Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL1-3.4012.647.2018.4.KS
z 30 stycznia 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 października 2018 r. (data wpływu 18 października 2018 r.) uzupełnionym pismem z dnia 11 grudnia 2018 r. (data wpływu 17 grudnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania transakcji sprzedaży za dostawę towarów i momentu powstania obowiązku podatkowego z tego tytułu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 października 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania transakcji sprzedaży za dostawę towarów i momentu powstania obowiązku podatkowego z tego tytułu. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 11 grudnia 2018 r. (data wpływu 17 grudnia 2018 r.) o przeformułowanie pytania i stanowisko własne Wnioskodawcy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność jako osoba fizyczna w zakresie:

46.90.Z sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana,

17.21.Z produkcja papieru falistego i tektury falistej oraz opakowań z papieru i tektury,

46.11.Z działalność agentów zajmujących się sprzedażą płodów rolnych, żywych zwierząt, surowców dla przemysłu tekstylnego i półproduktów,

46.41.Z sprzedaż hurtowa wyrobów tekstylnych,

46.42.Z sprzedaż hurtowa odzieży i obuwia,

46.76.Z sprzedaż hurtowa pozostałych półproduktów,

46.77.Z sprzedaż hurtowa odpadów i złomu,

49.41.Z transport drogowy towarów,

55.10.Z hotele i podobne obiekty zakwaterowania,

68.10.Z kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT, podatek dochodowy rozliczany jest metodą liniową. Zamierza on ograniczyć działalność gospodarczą do obrotu nieruchomościami, czyli handel, wynajem itp., w związku z tym zamierza sprzedać towary handlowe znajdujące się na magazynie. Towary obejmują worki raszlowe, sznurek rolniczy, kotwica do mocowania agrowłókniny, siatka do paletowania, worki polipropylenowe, plandeka PE.

Towary będące przedmiotem tej transakcji objęte są stawką 23%. Towary Wnioskodawca nabywa od kontrahentów z Chin – towary są importowane, ich cena zawiera wszystkie koszty związane z importem. Towary zostaną sprzedane do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która jest podmiotem powiązanym osobowo z Wnioskodawcą. Wnioskodawca jest prezesem spółki, która jest jedynym wspólnikiem w spółce, do której ma zostać sprzedany towar handlowy. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która będzie nabywcą towaru to podmiot istniejący na rynku od trzech lat, jego główny przedmiot działalności to:

10.39.Z pozostałe przetwarzanie i konserwowanie owoców i warzyw,

10.32.Z produkcja soków z owoców i warzyw,

46.31.Z sprzedaż hurtowa owoców i warzyw,

52.10.B magazynowanie i przechowywanie pozostałych towarów,

46.10.B handel hurtowy, z wyłączeniem handlu pojazdami samochodowymi,

47.10.B handel detaliczny, z wyłączeniem handlu detalicznego pojazdami samochodowymi,

01.10.B uprawy rolne, chów i hodowla zwierząt, łowiectwo, włączając działalność usługową,

17.10.B produkcja papieru i wyrobów z papieru,

18.10.B poligrafia i reprodukcja zapisanych nośników informacji,

10.85.Z wytwarzanie gotowych posiłków i dań,

01.85.Z uprawy rolne, chów i hodowla zwierząt, łowiectwo, włączając działalność usługową,

02.85.Z leśnictwo i pozyskiwanie drewna,

05.85.Z wydobywanie węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu),

06.85.Z górnictwo ropy naftowej i gazu ziemnego,

07.85.Z górnictwo rud metali,

08.85.Z pozostałe górnictwo i wydobywanie,

09.85.Z działalność usługowa wspomagająca górnictwo i wydobywanie,

10.85.Z produkcja artykułów spożywczych,

11.85.Z produkcja napojów.

Spółka opodatkowana jest podatkiem dochodowym od osób prawnych w wysokości 15%, jest również czynnym podatnikiem podatku VAT.

Transakcja będzie dokonana z określonym odroczonym terminem płatności, zostanie sfinansowana w części z kredytu bankowego a w części z należności, które uzyska spółka po sprzedaży towaru. Ceny towarów objętych transakcją zostaną ustalone metodą rozsądnej marży (koszt plus), która polega na ustaleniu ceny sprzedaży rzeczy i praw oraz świadczenia usług w transakcji danego podmiotu z podmiotem powiązanym na poziomie sumy bazy kosztowej i narzutu zysku, porównywalnych do bazy kosztowej i narzutu zysku ustalonych pomiędzy podmiotami niezależnymi, które uwzględniają porównywalne funkcje, ponoszone ryzyko oraz angażowane aktywa.

Transakcja zostanie opodatkowana podatkiem VAT w odpowiednich stawkach, a podatek dochodowy zostanie obliczony od dochodu uzyskanego w czasie transakcji, czyli różnicy pomiędzy przychodem a kosztem własnym sprzedaży.

Zaplecze magazynowe będzie zabezpieczone umową dzierżawy pomiędzy podmiotami, nie będzie konieczności ponoszenia kosztów transportu. Nie będą angażowane żadne dodatkowe środki.

Ze względu na występowanie podmiotów powiązanych oraz wysokość transakcji zostanie sporządzona dokumentacja cen transferowych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku).

Czy transakcja handlowa polegająca na sprzedaży towarów importowanych z Chin do podmiotu powiązanego zostanie prawidłowo opodatkowana na podstawie art. 19a ust. 1 w powiązaniu z art. 7 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1 pkt 3 (…) ustawy o podatku od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy (ostatecznie sformułowanym w uzupełnieniu wniosku), transakcja zostanie prawidłowo opodatkowana na podstawie art. 19a. Obowiązek podatkowy w tym przypadku powstanie na zasadach ogólnych, czyli na podstawie art. 19a ust. 1 ustawy o VAT – obowiązek podatkowy powstanie z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonaniu usługi.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy Wnioskodawca określa dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, jako przeniesienie prawa do rozporządzenie towarami jak właściciel, które w omawianym przypadku nastąpi na podstawie wystawionej faktury VAT (na podstawie art. 106a, 106b, 106e oraz 106 ustawy o VAT).

Towary będące przedmiotem transakcji będą objęte zakresem opodatkowania VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który mówi: opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem” podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Nie będzie miało tu znaczenia, iż transakcji dokonają podmioty powiązane oraz, że towar nie zmieni miejsca magazynowania, ponieważ miejscem świadczenia przy dostawie towarów w omawianym przypadku będzie miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług. (…)

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174, z późn. zm.) – zwanej dalej ustawą – opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy – przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Art. 2 pkt 6 ustawy stanowi, że przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Pod pojęciem sprzedaży – na mocy art. 2 pkt 22 ustawy – rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Jak stanowi art. 15 ust. 1 ustawy – podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych – art. 15 ust. 2 ustawy.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Zamierza on ograniczyć działalność gospodarczą do obrotu nieruchomościami, czyli handel, wynajem itp., w związku z tym zamierza sprzedać towary handlowe znajdujące się na magazynie. Towary obejmują worki raszlowe, sznurek rolniczy, kotwica do mocowania agrowłókniny, siatka do paletowania, worki polipropylenowe, plandeka PE.

Towary Wnioskodawca nabywa od kontrahentów z Chin – towary są importowane, ich cena zawiera wszystkie koszty związane z importem. Towary zostaną sprzedane do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która jest podmiotem powiązanym osobowo z Wnioskodawcą. Wnioskodawca jest prezesem spółki, która jest jedynym wspólnikiem w spółce, do której ma zostać sprzedany towar handlowy. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która będzie nabywcą towaru jest również czynnym podatnikiem podatku VAT.

Transakcja będzie dokonana z określonym odroczonym terminem płatności, zostanie sfinansowana w części z kredytu bankowego a w części z należności, które uzyska spółka po sprzedaży towaru. Transakcja zostanie opodatkowana podatkiem VAT w odpowiednich stawkach. Zaplecze magazynowe będzie zabezpieczone umową dzierżawy pomiędzy podmiotami, nie będzie konieczności ponoszenia kosztów transportu. Nie będą angażowane żadne dodatkowe środki.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą uznania transakcji sprzedaży za dostawę towarów i momentu powstania obowiązku podatkowego z tego tytułu.

Dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, rozumiana jest przez ustawodawcę, jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W celu przedstawienia właściwego rozumienia pojęcia „przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel” należy zaznaczyć, że dotyczy ono tego rodzaju czynności, która daje otrzymującemu towar prawo do postępowania z nim jak właściciel. Należy przy tym uznać, że chodzi tutaj przede wszystkim o możliwość faktycznego dysponowania rzeczą, a nie rozporządzania nią w sensie prawnym. W rozumieniu ustawy „dostawa” oznacza zatem wszelkiego rodzaju rozporządzanie towarem (sprzedaż, zamiana, darowizna, oraz każdą inną czynność, która w aspekcie ekonomicznym będzie prowadziła do podobnego rezultatu).

Zaznaczenia także wymaga, że dla opodatkowania danej czynności nie jest istotnym czy wykonanie tej czynności prowadzi do powstania po stronie świadczącego zysku czy też straty (nie ma znaczenia wielkość zapłaty za towar/usługę). Opodatkowaniu bowiem podatkiem VAT podlega każde świadczenie, za które zostało wypłacone wynagrodzenie.

Wysokość ceny nie ma znaczenia dla zakwalifikowania transakcji jako „transakcji odpłatnej” w rozumieniu art. 5, ponieważ to ostatnie pojęcie wymaga wyłącznie istnienia bezpośredniego związku między dostawą towarów lub świadczeniem usług, a świadczeniem wzajemnym (wynagrodzeniem) rzeczywiście otrzymanym przez podatnika. Jeśli tylko czynność została wykonana za wynagrodzeniem, to jest ona odpłatna.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że wykonywane przez Wnioskodawcę czynności (sprzedaż towarów handlowych znajdujących się w magazynie, obejmująca worki raszlowe, sznurek rolniczy, kotwicę do mocowania agrowłókniny, siatkę do paletowania, worki polipropylenowe, plandekę PE) spełniać będą definicję odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, dokonywaną na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Regulacje dotyczące miejsca świadczenia przy dostawie towarów, zostały zawarte w art. 22 ustawy. Miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów niewysyłanych ani nietransportowanych – miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy (art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy). Zatem należy zgodzić się z Wnioskodawcą, że dla opodatkowania podatkiem przedmiotowej transakcji nie będzie miało znaczenia, że towary nie zmienią miejsca magazynowania.

Z konstrukcji podatku od towarów i usług wynika, że podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu tym podatkiem, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego.

W myśl art. 19a ust. 1 ustawy – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Należy wskazać, że zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w cyt. powyżej art. 19a ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru bądź wykonania usługi. Oznacza to, że podatek staje się wymagalny w rozliczeniu za okres, w którym dokonana została dostawa towarów bądź świadczenie usług i powinien być rozliczony za ten okres.

Zatem w przedmiotowej sprawie obowiązek podatkowy powstanie z chwilą dokonania dostawy towarów rozumianą jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, która daje otrzymującemu towary prawo do postępowania z nimi jak właściciel.

Podsumowując należy stwierdzić, że transakcja handlowa polegająca na sprzedaży towarów do podmiotu powiązanego zostanie prawidłowo rozpoznana przez Wnioskodawcę jako dostawa towarów i opodatkowana na podstawie art. 5 ust. 1 w zw. z art. 7 ust. 1 ustawy, dla której obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Tutejszy organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Wnioskodawcy. Inne kwestie wynikające z opisu sprawy, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone. Dotyczy to w szczególności określenia podstawy opodatkowania sprzedanych towarów.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

W niniejszej interpretacji rozpatrzono wniosek w podatku od towarów i usług w zakresie uznania transakcji sprzedaży za dostawę towarów i momentu powstania obowiązku podatkowego z tego tytułu. Natomiast w zakresie określenia stawki podatku dla sprzedawanych przez Wnioskodawcę towarów na rzecz podmiotu powiązanego oraz stawki podatku dla sprzedaży sznurka rolniczego zostało wydane postanowienie o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia z dnia 30 stycznia 2019 r. nr 0112-KDIL1-3.4012.793.2018.1.KS. Ponadto w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj