Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-314/11-2/MM
z 11 października 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-314/11-2/MM
Data
2011.10.11


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
majątek
podział
podział spółki przez wydzielenie
powstanie przychodu
przychód
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
Czy w wyniku podziału przez wydzielenie, przy założeniu, że zarówno majątek wydzielony jaka majątek pozostający w Spółce będą stanowiły ZCP, po stronie spółki dzielonej powstanie przychód do opodatkowania w wysokości równej wartości wydzielanego majątku?



Wniosek ORD-IN 516 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 05 lipca 2011 r. (data wpływu 11 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu z tytułu podziału Spółki przez wydzielenie – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • powstania przychodu z tytułu podziału Spółki przez wydzielenie,
  • możliwości pozostawienia zezwolenia przy Spółce po przeprowadzeniu wydzielenia.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (dalej „SSE”) na podstawie otrzymanego w dniu 26 czerwca 2006 r. zezwolenia (dalej: „Zezwolenie”). Działalność objęta Zezwoleniem jest zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych i obejmuje m. in. działalność produkcyjną, handlową i usługową w zakresie artykułów papierowych, toaletowych i sanitarnych. Ponadto, Spółka prowadzi również działalność dystrybucyjną artykułów nieprodukowanych na terenie SSE, która podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na zasadach ogólnych. Oba rodzaje działalności prowadzone są w ramach jednego podmiotu gospodarczego, jednak zarówno działalność produkcyjna prowadzona na terenie SSE, jak i działalność dystrybucyjna prowadzona poza terenem SSE są wyodrębnione pod względem organizacyjnym i finansowym.

W celu usprawnienia działalności w Polsce rozważana jest restrukturyzacja działalności Spółki. Mianowicie, władze Spółki rozważają dokonanie Jej podziału w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu Spółek Handlowych (dalej KSH), tj. poprzez wydzielenie części majątku Spółki i jego przeniesienie na nowo zawiązaną spółkę (podział przez wydzielenie). W szczególności podział będzie miał na celu wyodrębnienie ze Spółki działalności dystrybucyjnej i przeniesienie jej do nowo zawiązanej spółki. Natomiast istniejąca Spółka kontynuowałaby prowadzenie działalności produkcyjnej.

Jedynym udziałowcem Spółki jest obecnie spółka „A” (dalej „A”) z siedzibą w Niemczech. Po dokonaniu podziału przez wydzielenie, „A” otrzyma wszystkie udziały w nowo zawiązanej spółce. Jednocześnie spółka dzielona obniży swój kapitał zakładowy w celu odzwierciedlenia przeniesienia części majątku na nowo zawiązaną spółkę.

Zarówno majątek który pozostanie w dzielonej Spółce, jak i majątek przechodzący na nowo zawiązaną spółkę będą spełniały definicję zorganizowanych części przedsiębiorstwa (dalej: ZCP). Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ZCP to „organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania”.

Analizując poszczególne elementy przepisu definiującego ZCP należy stwierdzić, iż wszystkie jego warunki zostaną spełnione.

„Organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie…” - zarówno zespół składników majątkowych pozostających w spółce dzielonej jak i zespół składników majątkowych wydzielonych ze spółki dzielonej i przeniesionych do nowo zawiązanej spółki będą na moment wydzielenia wyodrębnione organizacyjnie (przykładowo: będą posiadały odrębną strukturę organizacyjną, będą zatrudniały osobnych pracowników, itd.) oraz finansowo (przykładowo: Spółka będzie posiadać narzędzia księgowe pozwalające na odrębną ewidencję przychodów i kosztów oraz aktywów i pasywów obu części działalności, obie części działalności będą posiadały odrębne konta bankowe, itd.).

Dodatkowo, w przypadku podjęcia decyzji o podziale Spółki, Jej władze podejmą odpowiednie kroki prawne, które spowodują formalne wyodrębnienie ZCP zarówno w stosunku do działalności produkcyjnej, jak i działalności dystrybucyjnej (w szczególności podjęcie przez Zarząd Spółki odpowiednich uchwał mających na celu formalne wyodrębnienie obu ZCP w strukturach Spółki). Zostanie również przygotowany plan podziału określający składniki majątkowe które pozostaną w spółce dzielonej oraz te które przejdą do spółki nowo zawiązanej.

  • „…zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania…” - zespół składników majątkowych pozostających w spółce dzielonej, będzie obejmował m.in. składniki materialne, takie jak: zakłady produkcyjne usytuowane na terenie SSE, wszelkie maszyny, narzędzia produkcyjne i zapasy materiałów oraz składniki niematerialne takie jak np. prawa wynikające z umów na zakup surowców niezbędnych do produkcji wraz ze zobowiązaniami wobec dostawców, a także zezwolenie na prowadzenie działalności na terenie SSE. Zespół składników majątkowych, który zostanie wydzielony ze spółki dzielonej i przeniesiony do nowo zawiązanej spółki, również będzie obejmował składniki materialne, takie jak: zapasy towarów handlowych, środki transportu oraz składniki niematerialne takie jak m.in. prawa z umów na sprzedaż towarów, zobowiązania wobec klientów itp.
  • „…przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych…”- zespół składników majątkowych, który pozostanie w spółce dzielonej zasadniczo będzie przeznaczony do prowadzenia działalności produkcyjnej (produkcja wyrobów higienicznych), natomiast zespół składników majątkowych przeniesiony do nowo założonej spółki zasadniczo będzie przeznaczony do prowadzenia działalności dystrybucyjnej (dystrybucja wyrobów higienicznych produkowanych na terenie SSE oraz dystrybucja innych towarów produkowanych przez spółki powiązane), opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób prawnych.
  • „…który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.” - zarówno zespół składników majątkowych pozostający w spółce dzielonej, jak i ten przenoszony do spółki nowo założonej będą po podziale prowadziły samodzielnie działalność gospodarczą w powyższym zakresie.

W kontekście powyższego Spółka przyjmuje, że definicja ZCP, zarówno w odniesieniu do działalności pozostającej w spółce dzielonej, jak i działalności wydzielonej, będzie spełniona. Niemniej jednak Spółka zaznacza, że klasyfikacja majątku jako ZCP nie jest przedmiotem niniejszego wniosku.

Jak wcześniej wspomniano, jednym z niematerialnych składników majątkowych Spółki jest zezwolenie na działalność w SSE. Uzyskanie Zezwolenia jest uwarunkowane spełnieniem określonych warunków, tj. (i) osiągnięcia i utrzymania w uzgodnionym okresie zakładanej wielkości zatrudnienia oraz (ii) poniesienia określonych nakładów inwestycyjnych.

Spółka zaznacza, że po dokonaniu podziału wszystkie warunki uzyskania Zezwolenia będą w dalszym ciągu spełnione przez spółkę dzieloną, tj. spółkę prowadzącą działalność produkcyjną w szczególności, zgodnie z planem podziału majątek, na który poniesione zostały wydatki stanowiące podstawę do określenia limitu pomocy publicznej w Zezwoleniu, pozostanie w całości w spółce prowadzącej działalność produkcyjną. Poziom nakładów inwestycyjnych na składniki majątkowe, które pozostaną przy spółce dzielonej będzie w dalszym ciągu zgodny z warunkami zawartymi w Zezwoleniu. Również poziom zatrudnienia w spółce dzielonej będzie zgodny z warunkami wynikającymi z Zezwolenia.

W związku z powyższym zadano następujące pytania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

  1. Czy w wyniku podziału przez wydzielenie, przy założeniu, że zarówno majątek wydzielony, jak i majątek pozostający w Spółce będą stanowiły ZCP, po stronie spółki dzielonej powstanie przychód do opodatkowania w wysokości równej wartości wydzielanego majątku...
  2. Czy Zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie SSE zachowa ważność po dokonaniu podziału i pozostanie przy tej części działalności, której, zgodnie z planem podziału, przypadną aktywa związane z działalnością strefową będące podstawą dla wydania zezwolenia...


Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie nr 1. Wniosek Spółki w zakresie pytania nr 2 (oznaczone we wniosku jako nr 3) został rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną w dniu 11 października 2011 r. znak ILPB3/423-314/11-3/MM.

Zdaniem Wnioskodawcy, w wyniku podziału przez wydzielenie, przy założeniu, że zarówno majątek wydzielony, jak i majątek pozostający w Spółce będą stanowiły ZCP, po stronie spółki dzielonej nie powstanie przychód do opodatkowania w wysokości równej wartości rynkowej wydzielanego majątku.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodem w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa, jest wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień podziału, lub wydzielenia.

Na podstawie powyższego przepisu, w przypadku podziału przez wydzielenie, jeśli co najmniej jeden z zespołów składników majątkowych (tj. co najmniej zespół składników majątkowych pozostający w spółce dzielonej lub zespół przenoszony do spółki nowo założonej) nie stanowi ZCP, to wówczas po stronie spółki dzielonej powstaje przychód do opodatkowania w wysokości wartości rynkowej wydanych składników majątkowych.

W przypadku rozważanego podziału Spółki przez wydzielenie, zarówno zespół składników majątkowych pozostających w spółce dzielonej, jak i zespół składników majątkowych wydzielonych do spółki nowo założonej, będą stanowiły ZCP, natomiast podział Spółki nastąpi w trybie zgodnym z art. 529 § 1 pkt 4 KSH, czyli w trybie podziału przez wydzielenie. W związku z tym, Spółka stoi na stanowisku, że zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dzielona Spółka nie będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu w wysokości równej wartości rynkowej wydzielanego majątku.

Stanowisko zbieżne ze stanowiskiem Spółki było potwierdzane w licznych interpretacjach indywidualnych. Przykładowo, w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w dniu 21 grudnia 2010 r. (sygn. ITPB3/423-512b/10/DK) stwierdzono, iż ww. przepis (tj. artykuł 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) odnosi się do dwóch sytuacji, tj. podziału spółki oraz podziału przez wydzielenie. W pierwszym przypadku ustawodawca wskazuje, iż przychód występuje w sytuacji, gdy majątek przejmowany nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa natomiast w drugim przypadku prawodawca uznał, iż przychód wystąpi w sytuacji gdy majątek przejmowany lub majątek pozostający w Spółce nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zatem ażeby skorzystać z wyłączenia z przychodów obydwie części majątku muszą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Biorąc pod uwagę powyższe, o ile zarówno majątek wydzielany w drodze podziału przez wydzielenie, jak i majątek pozostający w Spółce, spełnią definicję ZCP, to wówczas po stronie Spółki dzielonej nie powstanie na moment podziału przez wydzielenie przychód w wysokości równej wartości rynkowej wydzielanego majątku.

W związku z powyższym, Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości stanowiska przedstawionego na wstępie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W odniesieniu do powołanych przez Spółkę interpretacji stwierdzić należy, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Jednocześnie nadmienia się, iż w zakresie podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj