Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-1112a/11/AP
z 24 października 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-1112a/11/AP
Data
2011.10.24



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
odliczanie podatku naliczonego
usługi najmu


Istota interpretacji
Prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia i remontu lokali mieszkalnych.



Wniosek ORD-IN 752 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 sierpnia 2011 r. (data wpływu 8 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia i ulepszenia lokali mieszkalnych - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 8 sierpnia 2011 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia i ulepszenia lokali mieszkalnych.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Prowadzi Pan na terenie Polski i Unii Europejskiej działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług spedycyjnych dla firm i jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W 2010 r. rozszerzył swoją działalność gospodarczą o wynajem mieszkań firmom na cele biurowe (PKD 68.20.Z) lub - jako miejsca krótkotrwałego zakwaterowania - turystom lub osobom czasowo przebywającym w mieście, na przykład w podróży służbowej (PKD 55.20.Z) Jest to sprzedaż opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Nie zamierza Pan wynajmować lokali na cele mieszkaniowe, jako usługi zwolnione od podatku.

W 2010 r. nabył Pan w ramach prowadzonej działalności gospodarczej od dwóch różnych deweloperów po 4 mieszkania, czyli łącznie 8 nowych mieszkań o powierzchni od 35 m2 do 69,50 m2 każde - w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, wybudowanych, zgodnie z posiadanymi pozwoleniami na budowę oraz dokumentacją projektową i techniczną, przez deweloperów, z których każdy zarejestrowany jest jako podatnik podatku od towarów i usług.

Zgodnie z umową, w 2010 r. wpłacił Pan kilka zaliczek, w związku z którymi zostały wystawione faktury na Pana firmę ze stawką 7%. Pozostałą część ceny zapłacił do końca ww. roku, co potwierdzone jest wystawionymi przed deweloperów fakturami VAT. Odbiór mieszkań nastąpił w grudniu 2010 r., w lutym 2011 r. i kwietniu 2011 r.

W grudniu 2010 r. oraz w styczniu 2011 r. nabycie mieszkań zostało udokumentowane aktem notarialnym. Po przekazaniu mieszkań przez deweloperów, w 2011 r., zostały poczynione niezbędne nakłady inwestycyjne (wykonanie podłóg, łazienek, kuchni, malowanie ścian) celem doprowadzenia mieszkań ze stanu deweloperskiego do możliwego do użytkowania. Obecnie dwa mieszkania zostały wynajęte na lokale biurowe dla firm.

Oprócz umów przyrzeczenia i sprzedaży lokali mieszkalnych nie zawierał Pan z deweloperami żadnych innych umów, które dotyczyłyby przedmiotowej sprzedaży. Lokale zostały sprzedane przez developerów jako lokale mieszkalne - zgodnie z uzyskanym pozwoleniem na budowę budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz dokumentacją projektową i techniczną mieszkań - gdzie zastosowano stawkę preferencyjną. Lokale nabył Pan na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej - będą w całości wykorzystywane do celów działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług (wynajem).

Przedmiotowe lokale mieszkalne, zgodnie z art. 22c pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zostały zaliczone do środków trwałych w prowadzonym przez Pana przedsiębiorstwie. W konsekwencji tego, iż sprzedaż lokali była opodatkowana podatkiem od towarów i usług, a lokale te będą w całości wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, będzie Panu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, określoną w fakturze dokumentującej nabycie.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy prawidłowe jest stanowisko, że przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego na fakturach dokumentujących zakup mieszkań oraz nakładów inwestycyjnych na doprowadzenie mieszkań ze stanu deweloperskiego do możliwego do używania...


Zdaniem Wnioskodawcy, przysługuje prawo do odliczenia kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych z tytułu zakupu i poczynienia nakładów inwestycyjnych na te lokale – na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - gdyż towary te i usługi są związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Po powołaniu treści art. 86 ust. 1, ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, wskazał Pan, że z powyższych przepisów wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, a warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Stwierdził Pan, że przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Zauważył Pan, że wśród wyłączeń dotyczących odliczenia podatku naliczonego, nie zawarto wyłączenia w zakresie nabycia lokali mieszkalnych. Według Pana, brak takiej regulacji powoduje, że stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy może skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących zakup mieszkań, które przeznaczy na potrzeby prowadzonej działalności, w ramach której realizuje czynności opodatkowane.

Na potwierdzenie powyższego stanowiska wskazał Pan interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy nr ITPP2/443-692/11/EB.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Ponadto należy wskazać, iż w zakresie stawki podatku obowiązującej przy sprzedaży lokali mieszkalnych na Pana rzecz, wydano postanowienie nr ITPP2/443-1112b/11/AP.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj