Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-163/11-5/DS
z 9 sierpnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB4/423-163/11-5/DS
Data
2011.08.09



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
aport
faktura VAT
gmina
inwestycje
kapitał zapasowy
majątek
przychód
sieć
środek trwały
udział
wartość
wartość początkowa


Istota interpretacji
Czy Spółka ma prawo w myśl art. 12 ust. 4 pkt 4 do niezaliczenia otrzymanego aportu do przychodów Spółki?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 17 maja 2011 r. (data wpływu 19 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu z tytułu otrzymanego aportu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony pismami z dnia 20 maja 2011 r. (data wpływu 23.05.2011 r.) oraz z dnia 25 lipca 2011 r. (data wpływu 27.07.2011 r.) – o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu z tytułu otrzymanego aportu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca jest Spółką ze 100% udziałem gminy. Gmina wykonała przebudowę sieci cieplnej Spółki w ramach większej inwestycji. Teraz nastąpi przekazanie przebudowanej sieci aportem na majątek Wnioskodawcy w zamian za udziały. Gmina wystawi fakturę, naliczy podatek VAT w wysokości 23% od przekazywanego aportu. Spółka poprzez odpowiednie uchwały przyjmie na środki trwałe przekazaną sieć cieplną w wartości netto, odliczy naliczony podatek VAT (zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT), podwyższy kapitał podstawowy o wartość netto, a podatek VAT zwiększy kapitał zapasowy.

Aport dotyczy jednego środka trwałego, zostanie przyjęty w wartości początkowej wg aktualnie realizowanej inwestycji, w bieżąco poniesionych nakładach. Będzie to stanowiło podstawę naliczenia podatku VAT przez gminę, a w Spółce podstawę do naliczenia amortyzacji od środków trwałych. Wnioskodawca prowadzi działalność opodatkowaną, Spółka odliczy naliczony podatek VAT. Podatek naliczony nie będzie powiększał wartości początkowej środka trwałego, Wnioskodawca umieści go na kapitale zapasowym Spółki.

W zakresie podatku dochodowego otrzymanie aportu nie spowoduje dla Spółki powstania przychodu. Przesądza o tym art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w myśl którego do przychodów nie zalicza się otrzymanych przez spółkę przychodów na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Czy Spółka ma prawo w myśl art. 12 ust. 4 pkt 4 do niezaliczenia otrzymanego aportu do przychodów Spółki...

Zdaniem Wnioskodawcy, w zakresie podatku dochodowego, otrzymanie aportu nie spowoduje dla Spółki powstania przychodu w myśl art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W kwestii odpisów amortyzacyjnych otrzymanych w postaci aportu nie będzie miał zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d). Wartość netto stanowi wartość początkową środka trwałego nabytego w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do Spółki i stanowi podstawę do naliczania odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszty uzyskania przychodu, na podstawie art. 16a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest Spółką ze 100% udziałem gminy. Gmina wykonała przebudowę sieci cieplnej Spółki, która zostanie przekazana na majątek Wnioskodawcy w zamian za udziały. Spółka przebudowaną sieć cieplną ujmie jako środki trwałe w wartości netto, następnie odliczy naliczony podatek od towarów i usług i podwyższy kapitał podstawowy o wartość netto, a podatek od towarów i usług zwiększy kapitał zapasowy.

W przedmiocie sprawy, kwestią wymagającą rozstrzygnięcia jest, czy aport przebudowanej sieci cieplnej przekazany przez gminę do Spółki spowoduje powstanie przychodu po stronie podmiotu otrzymującego aport, czyli po stronie Wnioskodawcy.

W tym miejscu należy podkreślić, iż przepisy art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.) mają istotne znaczenie dla ustalenia zakresu przedmiotowego podatku dochodowego. Wyliczają bowiem enumeratywnie te rodzaje przychodów uzyskiwanych przez podatnika, które nie stanowią podstawy ustalenia dochodu podlegającego opodatkowaniu. Innymi słowy, art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych tworzy zamknięty katalog przychodów neutralnych podatkowo, co oznacza, że nie można go rozszerzać ponad te ich rodzaje, które wymienia ustawodawca.

Podstawę prawną rozstrzygnięcia w przedmiotowej sprawie stanowi art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela.

Oznacza to, że zarówno wkłady pieniężne, jak i niepieniężne, wnoszone na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego w spółce kapitałowej nie są zaliczane do przychodów podatkowych tej Spółki.

Reasumując, aport przebudowanej sieci cieplnej przekazany przez gminę do Spółki nie spowoduje powstania po Jej stronie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Ponadto informuje się, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem zapytania Wnioskodawcy. Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone. W szczególności dotyczy to amortyzacji przedmiotu aportu (tj. sieci ciepłowniczej) i zaliczania do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od przedmiotowego środka trwałego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie dodaje się, że w zakresie opisu zdarzenia przyszłego dotyczącego podatku od towarów i usług wniosek zostanie rozpatrzony odrębnym rozstrzygnięciem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj