Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-775/11-2/IF
z 23 listopada 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-775/11-2/IF
Data
2011.11.23



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
kredyt
lokal mieszkalny
sprzedaż nieruchomości
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
1. Czy fakt spłaty kredytu zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego wraz z udziałami w nieruchomościach gruntowych ze środków uzyskanych z jego sprzedaży stanowi podstawę do skorzystania przez jednego ze współwłaścicieli z ulgi na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym w 2006 roku)?
2. Czy fakt ten wymaga szczególnego postępowania dowodowego jeśli z aktu notarialnego sprzedaży wynika wprost?



Wniosek ORD-IN 904 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 31.08.2011 r. (data wpływu 05.09.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05.09.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Mieszkanie w W. przy ul. A. zostało zakupione na jesieni 2003 r. Został wzięty kredyt na zakup mieszkania pod jego zastaw. Kredytobiorcami byli: Wnioskodawca z małżonką oraz jego teście:, natomiast własność była tylko Wnioskodawcy i jego byłej małżonki.

Na początku 2005 r. Wnioskodawca wyjechał za granicę do Irlandii, gdzie zamieszkał i pracował. Pod koniec 2005 r. Wnioskodawca dał swojej byłej żonie pełnomocnictwo do sprzedaży mieszkania potwierdzone klauzulą Apostille przed Ambasadę Polską w Dublinie. Żona Wnioskodawcy sprzedała mieszkanie w marcu 2006 r. Poinformowała Wnioskodawcę, że z różnicy uzyskanej ze sprzedaży mieszkania spłaciła ich długi i załatwiła wszelkie formalności urzędowe.

Zgodnie z aktem notarialnym z dnia 27.03.2006 r. sporządzonym przez notariusza Jacka N.;

§ 1 Pani Agnieszka S. (żona Wnioskodawcy) córka Stanisława i Krystyny działając w imieniu własnym oraz w imieniu i na rzecz swojego męża Michała S. (Wnioskodawcy) syna Marka i Anny, zgodnie z okazanym przy niniejszym akcie pisemnym pełnomocnictwem z dnia 1 lutego 2006 roku, na którym własnoręczność podpisu mocodawcy została poświadczona przez Notariusza Publicznego w Hrabstwie Sligo, Irlandia, zaś następnie podpis Notariusza oraz jego funkcja została poświadczona zgodnie z Apostille wydaną dnia 10 lutego 2006 r., przez Departament Spraw Zagranicznych, złożyła oświadczenia, że:

  1. są wpisani jako właściciele, na zasadach wspólności ustawowej lokalu mieszkalnego 407, stanowiącego odrębną nieruchomość, znajdującego się w budynku w W., przy ulicy A.

Oświadczenie powyższe potwierdza załączony do niniejszego aktu odpis zwykły księgi wieczystej wydany dnia 8 lutego 2006 roku przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych Ekspozytura, z którego wynika ponadto, że:

  1. dział III powołanej księgi wieczystej jest wolny od wpisów,
  2. w dziale IV tej księgi wieczystej wpisane są:
    1. hipoteka umowna zwykła w kwocie 50 870 CHF tytułem zabezpieczenia wierzytelności z tytułu udzielonego kredytu oprocentowanego zgodnie z umową z dnia 8 grudnia 2003 roku, z ostatecznym terminem spłaty do dnia 13 marca 2019 roku na rzecz Banku,
    2. hipoteka umowna kaucyjna w kwocie 25 400 CHF tytułem zabezpieczenia wierzytelności z tytułu odsetek od udzielonego kredytu z ostatecznym terminem spłaty do dnia 13 marca 2019 roku na rzecz Banku,
  1. są wpisani jako współwłaściciele, na zasadach wspólności ustawowej, do 300 000/641 300 00 części we współwłasności niezabudowanej nieruchomości położonej w W., przy ulicy A.,
  2. są wpisani jako współwłaściciele, na zasadach wspólności ustawowej, do 1/4289 części we współwłasności niezabudowanej nieruchomości położonej w W., przy ulicy P.

Żona Wnioskodawcy - Agnieszka S. działając w imieniu własnym oraz w imieniu i na rzecz Michała S. (Wnioskodawcy) oświadczyła ponadto, że:

  • przedmiotowy lokal mieszkalny, stanowiący odrębną nieruchomość, a także całe należące do nich udziały we współwłasności opisanej powyżej nieruchomości nabyli na podstawie umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i sprzedaży z dnia 29 marca 2004 roku, udokumentowanej aktem notarialnym sporządzonym przed Krzysztofem K. notariuszem w, na zasadach wspólności ustawowej.

Przy niniejszym akcie okazano zaświadczenie wydane dnia 23 marca 2006 roku przez Bank, z którego wynika „ że na dzień 23 marca 2006 roku zadłużenie z tytułu kredytu udzielonego Stanisławowi i Krystynie małżonkom B. oraz Agnieszce i Michałowi (Wnioskodawcy) małżonkom S. wynosi 44 498,67 CHF co stanowi równowartość kwoty 112 657,28 złotych według kursu sprzedaży dewiz BPH S.A. na dzień wystawienia zaświadczenia. Ponadto z powołanego zaświadczenia wynika, że po dokonaniu całkowitej spłaty kredytu wraz z należnymi odsetkami i kosztami, Bank wyrazi zgodę na wykreślenie hipotek wraz z należnymi odsetkami i kosztami, oraz na wykreślenie hipotek wraz z wszystkimi odnoszącymi się do nich wpisami dodatkowymi stanowiącymi zabezpieczenie kredytu.

§ 2 Żona Wnioskodawcy działając w imieniu własnym oraz w imieniu i na rzecz Michała S. (Wnioskodawcy) oświadcza ponadto, że sprzedaje A. i S. małżonkom M.:

  1. opisany w § 1 pkt A lokal mieszkalny
  2. cały należący do nich udział we współwłasności opisanej w § 1 pkt B nieruchomości
  3. cały należący do nich udział we współwłasności opisanej w § 1 pkt C nieruchomości

za łączną cenę w kwocie 180 000 złotych, a A. i S. małżonkowie M. oświadczają, że powyższy lokal mieszkalny, stanowi odrębną nieruchomość, wraz z prawami związanymi z jego własnością, a także powyższe udziały we współwłasności nieruchomości, za wymienioną łączną cenę kupują, na zasadach wspólności ustawowej.

§ 3

  1. Strony ustaliły, że na łączną cenę w kwocie 180 000 złotych składają się:
    • kwota 178 000 złotych stanowiąca wartość przedmiotowego lokalu mieszkalnego,
    • kwota 1 000 złotych, stanowiąca wartość udziału we współwłasności nieruchomości objętej księgą wieczystą,
    • kwota 1 000 złotych, stanowiąca wartość udziału we współwłasności nieruchomości objętej księgą wieczystą,2. Żona Wnioskodawcy działając w imieniu własnym oraz w imieniu i na rzecz Wnioskodawcy oświadczyła, że przed zawarciem niniejszej umowy otrzymała od kupujących kwotę 5 000 złotych tytułem zadatku zaliczonego na poczet ceny i odbiór powyższej kwoty kwituje.3. A. i S. małżonkowie M. oświadczają, że zobowiązują się zapłacić sprzedającym pozostałą część należności z tytułu ceny w kwocie 175 000 złotych ze środków pochodzących z udzielonego im kredytu, w następujący sposób:- kwotę 112 657,28 złotych przelewem bezpośrednio na rachunek bankowy celem spłaty kredytu udzielonego sprzedającym przez Bank… S.A., w terminie pięciu dni roboczych od zawarcia niniejszej umowy,- kwotę 62 342,72 złotych przelewem na rachunek bankowy sprzedających po zamknięciu wskazanego wyżej rachunku kredytowego w Bank. i odnośnie powyższego zobowiązania poddają się egzekucji wprost z tego aktu, stosownie do treści art. 777 § 1 pkt 4 kodeksu postępowania cywilnego, a Agnieszka S. działając w imieniu własnym oraz w imieniu i na rzecz Wnioskodawcy (Michała S.) oświadcza, że na powyższy sposób i termin zapłaty wyraża zgodę.

§ 4

  1. Agnieszka S. działając w imieniu własnym oraz w imieniu i na rzecz Wnioskodawcy oświadcza, że zobowiązuje się wydać kupującym przedmiotowy lokal mieszkalny oraz uprawnienia do współposiadania i korzystania z przedmiotowych nieruchomości po zapłacie przez kupujących całej należności z tytułu ceny, najpóźniej do dnia 3 kwietnia 2006 roku, i odnośnie powyższego zobowiązania poddają się egzekucji wprost z tego aktu, stosownie do treści art. 777 § 1 pkt 4 kodeksu postępowania cywilnego, a A. i S. Małżonkowie M. oświadczają, że na powyższe wyrażają zgodę.

Dnia 05 czerwca była małżonka złożyła w imieniu Wnioskodawcy w Urzędzie Skarbowym deklarację PIT-23 w której w bloku B. 1. znajdują się dane osobowe Wnioskodawcy zaś w bloku C. 1. zadeklarowała:

  • przychód z odpłatnego zbycia (poz. 22) w kwocie 90 000 zł
  • koszty odpłatnego zbycia (poi 23) w kwocie 3 000 zł
  • przychód pomniejszony o koszty odpłatnego zbycia (poz. 24) w kwocie 87 000zł.

W bloku E zadeklarowała:

  • ogółem przychód pomniejszony o koszty odpłatnego zbycia (poz. 44) w kwocie 87 000zł
  • kwota przychodu zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e (poz.45) w kwocie 86 329 zł
  • podstawa opodatkowania (poz.46) w kwocie 671 zł
  • zryczałtowany podatek dochodowy (poz.47) w kwocie 67 zł.

Równocześnie żona Wnioskodawcy złożyła w jego imieniu oświadczenie, że przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Wnioskodawca dokonał w dniu 27 marca 2006 roku sprzedaży lokalu mieszkalnego nr 407 położonego w W. - przy ul. A. nabytego 29-marca 2004 roku, a uzyskaną z tej sprzedaży kwotę zł 90 000- Wnioskodawca przeznacza w części tj. kwotę 86 329zł nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

  1. Czy fakt spłaty kredytu zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego wraz z udziałami w nieruchomościach gruntowych ze środków uzyskanych z jego sprzedaży stanowi podstawę do skorzystania przez jednego ze współwłaścicieli z ulgi na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym w 2006 roku)...
  2. Czy fakt ten wymaga szczególnego postępowania dowodowego jeśli z aktu notarialnego sprzedaży wynika wprost...

Zdaniem Wnioskodawcy

Stosownie do postanowień art. 28 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - według stanu prawnego obowiązującego przed 01 stycznia 2007 r. - przychodu ze sprzedaży lub zamiany nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. l pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł, a podatek od tego przychodu, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika, chyba że Podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, iż przychód uzyskany ze sprzedaży wyda na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) ustawy.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006 r., wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a:

  1. w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:
    • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
    • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
    • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
    • na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
    • na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. w całości - jeżeli sprzedaż nastąpiła w celu uzyskania, w zamian za te nieruchomości lub prawa, spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu albo budynku mieszkalnego lub jego części,
  3. w całości -jeżeli sprzedaż nastąpiła w wykonaniu lub w związku z wielostronną umową o zamianie tych budynków lub praw do lokali,
  4. w całości -jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny,
  5. w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Podstawową okolicznością decydującą o zastosowaniu zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e ustawy o podatku dochodowym - w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r. - jest fakt wydatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele mieszkaniowe. Przepis ten nie wymaga, aby kredyt lub pożyczka zostały zaciągnięte na nabycie innej niż sprzedawana nieruchomość. Skutek prawny w postaci zwolnienia określonego przychodu od podatku dochodowego od osób fizycznych jest związany z terminem wydatkowania tych środków na cel określony w ustawie. Momentem wydatkowania przez podatnika kwot uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości jest moment spłaty kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe. Nie ma więc przeszkód, aby skorzystać ze zwolnienia w sytuacji, gdy podatnik przed sprzedażą zaciągnął kredyt na sfinansowanie celu mieszkalnego wymienionego w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, a następnie spłaca ten kredyt ze środków uzyskanych ze sprzedaży. Ważny natomiast jest moment uzyskania przychodu i poniesienia wydatku. Środki przeznaczone na spłatę kredytu muszą pochodzić ze sprzedaży nieruchomości.

Wnioskodawca wskazuje, że z analizy stanu faktycznego wynika, iż z uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości pieniędzy w kwocie 112 657,28 zł jej nabywca dokonał bezpośrednio spłaty kredytu zaciągniętego na zakup tej nieruchomości, tego też dnia nastąpiła całkowita spłata kredytu. Pozostałą kwotę należności z tytułu sprzedaży w wysokości 62 342,72 zł otrzymała małżonka Wnioskodawcy przelewem na konto bankowe po spłacie kredytu.

Z powyższego wynika, że ze środków uzyskanych ze sprzedaży lokalu na spłatę kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe, Wnioskodawca wraz z małżonką przeznaczyli kwotę 112 657,28 zł. Pozostały przychód w wysokości 62 342,72 zł pomniejszony o koszty sprzedaży winien być opodatkowany 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych przez małżonków.

W myśl art. 180 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Dowodami w postępowaniu podatkowym - w myśl art. 181 ww. ustawy - mogą być w szczególności księgi podatkowe, deklaracje złożone przez stronę, zeznania świadków, opinie biegłych, materiały i informacje zebrane w wyniku oględzin, informacje podatkowe oraz inne dokumenty zgromadzone w toku czynności sprawdzających lub kontroli podatkowej, z zastrzeżeniem art. 284a § 3, art. 284b § 3 i art. 288 § 2, oraz materiały zgromadzone w toku postępowania karnego albo postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe.

Oznacza to, że - zgodnie z zasadami postępowania dowodowego wynikającymi z wskazanych wyżej przepisów Ordynacji podatkowej i nie przewidującymi formalnej teorii dowodów – w przypadku wszczęcia postępowania podatkowego, strona może wykazywać okoliczności faktyczne sprawy wszystkimi rodzajami dowodów, a organ podatkowy zobligowany jest do ich przeprowadzenia i oceny.

W myśl art. 180 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa akt notarialny sprzedaży, w którym zapisano jako warunek, obowiązek spłaty pozostałej części kredytu stanowi bezpośredni dowód wydatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu, a także odsetek od kredytu zaciągniętych na cele na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Ostateczna ocena materiału dowodowego i jego wiarygodności należeć będzie jednak zawsze do organu prowadzącego postępowanie podatkowe, a one posiadają stosowne uprawnienia do weryfikacji tego dowodu zapisane w art. 182 § 1. pkt 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, który mówi, że jeżeli z dowodów zgromadzonych w toku postępowania podatkowego wynika potrzeba uzupełnienia tych dowodów lub ich porównania z informacjami pochodzącymi z banku, bank jest obowiązany na pisemne żądanie naczelnika urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu celnego do sporządzenia i przekazania informacji dotyczących strony postępowania w zawartych umów kredytowych lub umów pożyczek pieniężnych, a także umów depozytowych.

W wyniku sprzedaży mieszkania dokonanej aktem notarialnym dnia 27-03-2006 sporządzonym przez notariusza w Kancelarii Notarialnej w Warszawie zgodnie z art. 28 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - według stanu prawnego obowiązującego przed 01 stycznia 2007 r. przychód z jego sprzedaży nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł, a podatek od tego przychodu, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży na rachunek - urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika.

Należy również mieć na uwadze zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006 r., zwalniające od podatku dochodowego przychody uzyskane ze sprzedaży tego lokalu mieszkalnego w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia jego sprzedaży, na spłatę kredytu, zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów właśnie na jego zakup.

Wnioskodawca cytuje na potwierdzenie swojego stanowiska uzasadnienie Wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 stycznia 2004 r. sygn. III SA 331/02 „Z przepisu art. 28 ust. 2 omawianej ustawy nie wynikało, aby to złożenie oświadczenie o zamiarze wykorzystania środków na cele budowlano-mieszkaniowe kreowało zwolnienie od podatku. Zwolnienie wynikało z powołanego już wyżej przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a ustawy. Natomiast art. 28 ust. 2 w zw. z ust. 3 stanowił jedynie o odroczeniu terminu płatności podatku, na wypadek, gdyby podatnik faktycznie nabył prawo do zwolnienia od podatku.” Według Wnioskodawcy należy przyjąć jako dowód przywołany akt notarialny sprzedaży oraz uwzględnić udział Wnioskodawcy w przychodzie ze sprzedaży owego mieszkania;

  • 90 000 przychód ze sprzedaży
  • 3 000 koszty z odpłatnego zbycia - prowizja biura pośrednictwa sprzedaży nieruchomości
  • 56 328 kwota przychodu zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e

należy określić wysokość podstawy opodatkowania w kwocie: 30 672 zł a zatem podatek w kwocie 3 067zł płatny do dnia 10 kwietnia 2006 roku. Czyli korekta deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem oraz zapłata podatku wraz z odsetkami winna uchronić podatnika od negatywach konsekwencji wynikających problemów w przepływie informacji i środków finansowych powstałych po rozpadzie jego związku małżeńskiego.

Reasumując:

Ad.1 Spłata kredytu zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego wraz z udziałami w nieruchomościach gruntowych, ze środków uzyskanych z jego sprzedaży stanowi podstawę do skorzystania przez jednego ze współwłaścicieli z ulgi na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązują w 2007 roku).

Ad. 2 Z aktu notarialnego sprzedaży wynika wprost fakt skutecznej spłaty tego kredytu co oznacza, że nie wymaga się szczególnego postępowania dowodowego a ewentualna weryfikacja leży po stronie organów podatkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Zastrzec jedynie należy, iż tut. organ podatkowy dokonał oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy tylko w zakresie objętym zadanymi przez niego pytaniami.

W odniesieniu do dokonanych przez Wnioskodawcę wyliczeń dotyczących wysokości podatku należnego z tytułu dokonanej sprzedaży nieruchomości organ informuje, iż ewentualne przeliczenia, jakich należałoby dokonać nie należą do kompetencji tut. organu.

Zgodnie bowiem z zasadą samoopodatkowania, obowiązującą w polskim systemie podatkowym, na podatniku spoczywa obowiązek dokonania oceny własnej sytuacji prawnopodatkowej, a po jej dokonaniu zachowania się zgodnie z przepisami prawa podatkowego, bowiem prawidłowość takiego rozliczenia podlega weryfikacji przez organ podatkowy w trakcie postępowania podatkowego, a nie postępowania w sprawie wydania interpretacji indywidualnej.

W związku z powyższym tut. organ nie może odnieść się do wyliczeń wskazanych przez Wnioskodawcę.

Jednocześnie wskazać należy, iż zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.), Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego, a zatem mając na uwadze pytania zawarte w przedmiotowym wniosku wyjaśnić należy, że interpretacja indywidualna skierowana jest wyłącznie do Wnioskodawcy i skutki prawne wywołuje tylko w stosunku do Niego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj