Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-543/11-2/MS
z 24 sierpnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-543/11-2/MS
Data
2011.08.24



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Zasady szczegółowe dokonywania odpisów amortyzacyjnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Amortyzacja praw i wartości niematerialnych


Słowa kluczowe
ewidencja środków trwałych
koszty uzyskania przychodów
nabycie
odpisy amortyzacyjne
przedsiębiorstwa
środek trwały
wartość początkowa
znak towarowy
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
Czy w odniesieniu do zarejestrowanych znaków towarowych, które zostaną nabyte przez Spółkę w ramach aportu przedsiębiorstwa / ZCP Spółki Wnoszącej, i które nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz WNiP tego podmiotu na dzień dokonania omawianego aportu, Spółka będzie uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów w postaci odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości początkowej praw do znaków towarowych począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym prawa te zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz WNiP Spółki (tj. od miesiąca następującego po miesiącu wniesienia przez Spółkę Wnoszącą omawianego wkładu niepieniężnego do Spółki)?



Wniosek ORD-IN 786 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 20.06.2011r. (data wpływu do BKIP), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych dla Wnioskodawcy, którego rok podatkowy rozpoczął się 01.12.2010r. i będzie trwać do 30.11.2011r., z tytułu objęcia przed dniem 30.11.2011r. wkładu niepieniężnego stanowiącego przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy Kodeks cywilny lub jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20.06.2011r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych dla Wnioskodawcy, którego rok podatkowy rozpoczął się 01.12.2010r. i będzie trwać do 30.11.2011r., z tytułu objęcia przed dniem 30.11.2011r. wkładu niepieniężnego stanowiącego przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy Kodeks cywilny lub jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca, Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej „Spółka”, „Wnioskodawca”) otrzyma tytułem wkładu niepieniężnego zespół składników majątkowych oraz inne elementy stanowiące łącznie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu Cywilnego lub stanowiące łącznie zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej: ZCP) w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP. Decyzja Spółki o przyjęciu przedmiotowego wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub ZCP ma na celu kontynuowanie przez Spółkę określonej działalności prowadzonej przez poprzedniego właściciela - spółkę wnosząca, aport (dalej: „Spółka Wnosząca”) (jednak jest prawdopodobne ze w przyszłości Spółka dokona odpłatnego zbycia niektórych składników nabytych w formie aportu).

W przypadku, gdy Spółka otrzyma aport w postaci przedsiębiorstwa, w jego skład wejdą: wszystkie przenaszalne składniki majątkowe (w tym grunty oraz inne rzeczowe składniki majątkowe takie jak zapasy, produkcja w toku, środki trwałe w budowie), pasywa (zobowiązania handlowe i kredytowe), umowy rozpoczęte prace, prawa do zarejestrowanych znaków towarowych i wszelkie inne składniki przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu Cywilnego należące do Spółki Wnoszącej. Natomiast w przypadku, gdy Spółka otrzyma aport w postaci ZCP, wówczas ZCP zgodnie z brzmieniem art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP, obejmie organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W skład przedsiębiorstwa lub ZCP, którą otrzyma Spółka tytułem aportu, będą wchodzić środki trwałe i wartości niematerialne i prawne (dalej: „WNiP”), które nie zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz WNiP Spółki Wnoszącej i nie podlegały amortyzacji dla celów PDOP, w tym WNiP w postaci praw majątkowych w rozumieniu ustawy o prawach autorskich i o prawach pokrewnych, jak również w postaci praw w rozumieniu ustawy Prawo własności przemysłowej (w szczególności praw ochronnych na znaki towarowe wytworzone przez Spółkę Wnoszącą, w stosunku do których Spółka Wnosząca dokonała ich rejestracji w Urzędzie Patentowym oraz uzyskała prawa ochronne na te znaki towarowe). Po otrzymaniu aportu, w odniesieniu do praw ochronnych na znaki towarowe, Spółka podejmie odpowiednie kroki mające na celu dokonanie stosownego wpisu w rejestrze patentowym potwierdzającego przeniesienie tych praw ochronnych na Spółkę. Jednocześnie prawa te będą nadawać się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia ich do używania. Przewidywany okres używania wspomnianych praw do znaków towarowych, na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą będzie dłuższy niż rok.

Przedmiot aportu zwiększy kapitał zakładowy Spółki, a udziały w podwyższonym kapitale zakładowym o wartości nominalnej odpowiadającej wartości rynkowej przedsiębiorstwa / ZCP wniesionej tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki zostaną wydane Spółce Wnoszącej, tj. nie dojdzie do powstania nadwyżki emisyjnej (tzw. agio). Wartość przedsiębiorstwa / ZCP, która zostanie wniesiona do Spółki tytułem aportu, zostanie określona na podstawie odpowiedniej wyceny sporządzonej przez rzeczoznawcę majątkowego. Zgodnie z przeprowadzonymi wstępnymi analizami wniesienie przedsiębiorstwa lub ZCP tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki, wiązać się powinno z powstaniem dodatniej wartości firmy w rozumieniu ustawy o PDOP, tj. nadwyżki wartości nominalnej wydanych udziałów nad wartością rynkową składników majątkowych odpowiednio przedsiębiorstwa lub ZCP.

Jednocześnie, Spółka pragnie zaznaczyć, że przyjęty przez nią rok podatkowy rozpoczął się 1 grudnia 2010 r. i będzie trwał do 30 listopada 2011r., natomiast opisana transakcja nabycia przedsiębiorstwa / ZCP w formie wkładu niepieniężnego będzie miała miejsce przed 30 listopada 2011r.

Wnioskodawca pragnie jednocześnie wskazać, iż otrzymał interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora izby Skarbowej w Warszawie w imieniu Ministra Finansów w dniu 15 lutego 2011r., nr IPPB3/423-971/10-2/PK1, w której potwierdzona została prawidłowość stanowiska Wnioskodawcy w zakresie wybranych implikacji powstających na gruncie PDOP w związku z opisanym powyżej zdarzeniem przyszłym. W szczególności, Minister Finansów potwierdził w powołanej interpretacji, że w przypadku otrzymania przez Spółkę WNiP w postaci zarejestrowanych znaków towarowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa lub ZCP, która zostanie wniesiona aportem, nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz WNIP Spółki Wnoszącej, Spółka powinna ustalić ich wartość początkową dla celów PDOP w wartości nie wyższej niż ich wartość rynkowa. Dodatkowo, w omawianej interpretacji organ podatkowy, uznając stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe, potwierdził, iż w odniesieniu do omawianego zdarzenia przyszłego, Spółce będzie przysługiwać prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz WNiP otrzymanych tytułem wkładu niepieniężnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w odniesieniu do zarejestrowanych znaków towarowych, które zostaną nabyte przez Spółkę w ramach aportu przedsiębiorstwa / ZCP Spółki Wnoszącej, i które nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz WNiP tego podmiotu na dzień dokonania omawianego aportu, Spółka będzie uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów w postaci odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości początkowej praw do znaków towarowych począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym prawa te zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz WNiP Spółki (tj. od miesiąca następującego po miesiącu wniesienia przez Spółkę Wnoszącą omawianego wkładu niepieniężnego do Spółki)...

Stanowisko Wnioskodawcy:

Wybrany przez Spółkę rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, lecz kończy się ostatniego dnia listopada (pierwszy rok podatkowy Spółki rozpoczął się w dniu 1 grudnia 2010 r. i zakończy się z dniem 30 listopada 2011r.). Zatem mając na względzie brzmienie art. 12 ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478), zastosowanie do końca przyjętego przez Spółkę roku podatkowego, tj. do 30 listopada 2011r. znajdą przepisy ustawy o PDOP w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010r. Prawidłowość powyższego stanowiska została potwierdzona w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w imieniu Ministra Finansów w dniu 16 lutego 2011 r.,.

Wnioskodawca podkreśla, iż zgodnie z powołaną interpretacją indywidualną, w związku z omawianym zdarzeniem przyszłym, będzie zobligowany ustalić wartość początkową praw do znaków towarowych, które zostaną otrzymane w ramach aportu przedsiębiorstwa lub ZCP, zarejestrowanych w Urzędzie Patentowym przez Spółkę Wnoszącą, a które nie zostały ujęte w ewidencji Spółki Wnoszącej, w wartości nie wyższej niż ich wartość rynkowa.

Zdaniem Wnioskodawcy, wartość omawianych znaków towarowych będzie stanowiła na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o PDOP koszt uzyskania przychodów Spółki w postaci odpisów amortyzacyjnych. Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 6 ustawy o PDOP kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16. W tym zakresie Spółka uważa, że będzie ona uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości początkowej praw do znaków towarowych, określonej w sposób opisany powyżej, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu wprowadzenia praw ochronnych do ewidencji środków trwałych oraz WNiP, zgodnie z zasadami określonymi w art. 16d ust. 2 w związku z art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOP, tj. w omawianym przypadku począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostanie wniesiony aport. Należy bowiem wskazać, iż na podstawie art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOP odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową, lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór. Natomiast zgodnie z art. 16d ust. 2 ustawy o PDOP składniki majątku, o których mowa w art. 16a-16c, wprowadza się do ewidencji najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania.

Skuteczność przeniesienia na rzecz Spółki posiadanych przez Spółkę Wnoszącą praw ochronnych do znaków towarowych, wymaga bowiem - w myśl art. 162 ust. 1 w zw. z art. 67 ust. 2 Prawa własności przemysłowej - jedynie zawarcia odpowiedniej umowy z zachowaniem formy pisemnej pod rygorem nieważności. W omawianym przypadku, zdaniem Wnioskodawcy odpowiednia forma czynności prawnej zostanie dochowana, ponieważ czynność wniesienia aportu przedsiębiorstwa / ZCP zostanie przeprowadzona zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych z uwzględnieniem szczegółowych regulacji zawartych w umowie Spółki. Analogiczne stanowisko prezentuje Departament Podatków Dochodowych Ministerstwa Finansów w piśmie zatytułowanym „Skutki podatkowe otrzymania przez spółkę znaku towarowego wchodzącego w skład przedsiębiorstwa, wniesionego do niej tytułem wkładu niepieniężnego” opublikowanym w Biuletynie Skarbowym nr 4/2007. W powoływanym piśmie wskazano, że „(...) jeżeli w związku z wniesieniem do spółki z o.o. przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzi również zarejestrowany znak towarowy, zachowana jest forma notarialna, mająca pierwszeństwo przed formą pisemną, to w takim przypadku dochodzi także do skutecznego przeniesienia na spółkę prawa do tego znaku, czyli nabycie tego prawa. Wpis do rejestru stanowi jedynie przesłankę domniemania co do praw własności, nie decyduje jednak o prawie do korzystania. Wobec powyższego, skoro zgodnie z art. 16b ust. 1 updop amortyzacji podlegają nabyte, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu ich przyjęcia do używania prawa, o których mowa w Prawie własności przemysłowej, to w konsekwencji spółka, do której został wniesiony wkład obejmujący prawo do znaku towarowego, może na podstawie art. 16b ust. 1 pkt 6 updop dokonywać amortyzacji tego prawa. Bez znaczenia w tym przypadku pozostaje to, czy i kiedy dokonany zostanie wpis w rejestrze patentowym przeniesienia prawa do znaku towarowego.”

W doktrynie i praktyce podatkowej potwierdzono również fakt, że wpis do rejestru patentowego nabywcy prawa do znaku towarowego jako nowo uprawnionego ma charakter deklaratoryjny. Potwierdzenie tej tezy odnajdujemy m.in. w artykule M. E Trzebiatowskiego „Data rozpoczęcia amortyzacji prawa ochronnego na znak towarowy” („Data rozpoczęcia amortyzacji prawa ochronnego na znak towarowy (1)”, Przegląd Podatkowy nr 9/2008), w którym autor przywołuje decyzję Urzędu Patentowego z dnia 13 września 2007r. (nr DR-499/06) jako pozwalającą stwierdzić, iż w świetle przepisu art. 229 ust. 2 Prawa własności przemysłowej, przeniesienie prawa z rejestracji znaków towarowych powstaje nie na skutek wydania decyzji Urzędu Patentowego, lecz wywołuje je odpowiednia czynność prawna, natomiast zaświadczające o tej czynności dokumenty są badane przez Urząd Patentowy jedynie pod względem formalnym. Podobne stanowisko przedstawił także Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 10 marca 2008 r. (sygn. akt VI SA/Wa 2027/07).

W opinii Wnioskodawcy, powyższe oznacza, że w omawianym zdarzeniu przyszłym, skuteczne nabycie praw do znaków towarowych powstanie po stronie Spółki w momencie dokonania omawianego aportu przez Spółkę Wnoszącą. Pogląd ten znajduje odzwierciedlenie również w interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe.

Mając na uwadze powyższą argumentację, zdaniem Spółki, będzie ona uprawniona do rozpoznawania odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości początkowej praw do znaków towarowych nabytych w ramach aportu przedsiębiorstwa / ZCP jako kosztów uzyskania przychodów począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym prawa na znaki towarowe wprowadzone zostaną do ewidencji środków trwałych oraz WNiP prowadzonej przez Spółkę, tj. od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpi wniesienie aportu przez Spółkę Wnoszącą.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj