulujących podatek od towarów i usług względem Zespołu Szkół.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r. poz. 1302, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj