Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-1270/11-5/JL
z 30 listopada 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-1270/11-5/JL
Data
2011.11.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
książka
próbki
przekazanie nieodpłatne
przekazanie towarów
wydawnictwo


Istota interpretacji
Nieodpłatne przekazywanie obowiązkowych egzemplarzy książek na rzecz bibliotek, wynikające z ustawy o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych, spełnia dyspozycję art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT i podlega opodatkowaniu tym podatkiem.



Wniosek ORD-IN 331 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12.08.2011r. (data wpływu 18.08.2011r.) – uzupełnionym w dniu 14.11.2011r. na wezwanie Organu z dnia 31.10.2011r. - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazywania książek przez wydawnictwo na rzecz uprawnionych bibliotek – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18.08.2011r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazywania książek przez wydawnictwo.Przedmiotowy wniosek uzupełniony został pismem z dnia 07.11.2011r. (data wpływu 14.11.2011r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie Organu z dnia 31.10.2011r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

  1. Wydawnictwo zgodnie z zawartymi umowami ma obowiązek przekazywać twórcom określoną liczbę egzemplarzy autorskich wydanych książek. Dotyczy to również recenzentów, tłumaczy i innych osób zaangażowanych w wydanie książek dziełowych (PKD 58.11.Z).
  2. Spółdzielnia zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 7 listopada 1996 roku o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych ma obowiązek nieodpłatnego przekazania uprawnionym bibliotekom określonej liczby egzemplarzy wydanych książek.

Ponadto w uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca wskazał, iż jest bezpośrednim wydawcą książek i podatek należny jest pomniejszany w całości o podatek naliczony z faktur kosztowych dotyczących wydawanych książek.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przekazanie przez wydawnictwo nieodpłatnych egzemplarzy książek uprawnionym bibliotekom podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, przekazywanie książek do bibliotek nie jest darowizną ani dostawą towarów i nie wypełnia treści art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług ani też art. 7 ust. 2 tej ustawy. Jest to obowiązek ustawowy i odbiorca jest wskazany w ustawie z dnia 7 listopada 1996 roku o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych. Są to egzemplarze nieodpłatne dostarczane, na koszt wydawcy i nie są wliczane do nakładu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego, w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazywania książek przez wydawnictwo na rzecz uprawnionych bibliotek uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Zgodnie z ust. 2 w/w artykułu, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek. (ust. 3)

Z kolei, w myśl ust. 4 art. 7, przez prezenty o małej wartości, o których mowa w ust. 3, rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

  1. o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;
  2. których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 10 zł.

Przez próbkę, o której mowa w ust. 3, rozumie się niewielką ilość towaru reprezentującą określony rodzaj lub kategorię towarów, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy (ust. 7).

Jak wynika z powyższych uregulowań, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tego towaru, z wyjątkiem przekazania towarów stanowiących drukowane materiały reklamowe i informacyjne, bądź spełniających warunki do uznania ich za prezenty o małej wartości lub próbki. Należy podkreślić, że w sytuacji, gdy podatnik odliczył podatek naliczony przy zakupie towarów, to ich nieodpłatne przekazanie, gdyby było nieopodatkowane, w rezultacie prowadziłoby do sytuacji, gdy żaden z uczestników obrotu gospodarczego nie poniósłby ekonomicznego ciężaru podatku VAT. Pozostawałoby to w sprzeczności z zasadą powszechności i neutralności opodatkowania. Nieodpłatne przekazanie towarów handlowych, które nie wypełniają definicji prezentów o małej wartości w rozumieniu art. 7 ust. 4 lub próbek w rozumieniu art. 7 ust. 7 ustawy, traktowane jest jak dostawa towarów i rodzi konieczność opodatkowania podatkiem VAT.

Podkreślić również należy, że dla opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów nie ma znaczenia cel takiego przekazania, nie ma znaczenia również to, czy przekazanie następuje w wykonaniu nakazu wynikającego z przepisów prawa, ewentualnie nakazu organu. Zatem także w sytuacji, kiedy podatnik przekazuje nieodpłatnie towary, realizując nakaz wynikający z przepisów prawa, przekazanie to, wbrew opinii Wnioskodawcy, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Z wniosku wynika, że Wnioskodawca, zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 7 listopada 1996 roku o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych, ma również obowiązek nieodpłatnego przekazania uprawnionym bibliotekom określonej liczby egzemplarzy wydanych książek. Są to egzemplarze nieodpłatne dostarczane, na koszt wydawcy i nie są wliczane do nakładu. Z wniosku wynika ponadto, że Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur kosztowych dotyczących przekazywanych książek.

W myśl art. 3 ust. 1 wskazanej ustawy (Dz.U. nr 152, poz. 722), Wydawca, który udostępnia publicznie egzemplarze publikacji na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, obowiązany jest do nieodpłatnego przekazania uprawnionym bibliotekom liczby egzemplarzy publikacji (egzemplarze obowiązkowe), określonej w art. 5 ust. 1-3.

Art. 5 ust. 1 cyt. ustawy stanowi, iż Bibliotece Narodowej w Warszawie i Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie przekazuje się po dwa egzemplarze obowiązkowe. Bibliotece Sejmowej w Warszawie przekazuje się po jednym egzemplarzu obowiązkowym dzienników urzędowych organów administracji rządowej (ust. 2). Pozostałym bibliotekom uprawnionym przekazuje się po jednym egzemplarzu obowiązkowym (ust. 3). Biblioteki, o których mowa w ust. 1, mają obowiązek wieczystego archiwizowania jednego egzemplarza obowiązkowego (ust. 4).

Rozpatrując powołane powyżej przepisy należy zauważyć, że nieodpłatne przekazywanie bibliotekom egzemplarzy książek jest obowiązkiem ustawowym Wydawcy i odbywa się ono w całkowitym oderwaniu od usług wydawniczych świadczonych przez Wydawcę. Nie może ono zatem stanowić elementu takich usług i należy kwalifikować takie przekazanie jako odrębne, obok usługi wydawniczej, świadczenie w postaci dostawy towaru. Jak stwierdzono wyżej, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów, z wyjątkiem przekazania drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości lub próbek.

Podsumowując zatem należy stwierdzić, że nieodpłatne przekazywanie obowiązkowych egzemplarzy książek na rzecz bibliotek, wynikające z ustawy o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych, spełnia dyspozycję art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT i podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Wnioskodawcy przysługuje bowiem prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur kosztowych dotyczących przekazywanych książek, a one same nie są drukowanymi materiałami reklamowymi bądź informacyjnymi, nie stanowią ponadto prezentów o małej wartości ani próbek, o których mowa w art. 7 ust. 3 ustawy o VAT.

Stanowisko Wnioskodawcy w tej części należało zatem uznać za nieprawidłowe.

W zakresie nieodpłatnego przekazywania książek twórcom, recenzentom, tłumaczom oraz agencjom zagranicznym, wydana zostanie odrębna interpretacja.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym. .

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj