Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-218/11-2/MM
z 16 sierpnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-218/11-2/MM
Data
2011.08.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kapitalizacja
koszty uzyskania przychodów
kredyt bankowy
nabycie udziałów
odsetki od kredytu
udział
zapłata


Istota interpretacji
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odsetek od kredytu bankowego zaciągniętego przez Spółkę na objęcie udziałów Spółki Zagranicznej.



Wniosek ORD-IN 442 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością reprezentowanej przez Pełnomocnika przedstawione we wniosku z dnia 09 maja 2011 r. (data wpływu 17 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odsetek od kredytu bankowego zaciągniętego przez Spółkę na objęcie udziałów Spółki Zagranicznej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odsetek od kredytu bankowego zaciągniętego przez Spółkę na objęcie udziałów Spółki Zagranicznej

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółką prowadzi działalność handlową. W związku z dynamicznym rozwojem działalności gospodarczej oraz planami ekspansji zagranicznej Spółka rozważa objęcie udziałów w spółce kapitałowej z siedzibą w jednym z państw UE (dalej zwana Spółką Zagraniczną). Środki finansowe pozyskane od Wnioskodawcy Spółka Zagraniczna może przeznaczyć na inwestycje np. nabycie udziałów w krajowych albo zagranicznych spółkach z branży. Może się też okazać, że Spółka Zagraniczna będzie wykorzystywała środki finansowe pozyskane od Spółki na nabycie certyfikatów inwestycyjnych w funduszu inwestycyjnym zamkniętym (dalej zwanym FIZ), który prowadzi swą działalność w oparciu o ustawę z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 146, poz. 1546 ze zmianami) i inwestuje swe aktywa poprzez nabywanie akcji spółek będących właścicielami nieruchomości komercyjnych, czyli nieruchomości przeznaczonych pod wynajem dla podmiotów prowadzących działalność handlową. FIZ wyemitowałby nowe certyfikaty, które zostałyby objęte przez Spółkę Zagraniczną i opłacone gotówką.

W celu sfinansowania objęcia udziałów w Spółce Zagranicznej Wnioskodawca rozważa zaciągnięcie kredytu w banku. Spółka powzięła wątpliwość co do momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od takiego kredytu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy odsetki od kredytu bankowego zaciągniętego przez Spółkę na objęcie udziałów Spółki Zagranicznej Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w momencie kapitalizacji odsetek albo ich zapłaty...

Zdaniem Wnioskodawcy, odsetki od otrzymanego kredytu będą stanowić dla Spółki koszty uzyskania przychodu zarówno w momencie zapłaty takich odsetek, jak i w momencie ich kapitalizacji (w przypadku, gdy odsetki są kapitalizowane do kwoty głównej kredytu).

Uzasadnienie.

1. Ogólne przesłanki uznania odsetek za koszt podatkowy.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jak zostało wskazane powyżej, Spółka zamierza zaciągnąć kredyt i objąć udziały w Spółce Zagranicznej w związku z rozwojem prowadzonej działalności gospodarczej oraz celem dokonania intratnej inwestycji. Odsetki od kredytu będą zatem wydatkami związanymi z pozyskaniem środków finansowych na czynności związane z działalnością Spółki, które to wydatki stanowią co do zasady, w myśl postanowień art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania przychodu, o ile nie znajdują się w katalogu kosztów nie uznawanych za koszt uzyskania przychodu, zawartym w art. 16 ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Istnienie związku pomiędzy kosztem poniesionym na nabycie udziałów a przychodem wynikającym z ich nabycia potwierdza m.in. wyrok NSA z dnia 7 września 2004 r. (sygn. FSK 324/04), jak również interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 29 lipca 2009 r. (sygn. IPPB3/423-266/09-2/KK).

2. Brak wyłączenia odsetek z kosztów uzyskania przychodów z tytułu „wydatków na nabycie udziałów”.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów między innymi wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych. Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych a także z umorzenia certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych. Natomiast ponoszone przez Spółkę odsetki z tytułu kredytu przeznaczonego na objęcie czyli nabycie udziałów Spółki Zagranicznej nie będą stanowić „wydatków na nabycie udziałów”, gdyż nie będą kosztami bezpośrednio warunkującymi ich nabycie. Odsetki te będą kosztami wynikającymi z wyboru sposobu finansowania się Spółki – to jest w przedmiotowym przypadku pozyskania przez Spółkę środków finansowych na prowadzoną działalność gospodarczą poprzez zaciągnięcie kredytu - sposobu determinowanego bieżącą sytuacją gospodarczą Spółki. Zatem, przedmiotowe odsetki będą stanowić koszty zaciągniętego kredytu, natomiast nie będą stanowić „wydatków na nabycie udziałów”. Stanowisko Spółki potwierdza Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: „NSA”) w wyroku z dnia 7 kwietnia 2006 r. (sygn. II FSK 508/05). NSA wskazał, że „w wypadku zaciągnięcia przez podatnika kredytu bądź pożyczki na wydatki związane z objęciem lub nabyciem udziałów, wkładów, akcji i innych papierów wartościowych, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) odsetki od kredytu bądź pożyczki oraz inne opłaty z tym związane nie są wydatkami na objęcie lub nabycie w rozumieniu powołanego przepisu i stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia”. Analogiczne stanowisko zajmuje również Minister Finansów, który w piśmie z 7 sierpnia 2002 r. (sygn. PB4/AK-8214-6905-192/02) stwierdził, że „należy rozdzielić pojęcie wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków. Dotyczy to w szczególności pożyczek i kredytów zaciągniętych na nabycie udziałów. Odsetki od takich pożyczek i kredytów nie stanowią wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji), niewątpliwie jednak pozostają w związku z przychodami podatnika”. Również w interpretacji indywidualnej z dnia 4 czerwca 2009 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. lPPB3/423-168/09-4/KK) prezentowane jest stanowisko, że „koszty pożyczki zaciągniętej na zakup (objęcie) akcji, jak np. odsetki, stanowią w rzeczywistości wynagrodzenie pożyczkodawcy za korzystanie z kapitału”.

W konsekwencji, odsetki powinny być uznane za koszt związany z finansowaniem, a nie za „wydatek na nabycie udziałów”. Analogiczne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 20 maja 2009 r. (sygn. IPPB3/423-107/09-2/AG), stwierdzając, że „stosownie do wypracowanej linii interpretacyjnej sformułowanie „wydatki na objęcie lub nabycie” oznacza wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące objęcie lub nabycie udziałów, bez których poniesienia nie byłoby możliwe ich skuteczne objęcie lub nabycie. Do kosztów warunkujących objęcie udziałów zalicza się zapłaconą cenę, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego, opłatę skarbową itp. Natomiast odsetki od kredytu zaciągniętego na objęcie udziałów nie są wydatkiem, który warunkuje objęcie udziałów”. Prawidłowość powyższego stanowiska została potwierdzona również w innych interpretacjach indywidualnych, m.in.: z dnia 13 maja 2009 r. (sygn. IPPB3/423-152/09-2/ER), z dnia 6 czerwca 2008 r. (sygn. lP-PB3-423-421/08-2/KB) i z dnia 28 sierpnia 2008 r. (sygn. IP-PB3-423-733/08-7/AG) wydanych przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.

3. Kapitalizacja i zapłata jako moment rozpoznania kosztów uzyskania przychodów.

Zdaniem Spółki, odsetki od przedmiotowego kredytu bankowego będą stanowić koszt uzyskania przychodów Spółki w momencie ich kapitalizacji lub zapłaty. Zgodnie z art. 16 ust. 1 punkt 10 lit. a oraz punkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek, naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek.

Z powyższych przepisów wynika a contrario, że zapłacone lub skapitalizowane odsetki od kredytu, zaciągniętego na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika, stanowią koszt uzyskania przychodu w momencie zapłaty lub kapitalizacji.

Dodatkowo, Spółka przytacza analogiczny do powyżej cytowanego artykułu 16 ust. 1 punkt 10 lit. a, art. 12 ust. 4 punkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczący przychodów. Zgodnie z tym przepisem, do przychodów nie zalicza się otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Z treści obu cytowanych regulacji wyraźnie wynika, że zamierzeniem ustawodawcy było zrównanie momentu kapitalizacji odsetek z momentem ich zapłaty. Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w licznych pismach Ministerstwa Finansów (m.in. pismo z dnia 30 października 1993 r., PO 4/P-722603/93 z dnia 4 sierpnia 1994 r., P04/AS-722-669/94 z dnia 7 marca 2000 r., PB3/722-571-94/HS/00, z dnia 12 czerwca 2006 r., DD/PB4/AS/ML-8213-84-7/06), w których wskazuje się m.in. że kapitalizacja odsetek stanowi zwrot kredytu (pożyczki) w tej jego części, która odpowiada wartości naliczonych odsetek, mimo, że faktyczna ich spłata nie musi wcale nastąpić. Ministerstwo Finansów staje na stanowisku, że każdorazowo w dacie kapitalizacji wartość skapitalizowanych odsetek jest dla pożyczkodawcy przychodem, a u pożyczkobiorcy kosztem uzyskania przychodu. Odmienne traktowanie zapłaty i kapitalizacji odsetek w zakresie momentu rozpoznawania kosztów uzyskania przychodów prowadziłoby do nieuzasadnionych ekonomicznie rozbieżności traktowania tego samego strumienia środków, w szczególności przy uwzględnieniu zmian wprowadzonych do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w 2007 roku. Wśród przepisów wprowadzonych do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych znalazł się również art. 26 ust. 7 stanowiący, że wypłata, o której mowa w ust. 1, 1c i 1d (m.in. wypłata odsetek od zaciągniętej pożyczki), oznacza wykonanie zobowiązania w jakiejkolwiek formie, w tym poprzez zapłatę, potrącenie lub kapitalizację odsetek. Nowy przepis wyjaśnił wątpliwości dotyczące opodatkowania przychodów z odsetek uzyskanych na terytorium Polski zrównując traktowanie kapitalizacji odsetek z ich zapłatą pod względem momentu zaliczenia takich odsetek do przychodów. W takiej sytuacji nieuzasadnionym byłoby kwestionowanie zaliczenia odsetek do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich kapitalizacji po stronie pożyczkobiorcy, jeżeli to samo zdarzenie powoduje, na gruncie art. 26 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych konieczność zaliczenia tak skapitalizowanych odsetek do przychodów po stronie pożyczkodawcy.

Analogiczne stanowisko zaprezentowały również w swych orzeczeniach sądy administracyjne wskazując, że kapitalizacja odsetek powinna być traktowana jako odstępstwo od zasady zaliczenia do kosztów odsetek faktycznie zapłaconych. Zdaniem sądów, w przypadku kapitalizacji odsetek, ustawodawca nie uzależnił zaliczenia wydatku do kosztów od faktu spłaty odsetek (NSA w Łodzi w wyroku z 3 marca 2003 r. (I SA/Łd 685/01)). W orzeczeniu z 22 października 2007 r. WSA w Gliwicach (I SA/Gl 265/07) wskazał, że za moment powstania obowiązku podatkowego powiązanego z wypłatą odsetek należy rozumieć chwilę dokonania wszelkiego rodzaju przysporzenia kwoty odsetek na rzecz podmiotu uprawnionego do ich otrzymania. Jedną z takich form jest kapitalizacja odsetek polegająca na ich dopisaniu do kwoty kapitału głównego, a zatem pomnażaniu aktywów pożyczkodawcy.

Stanowisko Spółki w zakresie możliwości zaliczenia do przychodu odsetek w momencie ich kapitalizacji znajduje potwierdzenie również m.in. w następujących interpretacjach indywidualnych Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie: z 7 kwietnia 2009 r. (sygn. IPPB3/423-1601/08-4/ER, IPPB3/423-1600/08-4/ER), z 13 maja 2008 r. (sygn. IPPB3/423-293/08-2/KR).

4. Podsumowanie.

Biorąc pod uwagę argumentację zawartą w niniejszym wniosku, Spółka uważa za prawidłowe stanowisko, iż zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 punkt 10) lit. a) oraz art. 16 ust. 1 punkt 11) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółce będzie przysługiwać prawo do zaliczenia jako koszt uzyskania przychodu odsetek od kredytu bankowego zaciągniętego i wydatkowanego na objęcie udziałów w Spółce Zagranicznej do całkowitej spłaty zadłużenia:

  • w przypadku zapłaty odsetek - w momencie ich zapłaty,
  • w przypadku kapitalizacji odsetek - w momencie ich kapitalizacji.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W odniesieniu do powołanych przez Spółkę interpretacji stwierdzić należy, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Ponadto należy wskazać, iż powołane w treści wniosku orzeczenia sądu nie mogą wpłynąć na ocenę prawidłowości przedmiotowej kwestii. Nie negując tych orzeczeń, jako cennego źródła w zakresie wskazywania kierunków wykładni norm prawa należy stwierdzić, iż zdaniem organu podatkowego, tezy badanych rozstrzygnięć nie mają zastosowania w przedmiotowym postępowaniu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj