Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-1176b/11/AK
z 26 października 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-1176b/11/AK
Data
2011.10.26



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
usługi szkoleniowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Istota interpretacji
Zwolnienie od podatku usług edukacyjnych świadczonych przez jednostkę objętą systemem oświaty.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 sierpnia 2011 r. (data wpływu 22 sierpnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług doradztwa prowadzonych w formie indywidualnych konsultacji w związku ze świadczonymi usługami szkoleniowymi - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 22 sierpnia 2011 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług doradztwa prowadzonych w formie indywidualnych konsultacji w związku ze świadczonymi usługami szkoleniowymi.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Prowadząc placówkę kształcenia ustawicznego wpisaną do rejestru niepublicznych placówek oświatowych zamierza Pan podpisać umowę, zgodnie z przeprowadzonym przez zamawiającego postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu ograniczonego, w myśl ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759, ze zm.), na realizację usługi polegającej na przygotowaniu i przeprowadzeniu szkoleń i usługę doradztwa w formie indywidualnych konsultacji dla każdego uczestnika szkolenia, który na dzień przystąpienia do projektu będzie miał ukończone 45 lat. Przez doradztwo należy rozumieć pomoc i kierowanie rozwojem umiejętności powiązanej z zakresem tematycznym szkoleń, w których osoba ta uczestniczyła.


W ramach wykonania umowy wykona Pan niżej wymienione zadania:


  • przeprowadzenie szkoleń,
  • przygotowanie i przekazanie szczegółowych aktualnych programów szkoleniowych dla danego tematu szkolenia,
  • opracowanie i przekazanie materiałów szkoleniowych do poszczególnych tematów szkoleń,
  • przygotowanie narzędzi badania stanu wiedzy przed i po szkoleniu dla grupy szkoleniowej,
  • przekazanie poprawnie wypełnionej dokumentacji wymienionej w umowie,
  • zgłoszenie zastrzeżeń lub uwag do dokumentacji przez zamawiającego,
  • przekazanie raportu z badania wiedzy dla grupy szkoleniowej, wymienionego w umowie,


W ramach projektu przeprowadzi Pan szkolenia skierowane do zajmujących określone stanowiska pracowników zamawiającego oraz spółek zależnych i ich oddziałów.


Szkolenia będą prowadzone w zakresie:


  • fuzje, przekształcenia, podział i likwidacja jednostek gospodarczych w aspekcie prawnym,
  • przywództwo i kierowanie zespołem,
  • zarządzanie kapitałem ludzkim,
  • prawo pracy,
  • zarządzanie strategiczne i strategie zarządzania przedsiębiorstwami energetycznymi (strategie firm branży energetycznej),
  • Project Management - zarządzanie dużymi projektami inwestycyjno/rozwojowymi w energetyce,
  • moduł szkoleniowy z zarządzania wiekiem.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy usługi doradztwa prowadzone w formie indywidualnych konsultacji dla każdego uczestnika szkolenia stanowiące świadczenie usług ściśle związanych z usługami kształcenia i wychowania, prowadzone przez podmiot posiadający wpis do ewidencji szkół i placówek niepublicznych, są zwolnione z podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług...


Zdaniem Wnioskodawcy, usługi w zakresie kształcenia i wychowania świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty oraz usługi ściśle z tymi usługami związane świadczone przez placówkę kształcenia ustawicznego, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług, którego treść zacytował, są zwolnione z podatku od towarów i usług.


W Pana ocenie, na mocy wspomnianego przepisu zwalnia się z podatku:


  • usługi świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty,
  • usługi w zakresie kształcenia i wychowania,
  • dostawę towarów i usług ściśle z tymi usługami związane.


Wskazał Pan, iż posiada status jednostki kształcenia ustawicznego, o której mowa w art. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t. j. Dz. U. 2004 r. Nr 256 poz. 2572). W myśl powyższego przepisu, system oświaty obejmuje swym zakresem między innymi placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.


Podkreślił Pan, iż pojęcie kształcenia ustawicznego zostało zdefiniowane zarówno w przepisach ustawy o systemie oświaty jak i ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 20 kwietnia 2004 r. (Dz. U. z 2008 Nr 69, poz 415 ze zm.) jako:


  • kształcenie w szkołach dla dorosłych, a także uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (art. 3 ust. 17 ustawy o systemie oświaty), jak również jak jako
  • kształcenie w szkołach dla dorosłych, a także uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w odniesieniu do bezrobotnych, poszukujących pracy, pracowników i pracodawców (art. 4 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o promocji zatrudnienia).


Wobec powyższego, w Pana ocenie, świadczenie usług kształcenia w zakresie szkolenia osób dorosłych mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy przez uczestników czego efektem będzie podniesienie kwalifikacji zawodowych tychże osób mieści się w zakresie działalności prowadzonej przez placówkę kształcenia ustawicznego, o której mowa w art. 2 ust. 3a ustawy o systemie oświaty.

Poszerzenie wiedzy oraz zdobycie nowych umiejętności zawodowych w zakresie stanowiącym przedmiot kształcenia wiąże się również w nieodłączny sposób z wychowaniem uczestników, którzy wchodząc w interakcje z innymi uczestnikami, jak również wykładowcą rozwijają i kształtują swoją osobowość pod względem cech intelektualnych jak i socjalnych. Świadczone przez Pana usługi obejmują tematykę prawną, finansową, menedżerską, sprzedażową, unijną, informatyczną i kadrową. Mają na celu wzrost umiejętności zawodowych, podniesienie kwalifikacji zawodowych i rozwój intelektualny uczestników. Są zatem elementem procesu kształcenia i wychowania.

Wskazał Pan, iż w ramach prowadzonych usług kształcenia będzie świadczyć usługę doradztwa w formie indywidualnych konsultacji dla każdego uczestnika szkolenia, który na dzień przystąpienia do projektu będzie miał ukończone 45 lat. Zgodnie z umową, przez doradztwo należy rozumieć pomoc i kierowanie rozwojem umiejętności lub kompetencji osoby, w dziedzinie związanej z wykonywanym zawodem, a w szczególności powiązanej z zakresem tematycznym szkoleń, w których osoba ta uczestniczyła. Każdemu uczestnikowi w wieku powyżej 45 lat należy zapewnić 2 sesje doradcze, po 1,5 godziny każda, przy czym sesje dla danego uczestnika powinny być przeprowadzone w tym samym dniu. Sesje doradcze zostaną przeprowadzone w ciągu 30 dni, licząc od daty zakończenia szkolenia w tych samych lokalizacjach co szkolenia lub w siedzibie zamawiającego, spółki zależnej zamawiającego lub oddziałów, której pracownikiem jest dany uczestnik. Usługa ta jest nierozerwalnie połączona z usługą szkoleniową. Musi zostać zrealizowana w określonym czasie i dla określonych osób. Nie ma możliwości świadczenia usługi doradczej dla osób, które nie uczestniczyły w szkoleniu. W Pana ocenie, jest to usługa ściśle związana z usługami szkoleniowymi i zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług zwolniona od podatku.

Reasumując, Pana zdaniem, skoro prowadzi statutową działalność usługową jako podmiot posiadający wpis do ewidencji szkół i placówek niepublicznych, zaś usługi szkoleniowe są usługami świadczonymi w zakresie kształcenia i wychowania, usługi szkoleniowe świadczone przez Pana w ramach zawartej w przyszłości umowy na realizację szkoleń oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane (usługi w postaci doradztwa w formie indywidualnych konsultacji dla każdego uczestnika szkolenia w wieku 45+), są na mocy art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług zwolnione od podatku.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszlego uznaje się za prawidłowe.


Stosownie do dyspozycji art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl postanowień art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Stawka podatku, na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie do treści art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Z dniem 1 stycznia 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 226, poz. 1476). Przepisy nowelizacji uchylają załącznik nr 4 do ustawy, zawierający wykaz usług zwolnionych od podatku, który w pozycji 7 wymieniał jako zwolnione usługi w zakresie edukacji (ex 80) i przenoszą uregulowania dotyczące tej tematyki do treści ustawy. Zasadnicze znaczenie ma w przypadku tych usług dodanie do art. 43 ustawy punktów 26-29, regulujących zwolnienia od podatku działalności edukacyjnej.

Ponadto, przy określaniu zakresu zwolnień, które dotychczas były ujęte w załączniku nr 4 do ustawy, odstąpiono od ich identyfikacji przy pomocy klasyfikacji statystycznych, określając ich zakres z wykorzystaniem treści zapisów prawa unijnego i krajowego oraz orzecznictwa sądów.

Zasadniczym powodem odejścia od stosowania klasyfikacji statystycznych przy określaniu zakresu zwolnień od podatku było zapewnienie pełniejszej implementacji przepisów unijnych, w szczególności Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. L Nr 347, str. 1 ze zm.).

Zgodnie z art. 132 ust. 1 lit. i ww. Dyrektywy, państwa członkowskie zwalniają kształcenie zawodowe lub przekwalifikowanie, łącznie ze świadczeniem usług i dostawą towarów ściśle z taką działalnością związanych, prowadzone przez odpowiednie podmioty prawa publicznego lub inne instytucje działające w tej dziedzinie, których cele uznane są za podobne przez dane państwo członkowskie.

Cytowany przepis umiejscowiony został w rozdziale 2 tego aktu, zatytułowanym „Zwolnienia dotyczące określonych czynności wykonywanych w interesie publicznym”, co oznacza, iż usługi szkoleniowe na gruncie Dyrektywy VAT podlegają zwolnieniu od podatku wyłącznie, gdy są wykonywane w interesie publicznym, tzn. wypełniają obowiązki, jakie ciążą na danym państwie wobec jego obywateli. W żadnym przepisie Dyrektywy nie została jednak wskazana definicja „interesu publicznego”, nie zostały również określone podmioty, które mogą działać „w interesie publicznym”. Oznacza to, że zarówno komercyjne przedsiębiorstwa jaki i niekomercyjne organizacje mogą prowadzić działalność z zakresu „interesu publicznego”.

Wskazać należy - co wielokrotnie podkreślał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej - że zakres zwolnień przewidzianych w Dyrektywie nie może być interpretowany w sposób rozszerzający. Czynności zwolnione zgodnie z Dyrektywą stanowią autonomiczne pojęcia prawa wspólnotowego, a ich ujednolicona interpretacja ma służyć unikaniu rozbieżności w stosowaniu systemu podatku od wartości dodanej w poszczególnych państwach członkowskich. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem „pojęcia używane do opisania zwolnień wymienionych w art. 13 szóstej dyrektywy powinny być interpretowane w sposób ścisły, ponieważ stanowią one odstępstwa od ogólnej zasady, zgodnie z którą podatkiem VAT objęta jest każda dostawa towarów i każda usługa świadczona odpłatnie przez podatnika„ (wyrok TSUE z dnia 19 listopada 2009 r. C-461/08 w sprawie Don Bosco Onroerend Goed BV).


Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:


  1. jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,
  2. uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo – rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym


  • oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.


Natomiast z art. 43 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy wynika, że zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:


  1. prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub
  2. świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub
  3. finansowane w całości ze środków publicznych


oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.


Zgodnie z zapisem art. 2 pkt 3a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t. j. z 2004 r. Dz. U. nr 256, poz. 2572 ze zm.), system oświaty obejmuje placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.

Zgodnie z art. 82 ww. ustawy, osoby fizyczne i prawne mogą zakładać placówki niepubliczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu placówek publicznych.

Zwolnienie od podatku od towarów i usług obejmuje usługi w zakresie kształcenia i wychowania świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Aby możliwe było skorzystanie z niniejszego zwolnienia, przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy, nie wystarcza, by dany podmiot był jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, podmiot ten musi świadczyć usługi w zakresie kształcenia i wychowania. Nie jest przy tym konieczne, by usługa w zakresie kształcenia była jednocześnie usługą w zakresie wychowania. Na podstawie przedmiotowego przepisu zwolnieniem od podatku mogą być objęte zarówno usługi w zakresie kształcenia, jak i usługi w zakresie wychowania.

Z treści wniosku wynika, że prowadząc placówkę kształcenia ustawicznego wpisaną do rejestru niepublicznych placówek oświatowych zamierza Pan podpisać umowę na realizację usługi polegającej na przygotowaniu i przeprowadzeniu szkoleń i usługi doradztwa w formie indywidualnych konsultacji dla każdego uczestnika szkolenia, który na dzień przystąpienia do projektu będzie miał ukończone 45 lat. Usługa doradcza nierozerwalnie połączona jest z usługą szkoleniową. Musi zostać zrealizowana w określonym czasie i dla określonych osób. Nie ma możliwości świadczenia usługi doradczej dla osób, które nie uczestniczyły w szkoleniu.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz brzmienie cytowanych wyżej przepisów uznać należy, iż z uwagi na fakt, że prowadzona przez Pana placówka posiada status jednostki objętej systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, a świadczone przez Pana usługi doradztwa prowadzone w formie indywidualnych konsultacji – jak wynika z treści wniosku – nierozerwalnie związane są z usługą szkoleniową mającą charakter usługi w zakresie kształcenia, spełnione zostaną zarówno przesłanki podmiotowe, jak i przedmiotowe, wynikające z treści art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług, uprawniające do korzystania ze zwolnienia od podatku.

Końcowo informuje się, że kwestia dotycząca zwolnienia od podatku świadczonych usług szkoleniowych została rozstrzygnięta w interpretacji indywidualnej nr ITPP2/443-1176a/11/AK.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj