Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-727/11-4/AP
z 2 września 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-727/11-4/AP
Data
2011.09.02


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
agio
aport
podwyższenie kapitału zakładowego
udział
wymiana (towarów)


Istota interpretacji
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia przez Spółkę jawną do Spółki „C” wkładu niepieniężnego w postaci udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.



Wniosek ORD-IN 942 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 18 maja 2011 r. (data wpływu 25 maja 2011 r.), uzupełnionym w dniu 12 sierpnia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia przez Spółkę jawną do Spółki „C” wkładu niepieniężnego w postaci udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia przez Spółkę jawną do Spółki „C” wkładu niepieniężnego w postaci udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Z uwagi na fakt, iż przedmiotowy wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14f § 1 i § 2 oraz art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 2 sierpnia 2011 r. nr ILPB1/415-72711-2/AP Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłano w dniu 2 sierpnia 2011 r. (skutecznie doręczono w dniu 4 sierpnia 2011 r.), natomiast w dniu 12 sierpnia 2011 r. do tut. Organu wpłynęła odpowiedź na ww. wezwanie, w której Zainteresowany uzupełnił ww. wniosek (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 11 sierpnia 2011 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wspólnikami „D” spółka jawna (dalej „Spółka”) są panowie J.N., Wnioskodawca i M.C. Przedmiotem działalności Spółki jest produkcja i sprzedaż wyrobów tartacznych oraz drewna. Spółka jest większościowym udziałowcem spółki „A” spółka z o.o. (dalej „ „A”) - posiada ona 19.250 (dziewiętnaście tysięcy dwieście pięćdziesiąt) udziałów w kapitale zakładowym tej spółki, co daje bezwzględną większość głosów na Zgromadzeniu Wspólników spółki „A”.

W Spółce planowane są zmiany własnościowe, polegające na zbyciu ogółu praw i obowiązków przysługujących wspólnikom spółki osobowej, w wyniku którego wspólnikami Spółki staną się Wnioskodawca wraz ze swoją żoną. Następnie Spółka wraz z panem M.C. oraz jego żoną zawiążą nową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością „B” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w G. (dalej „Spółka „C”).

Udziały w kapitale zakładowym Spółki „C” na etapie jej zawiązywania zostaną objęte w następujący sposób:

  • 1 udział w kapitale zakładowym Spółki „C” przyznany zostanie Spółce;
  • 50 udziałów w kapitale zakładowym Spółki „C” przyznanych zostanie panu M.C.;
  • 49 udziałów w kapitale zakładowym Spółki „C” przyznanych zostanie żonie pana M.C.

Udziały objęte przez Pana M.C. oraz jego żonę pokryte zostaną wkładem pieniężnym. Z kolei Spółka pokryje objęty przez siebie udział wkładem niepieniężnym w postaci 19.250 (dziewiętnastu tysięcy dwustu pięćdziesięciu) udziałów w kapitale zakładowym spółki „A”. Udział objęty zostanie po cenie wyższej od jego wartości nominalnej, a powstała nadwyżka przekazana zostanie na kapitał zapasowy Spółki „C” (powstanie tzw. agio).

Wszystkie podmioty uczestniczące w transakcji będą miały siedzibę w Polsce i tu będą podlegały nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania w zakresie skutków podatkowych wniesienia przez Spółkę jawną do Spółki „C” wkładu niepieniężnego w postaci udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

  1. Czy wniesienie przez Spółkę posiadanych przez nią 19.250 udziałów w kapitale zakładowym spółki „A” na pokrycie udziału w kapitale zakładowym Spółki „C” stanowi wymianę udziałów, o której mowa w art. 24 ust. 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w konsekwencji transakcja ta nie prowadzi do powstania po stronie wspólników Spółki (z uwagi na transparentność podatkową spółek osobowych) przychodu z tytułu objęcia udziału w Spółce „C”, ani kosztu uzyskania przychodu oraz nie prowadzi do powstania po stronie Spółki „C” przychodu z tytułu nabycia udziałów w spółce „A”...
  2. Czy powstałe w wyniku objęcia udziału w Spółce „C” powyżej wartości nominalnej agio będzie stanowiło przychód podatkowy...
  3. W razie przyjęcia, że w przedstawionym stanie faktycznym nie mamy do czynienia z wymianą udziałów, jaki będzie przychód wspólników Spółki (z uwagi na transparentność podatkową spółek osobowych) i Spółki „C”...


Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do pierwszego z ww. pytań, Spółka jest spółką osobową, do której zastosowanie znajdują przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 24 ust. 8a ww. ustawy, jeżeli spółka nabywa od udziałowców innej spółki udziały tej innej spółki oraz w zamian za udziały tej innej spółki przekazuje udziałowcom tej innej spółki własne udziały albo w zamian za udziały tej innej spółki przekazuje udziałowcom tej innej spółki własne udziały wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10 % wartości nominalnej własnych udziałów, a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów, oraz jeżeli w wyniku nabycia:

  1. spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały są nabywane, albo
  2. spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały są nabywane, zwiększa ilość udziałów w tej spółce

   - do przychodów nie zalicza się wartości udziałów przekazanych udziałowcom tej innej spółki oraz wartości udziałów nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Zgodnie zaś z art. 23 ust. 1 pkt 38c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez udziałowca na nabycie lub objęcie udziałów przekazywanych spółce nabywającej w drodze wymiany udziałów.

Wymiana udziałów to innymi słowy wniesienie w formie wkładu niepieniężnego pakietu udziałów spółki kapitałowej w zamian za uzyskanie udziałów innej spółki kapitałowej. Z taką właśnie sytuacją mamy do czynienia w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym: w zamian za wnoszone udziały w spółce „A”, Spółka otrzyma udział w Spółce „C”. Ponadto, w związku z nabyciem udziałów Spółka „C” uzyska bezwzględną większość głosów w spółce „A”, której udziały będą przedmiotem aportu, oraz podmioty uczestniczące w transakcji podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów w państwie członkowskim Unii Europejskiej. W ocenie Wnioskodawcy dla zakwalifikowania danej transakcji jako wymiany udziałów, bez znaczenia pozostaje fakt, że transakcja ta dokonywana jest na etapie zawiązywania Spółki „C”. Spółka „C” powstanie bowiem już w momencie podpisania aktu założycielskiego przez udziałowców i z tym momentem stanie się podmiotem praw i obowiązków, wyposażonym w zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych.

Przyjąć zatem należy, że Spółka „C” bezpośrednio po jej zawiązaniu może przekazać Spółce swój udział w kapitale zakładowym w zamian za wniesienie udziałów w kapitale zakładowym spółki „A”.

Mając powyższe na uwadze, w ocenie Wnioskodawcy, opisana transakcja stanowi wymianę udziałów, o której mowa w art. 24 ust. 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w konsekwencji po stronie Spółki (de facto wspólników Spółki z uwagi na transparentność podatkową spółek osobowych) dokonującej aportu nie powstaje przychód z tytułu objęcia udziału w Spółce „C”, a po stronie Spółki „C” nie powstanie przychód z tytułu nabycia przez nią udziałów w spółce „A”. Na etapie obejmowania udziałów w Spółce „C” także nie zostanie rozpoznany koszt uzyskania przychodu (art. 23 ust. 1 pkt 38c ww. ustawy).

W odniesieniu do drugiego z zadanych we wniosku pytań, zdaniem Wnioskodawcy, wskazać należy na treść art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym, przychodem jest wartość nominalna udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny. Powstałe w wyniku objęcia udziałów ponad ich wartość nominalną agio nie mieści się w dyspozycji tego przepisu i nie podlega, zdaniem Wnioskodawcy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jak zaś wykazano powyżej, czynność wymiany udziałów opisana w przedstawionym stanie faktycznym nie prowadzi do powstania przychodu z tytułu objęcia udziałów w Spółce „C”. W związku z powyższym także agio powstałe w wyniku objęcia udziału w Spółce „C” powyżej jego wartości nominalnej nie będzie stanowiło przychodu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W odniesieniu do trzeciego z zadanych we wniosku pytań Zainteresowany wskazuje, że w przypadku przyjęcia, że opisana transakcja nie stanowi wymiany udziałów, w Jego ocenie wspólnicy Spółki powinni rozpoznać przychód w wysokości wartości nominalnej udziałów objętych w kapitale zakładowym Spółki „C” w zamian za wkład niepieniężny, w postaci udziałów w spółce „A” (art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.). Powstałe agio nie będzie stanowiło przychodu podlegającego opodatkowaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 4 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółka jawna jest spółką osobową.

Stosownie do treści art. 8 § 1 Kodeksu spółek handlowych, spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Spółka osobowa posiada zatem zdolność do czynności prawnych, ale nie posiada osobowości prawnej.

Dochody spółek osobowych nie stanowią zatem odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników spółki osobowej. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki jawnej jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - wyrażającym zasadę powszechności opodatkowania - opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W świetle zapisu art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) - c).

Art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Zgodnie z art. 17 ust. 1a ww. ustawy, przychód określony w ust. 1 pkt 9 powstaje w dniu:

  1. zarejestrowania spółki albo
  2. wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo
  3. wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.


Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej (dalej „Spółka”), której wspólnikami są również panowie J.N. i M.C. Spółka jest większościowym udziałowcem spółki „A” Spółka z o.o. (dalej „ „A”) - posiada ona 19.250 (dziewiętnaście tysięcy dwieście pięćdziesiąt) udziałów w kapitale zakładowym tej spółki, co daje bezwzględną większość głosów na Zgromadzeniu Wspólników spółki „A”. W Spółce planowane są zmiany własnościowe, polegające na zbyciu ogółu praw i obowiązków przysługujących wspólnikom spółki osobowej, w wyniku którego wspólnikami Spółki staną się Pan M.N. wraz z żoną. Następnie Spółka wraz z Panem M.C. oraz jego żoną zawiążą nową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej „Spółka „C”). Udziały w kapitale zakładowym Spółki „C” na etapie Jej zawiązywania zostaną objęte w następujący sposób:

  1. 1 udział w kapitale zakładowym Spółki „C” przyznany zostanie Spółce;
  2. 50 udziałów w kapitale zakładowym Spółki „C” przyznanych zostanie Panu M.C.;
  3. 49 udziałów w kapitale zakładowym Spółki „C” przyznanych zostanie żonie Pana M.C.


Udziały objęte przez Pana M.C. oraz jego żonę pokryte zostaną wkładem pieniężnym. Z kolei Spółka pokryje objęty przez siebie udział wkładem niepieniężnym w postaci 19.250 (dziewiętnastu tysięcy dwustu pięćdziesięciu) udziałów w kapitale zakładowym spółki „A”. Udział objęty zostanie po cenie wyższej od jego wartości nominalnej, a powstała nadwyżka przekazana zostanie na kapitał zapasowy Spółki „C” (powstanie tzw. agio).

Na tle analizy przytoczonych powyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy stwierdzić, że jeżeli aport wniesiony do spółki kapitałowej w postaci składnika majątku niestanowiącego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (wkład niepieniężny), następuje w warunkach, o których mowa w cytowanym art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy podatkowej, to u wnoszącego taki wkład powstanie przychód kwalifikowany do źródła przychodów z kapitałów pieniężnych. Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Jak stanowi art. 24 ust. 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli spółka nabywa od udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

  1. spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo
  2. spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

   - do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Zgodnie z treścią art. 23 ust. 1 pkt 38c ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) przekazywanych spółce nabywającej w drodze wymiany udziałów; wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia otrzymanych za nie udziałów (akcji) spółki nabywającej, ustalony zgodnie z pkt 38 i art. 22 ust. 1f.

W treści wniosku Zainteresowany wskazał, że w związku z nabyciem udziałów przez spółkę jawną, której jest udziałowcem, Spółka „C” uzyska bezwzględną większość głosów w Spółce „A” oraz że wszystkie podmioty uczestniczące w transakcji będą miały siedzibę w Polsce i tu będą podlegały nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Mając zatem na uwadze przytoczone regulacje prawne, a także treść przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wskazać należy, że przepis art. 24 ust. 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie miał zastosowanie w niniejszej sprawie. Planowana transakcja stanowić będzie wymianę udziałów, co skutkować będzie brakiem wystąpienia przychodu podlegającego opodatkowaniu po stronie Wnioskodawcy. Ponadto, po stronie Zainteresowanego nie dojdzie do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w związku z planowaną transakcją, z uwagi na treść art. 23 ust. 1 pkt 38c ww. ustawy.

W odniesieniu do drugiego z zadanych we wniosku pytań tut. Organ stwierdza co następuje.

Zasady ustalania przychodu z tytułu objęcia udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny zostały zawarte w przepisie art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, w którym ustawodawca kwalifikuje ten rodzaj przychodów do przychodów z kapitałów pieniężnych.

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. Z treści art. 17 ust. 1a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika natomiast, iż przychód określony w art. 17 ust. 1 pkt 9 powstaje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki.

Z brzmienia art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy wynika, że ustawodawca wiąże określone skutki prawne w zakresie podatku dochodowego z objęciem udziałów w zamian za aport po stronie podmiotów wnoszących wkład.

Gdy podmiot wnosi do spółki kapitałowej (z o. o. lub akcyjnej) wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, osiąga w związku z tą operacją przychód. Jest nim nominalna wartość udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Z art. 17 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika zaś, że przy ustalaniu wartości przychodów, o których mowa w ust. 1 pkt 4 lit. c), pkt 6, 7, 9 i 10, stosuje się odpowiednio przepisy art. 19.

Istotnym w rozpatrywanej sprawie jest zwrot „nominalna wartość udziałów (akcji)”. Przez nominalną wartość należy rozumieć wartość istniejącą tylko z nazwy, tytularną, formalną (por. Słownik języka polskiego pod red. E. Sobol, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2003, s. 537).

Wartość nominalna jest wielkością stałą, z jej istoty wynika, że nie może być podwyższona. Podwyższenie takiej wielkości skutkowałoby ukształtowaniem nowej innej wielkości, która nie byłaby już wartością nominalną. Użycie przez ustawodawcę pojęcia „nominalna” wskazuje, że wykluczona jest jakakolwiek możliwość ustalania wartości udziału w oparciu o ceny rynkowe. Ustawodawca bowiem wyraźnie i jednoznacznie stwierdził, że w takim wypadku brana może być jedynie pod uwagę wartość ściśle już określona w umowie spółki.

Użycie przez prawodawcę podczas konstruowania norm prawnych określenia „odpowiednio” oznacza, że przepis, do którego odwołano się ma zostać zastosowany jedynie w zakresie, jaki da się pogodzić z charakterem instytucji prawnej regulowanej przepisem odsyłającym.

W art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidziano, że przychodem z kapitałów pieniężnych jest nominalna wartość nabytych udziałów, czyli wartość umownie określona przez strony, stąd wykluczone jest jakiekolwiek ustalanie wartości w oparciu o ceny rynkowe. Odpowiednie zastosowanie art. 19 ust. 1 ustawy polega wyłącznie na zastosowaniu zdania pierwszego, zgodnie z którym przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.

Wobec powyższego stwierdzić należy, że prawodawca w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uznał nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny. Przez nominalną wartość należy rozumieć wartość istniejącą tylko z nazwy, tytularną, formalną. Takiego rozumienia analizowanego przepisu nie zmienia art. 17 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który w zakresie ustalania wartości przychodów odsyła do odpowiedniego stosowania art. 19 tej ustawy. Słowo „odpowiednie” oznacza, że do ustalenia wartości przychodu określonego w art. 17 ust. 1 pkt 9 ma zastosowanie wyłącznie zdanie pierwsze art. 19 ust. 1 ustawy. Uzasadnieniem do odpowiedniego zastosowania tylko ust. 1 jest to, iż przepis, do którego odwołano się może zostać zastosowany jedynie w zakresie, jaki da się pogodzić z charakterem instytucji prawnej regulowanej przepisem odsyłającym.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że spółka, której Wnioskodawca jest udziałowcem, obejmie udział w Spółce „C”, który zostanie pokryty wkładem niepieniężnym w postaci udziałów w kapitale zakładowym spółki „A”. Udział objęty zostanie po cenie wyższej od jego wartości nominalnej, a powstała nadwyżka zostanie przekazana na kapitał zapasowy Spółki „C”.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz przytoczone regulacje prawne wskazać należy, że powstałe w wyniku objęcia udziału w Spółce „C” powyżej wartości nominalnej agio nie będzie stanowiło dla Zainteresowanego przychodu podatkowego.

W odniesieniu do trzeciego z zadanych we wniosku pytań wskazać należy, że z uwagi na to, że planowana transakcja stanowić będzie wymianę udziałów, odpowiedź na to pytanie stała się bezprzedmiotowa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie tut. Organ informuje, że wniosek w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych został rozstrzygnięty odrębnym pismem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj