Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-1034/12-2/MG
z 19 lutego 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 09.11.2012 r. (data wpływu 26.11.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania w Polsce dochodu ze sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością osiągniętego przez osobę mającą stałe miejsce zamieszkania na terenie Niemiec - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 26.11.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania w Polsce dochodu ze sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością osiągniętego przez osobę mającą stałe miejsce zamieszkania na terenie Niemiec.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


  1. Wnioskodawca zamierza zawrzeć na terenie Niemiec umowę sprzedaży posiadanych udziałów w polskiej spółce z o.o., której aktywa majątkowe składają się głównie z majątku nieruchomego położonego w Polsce (grunty rolne).
    Wnioskodawca jest obywatelem niemieckim posiadającym stałe miejsce zamieszkania na terenie Niemiec i nie mającym stałego miejsca pobytu na terenie Polski. Nabywcami będzie dwóch lub trzech bratanków, którzy również są obywatelami niemieckimi posiadającymi stałe miejsce zamieszkania na terenie Niemiec i nie mającymi stałego miejsca pobytu na terenie Polski. Taki status Wnioskodawcy i nabywców będzie również utrzymany w przyszłości.
  2. Wnioskodawca zamierza na terenie Niemiec darować lub zapisać w testamencie posiadane udziały w polskiej spółce z o.o., której aktywa majątkowe składają się głównie z majątku nieruchomego położonego w Polsce (grunty rolne).

Wnioskodawca jest obywatelem niemieckim posiadającym stałe miejsce zamieszkania na terenie Niemiec i nie mającym stałego miejsca pobytu na terenie Polski. Obdarowanymi lub spadkobiercami będzie dwóch lub trzech bratanków, którzy również są obywatelami niemieckimi posiadającymi stałe miejsce zamieszkania na terenie Niemiec i nie mającymi stałego miejsca pobytu na terenie Polski. Taki status Wnioskodawcy i nabywców będzie również utrzymany w przyszłości.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy dochód ze sprzedaży udziałów w polskiej spółce z o.o., której aktywa majątkowe składają się głównie z majątku nieruchomego położonego w Polsce (grunty rolne) będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce?
  2. Czy darowizna udziałów bratankom lub nabycie udziałów w spadku przez bratanków w polskiej spółce z o.o., której aktywa majątkowe składają się głównie z majątku nieruchomego położonego w Polsce (grunty rolne) będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn w Polsce?

Przedmiotowa interpretacja indywidualna została wydana w zakresie pytania Nr 1. W zakresie pytania Nr 2 zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.


Zdaniem Wnioskodawcy,


Ad. 1.


Sprzedaż udziałów w polskiej spółce z o.o., której aktywa majątkowe składają się głównie z majątku nieruchomego położonego w Polsce (grunty rolne) będzie podlegała w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Przesądza o tym brzmienie art. 13 ust. 2 umowy między RP a RFN w sprawie unikania podwójnego opodatkowania (…) z dnia 14 maja 2003 r., w którym wyraźnie stwierdzono, że w przypadku przeniesienia własności udziałów w spółce której aktywa majątkowe składają się głównie, bezpośrednio lub pośrednio z majątku nieruchomego położonego w Polsce to dochód z takiej transakcji może być opodatkowany w Polsce.

Ponieważ umowa polsko - niemiecka dotyczy podatków od dochodu i majątku a opodatkowanie dochodu z tytułu przeniesienia własności udziałów w spółkach uregulowane zostało normami wynikającymi głównie z art. 30b ust. 1 i ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca o podatku dochodowym od osób fizycznych - stąd sprzedający, niezależnie od posiadanego obywatelstwa i miejsca stałego zamieszkania, powinien opodatkować przedmiotową transakcję w Polsce.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), osoby fizyczne jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

W świetle art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepis art. 3 ust. 2a stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.


Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca jest obywatelem niemieckim posiadającym stałe miejsce zamieszkania na terenie Niemiec i nie mającym stałego miejsca pobytu na terenie Polski, zamierza zawrzeć na terenie Niemiec umowę sprzedaży posiadanych udziałów w polskiej spółce z o.o., której aktywa majątkowe składają się głównie z majątku nieruchomego położonego w Polsce (grunty rolne). Nabywcami będą osoby fizyczne, które również są obywatelami niemieckimi posiadającymi stałe miejsce zamieszkania na terenie Niemiec i nie mającymi stałego miejsca pobytu na terenie Polski. Taki status Wnioskodawcy i nabywców będzie również utrzymany w przyszłości.

W myśl art. 13 ust. 2 Umowy zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90), zyski z przeniesienia własności akcji, udziałów lub innych praw w spółce, której aktywa majątkowe składają się głównie, bezpośrednio lub pośrednio z majątku nieruchomego, położonego w Umawiającym się Państwie lub z praw wchodzących w skład tego majątku nieruchomego, mogą być opodatkowane w tym Państwie.

Wyjaśnić należy, że zawarte w tym artykule sformułowanie „mogą być opodatkowane w tym Państwie” nie oznacza możliwości wyboru, w którym państwie dochody i zyski podlegają opodatkowaniu. Sformułowanie to oznacza, że drugie państwo ma prawo opodatkować takie dochody lub zyski, jeżeli na podstawie przepisów tego państwa dochody te podlegają w tym państwie opodatkowaniu (umowy są bowiem zawierane pomiędzy państwami a nie z poszczególnymi podatnikami). Używane w umowach bilateralnych słowo „mogą” należy rozumieć jako prawo administracji skarbowej danego państwa do opodatkowania określonych rodzajów dochodów. Postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania przyznają więc państwu będącemu stroną umowy prawo do opodatkowania danego rodzaju dochodu, jeżeli ustawodawstwo wewnętrzne nakłada podatek na taki rodzaj dochodu (przychodu).

Biorąc zatem pod uwagę przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz obowiązujące przepisy prawa, należy zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, iż przychód uzyskany ze sprzedaży udziałów w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.


Jak wynika z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.


Przy ustalaniu wartości przychodów, o których mowa w m.in. w art. 17 ust. 1 pkt 6, stosuje się odpowiednio przepisy art. 19 (art. 17 ust. 2 ww. ustawy).


Artykuł 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Stosownie do art. 30b ust. 1 ww. ustawy, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Na podstawie art. 30b ust. 2 pkt 4 cytowanej ustawy, dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38 - osiągnięta w roku podatkowym.

Z kolei w myśl art. 30b ust. 3 ww. ustawy, przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niezapłacenie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.

Dochód ze sprzedaży udziałów należy wykazać w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym został osiągnięty, w odrębnym zeznaniu, według ustalonego wzoru (PIT-38) i w tym samym terminie wpłacić wynikający z tego zeznania podatek dochodowy (art. 45 ust. 1a pkt 1 i ust. 4 pkt 2 ww. ustawy).

Jak stanowi art. 45 ust. 1c cytowanej ustawy, w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędem skarbowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1 i 1a, jest urząd skarbowy właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.


W świetle powyższego ustaleń stwierdzić należy, iż dochód osiągnięty przez Wnioskodawcę, obywatela Niemiec, posiadającego miejsce zamieszkania na terenie Niemiec i nie mającego stałego miejsca zamieszkania na terenie Polski, ze sprzedaży udziałów w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, której aktywa majątkowe składają się głównie z majątku nieruchomego położonego w Polsce (grunty rolne) będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce, zgodnie z uregulowaniami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w tym zakresie.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj