Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP2-1.4010.550.2018.1.JS
z 7 lutego 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2018 r. (data wpływu 27 grudnia 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie, ustalenia:

  • wysokości odliczenia świadczeń wypłacanych przez Spółkę pracownikom (pytanie Nr 1)

oraz

  • czy wynagrodzenia zasadnicze, wraz z składkami na ubezpieczenie społeczne, płacone przez Wnioskodawcę jako pracodawcę (pytanie Nr 2),
  • czy premie regulaminowe oraz uznaniowe, wraz z składkami na ubezpieczenie społeczne, płacone przez Wnioskodawcę jako pracodawcę (pytanie Nr 3),
  • czy nagrody uznaniowe, wraz z składkami na ubezpieczenie społeczne, płacone przez Wnioskodawcę jako pracodawcę (pytanie Nr 4),
    stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu według ustalonej proporcji i mogą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania Spółki w ramach stosowania ulgi na prace badawczo-rozwojowe,

jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 27 grudnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.


Wnioskodawca –Spółka jest integratorem zaawansowanych technologii informatycznych. Spółka oferuje usługi w zakresie oprogramowania, integracji IT jak również outsourcingu w oparciu o własne data center.
Usługi w zakresie oprogramowania obejmują tworzenie własnego oprogramowania, budowę modułów rozszerzających istniejące aplikacje, strojenie aplikacji do konkretnych potrzeb klienta czy tworzenie kodów wykorzystywanych w procesach integracyjnych. Firma wykorzystuje nowoczesne technologie takie w oparciu o bazy danych i z wykorzystaniem serwerów aplikacyjnych. Produkowane przez Spółkę oprogramowanie wykorzystywane jest w instytucjach finansowych, przedsiębiorstwach państwowych oraz dużych firmach przemysłowych.

Wnioskodawca posiada Dział B+R, w którym zatrudnionych jest 2 pełnoetatowych pracowników. Podstawowym celem działu jest dokonywanie badań przemysłowych i prac rozwojowych związanych głównie z opracowaniem architektury środowisk sieciowo-aplikacyjnych, umożliwiających bezpieczne, niezawodne, wydajne skalowalne przetwarzanie i składowanie danych oraz udostępnianie aplikacji oraz usług. Podejmowane prace badawcze działu dotyczą m.in.: infrastruktury sieciowej i zarządzania nią, aplikacyjnych platform przetwarzania danych, systemów przechowywania danych i tworzenia kopii zapasowych oraz bezpieczeństwa infrastruktury i usług.

Jednakże na potrzeby realizowanych projektów, w tym również w zakresie B+R, powoływane są zespoły projektowe. Pracownicy biorący udział w realizacji projektu otrzymują oddelegowania obejmujące okresy kilkumiesięczne, w zależności od potrzeb. Pracownicy na podstawie procedur wewnętrznych rejestrują swój czas pracy do poszczególnych projektów, na podstawie czego Spółka ustala jaki jest udział czasu poświęconego na realizacje działalności B+R w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

W 2017 roku Wnioskodawca zawarł umowę z Zarządem Województwa o dofinansowanie Projektu pt: „Opracowanie podstaw teoretycznych i prototypu hybrydowego systemu decyzyjno-ratingowego w ramach Osi Priorytetowej 1 Innowacyjna i konkurencyjna gospodarka” Działania l.2 „Wzmocnienie potencjału innowacyjnego przedsiębiorstw” Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (w skrócie umowa o dofinansowanie H.).

Przedmiotem niniejszego projektu jest przeprowadzenie badań przemysłowych i rozwój zaplecza badawczo-rozwojowego firmy Wnioskodawcy, na podstawie których określona i zweryfikowana została koncepcja architektury systemu decyzyjnego. Realizacja projektu umożliwiła przeprowadzenie demonstracji prototypu systemu w warunkach laboratoryjnych odwzorowujących z dużą wiernością warunki rzeczywiste. Projekt realizowany był przez Wnioskodawcę w terminie od 1 stycznia 2017 r. do 30 listopada 2018 r., a jego zakres obejmował zakup niezbędnej infrastruktury oraz przeprowadzenie badań przemysłowych. Celem było także zweryfikowanie czy proponowane koncepcje i technologie, które zostały zastosowane do budowy prototypu są odpowiednie i właściwe do implementacji systemu hybrydowego. Wprowadzenie technologii diametralnie zmieni paradygmat funkcjonowania systemu decyzyjnego. Dzięki zastosowaniu systemu samouczącego się wdrażanie systemu decyzyjnego ulegnie przyspieszeniu i usprawnieniu. Po określeniu założeń dotyczących podejmowanych decyzji, wykorzystując wbudowane mechanizmy sztucznej inteligencji i zdolności samouczenia się system ustali właściwą postać reguł decyzyjnych.

Planowane efekty wdrożeniowe, a tym samym rezultaty projektu zostaną wdrożone bezpośrednio przez Wnioskodawcę i zostaną wprowadzone do praktyki gospodarczej poprzez rozpoczęcie świadczenia usług w obszarze systemów wspomagających ocenę ryzyka oraz budowy modeli scoringowych i ratingowych w instytucjach finansowych.

Umowa o dofinansowanie H. zobowiązuje Wnioskodawcę do stosowania wytycznych Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2014-2020 w sprawie kwalifikowalności kosztów objętych dofinansowaniem ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego ze stycznia 2017 roku.


Zgodnie z ww. wytycznymi: w przypadku zatrudniania personelu na podstawie stosunku pracy, koszty wynagrodzenia personelu są kwalifikowalne, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki:

  1. pracownik jest zatrudniony lub oddelegowany w celu realizacji zadań związanych bezpośrednio z realizacją projektu,
  2. wynagrodzenie dotyczy okresu zatrudnienia lub oddelegowania pracownika wyłącznie w okresie realizacji projektu wskazanym w umowie o dofinansowanie projektu: powyższe nie oznacza, że stosunek pracy nie może trwać dłużej niż okres realizacji projektu,
  3. zatrudnienie lub oddelegowanie do pełnienia zadań związanych z realizacją projektu jest odpowiednio udokumentowane postanowieniami umowy o pracę lub zakresem czynności służbowych pracownika lub opisem stanowiska pracy; przez odpowiednie udokumentowanie należy rozumieć w szczególności wskazanie w ww. dokumentach wszystkich zadań, które dana osoba będzie wykonywała w ramach projektu. W przypadku, gdy osoba stanowiąca personel projektu jest pracownikiem beneficjenta, jej zaangażowanie do projektu lub projektów może mieć miejsce wyłącznie na podstawie stosunku pracy lub umowy, w wyniku której następuje wykonanie oznaczonego dzieła.

Jeżeli stosunek pracy pracownika beneficjenta tylko w części obejmuje zadania w ramach projektu (np. na ½ etatu, ¼ etatu w ramach projektu), koszty wynagrodzenia w ramach projektu są kwalifikowalne, o ile:

  1. zadania związane z realizacją projektu zostaną wyraźnie wyodrębnione w umowie o pracę lub w zakresie czynności służbowych pracownika lub opisie stanowiska pracy,
  2. zakres zadań związanych z realizacją projektu stanowi podstawę do określenia proporcji faktycznego zaangażowania pracownika w realizację projektu w stosunku do czasu pracy wynikającego z umowy o pracę ze stosunku pracy tego pracownika,
  3. koszt wynagrodzenia personelu projektu odpowiada proporcji, o której mowa powyżej.

Kosztami kwalifikowanymi w przypadku wynagrodzenia personelu mogą być również nagrody (z wyłączeniem nagrody jubileuszowej), lub premie, o ile są spełnione następujące warunki:

  1. nagrody lub premie zostały przewidziane w regulaminie pracy lub regulaminie wynagradzania danej instytucji lub też innych właściwych przepisach prawa pracy,
  2. nagrody lub premie zostały wprowadzone w danej instytucji co najmniej 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie,
  3. nagrody lub premie potencjalnie obejmują wszystkich pracowników danej instytucji, a zasady ich przyznawania są takie same w przypadku personelu zaangażowanego do realizacji projektów oraz pozostałych pracowników beneficjenta,
  4. nagrody lub premie przyznawane są w związku z zaangażowaniem do realizacji zadań związanych z RPO na podstawie stosunku pracy.

Umowa podpisana z Zarządem Województwa określa wysokość całkowitych wydatków kwalifikowanych na poziomie niemal 5 mln PLN, natomiast maksymalne dofinansowane projektu z budżetu środków europejskich zostało określone na poziomie prawie 2,5 mln PLN co stanowi 50% całkowitych wydatków kwalifikowanych. Poniesienie przez Wnioskodawcę wydatków kwalifikowanych w kwocie większej niż 2,5 mln PLN nie stanowi podstawy do zwiększenia przyznanej kwoty dofinansowania.

Spółka na potrzeby projektu zgodnie z przyjętymi zasadami powołała zespół projektowy składający się wyłącznie z pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Ogólne zasady dotyczące wynagradzania pracowników regulowane są obowiązującym w Spółce Regulaminem Wynagradzania. Powołany zespół projektowy, to grupa specjalistów z innych działów niż B+R oddelegowanych na okresy 3 lub 6-cio miesięczne. Oddelegowani pracownicy rejestrują swój czas pracy jaki poświęcili na realizacje zadań w projekcie, na podstawie czego ustalany jest udział czasu pracy na realizację projektu w ogólnym czasie pracy pracownika.

Zgodnie z Regulaminem Wynagradzania, pracownikom Spółki przysługuje wynagrodzenie zasadnicze wynikające z miesięcznej stawki płacy zasadniczej lub kategorii zaszeregowania określonej w umowie o pracę, a także szereg zmiennych składników wynagrodzenia, których wysokość podlega wahaniom w czasie i jest zależne od uzyskiwanych wyników lub innych kryteriów przyjętych przez Spółkę, lub też jest przyznawane w formie uznaniowej.


W praktyce pracownikom spółki oprócz wynagrodzenia zasadniczego, przekazywane są, lub mogą być, następujące świadczenia:

  • premia regulaminowa, uzależniona od efektów pracy pracownika lub zespołu, zasady przyznawania premii regulaminowej ustalane są odrębnie dla poszczególnych zespołów,
  • premia uznaniowa,
  • nagroda uznaniowa uzależniona od wyników osiągniętych przez Spółkę.


Do kosztów kwalifikowanych w ramach umowy o dofinansowanie H., zgodnie z wytycznymi Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2014-2020 w sprawie kwalifikowalności kosztów, spółka zalicza m.in.:

  • wynagrodzenie zasadnicze wynikające z umowy o prace wraz z składkami na ubezpieczenia społeczne, płacone przez Wnioskodawcę jako pracodawcę, w części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu według ustalonej proporcji,
  • premie uznaniowe oraz regulaminowe, wraz z składkami na ubezpieczenia społeczne, płacone przez Wnioskodawcę jako pracodawcę, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu według ustalonej proporcji,
  • nagrody uznaniowe, wraz z składkami na ubezpieczenia społeczne, płacone przez Wnioskodawcę jako pracodawcę, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w okresie którego dotyczy premia, według ustalonej proporcji.


Premie regulaminowe, uznaniowe oraz nagrody uznaniowe są wypłacane zgodnie z Regulaminem wynagradzania Pracowników wprowadzonym dnia: 14 września 2012 r. czyli ponad 6-miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.


Wnioskodawca ponadto oświadcza, że nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w ustawie z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz.U. z 2015 r., poz. 282, z późn.zm.).

Zgodnie z art. 9 ust. 1b u o CIT, Spółka prowadzi odrębną ewidencję rachunkową kosztów działalności badawczo-rozwojowej, w tym również projektu H..


Stosownie do art. 9 ust. 1 u o CIT, Wnioskodawca prowadzi ewidencję rachunkową, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m.


Odliczenia Wnioskodawca planuje dokonać w zeznaniu za rok 2018, w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które zostały poniesione w roku 2018.


Zgodnie z art. 18e u o CIT, Spółka zamierza wykazać w zeznaniu za 2018 rok poniesione koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu lub stanowiące podstawę do wyliczenia przysługującej kwoty.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. W jakiej części świadczenia wypłacane przez Spółkę jej pracownikom mogą stanowić koszty kwalifikowane, zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, biorąc pod uwagę umowę na dofinansowanie H.?
  2. Czy wypłacane pracownikom Wnioskodawcy wynagrodzenia zasadnicze, wraz z składkami na ubezpieczenia społeczne, w części niepodlegającej zwrotowi, stanowią dla Wnioskodawcy koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu według ustalonej proporcji i mogą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania Spółki w ramach stosowania ulgi na prace badawczo-rozwojowe?
  3. Czy wypłacane pracownikom Wnioskodawcy premie regulaminowe oraz uznaniowe, wraz z składkami na ubezpieczenia społeczne, w części niepodlegającej zwrotowi, wymienione w opisie zdarzenia przyszłego stanowią dla Wnioskodawcy koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu według ustalonej proporcji i mogą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania Spółki w ramach stosowania ulgi na prace badawczo-rozwojowe?
  4. Czy wypłacane pracownikom Wnioskodawcy nagrody uznaniowe, wraz z składkami na ubezpieczenia społeczne, w części niepodlegającej zwrotowi, wymienione w opisie zdarzenia przyszłego stanowią dla Wnioskodawcy koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu, według ustalonej proporcji i mogą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania Spółki w ramach stosowania ulgi na prace badawczo-rozwojowe?

Zdaniem Wnioskodawcy, wypłacane pracownikom świadczenia, wymienione w pytaniu 2-4 które są kosztem kwalifikowanym w projekcie dofinansowywanym w ramach umowy na dofinansowanie H., w części która nie podlega zwrotowi, mogą zostać kosztami kwalifikowanymi, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2018, poz. 1036 z późn. zm., dalej: ustawa o CIT, updop) i mogą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania Spółki w ramach stosowania ulgi na prace badawczo-rozwojowe.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r., podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Z kolei za koszty kwalifikowane, zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, uznaje się m.in. należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części niepodlegającej zwrotowi, jedynie w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.


Dodatkowo, jak stanowi art. 18d ust. 7 ustawy o CIT, po wprowadzonych zmianach, kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

  1. w przypadku, gdy podatnik posiadający status centrum badawczo-rozwojowego, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a ustawy o CIT;
  2. w przypadku pozostałych podatników posiadających status centrum badawczo-rozwojowego - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt l-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5 ustawy o CIT,
  3. w przypadku pozostałych podatników -100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3 (w tym m.in. poniesionych w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowanych przez płatnika składek).

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, do którego odnosi się przytoczony art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Z powyższego wynika, że podatnik podatku dochodowego od osób prawnych spełniający kryterium dużego przedsiębiorcy, prowadzący działalność badawczo-rozwojową, może w ramach ulgi na prace B+R od podstawy opodatkowania CIT odliczyć w aktualnym stanie prawnym maksymalnie 100% świadczeń wypłacanych na rzecz pracowników, które dla tych pracowników stanowią przychody ze stosunku pracy i zrównane z nimi, w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, jak również składki na ubezpieczenia społeczne płacone od tych przychodów, w części finansowanej przez pracodawcę. Ustawodawca wprowadził w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, zastrzeżenie, zgodnie z którym za koszty kwalifikowane uznaje wspomniane powyżej przychody w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Co przy tym istotne, ustawodawca wprowadził wyłącznie trzy warunki uznania kosztów pracowniczych za koszty kwalifikowane na cele stosowania ulgi B+R, koszty te muszą stanowić koszty uzyskania przychodów dla pracodawcy, koszty muszą dotyczyć pracowników realizujących działalność badawczo-rozwojową podatnika, oraz koszty te muszą stanowić dla pracowników należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.

Jednocześnie, analizowany przepis zawiera ograniczenie, zgodnie z którym poniesione wydatki z tytułu wynagrodzeń pracowniczych oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności mogą stanowić koszty kwalifikowane ulgi B +R tylko w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Zdaniem Spółki, inne niż wynagrodzenie zasadnicze składniki wynagrodzenia, które spełniają kryterium pochodzenia ze źródła, jakim jest stosunek pracy (art. 12 ustawy o PIT), mogą być uwzględnione w podstawie kalkulacji ulgi B+R w takiej samej proporcji, w jakiej na cele tej ulgi uwzględniane jest wynagrodzenie zasadnicze (według proporcji wynikającej z faktycznego przeznaczenia czasu pracy na realizację działalności B+R). Przykładowo, jeśli z przyjętego sposobu ustalania rozkładu czasu pracy pracownika wynika, że w danym miesiącu pracownik faktycznie poświęcił na realizację działalności B+R 60% przepracowanych przez siebie godzin, to wówczas zarówno wydatki na wynagrodzenie zasadnicze tego pracownika, jak również na inne kwalifikowane składniki wynagrodzenia dotyczące tego miesiąca powinny stanowić koszty kwalifikowane ulgi B+R do wysokości 60% kwoty tych wydatków.


Dodatkowo art. 18d ust. 5 ustawy o CIT, określa, iż, koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.


Jeśli więc umowa na dofinansowanie H., określa maksymalne dofinansowanie projektu na poziomie 50% wydatków kwalifikowanych, i to nie więcej niż prawie 2,5 mln PLN, to pozostała część kosztów, niepodlegająca dofinansowaniu, może stanowić koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT i może podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania Spółki w ramach stosowania ulgi na prace badawczo-rozwojowe.


Ad. 2


Wypłacane pracownikom Wnioskodawcy realizującym prace badawczo-rozwojowe wynagrodzenia zasadnicze, finansowane przez Spółkę, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu według ustalonej proporcji, stanowią dla Wnioskodawcy koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, i mogą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania Spółki w ramach stosowania ulgi na prace badawczo-rozwojowe.

Zdaniem Spółki, wypłacane pracownikom Wnioskodawcy realizującym prace badawczo-rozwojowe wynagrodzenia zasadnicze, stanowią należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. Przepis ten bowiem wprost stanowi, że przychodem ze stosunku pracy są w szczególności m.in. wynagrodzenia zasadnicze. Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Spółki, wynagrodzenie zasadnicze bez wątpienia stanowi dla pracowników Spółki wynagrodzenie ze stosunku pracy. Ponadto, konieczność wypłaty wynagrodzenia zasadniczego za pracę jest podstawowym obowiązkiem pracodawcy, regulowanym przez szereg przepisów k.p. W związku z tym, wypłacane pracownikom Spółki realizującym prace B+R wynagrodzenie zasadnicze, finansowane przez Spółkę, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu według ustalonej proporcji, stanowi dla Wnioskodawcy koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, i może podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania Spółki w ramach stosowania ulgi na prace badawczo-rozwojowe.


Ad. 3


Wypłacane pracownikom Wnioskodawcy realizującym prace badawczo-rozwojowe premie regulaminowe i uznaniowe, finansowane przez Spółkę, wymienione w opisie zdarzenia przyszłego, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu według ustalonej proporcji, stanowią dla Wnioskodawcy koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, i mogą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania Spółki w ramach stosowania ulgi na prace badawczo-rozwojowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się w szczególności m.in. nagrody. Zdaniem Wnioskodawcy, z całościowego brzmienia tego przepisu (otwarty katalog przychodów ze stosunku służbowego) wynika jednoznacznie, że również przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego premie: regulaminowa oraz uznaniowa, stanowią przychód ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.

Powinność przyznawania wyróżniającym się pracownikom nagród została uregulowana w przepisach k.p. Zgodnie z art. 105 tej ustawy, pracownikom, którzy przez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości przyczyniają się szczególnie do wykonywania zadań zakładu, mogą być przyznawane nagrody i wyróżnienia. Z tego względu, zdaniem Spółki, nie powinno być wątpliwości, że przytoczone w opisie stanu faktycznego nagrody stanowią dla tych pracowników przychód ze stosunku pracy.


Ad. 4


Analogicznie do pkt 3 wypłacane pracownikom Wnioskodawcy realizującym prace badawczo-rozwojowe nagrody uznaniowe, finansowane przez Spółkę, wymienione w opisie zdarzenia przyszłego, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu, według ustalonej proporcji, stanowią dla Wnioskodawcy koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, i mogą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania Spółki w ramach stosowania ulgi na prace badawczo-rozwojowe.

Obecny kształt przepisów o nagradzaniu i wyróżnianiu pracownika pozostawia w tym zakresie dużą swobodę pracodawcy, przyznając mu prawo nie tylko do swobodnego oceniania zasług pracowników, ale również do decydowania o rodzajach stosowanych nagród i wyróżnień. W Spółce kwestie te reguluje Regulamin wynagradzania pracowników, który określa, rodzaje nagród i wyróżnień, przesłanki oraz tryb ich przyznawania.

Zdaniem Spółki wypłacane nagrody uznaniowe, uzależnione od wyników osiąganych przez Spółkę, mieszczą się w otwartym katalogu przychodów ze stosunku pracy zawartym w art. 12 ust. l ustawy o PIT, i tym samym stanowią dla Wnioskodawcy koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, i w części niepodlegającej dofinansowaniu, mogą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania Spółki w ramach stosowania ulgi na prace badawczo-rozwojowe.


Zdaniem Spółki, w obecnym stanie prawnym, Spółka spełnia następujące warunki:

  1. w roku 2018 Spółka poniosła koszty na działalność badawczo-rozwojową, w tym na projekt H.,
  2. w roku 2018, koszty na działalność badawczo-rozwojową , w tym w szczególności koszty projektu H. stanowiły dla Spółki koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT,
  3. koszty na działalność badawczo-rozwojową, w tym koszty H. mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 Ustawy o CIT,
  4. ww. koszty uzyskania przychodów, w części niepodlegającej zwrotowi, zgodnie z umową o dofinansowanie H. stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu Ustawy o CIT,
  5. Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w ustawie z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz.U. z 2015 r., poz. 282, z późn.zm.),
  6. w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b Ustawy o CIT, Spółka wyodrębniła koszty działalności badawczo-rozwojowej, w tym koszty projektu H.,
  7. Wnioskodawca zamierza wykazać w zeznaniu rocznym poniesione koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu lub stanowiące podstawę do wyliczenia przysługującej podatnikowi kwoty,
  8. kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczy limitów określonych w Ustawie o CIT,
  9. kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych w rozumieniu Ustawy o CIT, będzie dotyczyła jedynie części niepodlegającej zwrotowi zgodnie z umową o dofinansowanie H..


Reasumując: wszystkie wskazane powyżej składniki wynagrodzenia: wynagrodzenie zasadnicze, premie regulaminowe i uznaniowe oraz nagrody uznaniowe, wypłacane pracownikom Wnioskodawcy realizującym prace badawczo-rozwojowe, w części niepodlegającej dofinansowaniu, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo- rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu, według ustalonej proporcji, stanowią dla Wnioskodawcy koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, i mogą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania Spółki w ramach stosowania ulgi na prace badawczo-rozwojowe.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie, ustalenia:

  • wysokości odliczenia świadczeń wypłacanych przez Spółkę pracownikom (pytanie wysokości odliczenia świadczeń wypłacanych przez Spółkę pracownikom (pytanie Nr 1)

oraz

  • czy wynagrodzenia zasadnicze, wraz z składkami na ubezpieczenie społeczne, płacone przez Wnioskodawcę jako pracodawcę (pytanie Nr 2),
  • czy premie regulaminowe oraz uznaniowe, wraz z składkami na ubezpieczenie społeczne, płacone przez Wnioskodawcę jako pracodawcę (pytanie Nr 3),
  • czy nagrody uznaniowe, wraz z składkami na ubezpieczenie społeczne, płacone przez Wnioskodawcę jako pracodawcę (pytanie Nr 4),
    stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu według ustalonej proporcji i mogą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania Spółki w ramach stosowania ulgi na prace badawczo-rozwojowe,

jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Jednocześnie, zaznaczyć należy, że przedmiotem niniejszej interpretacji, nie była ocena, czy prowadzone przez Wnioskodawcę prace spełniają definicję prac badawczo-rozwojowych podlegających odliczeniu. Kwestia ta została przyjęta jako element zdarzenia przyszłego.

Na marginesie, należy zauważyć, że faktycznym wykonywaniem prac badawczo-rozwojowych nie będzie czas, kiedy dany pracownik będzie przebywał na: urlopie, zwolnieniu lekarskim, będzie świadczył opiekę nad dzieckiem, itp.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj