Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-184/11/AP
z 20 kwietnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-184/11/AP
Data
2011.04.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
zwolnienia podatkowe


Istota interpretacji
Zwolnienie od podatku sprzedaży nieruchomości.



Wniosek ORD-IN 4 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 lutego 2011 r. (data wpływu 7 lutego 2011 r.), uzupełnionym w dniach 31 marca i 8 kwietnia 2011 r. (daty wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku czynności dostawy nieruchomości - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 7 lutego 2011 r. złożono wniosek, uzupełniony w dniach 31 marca i 8 kwietnia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku czynności dostawy nieruchomości.


W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


W grudniu 2002 r. PHPU spółka cywilna nabyła używany budynek hali magazynowej. Sprzedawca zastosował zwolnienie od podatku w oparciu o art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11, poz. 50 ze zm.), tym samym spółce cywilnej w momencie nabycia nieruchomości nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Nieruchomość od momentu jej nabycia tj. od 2002 r. była wykorzystywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, która obejmowała między innymi produkcję urządzeń dla przemysłu spożywczego, a w okresie późniejszym także najem tej nieruchomości. W obu przypadkach prowadzone czynności były opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

W okresie użytkowania nieruchomości w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, PHPU s.c. dokonywała modernizacji i ponosiła wydatki na jej ulepszenie, w stosunku do których miało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ostatnia faktura VAT dokumentująca modernizację hali została wystawiona w marcu 2006 r. Nakłady na modernizację przekroczyły 30% wartości zakupu nieruchomości.

Zarówno w trakcie jak i po zakończeniu ostatniej modernizacji, nieruchomość była wynajmowana w sposób ciągły od stycznia 2004 r. do grudnia 2009 r. Kolejna umowa najmu, zawarta z innym podmiotem, obejmowała okres od października 2008 r. do maja 2009 r. Obecnie nieruchomość jest przedmiotem najmu od stycznia 2011 r., jednak najem ten dotyczy jedynie części nieruchomości, gdyż w pozostałej części nieprzerwanie prowadzona jest działalność gospodarcza Spółki (wcześniej PHPU s.c.).

Aktem Notarialnym z dnia 27 września 2007 r. wspólnicy PHPU s.c. zawiązali spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka - Wnioskodawca). Pokrycia udziałów w kapitale zakładowym dokonano wkładem niepieniężnym, w skład którego weszło przedsiębiorstwo PHPU s.c. Aktem Notarialnym z dnia 4 października 2007 r. przeniesiono na Spółkę prawo własności zabudowanej nieruchomości (działki zabudowanej halą magazynową). Wydanie nieruchomości nastąpiło wraz z przejęciem ciężarów i korzyści związanych z nabytymi prawami. Spółka, stosownie do art. 551 § 2 Kodeksu spółek handlowych, w momencie przekształcenia wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki przekształcanego podmiotu, tj. PHPU s.c.

Spółka ustaliła - przy założeniu, że zmiana formy prawnej oraz przeniesienie majątku jako zorganizowane przedsiębiorstwo z PHPU s. c. do Spółki nie miały wpływu na wyliczenie okresu użytkowania nieruchomości - iż w marcu 2011 r. minie 5 lat od momentu ostatniej modernizacji nieruchomości. Na podstawie przedstawionych faktów Spółka przyjęła, iż w przypadku sprzedaży nieruchomości po marcu 2011 r., będzie jej przysługiwało zwolnienie od podatku od towarów i usług na podstawie art. 2 pkt 14, art. 43 ust. 1 pkt 2, 10 i 10a, ust. 7a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy fakt przeniesienia nieruchomości jako zorganizowane przedsiębiorstwo z PHUH s.c. do przekształconej sp. z o.o. wpływa na ustalenie okresu użytkowania nieruchomości w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, wymaganego przy skorzystaniu ze zwolnienia od podatku zgodnie z art. 7a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.)...
  2. Czy Spółce będzie przysługiwało zwolnienie od podatku dostawy nieruchomości, mając na uwadze fakt, iż w momencie jej zakupu w 2002 r. ówczesna spółka cywilna nie miała możliwości odliczenia podatku naliczonego, a sprzedaż nieruchomości byłaby dokonywana po okresie 5 lat od daty ostatniej modernizacji (marzec 2011 r.)...


Zdaniem Wnioskodawcy wyrażonym w uzupełnieniu wniosku, po marcu 2011 r. ma prawo do skorzystania ze zwolnienia od podatku w przypadku sprzedaży nieruchomości zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a w powiązaniu z ust. 7a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do postanowień art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy, wprowadzonym art. 19 ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238, poz. 1578), w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%, przy czym treścią art. 9 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U Nr 257, poz. 1726) zostało zmienione zdanie wstępne ww. art. 146a, które otrzymało następujące brzmienie: „W okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f”.

Na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział stawki preferencyjne oraz zwolnienie od podatku.


I tak, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:


  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.


W świetle wyżej przytoczonego przepisu, kluczowym dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynku, budowli lub ich części jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki okres upłynął od tego momentu.


Przez pierwsze zasiedlenie – zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy – rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:


  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.


Aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynku (budowli) do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli zatem podatnik wybuduje obiekt lub go zmodernizuje, przy czym nakłady na ulepszenie przekraczają 30% jego wartości początkowej, a następnie obiekt ten (lub jego ulepszenie) zostanie oddany do użytkowania (wprowadzony do ewidencji środków trwałych), nie oznacza to, że został on zasiedlony. Oddanie do użytkowania nie następuje bowiem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie ma miejsce wówczas, gdy po wybudowaniu lub zmodernizowaniu budynku (obiektu), zostanie on sprzedany lub np. oddany w dzierżawę lub najem, bowiem zarówno sprzedaż, jak i dzierżawa, czy najem są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.


W art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy postanowiono, iż zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:


  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.


Stosownie do art. 43 ust. 7a ustawy, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b), nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że w 2002 r. PHPU spółka cywilna nabyła budynek hali magazynowej. Dla czynności tej sprzedawca zastosował zwolnienie od podatku w oparciu o art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11, poz. 50 ze zm.), w związku z czym spółce cywilnej w momencie nabycia nieruchomości nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Nieruchomość od momentu jej nabycia, była wykorzystywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W okresie od stycznia 2004 r. do grudnia 2009 r. była przedmiotem najmu. Od stycznia 2011 r. jest wynajmowana w części, a w pozostałej części prowadzona jest działalność Spółki.

Spółka cywilna dokonywała modernizacji nieruchomości i ponosiła wydatki na jej ulepszenie, w stosunku do których miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ostatnia faktura VAT dokumentująca modernizację została wystawiona w marcu 2006 r. Nakłady na modernizację przekroczyły 30% wartości zakupu nieruchomości.

W dniu 27 września 2007 r. wspólnicy s.c. zawiązali spółkę z o.o., a pokrycie udziałów w kapitale zakładowym nastąpiło przez wkład niepieniężny, w skład którego weszło przedsiębiorstwo s.c. Aktem Notarialnym z dnia 4 października 2007 r. przeniesiono na Spółkę prawo własności ww. zabudowanej nieruchomości. Wydanie nieruchomości nastąpiło wraz z przejęciem ciężarów i korzyści związanych z nabytymi prawami. Spółka, stosownie do art. 551 § 2 Kodeksu spółek handlowych, w momencie przekształcenia wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki przekształcanego podmiotu.

Mając na uwadze powyższe oraz powołane regulacje prawne należy wskazać, że sprzedaż przedmiotowej nieruchomości będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, gdyż po ulepszeniu budynku przekraczającym 30% wartości początkowej, nastąpiło jej pierwsze zasiedlenie w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy (była przedmiotem najmu), a pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku upłynął okres dłuższy niż 2 lata.

W związku z tym, iż sprzedaż ww. nieruchomości będzie zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, kwestia sukcesji związanej z przekształceniem spółki cywilnej w spółkę z o.o., w odniesieniu do tej transakcji pozostaje bez znaczenia, wobec czego udzielenie odpowiedzi na pierwsze pytanie zadane we wniosku stało się bezprzedmiotowe.

Ponadto należy zaznaczyć, że co prawda Spółka wskazała na możliwość zastosowania zwolnienia przy sprzedaży przedmiotowej nieruchomości jednak w oparciu o inną podstawę prawną, wobec czego stanowisko należało uznać za nieprawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj