Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-284/12-2/ŁM
z 30 listopada 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej przedstawione we wniosku z dnia 31 kwietnia 2012 r. (data wpływu 03.09.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu z tytułu otrzymanych bonusów – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu z tytułu otrzymanych bonusów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka otrzymała 2 noty od dostawców wykładzin dywanowych z Belgii, dokumentujące udzielenie bonusów za zakup w 2011 r. wykładzin dywanowych do produkcji dywaników samochodowych. Noty wystawione zostały w lutym 2012 r.

Spółka ujęła te bonusy w księgach rachunkowych 2011 r. w pozostałych przychodach operacyjnych. Księgi rachunkowe Spółki miały podlegać badaniu przez biegłego rewidenta i zbierane były wszystkie dowody księgowe otrzymane w 2012 r. a dotyczące 2011 r.

Należności Spółki z tytułu otrzymanych bonusów zostały w 2012 r. skompensowane z bieżącymi zobowiązaniami z tytułu zakupu nowych dostaw wykładzin. Przychód z tytułu otrzymanych bonusów został opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych w deklaracji CIT-8 za 2011 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przychód z tytułu otrzymanych bonusów od belgijskich firm, według noty z lutego 2012 r. dotyczących 2011 r., powinien podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych za 2011 r.?

Zdaniem Wnioskodawcy, moment podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych dla należnej premii pieniężnej związanej z działalnością gospodarczą 2011 r. dotyczy 2011 r. Niezależnie od momentu otrzymania zapłaty (kompensaty należności ze zobowiązaniem) - zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Na mocy art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Zatem przychodem są wszelkie przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, których rzeczywiste otrzymanie, a w niektórych przypadkach już sam fakt, że są należne, powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Co do zasady, o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa.

Podstawowa zasada określania daty powstania przychodu związanego z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej została uregulowana przez ustawodawcę w treści art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Na mocy tego przepisu, za datę powstania przychodu uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c - 3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Przytoczony przepis w odniesieniu do podmiotów uzyskujących przychody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej ustanawia generalną zasadę określającą moment powstania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych. Wyjątek od tak skonstruowanej zasady wprowadzają zapisy art. 12 ust. 3c - 3e ustawy.

I tak, w myśl art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Zapis art. 12 ust. 3d tejże ustawy wskazuje, że przepis ust. 3c stosuje się odpowiednio do dostawy energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego.

Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 3e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku otrzymania przychodu, o którym mowa w ust. 3, do którego nie stosuje się ust. 3a, 3c i 3d, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka otrzymała 2 noty od belgijskich dostawców. Powyższe noty dokumentują udzielenie bonusów za zakup w 2011 r. wykładzin dywanowych do produkcji dywaników samochodowych, a wystawione zostały w lutym 2012 r. Należności Spółki z tytułu otrzymanych bonusów zostały w 2012 r. skompensowane z bieżącymi zobowiązaniami z tytułu zakupu nowych wykładzin.

W przedmiotowej sprawie nie zachodzi więc sytuacja świadczenia przez Spółkę na rzecz kontrahenta jakiejkolwiek usługi. Jednocześnie, otrzymane przez Spółkę bonusy są niewątpliwie związane z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą, bowiem dotyczą działalności realizowanej przez Spółkę.

Bonusy uzyskiwane przez Spółkę nie są jednak związane z żadnym konkretnymi dostawami, nie dotyczą konkretnych pojedynczych dostaw, zaś ich wypłata jest uzależniona od realizacji poziomu zakupów z tytułu wszystkich dostaw danego rodzaju w danym okresie czasu.

Tym samym, w rozpatrywanej sprawie, do ustalenia daty powstania przychodu z tego tytułu, będzie miał zastosowanie przepis art. 12 ust. 3e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zatem datą powstania przychodu podatkowego będzie dzień dokonania kompensaty wzajemnych należności i zobowiązań. Nie ma znaczenia w jakim momencie Spółka otrzyma noty na należne Jej bonusy.

Reasumując, przychód po stronie Spółki z tytułu otrzymanych bonusów powstanie w dniu ich otrzymania, tj. w dniu kompensaty należności Spółki z tytułu otrzymanych bonusów z zobowiązaniami z tytułu zakupu nowych wykładzin.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj