Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-883/11-2/ES
z 23 grudnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-883/11-2/ES
Data
2011.12.23



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
prawa majątkowe
przychód
przychód z działalności gospodarczej


Istota interpretacji
Czy kwoty otrzymane z tytułu realizacji wyżej opisanej umowy, zarówno "wstępna cena za projekt" jak i "dodatkowa cena projektowa" zaliczone byćpowinny do przychodów z działalności gospodarczej, czy do przychodów ze sprzedaży praw majątkowych?



Wniosek ORD-IN 341 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 28.09.2011 r. (data wpływu 03.10.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03.10.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej która w ramach działalności gospodarczej chciała wybudować farmę wiatrową i produkować energię elektryczną. Inwestycję spółka chciała sfinansować ze środków własnych, dotacji i kredytów bankowych. Niestety ten sposób finansowania nie doszedł do skutku ale znalazł się chętny który odpłatnie przejął projekt spółki. Umowa którą spółka podpisała z tą firmą dotyczy sprzedaży i przeniesienia wszystkich naszych praw do projektu.

Pod pojęciem projektu rozumie się wszelkie prace (przygotowawcze budowę eksploatację i wycofanie z eksploatacji) farmy wiatrowej zlokalizowanej na konkretnym terenie. Na dzień podpisania umowy spółka posiadała prawa do umów dzierżawy gruntów na potrzeby planowanej farmy, wstępną koncepcję farmy wiatrowej, rozeznanie dotyczące istniejącej sieci energetycznej w rejonie i przyszłych planach w tym zakresie.

Umowa obejmuje sprzedaż i przeniesienie wszystkich powyższych praw oraz zobowiązuje nas do zapewnienie kupującemu wszelkiej pomocy i wsparcia w kontaktach z władzami lokalnymi oraz z lokalna społecznością i właścicielami gruntów. Powyższe wsparcie będzie dla nas obowiązkowe do dnia wydania zezwolenia na wytwarzanie energii elektrycznej dla tej farmy wiatrowej. Umowa nie przewiduje odrębnego wynagradzania nas za powyższą pomoc, wynagrodzenie za te usługi zawarte jest tzw. honorarium za powodzenie.

Z tytułu sprzedaży i przeniesienia posiadanych przez spółkę praw jaki dodatkowego wsparcia w okresie późniejszym przysługuje spółce wynagrodzenie (zwane ceną za projekt) składające się z 2 części:

  1. wstępnej ceny za projekt - stanowiącej jednorazową kwotę jako wynagrodzenie za sprzedaż przeniesienie praw do projektu
  2. dodatkowej ceny projektowej, stanowiącej honorarium za powodzenie i obejmującej też zapłatę za pomoc i wsparcie opisane wyżej.

To honorarium za powodzenie jest zdecydowanie wyższe od wstępnej ceny za projekt ale jego wypłata zależy od osiągnięcia określonych etapów. Dzieli się też na 4 części:

  • część pierwsza płatna po zatwierdzeniu prawomocnego miejscowego planu zagospodarowania terenu zezwalającego na realizację projektu farmy wiatrowej zgodnie z oczekiwaniami,
  • część druga płatna po wydaniu prawomocnych decyzji środowiskowych zezwalających na realizację projektu zgodnie z oczekiwaniami,
  • część trzecia płatna po uzyskaniu oczekiwanego pozwolenia na budowę,
  • część czwarta /największa/ płatna po uzyskaniu zezwolenia na wytwarzanie energii elektrycznej.

Oczywiście jedyną pewną do uzyskania przez Wnioskodawcę jest wstępna cena za projekt druga część wynagrodzenia w zależności od powodzenia projektu może nie być dostępna wcale lub tylko w części.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy kwoty otrzymane z tytułu realizacji wyżej opisanej umowy, zarówno „wstępna cena za projekt” jak i „dodatkowa cena projektowa” zaliczone być powinny do przychodów z działalności gospodarczej, czy do przychodów ze sprzedaży praw majątkowych...

Zdaniem Wnioskodawcy całość przychodów z tytułu realizacji wyżej opisanej umowy należy zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej. Umowa powyższa została podpisana i jest realizowana przez naszą spółkę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i bez znaczenia jest moim zdaniem, że dotyczy w dużej mierze sprzedaży praw majątkowych. Ponadto w części drugiej wynagrodzenia zawarte jest wynagrodzenie za pomoc i wsparcie dla kupującego w celu doprowadzenie projektu budowy i oddania do eksploatacji farmy wiatrowej do końca. Nie jest możliwe, i umowa tego nie rozdziela, ustalenie jaka cześć honorarium za powodzenie dotyczy wynagrodzenia za pomoc i wsparcie. można sądzić, że jest to część znaczna bo bez osiągnięcia założonych celów niemożliwe będzie uruchomienie produkcji energii elektrycznej przez firmę wiatrową.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ww. ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w pkt 3 i 7 tego przepisu:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza,
  • kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Z kolei przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej jest również odpłatne zbycie składników majątku wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Jak wynika z treści przytoczonych uprzednio przepisów, kryterium zaliczenia przychodu ze sprzedaży składnika majątku wykorzystywanego w prowadzonej działalności do przychodów z działalności gospodarczej jest fakt jego wykorzystywania w ramach tej działalności.

Należy zauważyć, iż cyt. powyżej przepis art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie wymienia wszystkich przychodów z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy. Natomiast przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy wskazuje na niektóre rodzaje przychodów zaliczanych również do przychodów z działalności gospodarczej.

Zatem przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej, (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych) stanowią przychód z działalności gospodarczej o którym mowa w art. 14 ust. 1 ustawy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej, która w ramach działalności gospodarczej chciała wybudować farmę wiatrową i produkować energię elektryczną. Inwestycję spółka chciała sfinansować ze środków własnych, dotacji i kredytów bankowych. Niestety ten sposób finansowania nie doszedł do skutku ale znalazł się chętny który odpłatnie przejął projekt spółki. Umowa którą spółka podpisała z tą firmą dotyczy sprzedaży i przeniesienia wszystkich naszych praw do projektu.

Z tytułu sprzedaży i przeniesienia posiadanych przez spółkę praw jaki dodatkowego wsparcia w okresie późniejszym przysługuje spółce wynagrodzenie składające się z dwóch części: wstępnej ceny za projekt - stanowiącej jednorazową kwotę jako wynagrodzenie za sprzedaż przeniesienie praw do projektu oraz dodatkowej ceny projektowej, stanowiącej honorarium za powodzenie i obejmującej też zapłatę za pomoc i wsparcie opisane wyżej.

Biorąc pod uwagę, iż przedmiotowe prawa majątkowe oraz dodatkowa cena projektowa (honorarium) zbywane są w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej to przychód z ich sprzedaży stanowić będzie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

A więc stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj