Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-856/12-4/MD
z 13 grudnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 13 września 2012 r. (data wpływu 14 września 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 26 listopada 2012 r. (data wpływu 28 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy zbywane składniki majątkowe stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa i tym samym ich zbycie nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy zbywane składniki majątkowe stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa i tym samym ich zbycie nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 26 listopada 2012 r. (data wpływu 28 listopada 2012 r.) o informacje doprecyzowujące opisane zdarzenie przyszłe.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

A. Sp. z o.o. jest spółką z udziałem kapitału zagranicznego, którego udziałowcami są firma B. reprezentowana przez X posiadającego 7999 udziałów oraz Y posiadającą 1 udział w Spółce. Wysokość kapitału zakładowego Spółki wynosi 400.000,00 złotych.

Działalność rozpoczęto wpisem do KRS dnia 23 marca 2010 r. Głównym przedmiotem działalności firmy jest wynajem nieruchomości, której Spółka jest właścicielem. Nieruchomość ta to działka o pow. 0,7369 ha, na której znajduje się budynek produkcyjny wraz z częścią socjalną i biurową o powierzchni l.553,7 m 2, kocioł grzewczy, droga dojazdowa oraz parking.

Całość nieruchomości wynajmowana jest spółce powiązanej osobowo i kapitałowo – C. Sp. z o.o., zajmującej się usługowym wykonywaniem mebli. Zainteresowany nabył posiadany majątek od podatnika podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca prowadzi księgowość w postaci ksiąg rachunkowych, rozlicza się z podatku dochodowego w wysokości 19% podstawy opodatkowania oraz jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Księgi prowadzone są przez podmiot zewnętrzny.

W przyszłości Zainteresowany zamierza zmienić profil działalności z usługowej na handlową.

W związku z powyższym, planuje się sprzedać całą nieruchomość spółce zależnej C. Sp. z o.o.

W skład przedmiotu zbycia będą wchodzić następujące składniki wykorzystywane obecnie do prowadzenia działalności:

  • działka o pow. 0,7369 ha,
  • budynek produkcyjny wraz z częścią socjalną i biurową o powierzchni 1.553,7 m 2,
  • kocioł grzewczy,
  • doga dojazdowa,
  • parking,
  • prawo własności posadowionych na działce budynków, budowli oraz obiektów małej architektury oraz wszelkich innych na trwałe z gruntem związanych naniesień,
  • wszelkie roszczenia, w tym z tytułu gwarancji i rękojmi jakie przysługują Spółce wobec osób trzecich w związku z tytułami wspomnianymi powyżej,
  • zobowiązania związane ze zbywaną nieruchomością, w tym zobowiązania z tyt. podatku od nieruchomości.

W momencie zbycia nieruchomości dokonana zostanie również cesja pożyczki udzielonej Wnioskodawcy przez firmę B. reprezentowaną przez X na zakup przedmiotowej nieruchomości. Cesja dokonana będzie na rzecz spółki C. Sp. z o.o., a opiewać będzie na kwotę wymagalną do zapłaty na dzień przeprowadzenia transakcji kupna/sprzedaży składników majątku.

Nowy nabywca część pomieszczeń biurowych będzie wynajmował Wnioskodawcy, a pozostała część nieruchomości będzie wykorzystywana na potrzeby bieżącej działalności Spółki C.

Ponadto, w piśmie stanowiącym uzupełnienie do wniosku z dnia 26 listopada 2012 r. Wnioskodawca wskazał, iż:

  1. Zespół składników majątkowych, które Wnioskodawca zamierza sprzedać Spółce zależnej jest wyodrębniony zarówno pod względem organizacyjnym, finansowym oraz funkcjonalnym.
    Spółka Zainteresowanego w rozumieniu art. 55 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej, gdyż Spółka ta w szczególności:
    • posiada oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo – nazwa przedsiębiorstwa,
    • prawa własności nieruchomości i ruchomości, w tym urządzenia, materiały i inne prawa rzeczowe do tej nieruchomości m. in. w postaci aktu notarialnego,
    • prowadzi księgi, dokumenty i ewidencje związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
    O wyodrębnieniu zespołu składników majątkowych Wnioskodawcy na płaszczyźnie organizacyjnej świadczy fakt, iż zbywane składniki majątkowe oraz zobowiązania odgrywają kluczową rolę w prowadzonej działalności gospodarczej przez Spółkę, zgodnie z głównym przedmiotem działalności, czyli wynajmem nieruchomości zgodnie z PKD 68.20.Z. Tym samym Sprzedawca nieruchomości nie będzie mógł prowadzić działalności gospodarczej w dotychczasowym zakresie zgodnie z głównym/przeważającym PKD firmy. Składniki majątkowe oraz zobowiązania stanowiące przedmiot sprzedaży pozwolą jego nowemu Nabywcy, tj. C. Sp. z o.o. na realizację zadań zarówno w takim zakresie jak Sprzedawca, tj. wynajmować ową nieruchomość, lub też zakupione składniki majątkowe wykorzystać do prowadzenia działalności o charakterze produkcyjnym. Nabywca majątku firmy będzie tym samym mógł realizować odrębne zadania, uzyska status własnościowy do przedmiotu sprzedaży. Obydwa podmioty transakcji będą mogły samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą.
    Zainteresowany prowadzi ewidencję rachunkową zdarzeń gospodarczych w układzie rodzajowym, sporządza samodzielnie bilans i rachunek zysków i strat, prowadzi również ewidencję środków trwałych, co pozwala na dokładne określenie składników majątku należącego do Spółki. Prowadzona ewidencja w postaci zapisów na poszczególnych kontach księgowych pozwala tym samym na przyporządkowanie majątku Spółki, jej przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nią zadań gospodarczych związanych ze sprzedawanymi przez Wnioskodawcę składnikami majątkowymi.
  2. Przedmiotem sprzedaży będą wszystkie składniki majątku (materialne i niematerialne) związane z wyodrębnioną częścią przedsiębiorstwa, w tym zobowiązania Spółki w postaci pożyczki pozostającej do spłaty na dzień zbycia majątku firmy oraz podatek od nieruchomości, który będzie opłacać nabywca na podstawie prawa własności do nieruchomości. Po stronie Zainteresowanego pozostaną tylko zobowiązania wynikające z podpisanej wcześniej umowy o świadczenie usług księgowych, które nadal będą wykonywane na rzecz Wnioskodawcy.
  3. Przypisany do wyodrębnionej części przedsiębiorstwa zespół składników majątkowych będzie wystarczający do samodzielnego wykonywania dotychczasowych zadań przez Nabywcę. Jak opisano powyżej składniki majątkowe oraz zobowiązania stanowiące przedmiot sprzedaży pozwolą jego nowemu Nabywcy, tj. C. Sp. z o.o. na realizację zadań zarówno w takim zakresie jak Sprzedawca, tj. wynajmować ową nieruchomość, jak również wykorzystać zakupione składniki majątkowe do prowadzenia działalności o dowolnym innym charakterze np. produkcyjnym. Nabywca majątku firmy będzie tym samym mógł realizować odrębne zadania, uzyska status własnościowy do przedmiotu sprzedaży na podstawie faktury zakupowej oraz podpisanego aktu notarialnego.
  4. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Wnioskodawca zatrudnia jednego pracownika na podstawie umowy o pracę na stanowisku pracownik gospodarczy. Pracownik ten będzie w ramach zbycia zespołu składników majątkowych, o których mowa we wniosku, przeniesiony do firmy Nabywcy, przy zachowaniu dotychczasowych warunków zatrudnienia (posiadanego stanowiska, zakresu obowiązków oraz wynagrodzenia). Zgodnie z art. 231 § 1 Kodeksu Pracy „w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy”. Tym samym C. Sp. z o.o. jako nowy pracodawca z momentem zakupu wyodrębnionego zespołu składników majątkowych od Zainteresowanego nabędzie na zasadzie następstwa prawnego wszelkie prawa wynikające z nawiązania stosunku pracy z poprzednim pracodawcą oraz obowiązki, które ciążyły na poprzednim pracodawcy. Nabywca w tym przypadku przejmie od poprzedniego pracodawcy solidarną odpowiedzialność za zobowiązania, które powstały z owym pracownikiem przed tym przejściem.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w świetle obowiązujących przepisów, planowa transakcja zbycia składników majątkowych Spółki stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług i tym samym sprzedaż ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy, zdarzenie przyszłe stanowi sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa i tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, ponieważ wraz ze sprzedażą nieruchomości nowy nabywca przejmie również zobowiązania i roszczenia firmy Wnioskodawcy. Ponadto, po zrealizowaniu wyżej opisanej transakcji Zainteresowany nie będzie już prowadził działalności w obecnym charakterze (najem nieruchomości).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej.

Natomiast, w świetle art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W niniejszej sprawie kwestią wymagającą interpretacji jest ustalenie istnienia lub nieistnienia podstaw do zastosowania przepisu art. 6 pkt 1 ustawy.

Pojęcie „transakcji zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, nieodpłatne przekazanie, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują terminu „przedsiębiorstwo”. Z tej przyczyny dla celów określenia zakresu pojęcia „przedsiębiorstwo” wykorzystuje się regulację zawartą w art. 55 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), który to przepis stanowi, że przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Należy tu wskazać również art. 55 2 Kodeksu cywilnego, w którym ustawodawca wprowadza zasadę, że czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Zatem, składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, iż można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Podsumowując, przedsiębiorstwem w rozumieniu Kodeksu cywilnego jest takie przedsiębiorstwo, które jest zorganizowane i wyposażone w składniki zapewniające realizowanie celów gospodarczych, jest samodzielnym podmiotem prawa funkcjonującym w obrocie gospodarczym. Ponadto, nie można traktować jako przedsiębiorstwo wyodrębnionej gospodarczo części będącej zespołem składników majątkowych i niemajątkowych, jeżeli nie będzie obejmować ksiąg i dokumentów związanych z prowadzeniem działalności.

Przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa – zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy – rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa, jako przedmiot zbycia, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, iż najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, iż zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu.

Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych. Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Ocena ta musi być dokonana według podstawowego kryterium, tj. ustalenia jaką rolę składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły wyodrębnioną organizacyjnie całość). Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa obrotowe, ale także czynnik ludzki, a więc pracowniczy. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Podsumowując, zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Przesłanki takiego wyodrębnienia są spełnione w sytuacji organizacyjnego wyodrębnienia w wewnętrznej strukturze przedsiębiorstwa oraz ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w sposób pozwalający na przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych z tą częścią przedsiębiorstwa.

Jednocześnie zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna być gospodarczo samodzielna, zanim dojdzie do transakcji zbycia. Zatem, wydzielona jednostka jeszcze przed jej zbyciem powinna uzyskać samodzielność gospodarczą i realizować ją w praktyce. Skutki prawne po stronie zbywcy nie powinny bowiem zależeć od zdarzeń przyszłych i niepewnych (samodzielne realizowanie zadań gospodarczych) powstałych już w innym podmiocie (u nabywcy).

Mając na uwadze powyższe, wskazać należy, że nie wystarczy zatem zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. W przeciwnym razie nie można bowiem uznać, iż dojdzie do powstania zespołu składników, które mogłyby stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, mamy więc do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:

  1. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  4. zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca, będący czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, jest spółką z udziałem kapitału zagranicznego. Głównym przedmiotem działalności firmy jest wynajem nieruchomości, której Spółka jest właścicielem. Nieruchomość ta to działka o pow. 0,7369 ha, na której znajduje się budynek produkcyjny wraz z częścią socjalną i biurową, kocioł grzewczy, droga dojazdowa oraz parking. Całość nieruchomości wynajmowana jest spółce powiązanej osobowo i kapitałowo – C. Sp. z o.o., zajmującej się usługowym wykonywaniem mebli.

W przyszłości Zainteresowany zamierza zmienić profil działalności z usługowej na handlową. W związku z powyższym, planuje się sprzedać całą nieruchomość spółce zależnej C. W skład przedmiotu zbycia będą wchodzić następujące składniki wykorzystywane obecnie do prowadzenia działalności:

  • działka o pow. 0,7369 ha,
  • budynek produkcyjny wraz z częścią socjalną i biurową,
  • kocioł grzewczy,
  • doga dojazdowa,
  • parking,
  • prawo własności posadowionych na działce budynków, budowli oraz obiektów małej architektury oraz wszelkich innych na trwałe z gruntem związanych naniesień,
  • wszelkie roszczenia, w tym z tytułu gwarancji i rękojmi jakie przysługują Spółce wobec osób trzecich w związku z tytułami wspomnianymi powyżej,
  • zobowiązania związane ze zbywaną nieruchomością, w tym zobowiązania z tyt. podatku od nieruchomości.

W momencie zbycia nieruchomości dokonana zostanie również cesja pożyczki udzielonej Wnioskodawcy na zakup przedmiotowej nieruchomości. Cesja dokonana będzie na rzecz spółki C., a opiewać będzie na kwotę wymagalną do zapłaty na dzień przeprowadzenia transakcji kupna/sprzedaży składników majątku.

Nowy nabywca część pomieszczeń biurowych będzie wynajmował Zainteresowanemu, a pozostała część nieruchomości będzie wykorzystywana na potrzeby bieżącej działalności Spółki C.

Wnioskodawca wskazał, iż zespół składników majątkowych, które zamierza sprzedać Spółce zależnej jest wyodrębniony zarówno pod względem organizacyjnym, finansowym oraz funkcjonalnym. Zainteresowany w rozumieniu art. 551 ustawy Kodeks cywilny jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej, gdyż Spółka ta w szczególności: posiada oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo – nazwa przedsiębiorstwa, prawa własności nieruchomości i ruchomości, w tym urządzenia, materiały i inne prawa rzeczowe do tej nieruchomości m. in. w postaci aktu notarialnego, prowadzi księgi, dokumenty i ewidencje związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

O wyodrębnieniu zespołu składników majątkowych Wnioskodawcy na płaszczyźnie organizacyjnej świadczy fakt, iż zbywane składniki majątkowe oraz zobowiązania odgrywają kluczową rolę w prowadzonej działalności gospodarczej przez Spółkę zgodnie z głównym przedmiotem działalności, czyli wynajmem nieruchomości. Tym samym Sprzedawca nieruchomości nie będzie mógł prowadzić działalności gospodarczej w dotychczasowym zakresie. Składniki majątkowe oraz zobowiązania stanowiące przedmiot sprzedaży pozwolą Nabywcy na realizację zadań zarówno w takim zakresie jak Sprzedawca, tj. wynajmować ową nieruchomość, lub też zakupione składniki majątkowe wykorzystać do prowadzenia działalności o charakterze produkcyjnym. Nabywca majątku firmy będzie tym samym mógł realizować odrębne zadania, uzyska status własnościowy do przedmiotu sprzedaży. Obydwa podmioty transakcji będą mogły samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą.

Zainteresowany prowadzi ewidencję rachunkową zdarzeń gospodarczych w układzie rodzajowym, sporządza samodzielnie bilans i rachunek zysków i strat, prowadzi również ewidencję środków trwałych, co pozwala na dokładne określenie składników majątku należącego do Spółki. Prowadzona ewidencja w postaci zapisów na poszczególnych kontach księgowych pozwala tym samym na przyporządkowanie majątku Spółki, jej przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nią zadań gospodarczych związanych ze sprzedawanymi składnikami majątkowymi.

Przedmiotem sprzedaży będą wszystkie składniki majątku (materialne i niematerialne) związane z wyodrębnioną częścią przedsiębiorstwa, w tym zobowiązania Spółki w postaci pożyczki pozostającej do spłaty na dzień zbycia majątku firmy oraz podatek od nieruchomości, który będzie opłacać nabywca na podstawie prawa własności do nieruchomości. Po stronie Wnioskodawcy pozostaną tylko zobowiązania wynikające z podpisanej wcześniej umowy o świadczenie usług księgowych, które nadal będą wykonywane na jego rzecz.

Przypisany do wyodrębnionej części przedsiębiorstwa zespół składników majątkowych będzie wystarczający do samodzielnego wykonywania dotychczasowych zadań przez Nabywcę. Jak opisano powyżej składniki majątkowe oraz zobowiązania stanowiące przedmiot sprzedaży pozwolą Nabywcy, na realizację zadań zarówno w takim zakresie jak Sprzedawca, tj. wynajmować ową nieruchomość, jak również wykorzystać zakupione składniki majątkowe do prowadzenia działalności o dowolnym innym charakterze np. produkcyjnym. Nabywca majątku firmy będzie tym samym mógł realizować odrębne zadania, uzyska status własnościowy do przedmiotu sprzedaży na podstawie faktury zakupowej oraz podpisanego aktu notarialnego.

W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Wnioskodawca zatrudnia jednego pracownika na podstawie umowy o pracę na stanowisku pracownik gospodarczy. Pracownik ten będzie w ramach zbycia zespołu składników majątkowych, o których mowa we wniosku przeniesiony do firmy Nabywcy, przy zachowaniu dotychczasowych warunków zatrudnienia.

Zatem, jak wyjaśniono powyżej podstawowym wymogiem do uznania sprzedaży majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań, należności oraz środków pieniężnych), podlegający wydzieleniu w istniejącym przedsiębiorstwie na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Istotnym jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie.

W świetle powyższego wskazać należy, iż skoro – jak wskazał Wnioskodawca – majątek mający być przedmiotem zbycia, wydzielony jest w ramach Spółki w sposób organizacyjny, finansowy i funkcjonalny, stanowiąc zespół składników majątkowych (materialnych i niematerialnych), przeznaczony do realizacji ściśle określonych zadań gospodarczych, to stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W konsekwencji jego sprzedaż będzie wyłączona z opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.

Mając na uwadze opisane zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy należy stwierdzić, iż przedmiotowy majątek zbywany przez Wnioskodawcę będzie wypełniał definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawartą w art. 2 pkt 27e ustawy i na mocy art. 6 pkt 1 ustawy jego dostawa nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Dodatkowo należy zauważyć, iż stosownie do przepisu art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Należy zatem zaznaczyć, że wydając przedmiotową interpretację tut. Organ oparł się na wynikającym z treści wniosku opisie zdarzenia przyszłego. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu opisanego zdarzenia przyszłego, udzielona interpretacja traci swą aktualność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj